Чаир Сатори

Напишано од Хелен Парсон

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Мајкл Пор

Сатори Стол за третман на зависности

 

Столот Сатори е еден од најуникатните производи за релаксација и рехабилитација достапен за поединци кои страдаат од зависност, депресија, дебелина, анксиозност и несоница. Столот им овозможува на корисниците да доживеат неверојатно длабока состојба на медитација, целосно релаксирајќи го умот и телото.

 

Некои експерти за медитација тврдат дека столчето Сатори е највозбудливото нешто што може да и се случи на медитацијата и може да го промени начинот на кој поединците ги вклучуваат своите умови во смиреност. Медитацијата бара долги часови за да се совлада, но столот Сатори им овозможува на корисниците да стекнат совршено ниво на смиреност за неколку минути, а не за години.

 

Што е столчето Сатори?

 

Столот Satori е велнес систем кој има шезлонг со нулта гравитација што дистрибуира меки вибрациони фреквенции до одредени точки на телото. Поединци истовремено слушаат звуци и/или музика преку слушалки додека шезлонче со нулта гравитација го масира телото со енергетски импулси.

 

Звуците и вибрациите на столот ги менуваат мозочните бранови на корисникот доведувајќи го во длабока состојба на релаксација. Ова на крајот го води корисникот во неверојатно длабока состојба на медитација. Поединци кои доживеале сесија на Satori Chair уживале во тоа што ги освежува умот и телото.

 

По дефиниција, Сатори значи ненадејна свесност или просветлување, а овие чувства се она што столот им овозможува на корисниците да ги почувствуваат. Системот Сатори беше создаден и развиен од Џил и Род Слејн11.С. Чаир, творец, творец.; Преземено на 28 септември 2022 година, од http://satorchair.com/satorichair/the_creator.html. Двојката истражуваше начини да го максимизира музичкото уживање кај слушателите само за да го откријат системот за релаксација сега познат како Сатори. Тие истражувале различни звучни фреквенции вклучувајќи алфа, тета и делта фреквенции за да овозможат релаксација и заздравување.

 

Третман на стол Сатори

 

Технологијата Satori Chair за прв пат беше искористена за лекување на поединци кои се соочуваат со борба против депресија, анксиозност и траума. Припадниците на војската на Соединетите Американски Држави биле подложени на сесии на претседавачот на Сатори за да се надминат ПТСН и американската војска продолжува да ја користи технологијата за да им помогне на војниците кои се вратиле од борба. Илјадници американски воен персонал ги искусуваа сесиите на Сатори и беше многу користен по војната во Ирак во 2000-тите. Војската го користи столот за да им помогне на војниците брзо да се балансираат во цивилниот и/или повоениот воен живот.

 

Иако технологијата Сатори за прв пат беше искористена за лекување на воени членови, таа се проби во цивилниот свет преку Најдобрите луксузни рехабилитации во светот. Сесиите се многу слични на техниките за невро-фидбек кои влијаат на умот и телото користејќи водена визуелизација и слики заедно со вибрации.

 

Истражувањата продолжуваат да се прават за акустична терапија која се користи за лекување на заболени од АДХД, пациенти со рак и луѓе кои се борат со зависност од алкохол и дрога. Технологијата Сатори, исто така, може да им користи на цивилите кои доживуваат анксиозност и депресија.

 

Пациентите кои биле подложени на сесии за рехабилитација на Сатори Чаир ја пофалиле терапијата и се верува дека голем број лица кои биле подложени на третман со Сатори се опоравиле од нивните зависности. Покрај зависноста, се тврди дека технологијата Satori Chair може да третира и губење на тежината и несоница.

 

Зачудувачки, технологијата се користи за хируршки пациенти наместо лекови на рецепт. Според Институтот за замена на зглобовите Virtua, технологијата била „користена во над 100 случаи на операција за замена на колк и колено наместо морфин, за да се намали времето за закрепнување и хируршката анксиозност“.

 

Како работи столчето Сатори?

 

Столот Сатори ги користи алфа, тета и делта фреквенциите последователно, дозволувајќи им на умот и телото да се обноват. Ако се игра последователно, ефектите врз телото и умот можат да бидат неверојатно позитивни. Поединците кои се подложени на сесија на Сатори прво ќе искусат алфа фреквенции кои го одмотуваат мозокот. Нивото на серотонин ќе се намали и ќе започне релаксација.

 

Тета фреквенциите потоа го прават телото поспано и поединците ќе доживеат состојба слична на REM. Делта фреквенциите обезбедуваат регенерација и реставрација на поединци кои се подложени на сесијата Сатори.

 

Секоја фреквенција ќе биде дистрибуирана до пациентот преку слушалки. Во меѓувреме, енергетските импулси и вибрации се пренесуваат од столот на личноста. Компанијата „Сатори“ направи уште поголем напредок во технологијата развивајќи ги „Сатори спа“ и „Сатори велнес систем“ за лекување на зависност и разни нарушувања.

 

Дали е успешно

 

Според Сатори, технологијата на компанијата е специјално дизајнирана да им помогне на поединците кои доживуваат рехабилитација. Во сите случаи, Satori Chair е безбеден метод на лекување во кој пациентите не користат лекови. Технологијата Satori Chair работи за да ја разбуди способноста на поединецот да ја прекине желбата за дрога и/или алкохол. Според една студија, технологијата Satori Chair има 87% успешност во рехабилитација од дрога.

 

Иако сè уште се спроведуваат истражувања на темата технологија Сатори, сведоштвата од луѓето кои го доживеале третманот се исклучително позитивни. Поединци кои го користеле системот за губење на тежината и фитнес причини тврдат дека технологијата прави чуда.

 

Американската војска продолжува да ја користи технологијата и за борба против ефектите од ПТСН и траумата. Студиите објавија дека постои а 97% подобрување расположена за ветераните од ирачката војна по користењето на Чаир.

 

Поради позитивниот одговор што го доби Satori Chair, повеќе луксузни рехабилитации ширум светот сега го нудат системот за закрепнување, а повеќе поединци сега имаат пристап до столот Satori за да го подобрат своето ментално здравје од кога било досега и досега, резултатите се одлично.

 

Можеби најголемата предност на технологијата Сатори е тоа што ја елиминира употребата на лекови на рецепт што може да предизвика сосема нов сет на проблеми кај пациентите кои се опоравуваат од зависности од опиоиди, како и од други супстанции што го менуваат умот. Со поуспешни студии за технологијата на Satori Chair, веројатно е дека поголем сегмент од поединци ќе го бараат ресторативниот велнес систем.

 

Претходно: DBT терапија за третман на зависност

Следно: RTMS за третман на зависност

  • 1
    1.С. Чаир, творец, творец.; Преземено на 28 септември 2022 година, од http://satorchair.com/satorichair/the_creator.html
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.