Рехабилитација во Силиконската долина

Напишано од Метју Ајдл

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Dr Рут Аренас

Рехабилитација во Силиконската долина

 

Во 2014 година, беше објавено дека употребата на недозволени дроги станала дел од културата на Силиконската долина. Регионот на Калифорнија одамна е дом на технолошки компании и старт-ап кои ги развиваат најновите производи базирани на Интернет. Како Вол Стрит во 1980-тите, Силиконската долина сега е синоним за употреба на дрога меѓу поединци кои поседуваат, инвестираат и работат за компании во областа.

 

Една година пред да биде објавена репутацијата за недозволена дрога на Силиконската долина, извршниот директор на Google, Тимоти Хејс, починал од предозирање со хероин што му го вбризгувала проститутка. Смртта на Хејс беше показател за пороците што ги поседуваат вработените во Силиконската долина бидејќи дрогата и сексот се спас од стресот на технолошката индустрија.

 

Зошто вработените во Силиконската долина се свртуваат кон дрога и алкохол?

 

Директорите од Силиконската долина често се високофункционални зависници од дрога и алкохоличари. Поради нивните способности да продолжат да работат на дневна основа и да го задржат појавувањето, нивната злоупотреба на дрога и алкохол останува невидена од многу колеги. Високофункционалните зависници од дрога и алкохол одат на работа секој ден, управуваат со автомобили и комуницираат со своите семејства исто како и независниците.

 

Стресот и притисокот од работата во Силиконската долина за големите корпорации и малите старт-ап се огромни. Многу луѓе се свртуваат кон дрогата и алкохолот како начин да се справат со долгите работни часови кои можат да видат над 70 часа неделно во канцеларија.

 

Дрогата и алкохолот можат да му помогнат на високофункционалниот зависник да го помине работниот ден. Поединците можат да земаат супстанции во нивните канцеларии, бањи или автомобили за да ја добијат потребната енергија и енергија за работа.

 

Популарни супстанции во Силиконската долина

 

  • Ноотропици - Додатоци кои ја подобруваат активноста на мозокот, издржливоста и креативноста
  • Адерал - Форма на амфетамин што ги подобрува перформансите
  • ЛСД - Се тврди дека ја подобрува креативноста во мали дози
  • Кристален метамфетамин - ја зголемува издржливоста
  • Опиоиди - ја ублажува болката и опушта
  • Хероин – Ублажува болка и создава еуфорична состојба

 

Опции за рехабилитација во Силиконската долина

 

Рехабилитацијата не функционира за секого и поединците се опоравуваат од зависноста од дрога и алкохол на свој начин. Затоа, барањето помош од луксузен центар за рехабилитација, кој се грижи за третман за секој клиент е идеален начин да се надмине зависноста.

 

Постојат три варијанти на рехабилитација во Силиконската долина што може да ги побара извршниот директор. Секој обезбедува рехабилитација што одговара на потребите на една личност и може да се вклопи во распоредот на поединецот.

 

  • Амбулантско - Амбулантската рехабилитација нуди флексибилен распоред кој се вклопува во животот и работниот распоред на една личност. Гостите добиваат помош преку советување и активности, но не живеат во рехабилитација.
  • Дневно лекување - Дневните програми за лекување им овозможуваат на гостите да научат да живеат и да се справат со работата без дрога и/или алкохол. Клиентите можат да земат отсуство од работа за да присуствуваат на дневен третман и да се вратат дома по завршувањето на сесиите.
  • Стационарна - Рехабилитацијата во Силиконската долина на стационарна е идеален начин за лекување на клиентите. Рехабилитацијата на стационарните им овозможува на гостите да живеат во рехабилитација и да се следат 24 часа на ден.

 

Силиконската долина е шпорет под притисок што може да ги одведе луѓето по патот на дрогата и алкохолот. Рехабилитацијата во Силиконската долина може да помогне во обновувањето на менталното и физичкото здравје на поединецот со елиминирање на злоупотребата на супстанции. Рехабилитацијата, исто така, може да биде катализатор за личноста да ја одржува својата професионална кариера на вистинскиот пат.

 

Клиника за психоделична рехабилитација во Силиконската долина

 

Повторното оживување во истражувањето на психоделични супстанции го поддржува развојот на лекови дизајнирани специјално да ги искористат уникатните лековити квалитети на медицината базирана на растенија.

 

Трипнотерапија™ е најексклузивното луксузно искуство за рехабилитација во светот и брзо станува најбараната дестинација за рехабилитација за Силиконската долина. Да се ​​биде првата психоделична рехабилитација во светот, секако значи дека е достапна само за највисоките ешалони во областа на заливот, кои не само што доживуваат бегство од животот на зависност, туку и враќање на добро проживеан живот.

 

Покрај тоа што е најексклузивното и најлуксузното искуство за рехабилитација на планетата, Трипнотерапијата организира одмори за депресија, анксиозност и злоупотреба на супстанции во пријателски јурисдикции низ целиот свет. Третманот може да вклучува благи, умерени и поголеми дози на халуциногени и нехалуциногени лекови како што се Esketemine™, Psilocybin и Ibogaine.

 

Претходно: Рехабилитација за исцрпеност

Следно: Рехабилитација во Цирих

Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.