Храна што треба да се избегнува пред тест за дрога

Храна што треба да се избегнува пред тест за дрога

Напишано од Пин Нг

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Dr Рут Аренас Мата

[popup_anything id="15369"]

Храна што треба да се избегнува пред тест за дрога

 

Во класична епизода од значајната американска телевизиска комедија од 1990-тите Seinfeld, ликот Елејн Бенес падна на тест за дрога за вработување затоа што јадела премногу мафини од афион. Дрогата хероин се добива од семки од афион и долго време се дебатира дали навистина би можеле да се тестирате позитивно на тестот за дрога за јадење премногу семки од афион.

 

Многу луѓе дебатираа дека одредена храна ќе предизвика да бидете позитивни на тестот за дрога. Многу луѓе не веруваат дека тоа е можно, но сепак излегува дека храната може да го диктира исходот од чувствителниот тест за дрога.

 

Верувале или не, ако паднете на тест за дрога, тоа може да се должи на храната и пијалокот што ги консумирате. Секојдневно има храна, пијалоци и лекови препишани од вашиот лекар кои би можеле да предизвикаат лажно позитивен резултат на тестот за лекови. Можеби ќе бидете изненадени од бројот на храна и пијалоци кои можат да предизвикаат лажно позитивен тест за дрога.

Која храна може да предизвика лажно позитивно на тестот за дрога?

 

Семе од афион

 

Афионот може да биде виновник за позитивен тест за дрога, дури и ако не сте конзумирале дрога. Малите црни семки беа толкав проблем за луѓето што владините агенции на Соединетите држави дури изјавуваат дека не треба да консумирате семе од афион пред да направите тест за дрога.

 

Семето од афион потекнува од сомниферното растение Папавер, кое е познато и како афион. Растението опиум се користи за производство на хероин. И покрај тоа што семките од афион се безопасни, тие содржат траги на кодеин и морфин. Нема да се издигнете, но може да бидете позитивни на тестот за дрога.

 

Семиња од коноп

 

Семето од коноп може да се најде во одредени видови гранола. Овие мали семиња може да имаат количини во трагови (<0.3%) на THC (тетрахидроканабинол). Количините во трагови може да предизвикаат одредена интоксикација. Психоактивните семиња може да се акумулираат во масните клетки во вашето тело. Акумулацијата може да остане во вашето тело до пет недели.

 

Семето од коноп може да биде состојка во баровите од гранола и маслото од коноп. Акумулациите на коноп може да предизвикаат да бидете позитивни на тестот за дрога. Во САД, конопот е високо регулиран, но тоа не значи дека нема да заврши во вашата храна. Затоа, можен е позитивен резултат на вашиот тест за дрога.

 

Дуријан

 

Дуриан е овошје кое или се сака или мрази. Испушта силен мирис кој исклучува многу луѓе, особено поединци кои живеат надвор од Азија каде што се одгледува дуријан. Во претходниот случај, беше откриено дека дуриан дава лажно позитивен резултат од алкотестот. Иако може да не се појави на тест на крвта, може да предизвика алкотестот да покаже дека сте пијан.

 

Пица

 

Вашата омилена храна може да предизвика да бидете позитивни на вашиот следен тест за алкохол. Квасецот ја поттикнува ферментацијата на шеќерите во алкохол. Квасецот се користи во пицата за да нарасне тестото. Комбинацијата од јадење пица и алкохол во устата може да обезбеди позитивен резултат на тестот за дрога. Треба темелно да ја исплакнете устата откако ќе јадете пица пред да направите тест за дрога.

 

Чај од кока

 

Со име како чајот од кока, можеби ќе сфатите дека овој пијалок е изведен од истите листови од кои се создава кокаинот. Чајот од кока не се консумира широко во САД, но го има на друго место. Чајот се распаѓа за да создаде метаболити на кокаин и тие може да резултираат со лажно позитивен тест за дрога. Истражувањата покажаа дека трагите од метаболитите може да се идентификуваат по само два часа. Тие остануваат во вашиот систем до еден ден за половина, или 36 часа.

 

Тоник

 

Тоничната вода првично се консумирала поради содржината на кинин. Кинин е агенс против маларија што доаѓа од јужноамериканското дрво цинхона. Во модерното време, кининот често го користат дилерите на дрога за да се намали хероинот и другите супстанции.

 

Кининот може да се појави во урината откако ќе испиете шише тоник вода. Ако се појави на вашиот тест за дрога, може да укаже дека сте корисник на дрога, дури и ако не сте. Бидејќи кининот се користи во производството на недозволени дроги, тестовите можеби не се доволно софистицирани за да се направи разлика помеѓу корисник на хероин и вода за пиење тоник.

Друга нехрана што треба да се избегнува пред тест за дрога

 

Половичен чад од трева

 

Можеби не пушите трева, но вашите пријатели или цимери може да ја пушат оваа опојна билка. Ако сте во близина на поединци кои пушат, може да се тестирате позитивно за траги од THC од пасивното пушење. Добрата вест е дека веројатно нема да имате доволно THC во вашето тело за да предизвикате позитивен резултат на вашиот тест за дрога.

 

Апчиња за слабеење

 

Во 2011 година, меѓународната фудбалска ѕвезда Коло Туре, кој играше за Манчестер Сити и репрезентацијата на Брегот на Слоновата Коска, беше позитивен на забранета супстанција. Според Туре, тој по грешка земал некои од апчињата за слабеење на неговата сопруга, не сфаќајќи дека ќе тестира позитивен на забранета супстанција. На Туре му беше забрането да игра фудбал на шест месеци.

 

Таблетите за слабеење може да содржат супстанции што се појавуваат на вашиот тест за лекови. Некои апчиња за слабеење на рецепт, како што е фентермин, содржат хемикалии слични на амфетамините. Фентерминот може да предизвика лажен тест за лекови доколку не постои медицинска причина да земате амфетамини.

 

Антидепресивите

 

Ако ви се препишани антидепресиви како што е сертралин (Золофт) за депресија, напади на паника, опсесивно-компулсивно растројство и други проблеми со менталното здравје, може да се тестирате позитивно за лекови на следниот тест.

 

Постојат одредени тестови за лекови кои можеби не се доволно детални за да се разликуваат сертралин и бензодиазепини. Бензодиазепините, познати и како бенни, се лек за смирување. Редовно се наоѓа кај лица кои предозираат со опиоидни лекови. И покрај откажувањето од антидепресивите, сепак може да имате позитивен тест за лекови неколку дена подоцна.

Спорување на позитивен тест за лекови

 

Ако сте позитивни на тестот за дрога, можете да го оспорите лажно позитивен резултат. Ако не сте консумирале алкохол или нелегална дрога како што покажува тестот, треба да побарате дополнителни тестови за да го потврдите оригиналниот тест. Ова обично бара проверка на крвта за да се потврдат првичните резултати.

 

Ако сте биле позитивни на алкохол, едноставен тест на крвта може да докаже дека сте невини. Успешен лажно позитивен спор за тестот за дрога може да ја спаси вашата работа или потенцијално да избегне правни трошоци.

 

Претходно: Алкохол и апчиња за контрацепција

Следна: Протресете и печете мет

Веб-страница | + објави

Александар Стјуарт е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats. Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства на кои им е потребна апсолутна дискреција како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .