Филмови за зависноста

Напишано од Пин Нг

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Филипа Голд

Филмови за зависноста

 

Иако многу луѓе можеби ги поврзуваат филмовите за зависноста од дрога и алкохол со неодамнешните напори, филмовите за зависноста се снимаат веќе неколку децении. Уште тогаш, сериозноста на таквите зависности беше добро позната, дури и ако многу филмови не ги прикажуваа на просветлен начин.

 

Ако сакате да видите некои од најдобрите филмови за зависноста, можете да започнете со оваа кратка листа на неколку одлични филмови. Секој од нив дава добар увид во прашањата поврзани со зависноста и последиците што влијаат не само на лицето зависно, туку и на оние околу нив.

 

Неволјата

 

Заснован на роман, Affliction го глуми Ник Нолт како полицаецот Вејд Вајтхаус. Тој станува опседнат со решавање на кривично дело, а истовремено се обидува да се држи настрана од својот татко алкохоличар и поранешната сопруга. Филмот е возбудлив во прикажувањето на злоупотребата на алкохол и ефектите што ги има врз луѓето. Исто така, помага и тоа што Нолте испорачува моќна изведба во главната улога.

 

Барфлај

 

И покрај сериозната природа на зависноста од алкохол прикажана во филмот, Барфлај е навистина комедија во срцето. Ова е добар избор за материјалот кој се базира на Чарлс Буковски, автор и поет кој долги години се бореше со својата зависност.

 

Во главната улога на Мики Рурк во улогата на Хенри, тој работи ниски работи во текот на денот за да може да поминува време во баровите навечер. Неговата приказна е привлечна бидејќи покажува како неговите зависности го попречувале неговиот потенцијал како писател и поет.

 

Чисто и трезвено

 

Еден од попрепознатливите филмови за зависноста, овој филм го глуми Мајкл Китон како агент за недвижнини зависник од кокаин. Кога ќе се разбуди покрај жена која доживеала срцев удар, неговиот лик одлучува да се скрие со тоа што ќе се пријави во центар за рехабилитација. Додека бил на третман, тој сфаќа каков хаос му станал животот.

 

Филмот може одвреме-навреме да ја прескокнува границата на веродостојноста, но одличната изведба на Китон и генијалноста на приказната го прават Clean and Sober привлечно гледање.

Лудо срце

 

Врз основа на романот напишан од Томас Коб, „Лудото срце“ го глуми Џеф Бриџис како пејач и текстописец алкохоличар кој живее претежно на пат. Неговиот живот е хаос со низа неуспешни бракови и син што го нема видено скоро 25 години. Тој го запознава Жан и се обидува да си го исправи животот, но не успева лошо и завршува на рехабилитација.

 

И покрај темата и природата на филмот, тој е прилично возбудлив и покажува дека дури и кога работите не функционираат, тие сепак можат да бидат надеж и среќа на крајот.

 

Каубој во аптека

 

Во режија на Гас Ван Зант, Drugstore Cowboy е заснован на автобиографски роман со Мет Дилон во главната улога. Во филмот тој води мала група зависници од дрога низ северозападниот дел на Пацификот, ограбувајќи ги аптеките за да ја поддржи нивната навика. Кога еден од нивните пријатели умира од предозирање со дрога, ликот на Дилон сфаќа дека мора да си го исчисти животот дури и ако бегството од неговите колешки може да се покаже како невозможно.

 

Сите овие филмови овозможуваат одлична гледаност и секако вреди да се проверат за оние кои се заинтересирани за прикажување на злоупотреба на дрога и алкохол.

 

Претходно: Познати личности во закрепнување

Следно: Филмови за ментално здравје

Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.