13 здравствени придобивки од откажувањето од шеќер

Напишано од Хелен Парсон

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Мајкл Пор

Придобивките од откажување од шеќер

 

Тоа е нешто за што луѓето постојано се шегуваат - се смееме дека сме зависни или дека имаме проблем со шеќерот додека посегнуваме по друго чоколадо. Не го мислиме сериозно. Сепак, и покрај заедничкото, истражувањето сугерира дека шеќерот може да биде зависен и опасен за нашето здравје како алкохолот или тешките дроги.

 

Шеќерот стана речиси неизбежен дел од нашите животи во 21-от век, прикривајќи се во речиси сè, од леб до сосови, преливи за салата и многу повеќе. Не го сфаќаме ефектот што оваа супстанца го има врз нашите тела, или капиталистичката агенда зад неа, бидејќи производителите свесно додаваат се повеќе и повеќе рафиниран шеќер во нашите секојдневни прехранбени производи.

 

Во основа, прекумерната потрошувачка на шеќер може да го зголеми ризикот од рак, проблеми со срцето и црниот дроб, дијабетес тип 2 и проблеми со менталното здравје. Препорачаниот дневен внес на шеќер е вкупно 12 лажички, но ЦДЦ наведува дека поголемиот дел од возрасните Американци консумираат најмалку 17 лажички додаден шеќер дневно. За среќа, има многу придобивки од откажувањето од шеќер и многу совети за тоа како да започнете таква застрашувачка задача11.NM Avena, P. Rada и BG Hoebel, Доказ за зависност од шеќер: Бихејвиорални и неврохемиски ефекти на наизменичното, прекумерно внесување шеќер – PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2235907/.

Сличности помеѓу шеќерот и дрогите кои предизвикуваат зависност

 

Со цел целосно да ги разбереме придобивките од откажувањето или барем да го намалиме внесот на шеќер, важно е да разбереме колку шеќерот може да биде штетен за нашето здравје. Шеќерот е зависен за човечкото тело колку што може да биде алкохолот или дрогата и предизвикува ослободување на истите нивоа на допамин во мозокот, а со тоа и истите чувства на награда и возбуда.

 

Докажано е дека прекумерното консумирање шеќер предизвикува толеранција, што значи дека за да се чувствувате задоволни и да го добиете тој шеќер „високо“ мора да продолжите да зголемувате колку јадете, слично на начинот на кој можеме да станеме зависни од алкохол или дрога. Слично предизвикува физички желби, нè тера да прејадување на ист начин како што некои одат на дрога или алкохол.22.М. Czlapka-Matyasik, M. Lonnie, L. Wadolowska и A. Frelich, „Cutting Down on Sugar“ од млади жени кои не држат диета: Влијание врз квалитетот на исхраната во работните денови и викендите – PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213198/.

 

Сепак, откажувањето од ладна мисирка со шеќер ќе предизвика непријатни физички симптоми на повлекување, како што се главоболки со шеќер, поради што секое намалување на шеќерот треба да се прави постепено во текот на долго време. Како што веќе споменавме, алтернативата е полошо ментално и физичко здравје, со премногу докажано дека има огромен, негативен ефект врз симптомите на депресија.

 

Можеби еден од позагрижувачките фактори што ги докажува опасните способности на шеќерот е тоа што во една студија на неколку скенирања на мозокот, покажано е дека шеќерот ги осветлува истите области на мозокот на тие скенирања како тешките дроги како кокаинот, со речиси исто ниво на интензитет.

13 здравствени придобивки од откажувањето од шеќер

 

Значи, ние целосно утврдивме дека шеќерот е лош за вас. Но, од друга страна, таа друга страна на вашиот мозок може да ја истакне, таа е во речиси секоја достапна храна и има толку добар вкус. Освен тоа, тоа е легално, нели? Па, да, но алкохолот повторно е таков, а ние ја знаеме штетата што му нанесува на телото долгорочно.

 

Сепак, со откажување од шеќер, или барем со намалување на внесот, се отворате себеси за цел свет на здравствени придобивки што можеби не сте ни свесни дека претходно ви недостасувале, на начин што може целосно да го трансформира вашиот живот. Не само што намалувањето на шеќерот може да помогне со очигледни проблеми како што се губење на тежината и управување со тежината, како и подобрување на менталното здравје, туку и обезбедува поздрава кожа, зголемена енергија и намалено внатрешно и надворешно воспаление на телото.

 

Оние кои претходно се бореле со губење на тежината, забележуваат дека честопати можат полесно да ја задржат тежината откако ќе го исфрлат рафинираниот шеќер од нивната исхрана, додека телото се потхранува со храна која постепено и постојано ослободува енергија, избегнувајќи ги острите „височини“. и „несреќи“ кои го следат консумирањето шеќер. Постабилното ослободување на енергија, исто така, обезбедува појасен ментален фокус и подобрено расположение во целина.

 

Намаленото воспаление значи дека се намалуваат и нивоата на алергии на храна, болки во нервите, мускулите и зглобовите. За возврат, ова значи намалување на проблемите со менталното здравје како што се деменција, Алцхајмерова болест и други мозочни нарушувања, како и забавување на проблемите поврзани со стареењето. Покрај тоа, може да го намали ризикот од срцеви заболувања, заболување на црниот дроб, дијабетес тип 2 и сите видови на рак, особено рак на гастроинтестиналниот тракт.

 

Покрај зголемувањето на телесната тежина и воспалението кои вршат притисок врз срцето и црниот дроб, шеќерот го зголемува лошиот холестерол и го намалува добриот холестерол. Некои експерти веруваат дека шеќерот може да биде штетен за црниот дроб исто како и алкохолот.

 

Вишокот маснотии на црниот дроб што е предизвикан од шеќер може да се најде и на други места во телото, а како вишок внатрешно масно ткиво, телото може да стане сè поотпорно на сопствениот инсулин, кој предизвикува дијабетес тип 2.

 

Придобивките од диета без шеќер и намалување на шеќерот за закрепнување

 

Да се ​​откажете од дрога или алкохол е многу потешко отколку да се откажете од шеќер, но вреди да се борите бидејќи депресијата може да дојде од пречестата употреба на овие супстанции. За оние кои се потпираат на слатките како механизам за справување со стресот и анксиозноста, ова на почетокот може да звучи контраинтуитивно бидејќи тие се навикнати да го задоволуваат својот слатко секој ден. Да се ​​откажете од шеќерот и да се придржувате до диета без шеќер е добро за вашето здравје, но уште подобро е ако се опоравувате од дрога или алкохол. Можеби ќе сакате да се обидете постепено да го намалувате, наместо да се откажете од ладна мисирка, така што нема негативни симптоми на повлекување кога се обидувате да не јадете ништо слатко!

 

Слаткиот вкус и потсетувачките сигнали за награда од допамин во вашиот мозок се слични на оние што ги даваат многу лекови. Но, шеќерот е поздрав од релапсот, па ако се борите со откажување, користете го привремено додека понатамошното намалување не стане податливо.

Добивање помош за откажување од шеќер

 

Иако шеќерот се наоѓа во многу секојдневни прехранбени производи, од кои многумина немаат ни сладок вкус, можно е целосно да се откажете од шеќерот. Иако не се толку широко признати како опасни како дрогата и алкохолот, има достапни програми кои ќе ви помогнат да го намалите внесот на шеќер, како и многу книги за самопомош. Како и секогаш кога се одвикнувате од супстанција од која сте зависни, препорачуваме да се консултирате со медицинско лице пред да започнете, или, во овој случај, со регистриран клинички диететичар каде што е можно.

 

Како почетна точка, широко се препорачува да ја зголемите потрошувачката на храна како што се овошје, зеленчук, живина, посно месо, риба и помалку очигледна храна како тофу, непреработени цели зрна, мешунки, јаткасти плодови и семки. Вклучувањето на редовна рутина за вежбање е исто така важно бидејќи кога се чувствуваме подобро, јадеме подобро, а вежбањето произведува ендорфин, кој прави да се чувствуваме добро. Бидејќи откажувањето од шеќер е тежок процес, се препорачува да се замени храната со постепено заменување на шеќерите со поздрави алтернативи.33.М. Менинг. Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0149763418308613.

 

Подобро е постепено да правите поздрави избори, како на пример да изберете овошје за десерт наместо пудинг или да престанете да пиете безалкохолни пијалоци, отколку да менувате сè одеднаш. Постепено, можете, и сите ние треба да станеме повеќе без шеќер и да ги стекнеме придобивките од посреќен, поздрав живот.

 

Список на храна за диета без шеќер

 

Воведете поздрав избор на храна како што се:

 

 • зеленчук
 • овошје
 • посно месо
 • живина
 • тофу
 • Риба
 • непреработени зрна
 • мешунки
 • ореви
 • семиња

 

Урамнотежената исхрана е неопходна за оние кои се во опоравување и поставуваат цел да јадат здрава храна и постигнуваат дека без диета со шеќер е исплатлива цел. Вградувањето на редовен план за вежбање ќе придонесе да се чувствуваме подобро, а кога се чувствуваме подобро, правиме и поздрав избор на храна.

 

Претходно: Која е фазата на закрепнување на розовиот облак

Следно: Добрите и лошите страни на новинарството во закрепнувањето

 • 1
  1.NM Avena, P. Rada и BG Hoebel, Доказ за зависност од шеќер: Бихејвиорални и неврохемиски ефекти на наизменичното, прекумерно внесување шеќер – PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2235907/
 • 2
  2.М. Czlapka-Matyasik, M. Lonnie, L. Wadolowska и A. Frelich, „Cutting Down on Sugar“ од млади жени кои не држат диета: Влијание врз квалитетот на исхраната во работните денови и викендите – PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213198/
 • 3
  3.М. Менинг. Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0149763418308613
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.