Што е Lean

Напишано од Пин Нг

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Филипа Голд

Што е Lean (Purple Drank)?

Lean е лек кој стана популарен избор за многу поединци поради неговата евтина цена и лесна достапност. Исто така, познат како Purple Drank, Lean е комбинација од лекови против кашлица, безалкохолни пијалоци и бонбони со вкус на овошје. Безалкохолниот пијалок и бонбоните со вкус на овошје му даваат вкусен вкус на сирупот за кашлица што го прави моќен пијалок што луѓето го пијат како сода.

Purple Drank може да биде многу опасен за поединци да го консумираат поради моќниот сируп за лекови против кашлица на рецепт. Опасностите се големи поради кодеинот што го содржи сирупот за кашлица. Кодеинот е опиоид и земјите ширум светот страдаат од кризи поради оваа дрога. Посно е лесен начин за поединците да консумираат голема количина кодеин или Xanax во исто време.

Не само што предизвикува зависност од кодеин, туку и сирупот за кашлица содржи и други опасни состојки, вклучително и прометазин, кој е антихистамин со потенцијално седативно дејство. Кога се комбинира со опиоиди, прометазин1MedlinePlus. „Прометазин: Информации за лекот MedlinePlus“. Прометазин: Информации за лекот MedlinePlus, medlineplus.gov/druginfo/meds/a682284.html. Пристапено на 11 октомври 2022 година. може да ги наруши моторните функции до екстремни степени.

Поединците кои консумираат Purple Drank може да почувствуваат еуфорично чувство. Тие стануваат опуштени и се чувствуваат смирени насекаде. Големи количества Lean може да создадат слично ниво како она на Fentanyl. Фентанил е една од најопасните дроги во светот, а воедно е и опиоид. Виолетовото пиење може да доведе до проблеми со менталното и физичкото здравје. Лицата кои консумираат премногу слаби може да се предозираат и да умрат од тоа. Посно може да биде едноставно за правење, но и покрај неговата едноставност, докажано е дека е неверојатно опасно и смртоносно.

Потребни се само 30 – 45 минути за да започнат ефектите, при што корисникот го достигнува максимумот помеѓу 1 – 2 часа, проследено со пријатни чувства кои диктира силата на измислувањето и дали дејството е повторено.

Зошто луѓето користат Lean?

Lean е лек по избор за луѓе од сите економско потекло. Purple Drank првично стекна популарност преку хип-хоп музиката, а името доаѓа од поединци во светот на рап. Поради текстот на рап песната што зборува за Purple Drank, тоа доведе до поединци да експериментираат со неа. Хип-хоп уметниците како Лил Вејн се виновни за промовирање на Purple Drank и величање на неговите ефекти. Во декември 2019 година, раперот Џарад Ентони Хигинс, попознат по неговото уметничко име Juice Wrld, почина од срцев удар откако конзумирал голем број наркотици. Purple Drank беше една од неговите омилени дроги и кодеин беше пронајден во неговото тело на обдукција.

Дополнително, беше откриено дека играчите на NFL и MLB ја користат мешавината за да создадат чувство на смирување, но поради евтината и достапноста на сирупот за кашлица со висока моќност, безалкохолни пијалоци и бонбони со вкус на овошје, може да го консумира речиси секој .

Бидејќи феноменот Lean е релативно нов, статистиката за употреба е тешко да се измери. Главните состојки се достапни легално и без рецепт, па затоа е тешко да се следи нивната злоупотреба и влијанието врз корисниците.

истражувања2Агнич, Лаура и др. „Преваленца на виолетови пијалоци и карактеристики на злоупотребувачи на мешавини за сируп за кашлица од кодеин - PubMed“. Биомеди, 1 септември 2013 година, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23688907. откри дека младите поединци во средно училиште и колеџ во Соединетите Држави се свртеле кон Purple Drank како лек на избор. Едноставно е премногу снисходливо да се каже дека овие студенти биле под влијание на некој начин од музичкиот жанр или под-културата, бидејќи многу веројатно корисниците едноставно можат да добијат пристап до евтините состојки за да го направат мешањето.

Истражувањето открило дека:

 • Повеќе мажи користат Lean отколку жени
 • Шпанските народи имаат најголема стапка на употреба на Purple Drank
 • Многу од студентите кои користат Lean се борат академски
 • ЛГБТ студентите користат Lean со поголема стапка од хетеросексуалните студенти
 • Повеќе од 1 од 10 корисници на марихуана консумираат Purple Drank

 

Дали Purple Drank предизвикува зависност?

Опиоидите создаваат еуфоричен ефект што е една од причините поради кои тие создаваат екстремна зависност. Кога опиоидните лекови се консумираат надвор од медицински амбиент, тоа може да доведе до зависност и проблеми со физичкото и менталното здравје.

Сирупите за кашлица се лесни за добивање и злоупотреба. Добивањето пристап до нив е едноставно и младите поединци можат да ги злоупотребат сирупите за кашлица за да се чувствуваат пијани. Колку повеќе слаб човек консумира, толку поголема ќе биде неговата толеранција кон кодеин.3Торнхил, ЈА, и сор. „Толеранција и докази за физичка зависност од дневни инјекции на кодеин кај стаорци – PubMed“. Биомеди, 1 октомври 1978 година, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/569860. Колку е поголема толеранцијата на една личност, толку повеќе Purple Drank ќе им треба за да се чувствуваат високо. Покрај тоа, тие ќе станат зависни од измислувањето за да се чувствуваат „добро“.

Кои се несаканите ефекти од пиењето на виолетова?

Purple Drank обезбедува различни непријатни несакани ефекти за корисниците. Предозирањето е редовна појава кога луѓето консумираат премногу виолетова пијачка. Некои од несаканите ефекти вклучуваат:

 • Губење/проблеми на меморија
 • Недостаток на енергија
 • Главоболки
 • Заматен вид
 • Вртоглавица
 • Гадење
 • Запек
 • Расипување на забите
 • Зголемување на телесната тежина
 • Инфекции на уринарниот тракт
 • Проблеми со дишењето
 • Неправилен пулс.
 • Напади

 

Многумина веруваат дека Purple Drank е безбеден бидејќи едноставно содржи сируп за кашлица. Сепак, тоа верување покажува недоволно познавање на корисниците за состојките на сирупот против кашлица. Кодеинот е многу моќен лек сам по себе и кога се консумира невообичаено во Purple Drank, создава потенцијално смртоносна супстанција.

 

Претходно: Нарушување со употреба на супстанции наспроти нарушување индуцирано од супстанции

Следна: шмркање Wellbutrin

 • 1
  MedlinePlus. „Прометазин: Информации за лекот MedlinePlus“. Прометазин: Информации за лекот MedlinePlus, medlineplus.gov/druginfo/meds/a682284.html. Пристапено на 11 октомври 2022 година.
 • 2
  Агнич, Лаура и др. „Преваленца на виолетови пијалоци и карактеристики на злоупотребувачи на мешавини за сируп за кашлица од кодеин - PubMed“. Биомеди, 1 септември 2013 година, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23688907.
 • 3
  Торнхил, ЈА, и сор. „Толеранција и докази за физичка зависност од дневни инјекции на кодеин кај стаорци – PubMed“. Биомеди, 1 октомври 1978 година, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/569860.
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.