Здив на скополамин ѓаволи

Напишано од Пин Нг

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Филипа Голд

Здив на скополамин ѓаволи

Scopolamine Devils Breath е означен како најстрашната дрога во светот. Тоа не е дрога за која многу луѓе знаат во споредба со други тешко погодени супстанции како што се кокаин, хероин или мет. Сепак, Scopolamine Devil's Breath е исклучително опасен и се користи на многу различни начини од претходно споменатите супстанции.

Поради легендата околу неговите опасности, има луѓе кои не веруваат дека постои Скополамин Ѓаволски здив. Всушност, тие сметаат дека дрогата и нејзините ефекти врз умот и телото се нешто како урбана легенда. Сепак, нема ништо измислено за ефектите од здивот на скополамин ѓаволот.

Многу од оние луѓе кои ги омаловажиле неговите ефекти врз умот и телото претрпеле катастрофални последици откако биле дозирани со лекот.

Што е здив на скополамин ѓаволи?

Можеби сте слушнале приказни за луѓе кои патуваат во Централна и Јужна Америка или Југоисточна Азија и биле ограбени, силувани или нападнати откако биле ставени во состојба на транс или зомби. Овие настани се случуваат и зад тоа стои Скополамин Ѓаволски здив. Она што започна како лек што го парализира/менува умот на само неколку места, сега се пробива низ светот.

Скополамин Ѓаволски здив е супстанца која се дува во лицето на доверчив човек, натопена на визит-картичка дадена на туристи, па дури и се става на копчињата на банкомат.

Штом супстанцијата ќе ја допре кожата или лицето, ја онеспособува жртвата, ставајќи ја во состојба слична на зомби. Лицето нема контрола над своите постапки што ги остава на ризик од напад, грабеж, сексуална злоупотреба и улични злосторства. Едно лице е изложено дури и на ризик да му бидат ограбени домовите, целосно испразнети банкарски сметки, а во некои екстремни случаи, отстранети органи од телото за да бидат продадени на црниот пазар.

Многу луѓе веруваат дека овие приказни се смешни. Како може лекот да го направи ова? Едноставниот одговор е дека тоа не се случи.

Scopolamine Devils Breath доаѓа од цветот на грмушката „borrachero“. Најчесто се наоѓа во Колумбија, јужноамериканската земја во која лекот првпат стана истакнат. Семињата се прашкасти и поминуваат низ хемиски процес со помош на течност позната како „буранданга“. Грмушката борачеро со векови ја користеле домородните јужноамериканци за духовни ритуали.

Супстанцијата доведува до халуцинации, страшни слики и недостаток на сила на волја. Веројатно ќе се појави амнезија и губење на меморијата. Жртвите не се сеќаваат на инцидентите и не се сеќаваат како биле нападнати или како ги испразниле нивните банкарски сметки. Поради губење на меморијата, полицијата можеби нема да верува во приказната на жртвата.

Што прави Scopolamine Devils Breath?

Криминалците сега го користат Скополамин Ѓаволски здив за да пијалоци или храна во рестораните. Она што порано беше криминалец кој одеше до турист на улица за да побара насока и им го дуваше здивот на Скополамин ѓаволи во лицето, се претвори во нешто уште позаблудно.

Додека Devils Beath е најстрашната дрога на светот; Скополамин се смета за суштински лек од Светската здравствена организација (СЗО). Скополамин првпат бил откриен од германскиот научник Алберт Ладенбург во 1880 година. И покрај неговата изолација кон крајот на 19 г.th век, се верува дека Скополамин се користел во хербални лекови и церемонии кои датираат од праисторијата.

Во текот на минатиот век, Скополамин се користел за медицински цели во производи за:

 

  • Движење болест
  • Морска болест
  • Гадење/повраќање искусни кај пациенти по операцијата
  • Синдром нервозно дебело црево
  • Гастроинтестинални грчеви

 

Скополамин е потребен на медицинската заедница и пациентите кои страдаат од овие типови проблеми. Меѓутоа, во погрешни раце, има катастрофални ефекти врз незнајните луѓе. Не се само патниците и туристите кои се дозирани со Ѓаволски здив Скополамин. Зголемувањето на случаите ширум светот покажува дека поединци кои живеат во градови како Хонг Конг и Париз се дозираат со лекот.

Колку е силен Devils Breath?

Ефектите на лекот се исклучително силни. Поединците немаат контрола врз она што го прават и страдаат од губење на меморијата. Во некои случаи, меморијата на една личност може да се забави, но може да поминат денови или подолго за да се случи тоа - ако воопшто се случи.

Централната разузнавачка агенција на Соединетите држави (ЦИА) претходно користела Скополамин за испрашување на осомничените. Во 1922 година, објавено е дека ЦИА „експериментирала“ со дрогата додека разговарала со поединци за злосторства.

И други влади ширум светот експериментираа со лекот. Се користеше како серум за вистинитост и во 2008 година, се тврди дека владата на Чешка санкционирала експерименти со употреба на Скополамин.

Злосторства кои вклучуваат ѓаволски здив

Како оружје, употребата на дрогата започна во Колумбија. Според истражувањето, Колумбија има до 50,000 криминални напади годишно поврзани со Ѓаволскиот здив Скополамин. Овие злосторства се и против туристите и локалните жители. Неверојатно, 20% од посетите на итната помош во Богота, главниот град на земјата, се должат на труење со Скополамин. Од оние кои страдаат од труење со Скополамин, 70% од нив се ограбени од нивните пари и/или имот.

Иако е страшно да се биде ограбен, се прават се повеќе злосторства за киднапирање и сексуално напаѓање луѓе откако ќе се дозираат со Ѓаволски здив. Во 2012 година, Стејт департментот на САД и Владата на Канада издадоа советодавно предупредување до туристите поради можноста да бидат цел на криминалци кои користат Ѓаволски здив.

Многу од приказните за криминалците кои дозираат машки жртви со ѓаволски здив често опишуваат атрактивни, млади жени кои се користат за нивно таргетирање. Криминалците често веруваат дека мажите се богати, што ги прави лесен белег.

Има многу поединци кои веруваат дека здивот на скополаминот е колумбиски проблем. Сепак, во текот на последната деценија, лекот се користи за дозирање на жртви во градовите низ целиот свет. Честопати, овие злосторства остануваат непријавени.

Во 2015 година, тројца криминалци беа уапсени во Париз, откако го искористија Ѓаволскиот здив за да ограбат постари луѓе. Криминалците ја дувале пудрата во лицата на жртвите. Откако се дозираше, жртвите беа искористени додека беа во состојба слична на зомби.

Scopolamine Devils Breath има многу критичари кои тврдат дека лекот не може да ги „зомбира“ жртвите. Сепак, со 50,000 труења годишно во Колумбија и повеќе луѓе кои се дозираат со лекот ширум светот годишно, тој стана лек што го бараат многу криминалци. Devils Breath е секако најстрашната дрога на светот.

 

Претходно: Seroquel и Xanax

Следна: Топ 10 опасни дроги

Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.