NyQuil Sleep

Напишано од Janeејн Верверички

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Dr Рут Аренас Мата

Земање NyQuil за спиење: за што треба да знаете кога спиете NyQuil

 

На сите ни е познато дека посегнуваме по NyQuil кога сме во длабочините на особено лош напад на грип или настинка, кога сè што сакаме е добар ноќен непрекинат сон. Лекот за кашлица без рецепт е еден од најпопуларните лекови за настинка и грип во Америка, но нашите стари верници не се секогаш лек. Во многу случаи, тоа е причина за проблеми со зависноста и циклусот на спиење што може да се надува во опасен маѓепсан круг доколку не се третира со интервенција од медицински професионалец.

 

Таквата идеја можеби звучи смешно, но NyQuil е лек како и секој друг, иако типично се користи како лек. Активните состојки во NyQuil се доксиламин сукцинат, антихистамин дизајниран да ги блокира хистаминските рецептори во мозокот; ацетаминофен, кој ја намалува треската и болката; и декстрометорфан HBr, кој го потиснува кашлањето. Во блокирањето на хистаминските рецептори во мозокот, доксиламин ги блокира и рецепторите кои ја попречуваат нашата способност за спиење, што резултира со поспаност.

 

Декстрометорфан HBr се метаболизира додека влегува во телото, претворајќи го во Декстрометорфан (DXM). DXM има дисоцијативни халуциногени својства како својствата на кетамин или PCP. Кога се претвораат преку препорачана доза на NyQuil, овие својства на DXM се во толку мали количини што немаат никакво влијание врз телото, а се забележува само сузбивањето на кашлицата. Меѓутоа, ако некој земе премногу NyQuil, или зема големи дози за кратко време, и халуциногените својства на DXM и целосните ефекти на поспаноста предизвикана од доксиламин почнуваат да имаат поцелосно дејство. Како резултат на тоа, DXM може да предизвика чувство на еуфорија како зуи и кратко време.

Додека производителите препорачуваат спиењето на NyQuil да се користи само за краткорочно ублажување на симптомите, наместо за лекување на долготрајни респираторни состојби или проблеми со спиењето, луѓето кои стануваат зависни често го користат како лек за несоница, бидејќи им овозможува да заспијат. брзо. Меѓутоа, со повторна употреба, стандардната доза повеќе не предизвикува поспаност, а како резултат на тоа се зема се повеќе и повеќе NyQuil сон за да се добие брз и лесен сон или еуфоријата и високата температура предизвикана од поголема доза.

 

Како што е често случај со многу лекови, зависноста брзо се развива во целосна зависност. Другиот вообичаен начин на кој се развива зависноста од NyQuil е преку тинејџерите, кои учат дека можат да се „подигне“ од производи што се продаваат без рецепт и така да се предозираат во обид да се забавуваат и да ги импресионираат своите пријатели. Сепак, DXM има огромен ефект врз мозокот кога се зема во високи дози, а да не зборуваме за поспаност и други фактори предизвикани од доксиламин.

 

Предозирање со NyQuil

 

Имајќи ги наведено причините зошто луѓето пијат NyQuil и се предозираат, неопходно е да се испитаат сите несакани ефекти од таквата злоупотреба, особено кај лек толку лесно достапен и толку опасен кога се предозира. Овие ефекти се уште поопасни кога поголемата доза на DXM од NyQuil се комбинира со алкохол или одредени антидепресивни лекови. Предозирањето може да резултира со конфузија, екстремна поспаност, забрзано чукање на срцето, висок крвен притисок, халуцинации, непредвидливо спиење, напади и губење на координацијата, како и способност за одлучување.

 

Во подолги периоди, корисниците може да развијат оштетување на црниот дроб и бубрезите, респираторни проблеми, нарушена меморија, па дури и, во некои поретки случаи, мозочен удар и оштетување на мозокот поради кислородно гладување, што резултира со смрт. Сите овие потенцијални проблеми се влошуваат и со кој било друг лек што може да го користи корисникот, количината на NyQuil што ја злоупотребува и сите други лекови што може да ги злоупотребуваат заедно со него, колку долго трае злоупотребата и метаболизмот на корисникот. Овие фактори го комплицираат ефектот на DXM и доксиламин во големи количини врз корисникот и го зголемуваат ризикот од сериозно, неповратно внатрешно оштетување.

NyQuil Зависност од сон

 

Сепак, постои достапна помош. Постојат специјализирани центри кои помагаат со NyQuil и друга злоупотреба на дрога без рецепт (понекогаш се нарекуваат роботи) заедно со нивните програми за други зависности од дрога. Неверојатно е важно зависникот кој се обидува да се повлече од зависноста од NyQuil да го прави тоа со помош на медицинско лице, често како пациент на рехабилитација, и да не се обиде да оди на ладна мисирка и едноставно да престане целосно да го зема NyQuil или да се обиде да се само- лекувајте со алкохол или други лекови.

 

Ненадејно престанете со која било дрога од која мозокот и телото станале зависни да може да убие зависник, вклучително и некој зависник од NyQuil. Додека се во програма за повлекување и детоксикација на NyQuil, лекарите им даваат на пациентите постепено помали и помали дози од сирупот, нежно одвикнувајќи ги од одвикнување, додека истовремено им помагаат да се обноват психолошки и да ја сменат или запре прогресијата на сите развиени несакани ефекти.

 

Повлекување на NyQuil

 

Симптомите на повлекување за NyQuil може да вклучуваат несоница, немир, тремор, напади, болки во стомакот, повраќање, дијареа, настинки и губење на тежината, како и чувство на анксиозност, депресија и желби. Врвот на симптомите обично го достигнува својот врв приближно три дена по почетокот на повлекувањето, иако физичките симптоми може да траат неколку недели, а анксиозноста и депресијата со месеци или години ако не се третираат соодветно како дел од процесот на рехабилитација.

NyQuil Зависност од спиење

 

Севкупно, најголемата опција за секој што е загрижен за зависноста од NyQuil е да ги следи упатствата дадени со лекот и да не ја надминува препорачаната доза, ниту да го користи NyQuil во текот на подолг период или да третира проблем како што се проблеми со спиењето. Ако сте загрижени за зависноста од NyQuil или кој било друг лек без рецепт, побарајте стручна помош или охрабрете некој друг за кој можеби сте загрижени да побара стручна помош.

 

Иако лесно може да се добие легално и резултира со висока, еуфорија или ослободување од други проблеми, NyQuil не е дизајниран да биде третман и неговите активни состојки може да имаат потенцијално животно менувачки, ако не и опасни по живот ефекти кога се консумира во превисока доза или комбинација со други супстанции. Можеби некому му изгледа безопасно или дополнително корисно, но предозирањето со NyQuil уште еднаш докажува дека работите дизајнирани да ни помогнат исто така можат да ни наштетат ако не се користат правилно и дека е можно да имаме премногу добра (или корисна) работа.

 

Претходно: Крокодилска дрога

Следна: Полифармација кај постарите лица

Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.