Фитнес во закрепнување од зависност

Напишано од Пин Нг

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Dr Рут Аренас

Важноста на фитнесот во закрепнувањето од зависност

 

Умот и телото работат како едно. Кога еден од двата елементи не е синхронизиран, тогаш другиот се исфрла. Зависноста не влијае само на телото. Во минатото се веруваше дека зависноста е физичка, но со години на истражување беше откриено дека зависноста влијае и на менталното здравје.

 

Всушност, менталното здравје често може да предизвика зависност. Поединците кои страдаат од анксиозност, депресија или ПТСН можат да се свртат кон дрога и/или алкохол за да им помогнат да се справат со нивните проблеми.

 

Патарината на зависноста врз умот и телото може да се помогне со фитнес тренинг и вежбање. Мозокот ослободува ендорфини кои можат да направат да се чувствувате одлично ментално, а истовремено и физички да го подобрите вашето тело.

 

Зошто треба да додадете фитнес рутина на вашето закрепнување од зависност?

 

Редовното вежбање и фитнес тренинзите за време на закрепнувањето од зависност може да бидат инструментални на вашиот пат кон трезвеноста. Не треба да ја потценувате важноста на вежбањето бидејќи редовната рутина може да го задржи вашиот ум фокусиран на она што е најважно.

 

Комбинирањето на редовна фитнес рутина со третман ви обезбедува цели. Исто така, ви дава можност да го пополните слободното време што може да ве исфрли од контрола. Без разлика дали се опоравувате од зависност или не, вежбањето има многу придобивки. Често се препишува на поединци кои се борат со проблеми со менталното здравје. Може да поттикне самодоверба и да ве натера да се чувствувате наградени11.Д. Wang, Y. Wang, Y. Wang, R. Li и C. Zhou, Влијанието на физичката вежба врз нарушувањата на употребата на супстанции: мета-анализа - PMC, PubMed Central (PMC); Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4199732/.

 

Редовната фитнес рутина не мора да биде детална. Не мора да купувате членство во фитнес центар или да започнете да трчате маратони. Редовното вежбање може да вклучува одење, јога, пилатес, вежбање со мала тежина, па дури и вежбање дома со фитнес тренер на познати личности на YouTube. Не е потребно многу за да се придвижи телото.

Придобивките од редовните фитнес и вежби за време на закрепнувањето од зависност

 

Има огромен број бенефиции од редовната фитнес и вежбање за време на закрепнувањето од зависност. Едно прашање што го доживуваат зависниците кои се опоравуваат се негативните мисли. Без разлика дали ова се должи на долготрајни проблеми со менталното здравје или веќе немате лекови на кои треба да се обратите, негативните мисли може да ве обземат.

 

Добрата вест е дека фитнесот и рутините за вежбање можат да ви помогнат да ги надминете овие негативни мисли. Позитивните резултати произведени од вежбањето може да ви помогнат да престанете да се задржувате на негативноста. Постојат некои докажани придобивки од вежбањето за време на закрепнувањето од зависност. Тие вклучуваат:

 

 • Зголемување на енергијата

 

Закрепнувањето од зависност може да ви ја намали енергијата и да ве остави да се чувствувате уморни. Вежбањето може да ги зголеми изгубените нивоа на енергија, иако тренирате фитнес. Пливањето, возењето велосипед, трчањето и другите фитнес активности всушност создаваат енергија. Старото клише вели: „Енергијата ја гради енергијата“.

 

 • Намалување на стресот

 

Можеби сте се свртеле кон дрога и/или алкохол поради борбата да се справите со стресот. Па, добрата вест е дека вежбањето помага да се намали стресот. Стресот може да доведе до релапс на дрога или алкохол. Вежбањето ослободува ендорфин кој ви помага да се изборите со стресот и да останете во позитивно расположение.

 

 • Подобрено расположение

 

Кога вашиот стрес е помал, вашето расположение е многу подобро. Закрепнувањето од зависност може да предизвика промени во расположението и промени. Овие промени во расположението се предизвикани од обидот на телото да се прилагоди на животот без дрога и/или алкохол. Мозокот ќе произведува ендорфини кога вежбате и ќе ги ослободи низ телото. Расположението ќе ви се подобри со чувство на среќа. Се тврди дека само 30 минути вежбање секој ден може да го промени вашето расположение на подобро.

 

 • Спиј подобро

 

Закрепнувањето може да предизвика проблеми со спиењето. Ова е чест проблем што го пријавуваат зависниците кои се опоравуваат. Злоупотребата на супстанции може дури и да започне кај некои поединци како начин за борба против несоницата. Квалитетот и должината на сонот може да се подобрат благодарение на редовните фитнес тренинзи.

 

 • Подобрен имунолошки систем

 

Има мноштво здравствени проблеми предизвикани од стационарноста. Галеријата на болести предизвикани од недостиг на движење вклучува мозочен удар, рак, срцеви заболувања, дијабетес, компликации на вагусниот нерв, депресија и остеопороза. Вежбањето може да ја спречи или намали веројатноста за појава на овие проблеми.

 

 • Стоп за релапс

 

Еден од најважните аспекти за закрепнувањето на зависниците е способноста на вежбањето потенцијално да спречи да се случи релапс. Студиите покажаа дека стапката на апстиненција кај зависниците кои се опоравуваат е дури 95%22.Ј. Giménez-Meseguer, J. Tortosa-Martínez и JM Cortell-Tormo, IJERPH | Бесплатен целосен текст | Придобивките од физичките вежби за ментални нарушувања и квалитетот на животот кај пациентите со нарушувања на употребата на супстанции. Систематски преглед и мета-анализа | HTML, MDPI.; Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.mdpi.com/1660-4601/17/10/3680/htm. Тоа е неверојатна бројка и се добива од редовните фитнес рутини. Вежбањето може да ја намали анксиозноста, депресијата и стресот, што резултира со тоа поединците повеќе да не се свртуваат кон дрога и алкохол.

Кои се најдобрите вежби за закрепнување?

 

Секој е различен и не постои единствен пристап кој одговара на сите за да го изберете најдобро вежба за закрепнување. Исто како што постојат различни програми за опоравување, постојат различни рутини за фитнес и вежбање за поединци.

 

Некои од најпопуларните може да вклучуваат:

 

 • Јога
 • кардио
 • Одење
 • пешачење
 • Вклучување на
 • Пливање
 • Обука за тегови
 • Тимски спортови
 • Качување

 

Што друго можат да обезбедат фитнесот и вежбањето?

 

Има многу повеќе за фитнес и вежбање за време на закрепнувањето. Студиите продолжуваат да ја покажуваат важноста на фитнесот и вежбањето и како тоа им помага на поединците да го подобрат својот живот. Еден од одличните аспекти на вежбањето е тоа што им нуди структура на поединците. Може да ги намали желбите со обезбедување распоред. Без разлика дали се пријавувате во теретана, часови за фитнес или одржувате сопствен распоред дома, рутинската вежба е моќна. Со поставување на вашиот тренинг или вежби во одредено време, можете да го организирате вашиот ден околу него.

 

Со вежбање со други поединци, наоѓате истомисленици кои сакаат да го подобрат своето ментално и физичко здравје. Постојат различни групи за фитнес и вежбање кои може да се најдат на интернет. Може да се најдат бесплатни групи и групи за членство, а тие можат да ве мотивираат да останете на вистинскиот пат. Можеби дури и ќе можете да најдете група други поединци кои се опоравуваат во вашата област.

Важноста на фитнесот и вежбањето

 

Истражувањата сугерираат дека 60% од поединците кои се опоравуваат од зависност од дрога и/или алкохол ќе релапсираат во текот на годината. Има толку многу причини зошто поединците релапсираат, но честопати, релапсот може да се спречи.

 

Редовните вежби и фитнес рутини ви овозможуваат да ги намалите шансите за релапс. Вежбањето е моќна алатка која го подобрува и умот и телото. Дрогата и/или алкохолот повеќе нема да доминираат во вашите мисли. Ниту пак анксиозноста, депресијата или други проблеми со менталното здравје ќе го извлечат најдоброто од вас.

 

Само 30 минути пешачење дневно може да ви помогне да се расчисти и да се фокусира на други работи. Можностите за вежбање за време на опоравувањето се бескрајни. Може да најдете дури и обновена желба за живот, подобрување во држењето на телото, самодоверба, флексибилност и успешно управување со тежината.

 

Претходно: Разбирање на трезвено живеење

Следно: Оставете ја потребата за одобрување

 • 1
  1.Д. Wang, Y. Wang, Y. Wang, R. Li и C. Zhou, Влијанието на физичката вежба врз нарушувањата на употребата на супстанции: мета-анализа - PMC, PubMed Central (PMC); Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4199732/
 • 2
  2.Ј. Giménez-Meseguer, J. Tortosa-Martínez и JM Cortell-Tormo, IJERPH | Бесплатен целосен текст | Придобивките од физичките вежби за ментални нарушувања и квалитетот на животот кај пациентите со нарушувања на употребата на супстанции. Систематски преглед и мета-анализа | HTML, MDPI.; Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.mdpi.com/1660-4601/17/10/3680/htm

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.