Скромитирање

Напишано од Метју Ајдл

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Мајкл Пор

Што е Scromiting?

Употребата на марихуана кај тинејџерите може многу брзо да излезе од контрола. Ако тинејџер пуши марихуана на дневна основа или подолг временски период, може да доживее вознемирувачки нов тренд познат како синдром на канабиноидна хиперемеза или CHS. Синдромот на канабиноидна хиперемеза може да биде попознат по неговото име на улица, скромитинг.

Scromiting е комбинација од врескање и повраќање, тренд кој се јавува кај се повеќе тинејџери. Scromiting е состојба поврзана со марихуаната која предизвикува едно лице да повраќа насилно. Повраќањето може да биде толку болно што поединецот вреска поради чувствуваната агонија. Колку повеќе тинејџер користи марихуана, толку е поголема веројатноста да страда од скромит. Бизарниот тренд испрати многу тинејџери во собите за итни случаи ширум САД поради чудната појава.

Скромитинг дефиниција

Во САД, марихуаната е легална во различни држави. Ова предизвика зголемување на употребата на марихуана од луѓе од сите возрасти за медицински и рекреативни цели. Сериозни здравствени проблеми може да бидат предизвикани од долгорочно пушење во саксии. Поединците може да претрпат промени во функцијата на мозокот, репродуктивно оштетување и оштетување на белите дробови поради чашката за пушење. Марихуаната не содржи тутун или никотин. Многу пушачи веруваат дека марихуаната е „природна“ не предизвикува здравствени проблеми, но тие поединци грешат.

Скромитирањето е ново прашање кое е идентификувано од експерти и е резултат од долгорочното пушење во саксии. Се јавува кога поединец пуши марихуана и насилно се разболува, повраќа и вреска поради болката. Можеби една од причините за скромит е моќта на марихуаната денес. Одгледувачите произведуваат нишки од марихуана кои не само што ве издигнуваат, туку ве прават парализирани.

Синдромот на канабиноидна хиперемеза традиционално предизвикува индивидуа да повраќа заедно со абдоминална болка. Повраќањето и врескањето е нов тренд, кој ја зголемува сложеноста на синдромот на канабиноидна хиперемеза. Синдромот на канабиноидна хиперемеза обично трае до пет години за да започне откако лицето ќе почне да пуши тенџере на редовна основа. Сепак, едно лице може да почне да скромтира во секое време во текот на тие пет години, ако количината на марихуана што ја консумира е доволно голема. Тешка употреба на марихуана обично е три до пет пати на ден.

Симптоми на скромитинг?

Изгледа дека терминот „scromiting“ дошол од персоналот на американската соба за итни случаи, кој го измислил зборот кога лекувал пациенти.

Главните симптоми на скромитинг вклучуваат:

 

 • Рекурентна мачнина која напредува во тешка мачнина
 • Прекумерно повраќање дури пет пати на час
 • Болка во стомакот
 • Потење
 • Дехидратација
 • Промени во температурата на телото
 • Губење на тежината во одреден временски период додека симптомите се повторуваат

 

Скромитирањето повремено се опишува како повторливо повраќање. Тешките симптоми обично исчезнуваат пред повторно да се појават по неколку дена, недели или месеци. Едно лице може да најде некакво олеснување од земање топла бања или туш. Единствениот начин да се запре скромирањето е целосно да се откажете од пушењето во тенџере.

Што предизвикува Скромитинг?

Секојдневната, долготрајна употреба на марихуана предизвикува скромитирање, но постои уште еден проблем што ја создава состојбата. Нивото на THC во марихуаната го зголемува проблемот. Производителите на марихуана го одгледуваат растението со нивоа до 90 проценти THC. На почетокот на милениумот, нивоата на THC во марихуаната беа околу два до три проценти. Зголемувањето на нивото на THC го направи лекот позависен и штетен за тинејџерите - и за возрасните.

Канабисот е исто така достапен во различни форми, вклучувајќи јастиви и масла. Тинејџерите можат да конзумираат канабис во овие облици, додавајќи ги нивните проблеми со скромирањето, што ги прави потешки. Според PubMed.org, случаите за скромитирање во две различни соби за итни случаи во Колорадо се удвоиле откако марихуаната била легализирана во државата.

Кои се долгорочните ефекти од употребата на марихуана кај тинејџерите?

Тинејџерите се соочуваат со значителен ризик од ментални и физички здравствени проблеми поради долгорочна употреба на марихуана. Марихуаната со високи нивоа на THC е особено опасна. Некои од долгорочните ефекти од употребата на марихуана кај тинејџерите вклучуваат:

 • Психотични епизоди може да се појават кај тинејџери кои пушат или внесуваат марихуана со нивоа на THC над 10 проценти
 • Развојот на мозокот кај адолесцентите може да биде оштетен
 • Адолесцентите може да имаат зголемена веројатност за самоубиствени мисли и обиди за самоповредување
 • Децата кои консумираат марихуана пред 12-годишна возраст имаат поголема веројатност да имаат сериозна ментална состојба во споредба со тинејџерите кои почнуваат да ја користат дрогата на возраст од 18 или постари. Менталните здравствени состојби вклучуваат епизоди на анксиозност, депресија и шизофренија.
 • Тешката употреба на марихуана кај тинејџерите е поврзана со поголем ризик од нарушувања на расположението, психотиката и употребата на супстанции
 • Една студија1Мејер, Медлин Х. „Постојаните корисници на канабис покажуваат невропсихолошки пад од детството до средниот живот“. Постојаните корисници на канабис покажуваат невропсихолошки пад од детството до средниот живот, www.pnas.org/content/109/40/E2657. Пристапено на 11 октомври 2022 година., кој следеше 1,000 луѓе од раѓање до 38-годишна возраст, откри дека поединците кои почнале да консумираат тенџере како тинејџери изгубиле осум IQ поени во просек.
 • Според ЦДЦ, учениците кои консумираат марихуана имаат поголема веројатност да имаат слаби резултати на училиште и да го напуштат средното училиште пред да дипломираат.

 

Кои се знаците на употреба на марихуана од страна на тинејџерите?

Знаците на употреба на марихуана кај тинејџерите може да биде тешко да се фатат пред да биде предоцна. Родителите и старателите треба да внимаваат на неколку предупредувачки знаци, вклучувајќи:

 • Зборувајќи гласно
 • Зголемен апетит надвор од оброците
 • Црвени очи, крвави очи
 • Заборавеност, проблеми со меморијата
 • Поспаност
 • Реквизити од марихуана ја украсуваат нивната соба
 • Мирис на марихуана на облеката или во куќата
 • Глумење надвор од карактер и глупаво
 • Раздразливост и лутина
 • Губење интерес за активности во кои претходно уживале
 • Поминување време со нови пријатели и оставање стари пријатели зад себе
 • Ниво на тешкотија концентрирање
 • Земање или крадење пари од пријатели или членови на семејството за употреба на дрога

 

Каков е третманот за скромитинг?

 

Постои лек за скромитирање и тоа е да се откажеме од употребата на марихуана засекогаш. Ако тинејџерот продолжи да пуши тенџере или да зема јадења, проблемот со продолжување. Скромитирањето често се случува поради тоа што лице е зависно од пушење марихуана. Затоа, конзумирање тенџере се случи во текот на долг временски период. Поединец кој е зависник од марихуана треба да оди на рехабилитација за да ја прекине својата зависност. Рехабилитацијата во домот е идеален начин за едно лице да ја добие потребната помош и да добие третман за какви било нарушувања кои исто така се појавуваат.

 

Претходно: Престанете да испарувате без повлекување

Следна: Може ли CBD да помогне со зависноста?

 • 1
  Мејер, Медлин Х. „Постојаните корисници на канабис покажуваат невропсихолошки пад од детството до средниот живот“. Постојаните корисници на канабис покажуваат невропсихолошки пад од детството до средниот живот, www.pnas.org/content/109/40/E2657. Пристапено на 11 октомври 2022 година.
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.