Филмови за депресија

5 филмови за депресијата кои ќе ви помогнат

автор: Филипа Голд  Уредник: Александар Бентли  Ревидирани: Метју Ајдл
Рекламирање: Ако купите нешто преку нашите реклами или надворешни врски, може да заработиме провизија

Топ 5 филмови за депресија

 

Депресијата е една од најчестите ментални болести. Тоа влијае на нераскажаните милиони луѓе, а сепак нема две искуства на депресија кои се сосема исти. Иако постојат некои сличности и симптоми кои се вообичаени, начинот на кој луѓето управуваат со нивната депресија е единствен за нивната личност, историја и околина.

 

Така, можеби не е чудно што има многу филмови кои првенствено се базираат на депресија. А она што следува се топ 5 филмови снимени за депресијата. Некои од изборите може да ве изненадат бидејќи на почетокот можеби не изгледаат како филмови за луѓе кои се борат со нивната ментална состојба. Плус, некои од филмовите не се толку реални во однос на тоа што е депресија или како треба да се третира.

 

Плус, самата листа може да се промени не само со додавање на нови филмови, туку и со преиспитување на постарите. Како што се менуваат времињата, така се менуваат и перцепциите за тоа како се гледа филмот. Ова значи дека некои филмови со безвременски приказни кои ја интегрираат депресијата можат да бидат уште порелевантни денес. Тоа секако е случај со првата приказна на листата.

Тоа е прекрасен живот

 

Овој божиќен миленик е веројатно најпопуларниот филм што некогаш е снимен за депресијата. Џорџ Бејли (Џејмс Стјуарт) водел прилично добар живот, но не можел да ги оствари своите детски соништа. Стоејќи сам на мостот и размислувајќи за самоубиство, се појавува ангел. Аголот му покажува на Џорџ каков би бил животот на семејството и пријателите на Џорџ, доколку тој никогаш не живеел. Сфаќајќи дека навистина водел прекрасен живот, Џорџ се враќа кај своето семејство со новопронајдена самодоверба и задоволство што никогаш претходно ги немал.

 

Лекциите од It's a Wonderful Life можеби се малку нејасни бидејќи Џорџ имаше божествена интервенција како негов третман. Сепак, тоа е приказна што го загрева срцето што покажува колку луѓе со депресија не го сфаќаат влијанието што го имаат врз другите. Со други зборови, тие не се сами.

 

Малку пропуштајте сонце

 

Оваа приказна е понова во споредба со It's a Wonderful Life и е доста популарна исто така. Маслинката е најмладата ќерка на семејството кое боледува од депресија. Тие патуваат низ целата земја, па Олив може да се натпреварува на натпревар за убавина. На патот, семејството ја сфаќа својата ситуација и се фокусира на донесување среќа на Олив, што пак дава одредено олеснување за нивните лични ситуации.

 

Little Miss Sunshine е топол, урнебесен филм кој можеби е најпознат во однос на справувањето со депресијата. Иако филмот е повеќе од комична фантазија, начинот на кој го прикажува семејството како се помирува со нивните борби нуди добра лекција за тоа што е важно во животот. И како „It's a Wonderful Life“, филмот може да се гледа и прегледа многу пати.

 

Меланхолија

 

Можеби нема да ја поврзувате депресијата со научно-фантастичните филмови, но Меланхолија е исклучок како што покажува неговиот наслов. Дејството на филмот е сместено во блиска иднина кога планетата наречена Меланхолија се чини дека е на пат на судир со земјата. И покрај овој потенцијален катаклизмичен настан, фокусот на филмот е за Џастин (Кристен Данст) која доживува длабока депресија чии настани го отсликуваат онаа на претстојната пропаст.

 

Самата Данст ѝ ги откри на јавноста нејзините напади со депресија. Ова помага нејзината изведба во филмот да биде уште порелативна. Научно-фантастичниот пристап на претстојната пропаст ги отсликува личните чувства на многумина кои страдаат од депресија. И иако самиот филм не беше универзално пофален, тој нуди увид во депресијата благодарение на неговата епска, научно-фантастична платформа.

Обичните луѓе

 

Огромно популарен филм кога излезе, Обичните луѓе се фокусира на Конрад (Тимоти Хатон, кој доби Оскар за најдобра споредна машка улога за неговата изведба) кој преживеа несреќа на едрење во која животот го загуби неговиот брат. Совладан со тага и чувство на вина, Конрад се обидува да изврши самоубиство. Неговите родители го сместиле во психијатриска болница. Но, кога Конрад се враќа дома по четири месеци, филмот влегува во срцето на приказната. Таткото на Конрад се преправа дека се е нормално додека неговата мајка го негира обидот за самоубиство и губењето на нејзиниот друг син.

 

Срцепарателно, брутално и доближно, „Обичните луѓе“ е еден од најдобрите филмови за депресијата и за тоа како луѓето се справуваат со незамисливото. Бидејќи на многу начини, начинот на кој луѓето реагираат на ужасни настани може да влијае на другите во нивното семејство.

 

Кралската Tenenbaums

 

Следејќи ги неговите претходни дела, Bottle Rocket и Rushmore, The Royal Tenenbaums можеби се најзабележани од љубителите на филмот како филмот што навистина го воспостави уникатниот стил на режисерот Вес Андерсон. Како и малата госпоѓица Саншајн, поголемиот дел од семејството прикажано во филмот има депресија од една или друга форма.

 

Самата приказна е за трите возрасни деца на едно семејство кои сите се депресивни. Таткото, кој го игра Џин Хекман, се обидува да го натера неговото семејство повторно да се обедини тврдејќи дека има рак на желудникот. Но, тоа само ги влошува работите и во оваа мрачна комедија станува само посмешно.

Иако депресијата не е предмет на смеење, филмот навистина дава увид во тоа како оваа состојба може да се развие во домаќинствата кои се помалку од среќни. Кралскиот Тененбаум останува еден од најдобрите и најпрепознатливите филмови на Андерсон. И иако е едвај реално како се управува со депресијата, сепак дава увид во тоа како семејствата можат да бидат погодени од депресија. Плус, покажува и како постапките на една личност, без разлика колку добронамерни, можат да имаат погубно влијание врз оние околу него.

 

Другите филмови кои се блиску до влез на листата започнуваат со Часовите, филм за три жени кои живеат во три различни временски периоди и секоја од нив страда од депресија. И придобивките од тоа да се биде Wallflower, кој се фокусира на сложеноста на тоа како може да започне депресијата.

 

Има многу други филмови кои се занимаваат со депресија директно или индиректно. Некои од најефикасните филмови за депресија го прават тоа на индиректен начин преку фантазија или научна фантастика. Сепак, повеќето филмови се доста директни ако главната тема е депресијата, нејзиниот ефект врз личноста која страда и оние околу нив.

 

Претходно: Зголемете ја GABA природно

Следна: Врската помеѓу порнографијата и депресијата

Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.