Како природно да се зголеми ГАБА

Како природно да се зголеми ГАБА

автор: Филипа Голд  Уредник: Александар Бентли  Ревидирани: Метју Ајдл
Рекламирање: Ако купите нешто преку нашите реклами или надворешни врски, може да заработиме провизија.

Како природно да се зголеми ГАБА

 

Додека некои користат бензодиазапини за лекување на нивната депресија и анксиозност, повеќето луѓе ќе имаат корист од зголемување на сопствените нивоа на ГАБА во нивните системи. Со оглед на секојдневниот стрес и притисок што го трпат повеќето луѓе, изнаоѓањето начини за зголемување на природното ниво на ГАБА има совршена смисла. Особено за оние кои имаат потешкотии да се релаксираат или да се релаксираат во текот на денот, или кои го чувствуваат тоа симптоми на депресија.

 

Инаку познат како гама-аминобутерна киселина, ГАБА е невротрансмитер кој е поврзан со порелаксиран став, подобар сон и намалена напнатост, анксиозност и стрес.11.Стр. Хепсомали, Ј.А. Грогер, Ј. Нишихира и А. Шоли, Граници | Ефекти на оралната администрација на гама-аминобутерна киселина (ГАБА) врз стресот и спиењето кај луѓето: систематски преглед, граници; Преземено на 18 септември 2022 година, од https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnins.2020.00923/full. Вашето тело произведува ГАБА што ја зголемува комуникацијата помеѓу вашите мозочни клетки. Покрај тоа, ГАБА, исто така, комуницира со рецепторите во цревата кои имаат влијание врз вашата емоционална состојба.

 

Се разбира, секогаш би можеле да го намалите стресот со промена на работното место, но тоа едноставно не е можно или практично за повеќето луѓе. Ако не можете да ја промените вашата околина, тогаш треба да се промените себеси. И можно е да имате недостаток на ГАБА.

 

Со зголемување на количината на ГАБА, можете да донесете помирен, помирен вас. ГАБА, исто така, помага да се прекине циклусот на прекумерно активниот ум и помага да се стават работите во подобра перспектива. Она што следува се пет методи за природно зголемување на ГАБА во вашиот систем.

Консумирајте повеќе храна што произведува ГАБА

 

Ова е веројатно најлесниот начин природно да ги зголемите нивоата на ГАБА во вашиот систем22.DH Ngo и TS Vo, ажуриран преглед за фармацевтските својства на гама-аминобутерната киселина - PMC, PubMed Central (PMC); Преземено на 18 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6696076/. Плус, храната која му помага на вашето тело да произведе повеќе ГАБА е добра за вас. Ова е одличен начин да ја подобрите вашата исхрана и вашето расположение во исто време. Таквата храна која вклучува глутаминска киселина, која е супстанца што го поттикнува производството на ГАБА го вклучува следново:

 

 • Цитрусни овошја: како банани, лимони и слично
 • Јаткасти плодови: Бадемите и оревите се одлични извори
 • Зеленчук: брокулата, леќата, компирот и спанаќот делуваат доста добро
 • Риба и ракчиња: Халибут е одличен извор на глутаминска киселина

 

Покрај тоа, кафеавиот ориз е одличен извор на глутаминска киселина и може да се служи со многу различни оброци. Додадете протеини од соја и ферментиран јогурт и кефир и ќе имате многу извори за создавање на повеќе ГАБА во вашето тело.

Намалете го алкохолот, дрогата и нездравата храна

 

Вистина е дека консумирањето алкохол и одредени лекови ќе ја активира ГАБА во вашиот мозок за да ви помогне да се чувствувате добро. Проблемот доаѓа со последователните ефекти што го прават консумирањето алкохол и дрога толку проблематично. Навистина не вреди краткорочното засилување кога ќе доживеете мамурлак, се чувствувате депресивни или вознемирени кои се зголемуваат само штом ќе поминат лековите и алкохолот.

 

Истото важи и за краткорочното засилување на ГАБА од нездравата храна. Иако непосредните последователни ефекти не се толку силни, долгорочните ефекти врз вашето тело може да бидат уште полоши. Зголемувањето на телесната тежина и слабото варење само го рушат штандот во ГАБА што беше искусен. Подобро е да ја ограничите потрошувачката на алкохол, дрога и нездрава храна до точка каде што тие немаат вистински ефект. Со други зборови, чаша вино е во ред, но тоа треба да биде вашата граница за тој ден.

Вежбајте многу

 

Аеробните или кардиоваскуларните вежби нудат докажан начин да се изгради ГАБА во вашиот систем на природен начин. Ќе треба редовно да вежбате за да ги одржите нивоата на ГАБА саканите во вашиот систем. Не мора да се вклучите во енергична програма за вежбање, но треба да бидете доследни ако сакате да постигнете резултати. Ова значи одење, џогирање, трчање или планинарење најмалку четири пати неделно.

 

Можете исто така да се занимавате со аеробик кој обезбедува постојана активност од 20 до 30 минути секој ден. Зголемувањето на ГАБА ќе биде забележливо бидејќи вашата анксиозност се намалува заедно со подобрувањето на сонот. Ова ќе создаде подобро расположение и зошто толку многу програми за ментално здравје имаат вежбање како дел од нивната функција.

 

Медитација

 

Правилната медитација користи докажани методи за релаксација како длабоко дишење и фокусирање на пријатна слика за да помогне во зајакнувањето на производството на ГАБА. Правилната медитација трае само неколку минути за да се изврши. Можете да го направите тоа пред да тргнете на работа, откако ќе се вратите дома или за време на паузата. Започнете со наоѓање удобна положба за седење, потоа затворете ги очите и длабоко вдишете низ носот. Држете го за секунда или две, а потоа издишете преку устата.

 

Овој тип на медитација не само што помага во зајакнувањето на производството на ГАБА, туку го чисти умот за да можете подобро да се фокусирате. Ова може да ви помогне подобро да се справите со работата и другите активности во текот на денот.

 

Јога

 

Ако барате вежба со низок удар што сепак ги има истите придобивки како одење или џогирање, тогаш јогата може да го направи трикот. Јогата нуди одличен начин за разладување и истегнување што помага да се зголеми производството на ГАБА. Тоа е затоа што јогата работи на умот и на телото благодарение на нејзиниот фокус на истегнување и задржување на позицијата повеќе од неколку секунди. Тоа е комбинацијата на истегнување и секвенци на држење кои ја прават јогата одлична вежба. Ова е особено точно за оние кои може да имаат потешкотии со одење или џогирање.

ГАБА додатоци

 

Постојат природни извори на ГАБА кои можете да ги земате редовно за да ви помогне привремено да го зголемите вашето расположение. Додатоците се совршени кога се обидувате да ја намалите анксиозноста или да се смирите пред спиење33.LD Ochoa-de la Paz, R. Gulias-Cañizo, ED Ruíz-Leyja, H. Sanchez-Castillo and J. Parodí, Улогата на GABA невротрансмитер во човечкиот централен нервен систем, физиологија и патофизиологија, Улогата на ГАБА невротрансмитер во човечкиот централен нервен систем, физиологија и патофизиологија.; Преземено на 18 септември 2022 година, од https://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1665-50442021000200067. Тие го вклучуваат следново:

 

 • Витамин Б6, магнезиум и цинк
 • Таурин, кој е аминокиселина
 • Зелен чај

 

Земањето витамински и минерални суплементи е добар начин и за зајакнување на вашиот имунолошки систем. Зелениот чај е одличен пијалок после вечерата кој може да ви помогне да ги смирите нервите и да ве подготви за спиење. Само не заборавајте да пиете прекумерна количина или може да се најдете како се будите среде ноќ.

 

Зајакнувањето на ГАБА во вашиот систем природно преку промени во вашата исхрана и вежбање може да направи чуда за да го зголеми вашето расположение и да ви помогне да се чувствувате смирени и опуштени во текот на денот. Имајте на ум дека таквите промени треба да бидат постепени за да можат да станат вообичаени.

 

Претходно: Чекори за да се чувствувате помалку осамени и тажни

Следна: Филмови за депресија

 • 1
  1.Стр. Хепсомали, Ј.А. Грогер, Ј. Нишихира и А. Шоли, Граници | Ефекти на оралната администрација на гама-аминобутерна киселина (ГАБА) врз стресот и спиењето кај луѓето: систематски преглед, граници; Преземено на 18 септември 2022 година, од https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnins.2020.00923/full
 • 2
  2.DH Ngo и TS Vo, ажуриран преглед за фармацевтските својства на гама-аминобутерната киселина - PMC, PubMed Central (PMC); Преземено на 18 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6696076/
 • 3
  3.LD Ochoa-de la Paz, R. Gulias-Cañizo, ED Ruíz-Leyja, H. Sanchez-Castillo and J. Parodí, Улогата на GABA невротрансмитер во човечкиот централен нервен систем, физиологија и патофизиологија, Улогата на ГАБА невротрансмитер во човечкиот централен нервен систем, физиологија и патофизиологија.; Преземено на 18 септември 2022 година, од https://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1665-50442021000200067
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.