Знаци на самоповредување кај тинејџери и млади возрасни

Напишано од Хелен Парсон

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Мајкл Пор

Самоповредување кај млади возрасни и тинејџери

 

Како што сугерира неговото име, самоповредувањето кај млади возрасни и тинејџери се однесува на ситуација кога се повредувате себеси. Луѓето обично го прават ова за да ја испуштат својата емоционална болка, гнев или фрустрација. Други, исто така, го прават тоа за да престанат да се чувствуваат вкочанети или да имаат чувство на контрола. Тоа може да биде и средство за:

 

 • Изразете нешто што не знаат да го кажат со зборови
 • Одвлечете го вниманието од трауматичните спомени
 • Имаат нешто на што можат да се потпрат
 • Казнете се за тоа како се чувствуваат или што доживеале
 • Создадете можност физички да се грижат за себе
 • Изразувајте самоубиствени идеи без да им го одземете животот

 

Форми на самоповредување кај тинејџерите

 

Додека некои луѓе се самоповредуваат на ист начин одново и одново, други комбинираат неколку различни начини. Тие може да вклучуваат:

 

 • Гребење
 • Пробивање и сечење со остри предмети
 • Издлабување симболи/зборови на кожата
 • Гори со кибритчиња/запалени цигари/загреани ножеви
 • Удар/удирање/удирање со глава
 • Вметнување предмети под кожата
 • Повлекување коса
 • Труење
 • Под/прејадување
 • Гризе
 • Злоупотреба на алкохол и дрога
 • Прекумерно вежбање, особено кога сте повредени
 • Намерно влегување во тепачки, особено оние за кои знаеме дека ќе нè повредат
 • Вклучување во ризично сексуално однесување

 

Компликации поврзани со самоповредување

 

Со текот на времето, самоповредувањето може да доведе до дополнителни компликации како што се:

 

 • Фатални повреди
 • Инфекции
 • Обезличување или трајни лузни
 • Зголемено чувство на срам и вина
 • Влошување на нетретирани проблеми и нарушувања на менталното здравје

Превенција на самоповредување кај млади возрасни

 

Ако сакате да ги намалите шансите некој што го сакате да се самоповреди, можете:

 

 • Идентификувајте ги луѓето изложени на ризик и понудете им да им помогнете - ако познавате некој што е изложен на ризик да се самоповреди, бидете тука за нив и разговарајте со нив за здрави методи за справување
 • Помогнете им да ја прошират својата социјална мрежа - ова може да им помогне да се чувствуваат помалку осамени и да формираат поздрави односи, особено со луѓе кои не се самоповредуваат
 • Охрабрете го секој кој се бори да побара помош - охрабрувањето на некој што се занимава со траума или нарушувања на менталното здравје да побара помош може да го спречи од патот на самоповредување
 • Предупредете ги за влијанието на медиумите - кога веќе ранливите луѓе консумираат медиуми со прикажување на самоповредување, тие може да бидат под влијание да се самоповредуваат

 

Кога вие се борите со мислите за самоповредување, треба да најдете начини да се заштитите. Затоа, кога ќе го почувствувате тој нагон за самоповредување, наместо тоа, еве неколку работи што можете да ги направите во моментот:

 

 • Фокусирајте се на вашето дишење и направете малку работа со здивот
 • Прошетај
 • Направете нежна вежба
 • Разговарајте со пријател или член на семејството
 • Удрите во перница или перница за да ослободите малку напнатост
 • Раскинете весник или списание
 • Држете коцка мраз
 • Мозочен удар на домашно милениче
 • Истурете ладна вода преку вашите зглобови
 • Каснете лимон
 • Напишете ги вашите мисли и чувства во вашиот дневник
 • Пуштете музика - размислете за пеење или танцување заедно
 • Направете кутија за самосмирување - ова треба да има работи што ќе ве смират и ќе ви го одвлечат вниманието од она што го чувствувате

Промени кои можат да ги олеснат работите

 

Интересно е тоа што има некои мали промени што би можеле да ги направите во вашиот живот за да ве расположат и да ги задржите мислите за самоповредување. Тие вклучуваат:

 

  • Бидете љубезни кон себе - однесувајте се кон себе како што би се однесувале со вашиот најдобар пријател ако тие се мачат
  • Пијте доволно вода и спијте доволно
  • Одморете се кога ви треба - не се преоптоварувајте
  • Вежбајте благодарност секој ден – секое утро запишете најмалку 3 работи за кои сте благодарни
  • Кога користите социјални медиуми, следете како тие влијаат на вашето расположение - прифатете позитивна содржина и држете се настрана од негативни содржини

 

Барање професионална помош за самоповредува тинејџер

 

Ако сте се самоповредувале или размислувате да го направите тоа, барањето стручна помош може да ја промени играта. Едноставно разговорот со вашиот матичен лекар може да ве поттикне - тие можат да ве упатат кај професионалци за ментално здравје кои можат да ја проценат вашата ситуација и да ве поттикнат да започнете со лекување.

 

Во случаи кога мислите дека имате повреда опасна по живот, веднаш јавете се на 911 или на вашиот локален број за итни случаи. Ако размислувате да извршите самоубиство, веднаш јавете се на телефонската линија за самоубиство во вашата земја. Во САД тоа е Националната линија за спречување на самоубиства - до нив може да се дојде на 1-800-273-TALK (1-800-273-8255).

Како да ги поддржите саканите кои се самоповредуваат

 

Првиот начин на кој можете да поддржите некој близок кој се бори со самоповредување е со потврдување на нивните чувства и разбирање и сочувство за нивната мака. Љубовта и уверувањето што ги давате на вашата сакана во овој период може да и помогнат подобро да реагираат на третманот. Други начини на кои можете да им го олесните животот на вашите најблиски вклучуваат:

 

   • Отстранување на предмети што може да ги користат за да се самоповредуваат од домот. Тие може да вклучуваат сечила за бричење, игли и острилки за моливи
   • Идентификување на модели кои претходат на нивното самоповредување и интервенирање кога тие се претставуваат. Честа шема меѓу тинејџерите е тоа што тие се изолираат по напорниот ден на училиште пред да се самоповредат
   • Обезбедување дека сите лекови во домот се скриени или заклучени во кабинет

 

Претходно: Тинејџерски Гранично растројство на личноста

Следна: Што е терапевтски интернат?

Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.