Холивудска рехабилитација

Напишано од Пин Нг

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Мајкл Пор

Холивудска рехабилитација

 

Холивудските славни личности и ѕвездите од А-листата имаат сè што би сакале на дофат на раката. Не само што овие поединци можат да си дозволат што сакаат, туку и нивниот круг на „пријатели“ и „да мажи и жени“ им даваат сè што им треба само за да останат дел од нивниот живот. Овие „пријатели“ стануваат овозможувачи на своите славни пријатели кои сакаат да ги добијат добрите и лошите работи.

 

Често се тврди дека холивудските познати личности имаат поголема веројатност да имаат потреба од рехабилитација отколку на просечниот човек11.JM Just, M. Bleckwenn, R. Schnakenberg, P. Skatulla и K. Weckbecker, Смртни славни личности поврзани со дрога: Пресечна студија – PMC, PubMed Central (PMC); Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5148833/.

 

Сепак, познатите личности немаат повеќе проблеми со зависноста од другите луѓе, бидејќи така изгледа само поради интензивното медиумско внимание. Тоа е една од причините што на познатите личности им требаат ексклузивни капацитети за рехабилитација што им овозможуваат приватност и анонимност. Тоа не е единствената причина зошто холивудската рехабилитација е важна за познатите личности од А-листата, но е важна.

 

Зошто на актерите им е потребна рехабилитација

 

Актерите се подложни на злоупотреба на супстанции и зависност. Како прво, забавната индустрија одамна е преполна со поединци – и актери и луѓе зад сцената – кои користат дрога и алкохол. Да се ​​биде дел од оваа средина едноставно му овозможува на лицето да учествува во случајна и екстремна злоупотреба на супстанции.

 

Четири причини зошто холивудската славна личност може да има потреба од рехабилитација во Холивуд

 

  • Лесно се земаат дрога и алкохол
  • Притисокот создаден од работата и медиумите
  • Притисок на врсниците
  • Генетика

 

Можеби изгледа дека холивудските ѕвезди имаат се, но вистината е дека тие се соочуваат со многу исти притисоци како и просечниот човек. Ужасниот свет на Холивуд им отежнува на некои поединци да се справат со притисокот. Интензитетот на медиумското внимание кон нив го прави Холивуд уште пополн со притисок.

 

Сите овие прашања се надоврзуваат на тоа што актерите се свртуваат кон дрогата и алкохолот за утеха. Зависноста може да доведе до самоуништување и крај на кариерата на актерот. Потребата за рехабилитација е најважна за актерот да ги задржи своите кариери недопрени, но и да ги задржи своите финансии, домови и семејства.

 

Холивудската рехабилитација не е само за актери

 

Вообичаената заблуда е дека рехабилитацијата е само за актери. Проблемите со кои се соочуваат актерите во однос на дрогата и алкохолот може да бидат уште поголеми за поединци кои работат во други области на Холивуд. Писателите, режисерите, продуцентите и работниците од зад сцената во филмската индустрија можат да се соочат со уште повеќе проблеми со дрогата и алкохолот.

 

За разлика од актерот, овие лица можат да ја загубат работата поради злоупотреба на супстанции и никогаш да не се опорават. Општеството го сака повторното раѓање на актер кој доживеал тешки времиња. Истото не може да се каже за другите во забавната индустрија кои работат зад сцената. Сепак, на овие луѓе им е потребна и висококвалитетна рехабилитација која обезбедува сигурност и анонимност.

 

Холивудска рехабилитација за филмско осигурување

 

Филмското осигурување го штити финансирањето и инвестирањето на проект од ризиците што би можеле да го запрат производството. Одредени актери од А-листата се клучни за завршувањето на филмот и неговиот иден потенцијал за заработка. Доколку еден од суштинските елементи не може да ги исполни нивните барања, тоа го става филмот во ризик и секако најважниот елемент на продукцијата е финансирањето со долг и капитал.

 

Ако се знае дека актерот има проблеми со злоупотреба на супстанции, зависност од процеси и нарушување во однесувањето, тој природно ќе има повисока премија за осигурување и осигурителот може да бара од нив да има терапевтски придружник на сетот. Ако актерот бил на рехабилитација и објектот го објавил неговиот клиент во медиумите, тогаш, природно, актерот ќе биде поскап да се осигура. Ова може да создаде вистински парадоксален Catch-22 за актерите.

 

На крајот на краиштата, најфундаменталниот елемент на Холивуд е анализата на трошоците/бенефитите на производителот и финансиерите. Ако актерот е премногу ризичен и скап, продуцентите ќе бараат други актери да ги пополнат улогите. Група актери со висок ризик може да ја сменат динамиката на филмот со финансиерите и да бараат повторно кастинг доколку ризикот се процени како превисок.

 

Remedy Wellbeing™ Rehab

 

Remedy Wellbeing™ е најексклузивната и најдискретна установа за третман во светот. Со својот посебен оддел за забава, Remedy Hollywood™ работи со филмски студија, продуценти, агенти и актери за да го минимизира ризикот и да го максимизира враќањето на инвестицијата.

 

Клиентите можат да доживеат луксузен престој и да се подложат на еден од извонредните пакети за третман на Remedy Wellbeing. Клиниката обезбедува приватно бегство за талентирани, креативни, смели и енигматични поединци, кои се подготвени повторно да се поврзат со себе и да ја прекинат зависноста еднаш засекогаш.

 

Remedy Hollywood™ нуди широк спектар на прогресивни и врвни третмани. Клиентите може да се подложат на третман за злоупотреба на супстанции, нарушувања на процесите, истовремени проблеми со менталното здравје, како и луксузни велнес, програми против стареење и подмладување.

 

Remedy Wellbeing Hollywood™ се врвните специјалисти за нега на сетот и @home. Честопати повикани од агенти, продуценти и студиа Рехабилитацијата Ремеди Холивуд обезбедува грижа и превенција на самото место, на барање 24/7. Присуството на Remedy Hollywood Rehab ги намалува премиите за осигурување и им дава уверување на студијата и продуцентите дека продукциите ќе завршат на време и со буџет.

 

Неодамнешни актери на рехабилитација

 

Секоја година, мноштво холивудски познати личности заминуваат на рехабилитација за да се отрезнат. Во 2019 година, ѕвездата на Џерси Шор Рони Ортиз-Магро откри дека поминал 30 дена на рехабилитација закрепнувајќи се од злоупотреба на алкохол и депресија. На 18-годишна возраст, тинејџерската ѕвезда Деми Ловато влезе на рехабилитација поради нарушување во исхраната, покажувајќи дека холивудските ѕвезди имаат повеќе проблеми отколку само злоупотреба на супстанции.

 

Таа, исто така, помина три месеци во програма за третман по предозирање со опиоиди во 2018 година. Во последните 20 години, актерот и режисер од А листата Бен Афлек има проблеми со злоупотреба на алкохол. Неговото неодамнешно патување на рехабилитација дојде во 2017 година за лекување на зависност од алкохол.

 

Приватен, безбеден и надвор од центарот на вниманието на медиумите

 

Оди до рехабилитација во Лос Анџелес Калифорнија не секогаш ја вади холивудската славна личност од медиумското внимание. Се разбира, некои А-листери можат да паднат во сенките на рехабилитација без TMZ и папараците да дознаат, но тоа е ретко. Додадете ја можноста вработените во рехабилитација да продаваат информации на членовите на папараците и приватноста може да биде главен проблем за актерите и познатите личности кои само бараат трезвеност22.SR Латан, Познати личности и злоупотреба на супстанции – PMC, PubMed Central (PMC); Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2760168/.

 

Холивудските славни личности мора да најдат место да се опорават од зависностите и нарушувањата на менталното здравје во приватноста за да овозможат целосно заздравување. Ако притисокот на медиумите е висок врз нив додека се на рехабилитација, постои можност да заминат предвреме или да се вратат на проблемите од кои се обидуваат да побегнат.

 

Елитната рехабилитација им дава на актерите потребната помош за да се опорават од зависноста и исцрпеноста. Во исто време, тоа им овозможува да искусат начин на живот кој не е премногу различен од оној со кој се запознаени.

 

Претходно: Рехабилитации во Цирих

Следно: Причини да се оди на рехабилитација во Калифорнија

  • 1
    1.JM Just, M. Bleckwenn, R. Schnakenberg, P. Skatulla и K. Weckbecker, Смртни славни личности поврзани со дрога: Пресечна студија – PMC, PubMed Central (PMC); Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5148833/
  • 2
    2.SR Латан, Познати личности и злоупотреба на супстанции – PMC, PubMed Central (PMC); Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2760168/
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.