Дали нарушувања во исхраната Нарушувања на мозокот

Напишано од Хелен Парсон

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Мајкл Пор

Дали нарушувањата во исхраната се нарушувања на мозокот?

 

Според Американското здружение за исхрана, бројот на луѓе кои страдаат од нарушувања во исхраната е во пораст на глобално ниво, а се зголеми и сериозноста на случаите. Всушност, само во САД, околу 24 милиони луѓе страдаат од овие нарушувања, што придонесува за приближно 10,200 смртни случаи годишно.

 

Интересно е што дури и популациите кои не се сметаа за склони кон нарушувања во исхраната, како мажите и граѓаните на незападните земји, сега забележуваат пораст на случаите. Како такво, сега е поважно од кога било да се разберат овие нарушувања.

 

Што се нарушувања во исхраната?

 

Според Американската психијатриска асоцијација (АПА), нарушувањата во исхраната се состојби на однесување кои постојано го нарушуваат вашето однесување во исхраната и предизвикуваат вознемирувачки мисли и емоции. Некои симптоми на овие нарушувања се прекумерно јадење, рестриктивно јадење, компулсивно вежбање, злоупотреба на лаксативи и прочистување со повраќање.

 

Иако постојат докази кои сугерираат дека факторите на ризик за овие нарушувања можат да бидат наследни, тоа не е секогаш случај. Покрај тоа, овие нарушувања обично не се појавуваат сами - тие доаѓаат со други психијатриски нарушувања како анксиозност и опсесивно-компулсивно растројство. Вообичаените нарушувања во исхраната вклучуваат:

 

 • Анорексија нервоза - ова нарушување во исхраната најмногу ги погодува жените и обично се манифестира за време на пубертетот или младата зрелост. Се карактеризира со досадно верување дека имате прекумерна тежина и опседнатост со губење на тежината, дури и ако имате недоволна тежина

 

 • Булимија нервоза - ова е уште едно нарушување кое е почеста кај жените и има тенденција да се развива кај тинејџерите и младите. Луѓето со ова нарушување прејадување јадат големи количини на храна додека не станат болно сити, а потоа се чистат со повраќање

 

 • Орторексијата е нездраво фокусирање на исхраната на здрав начин. Јадењето хранлива храна е добро, но ако имате орторексија, се опседнувате со тоа до степен што може да го оштети вашето здравје.

 

 • Нарушување на прекумерно јадење - иако може да започне подоцна во животот, ова нарушување обично започнува во адолесценцијата или раната зрелост. Се карактеризира со јадење невообичаено големи количини на храна во кратки временски рамки, понекогаш во тајност. Додека тие доживуваат срам и одвратност по прејадување, луѓето со ова нарушување не се чистат

 

 • Pica- иако ова нарушување ги погодува децата, адолесцентите и возрасните, тоа е почеста кај бремените жени, децата и оние со ментална попреченост. Се карактеризира со јадење работи кои не се сметаат за храна. Тие вклучуваат креда, земја, коса и хартија

Дали нарушувањата во исхраната влијаат на вашиот мозок?

 

Бидејќи нарушувањата во исхраната обично доведуваат до неухранетост, тие можат негативно да влијаат на вашиот мозок. Всушност, една студија од 2007 година објавена во Медицинскиот весник МекГил покажа дека сериозното губење на тежината поврзано со анорексија може да ја влоши сивата и белата маса на вашиот мозок; состојба поврзана со други проблеми со менталното здравје.

 

Исто така, студија од 2010 година на Универзитетот Јеил ја поврзува пролонгираната анорексија со намален волумен на мозокот1Морис, Џејн и Сара Твадл. „Анорексија нервоза – ПМЦ“. PubMed Central (PMC), www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1857759. Пристапено на 12 октомври 2022 година.. На крајот на краиштата, нарушувањата во исхраната можат да предизвикаат промени во мозокот кои негативно влијаат на вашето расположение, процесот на донесување одлуки, способноста за јасно размислување и способноста да се справите со секојдневните стресови. Клучните промени во мозокот што треба да се очекуваат кај луѓето кои страдаат од мозочни нарушувања вклучуваат:

 

 • Нарушување на однесувањето на невротрансмитерите

 

 • Влошување на емоционалните центри на мозокот

 

 • Оштетување на структурата на мозокот поради неухранетост

 

 • Нарушувања во извршното и когнитивното функционирање

 

 • Недостаток на кислород во мозокот поради намален отчук на срцето

 

 • Слабеење на системот за наградување на вашиот мозок

 

 • Зголемена анксиозност, страв од неуспех, перфекционизам и ригидно размислување

 

Дали може да се сменат негативните мозочни ефекти од нарушувањата во исхраната?

 

Сè додека закрепнувате и одржувате целосна исхрана, негативните мозочни ефекти од нарушувањата во исхраната може да се променат. Колку повеќе закрепнувате, толку повеќе вашиот мозок расте и неговата сива маса се зголемува. Студиите дури покажуваат дека скенирањето со магнетна резонанца на луѓе кои се опоравиле од анорексија се нормални, додека оние на луѓе кои сè уште го имаат ова нарушување се абнормални.

 

Сепак, за закрепнување на мозокот е потребно време и бара трпение. Дури и шест месеци откако ќе ја вратите целата тежина, вашиот мозок нема да биде целосно обновен. Но, со добра исхрана и малку трпение, на крајот ќе го вратите целосното здравје.

Дали учениците од А-одделение имаат нарушувања во исхраната?

 

Дури и ако сте ученик од А одделение, сепак може да имате нарушување во исхраната. Всушност, студиите дури покажуваат дека постои а силна врска помеѓу академското совршенство и нарушувањата во исхраната кај тинејџерите. Тоа е затоа што и двете активираат слични системи за наградување во вашиот мозок. Како такви, може многу да страдате од пореметувања во исхраната, но сепак да имате добри академски резултати.

 

Третман на нарушувања во исхраната

 

За лекување на нарушувања во исхраната, медицинските сестри, диететичарите, психијатрите, психотерапевтите и професионалците за ментално здравје обично работат заедно. Ова осигурува дека вашиот третман и закрепнување се холистички. Сепак, пред овие професионалци да ве третираат, ќе ви треба професионална проценка - самодијагнозите или претпоставките нема да бидат прифатени.

 

Откако ќе ви биде дијагностицирано нарушување во исхраната, бидете подготвени за долго и напорно патување за опоравување. Некои методи на лекување што се користат за овие нарушувања вклучуваат:

 

 • Амбулантски третмани за нарушувања во исхраната
 • Нега на болничко лекување
 • Програми за домување
 • Секундарна нега кај транзициската куќа
 • Грижа 1:1
 • Групна терапија

 

На крајот на краиштата, вашите доделени медицински професионалци се тие кои ќе ве советуваат за соодветен план за лекување за вашата единствена ситуација.

 

 

Претходно: Разбирање на третманот на орторексија

Следно: Знаци за нарушување во исхраната кај тинејџерите

 • 1
  Морис, Џејн и Сара Твадл. „Анорексија нервоза – ПМЦ“. PubMed Central (PMC), www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1857759. Пристапено на 12 октомври 2022 година.
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.