Сивана Бали

Напишано од Пин Нг

Изменето од Мајкл Пор

разгледани од страна на Александар Бентли

Рехабилитација на Сивана Бали

Основана во 2014 година, Сивана Бали е луксузен центар за рехабилитација сместен во туристичкиот град Канггу. Индонезискиот град се наоѓа во близина на две плажи кои им нудат на гостите можност да се одморат, да се релаксираат и да се опорават во скутот на тропскиот луксуз. Станбениот објект со пет ѕвезди работи со мажи и жени кои бараат ослободување од нивните парализирачки зависности.

 

Сивана Бали повеќе наликува на бутик одморалиште на тропски острови отколку на центар за рехабилитација. Жителите престојуваат во вили со пространи површини на отворено и голем базен. Шивана е ексклузивен луксузен станбен објект за рехабилитација кој прима само шест жители во дадено време. Нискиот број на внес во Сивана му дава шанса на секој жител да има максимална грижа од персоналот. Исто така, на секој гостин му обезбедува приватност и ги ограничува шансите за предизвикување зависност.

 

Целиот центар за рехабилитација нуди удобности во одморалиштето со пет ѕвезди, од готвачите до слугинката. Сивана Бали има два луксузни базени и тропски градини покрај кои треба да се опуштите. Две плажи се на кратко одење од центарот за рехабилитација, нудејќи им на гостите можност да се извлечат за време на одмор. Сите соби во Сивана поседуваат кадифен кревети и простори за живеење им овозможуваат на жителите да останат во своите соби наместо да се собираат во заедничките области.

 

28-дневна програма за закрепнување им се нуди на посетителите со можност за продолжување на програмата на 60 или 90 дена. Персоналот на Сивана користи третман заснован на докази програми кои вклучуваат КБТ, ДБТ, мотивационо интервјуирање и наративна терапија. Сивана Бали, исто така, вклучува програма од 12 чекори и жителите мора да присуствуваат на најмалку еден состанок секој ден. На гостите им е доделена приспособена кондиција која им овозможува да ја максимизираат менталната и физичката благосостојба.

 

Каков е денот во Сивана Бали?

 

Клиентите се подложени на 24-часовен надзор на ден и по пристигнувањето им се доделува и тренер за опоравување и психолог. Жителите посетуваат индивидуална терапија двапати неделно, групни сесии од понеделник до петок, списание, медитација надвор од локацијата и едукативни семинари. Гостите можат да ги искусат локалните плажи на Бали преку сурфање, јавање на коњ, и други екскурзии организирани од персоналот на Сивана.

 

Сивана нуди едукативна програма која многу се разликува од другите луксузни објекти за рехабилитација. Жителите учат за невробиологија, зависност, справување, депресија и анксиозност, козависност, создавање граници и елиминирање на рецидивите. Распоредот вклучува и фитнес и диетална едукација.

 

Една од првите ставки што дојдовните жители ќе ги забележат од самиот почеток е дневниот распоред и рутината се воведува што е можно поскоро. Рутината ги доведува жителите во вистинската рамка на умот за време на престојот и ги спречува да се фокусираат на зависности и предизвикувачи. Сè е поставено со распоред во Сивана Бали и секој гостин има своја уникатна дневна рутина.

 

Сивана Бали Цена

 

Сивана е повеќе како бутик на плажа отколку центар за одвикнување од дрога и алкохол. Во споредба со другите објекти во југоисточна Азија, Sivana Bali е мал дел од цената и нуди многу повеќе удобности. Неговата бујна локација е совршена за поединци кои сакаат да ги преболат своите зависности и нарушувања. И покрај тоа што зема само шест жители одеднаш, цената на Сивана е само 11,500 долари за 28-дневен престој. По барање може да се организира продолжен престој.

Рехабилитација на Сивана Бали

Адреса: Batu Bolong Beach, Jl. Пантаи Бату Болонг, Канггу, Кута Утара, Кабупатен Бадунг, Канггу, Бали, Кабупатен Бадунг, Бали 80361, Индонезија
Часови: Отворено 24 часа
Телефон: + 62 812-4644-0393
Провинција: Бали
Резервација: https://www.sivanabali.com/

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.