Напишано од Пин Нг

Изменето од Мајкл Пор

разгледани од страна на Александар Бентли

Пребарајте ги нашите рехабилитанти во Мериленд - Интерактивна карта

Зошто да одите на рехабилитација во Мериленд

 

Мериленд можеби не е првата држава во Америка за која размислувате за рехабилитација од алкохол и дрога. Сепак, државата Стара линија е одлично место да го започнете вашето патување до целосна трезвеност.

Мериленд има различни центри за рехабилитација од луксузни објекти до порелаксирани места. Ако живеете во Мериленд или во близина, има многу причини да изберете објект за рехабилитација во државата. Еве неколку причини да изберете рехабилитација во Мериленд за вашето патување до трезвеност.

 

Плаќањата на Medicaid се прифатени во Мериленд Рехабс

 

Во Мериленд има голем број рехабилитации за алкохол и дрога, а неколку од овие врвни установи им овозможуваат на клиентите да плаќаат со Medicaid. Можете да го користите осигурувањето на Medicaid за да платите за различни опции за третман, од детоксикација до холистички пристапи кои ви дозволуваат уште еднаш да стекнете контрола врз вашиот живот. Рехабилитацијата не е само за богатите и славните. Ако не сте богати и славни, но имате осигурување, можете да присуствувате на рехабилитација и да платите за тоа користејќи осигурување на Medicaid.

 

Различни услуги во Мериленд Рехабс

 

Не се сите рехабилитации исти во Мериленд. Постојат различни услуги, капацитети и програми што ги нудат центрите за рехабилитација во државата. Иако многумина ќе ги третираат истите проблеми, може да откриете дека достапните програми се разликуваат. На пример, можете да изберете рехабилитација во Мериленд која се фокусира на физичката кондиција и благосостојбата. Исто така, постојат рехабилитации кои нудат повеќе тераписки сесии еден-на-еден и луксузно домување. Достапните избори ви даваат можност да ја изберете рехабилитацијата што е соодветна за вас.

 

Рехабилитација во Мериленд Програми за истовремени нарушувања

 

Многу луѓе кои страдаат од проблеми со дрога и алкохол, исто така ги поднесуваат основните проблеми. Овие прашања може да вклучуваат депресија, анксиозност, ПТСН и повеќе нарушувања на менталното здравје. Во минатото, постоеја програми за лекување на дрога и алкохол кои едноставно ја третираа зависноста на една личност, а не основните проблеми што ги предизвикаа. Денес, ќе најдете центри за третман во Мериленд кои се занимаваат со зависноста на една личност и основните проблеми што ги натерале да се свртат кон дрога и алкохол. Рехабилитантите во Мериленд ги третираат истовремените нарушувања заедно со зависноста, давајќи ви можност да си го вратите животот.

 

Прекрасна околина во Мериленд Рехабс

 

Мериленд не е една од најпосетуваните држави во Соединетите држави, но сепак is една од најубавите дестинации во Америка. Мериленд се наоѓа на заливот Чесапик и Атлантскиот Океан, давајќи ви прекрасен поглед на крајбрежјето. Надвор од двата големи града на Мериленд, Анаполис и Балтимор, ќе најдете многу рурални простори за посета. Центрите за рехабилитација како што се Центарот за третман на Ешли и Центрите за закрепнување на Америка се наоѓаат во областа на заливот Чесапик. Тие им обезбедуваат на клиентите свеж воздух, прекрасна околина и можност повторно да ја откријат природата.

 

Цена за рехабилитација во Мериленд

 

На површина, рехабилитацијата од дрога и алкохол не е евтина. Не можете да гледате на лекувањето со дрога и алкохол како нешто што е скапо. Наместо тоа, тоа е инвестиција во вашата иднина и иднината на вашето семејство. Една од причините зошто многу луѓе избираат рехабилитација во Мериленд наместо рехабилитација во други држави како Калифорнија, Тексас или Флорида, е цената. Веројатно ќе најдете висококвалификувана рехабилитација во Мериленд за многу помалку отколку во другите држави.

Изберете центар од нашите Rehabs во Мериленд

 

Подолу е избрана компилација од најдобрите рехабилитанти во Мериленд. Како независен ресурс, со робусни уредувачки политики го наведуваме секој центар за рехабилитација што служи во Мериленд и кој одговара на нашите високи стандарди на критериуми за третман, осигурувајќи дека оние кои бараат третман во Мериленд имаат сеопфатна листа на најдобрите достапни опции.

 

Програма за рехабилитација во Мериленд, или накратко рехабилитација, е надгледувана форма на третман што е дизајнирана да стави крај на зависноста од дрога и/или алкохол на една личност. Рехабилитантите во Мериленд традиционално се фокусираат на помагање на поединецот да добие помош од дрога и алкохол; сепак, создадени се повеќе програми за да им се помогне на луѓето со различни проблеми како што се проблеми со менталното здравје, депресија, анксиозност, нарушувања во исхраната, коцкање и зависност од видео игри.

 

Висококвалитетната рехабилитација не ги третира само симптомите на една личност, туку може да ги реши основните проблеми што ги предизвикале на прво место. Програмите за третман на рехабилитација во Мериленд им нудат на клиентите шанса да научат да живеат без супстанциите што ги врзуваат. Научените алатки им овозможуваат на клиентите да ја напуштат рехабилитацијата во Мериленд и да се вратат на нивниот секојдневен живот способен да живеат поздраво, целосно прифаќајќи го долгорочното закрепнување.

 

Прикажување на најдобрите рехабилитанти во Мериленд достапни со осигурување или самостојно плаќање. Рачно избрани и проверени за стапката на успех, стилот на третман, терапевтската средина, капацитетите, трошоците и вредноста. Овие центри за третман обезбедуваат персонализирани искуства за закрепнување, со цел целосно закрепнување.

Совети за избор на еден од нашите рехабилитанти во Мериленд

 

 

Знаењето дека ви треба помош за да се стави крај на злоупотребата на супстанции и добивањето на таа помош се две многу различни работи. Може да биде лесно да се идентификува дека ви треба помош за да се ослободите од злоупотреба на супстанции и/или проблеми со менталното здравје. Всушност, наоѓањето програма за закрепнување и одењето на рехабилитација во Мериленд на крајот може да биде проблемот што ве спречува да пронајдете долгорочно закрепнување.

 

Никогаш немало повеќе опции во Мериленд за злоупотреба на супстанции и третмани за ментално здравје отколку што има денес. Може да биде целосно огромно кога конечно ќе седнете и ќе побарате програма за опоравување во Мериленд или ќе погледнете во изборот на вистинската рехабилитација. Вие или вашите најблиски може да се запрашате како некогаш ќе го најдете вистинскиот давател на третмани во Мериленд. Наоѓањето на вистинскиот провајдер не мора да биде тешко и следењето на неколку совети може да ви ја добие потребната помош.

 

1. Разберете дека е потребна помош

Од витално значење е да не чекате премногу долго за да ја добиете потребната помош или да му помогнете на некој близок.

 

2. Добијте евалуација од професионалец во Мериленд

Може да добиете професионална евалуација од психијатар во Мериленд или давател на ментално здравје пред да се посветите на програма за рехабилитација во Мериленд. Состанокот со советник за поддршка на менталното здравје ви овозможува да поставувате прашања и да дознаете за потенцијалните опции за рехабилитација во Мериленд.

 

3. Лоцирање на давател на рехабилитација во Мериленд

 • Дали рехабилитацијата во Мериленд изгледа безбедно, удобно и дали ги задоволува вашите потреби во однос на животната средина?
 • Какви терапии нудат?
 • Какви удобности имаат?
 • Колку жители имаат?

 

4. Посетете ги рехабилитациите во Мериленд

Тоа не е секогаш можно, но ако можете да го посетите центарот за рехабилитација во Мериленд, може да ви помогне на крајот да одлучите каде да одите.

 

5. Започнете со рехабилитација во Мериленд што побрзо

Откако ќе изберете рехабилитација во Мериленд, треба да изберете датум за почеток. Рехабилитацијата не е одмор, па да започнете што е можно поскоро е идеалниот начин да добиете помош. Откако ќе го изберете датумот за почеток, комуницирајте со резиденцијалниот центар за рехабилитација во Мериленд за да дознаете што треба да понесете со себе.

Лек благосостојба

Луксузна рехабилитација во Мериленд

Remedy Wellbeing е широк спектар на врвни психотерапевтски методи. Испорачано и од психијатриски и од терапевтски агол, целиот тим на Remedy Wellbeing верува во создавање долгорочно одржливо закрепнување, ставајќи го клиентот во срцето на нивната понуда за третмани од светска класа.

Специјализации | Центар за одвикнување од зависност од алкохол во Мериленд, третман на траума во Мериленд, центар за третман на злоупотреба на супстанции Мериленд, анксиозност, депресија, животна криза со коцкање, третман за нарушувања во исхраната Мериленд, секундарна рехабилитација, прекин на пушењето, зависност од процеси (меѓу другите)

Цена | 304,000 долари неделно

Рехабилитации во Мериленд

Во Мериленд има голем број рехабилитации. Сепак, може да биде тешко да се знае кој центар за лекување во Мериленд ќе ви овозможи целосно да се опоравите. Не е лесно да се донесе одлука да присуствува на една од многуте рехабилитации во Мериленд. Всушност, тоа може да биде неверојатно огромно.

Постојат голем број објекти за рехабилитација во Мериленд и овие центри обезбедуваат различни програми за поединци кои бараат закрепнување од злоупотреба на дрога и алкохол. Едно од големите прашања што можеби го имате е дали треба да присуствувате на рехабилитација во Мериленд? Поради големиот обем на рехабилитација во Мериленд, можеби имате објекти во близина. Сепак, можете да изберете да присуствувате на центар за третман на алкохол во друга држава.

Рехабилитантите во Мериленд нудат различни нивоа на нега. Не сите установи за рехабилитација во Мериленд се исти ниту пак обезбедуваат иста количина на нега.

 

Пред да изберете една од рехабилитациите во Мериленд, треба да земете во предвид неколку аспекти:

 

Еден од најважните аспекти што треба да се земат предвид при изборот на една од најдобрите рехабилитации во Мериленд се нејзините стратегии за долгорочна трезвеност. Премногу често, поединци посетуваат рехабилитација во Мериленд, но рецидив кога се враќаат дома. Висококвалитетен објект за рехабилитација ќе ви ги даде потребните алатки за да продолжите со трезвеноста долго по напуштањето на установата. На Персоналот на рехабилитација ќе ве научи на различни техники за да продолжите да закрепнувате.

 

Мериленд е популарна дестинација за поединци кои сакаат да се откажат од дрога и алкохол. Рехабилитацијата во Мериленд е спасител за илјадници поединци кои страдаат од сите видови зависност. Од приватни рехабилитации во Мериленд до центри финансирани од државата, Мериленд е идеално место за луѓето да ја најдат потребната помош.

 

Без разлика дали се работи за дрога и алкохол, коцкање, Интернет и игри или други форми за нарушувања на менталното здравје, во Мериленд има рехабилитација со специјалисти способни да помогнат. Клиентите можат да избираат од стационарните и станбените рехабилитации во Мериленд или амбулантските програми. Исто така, во Мериленд има многу висококвалитетни, луксузни рехабилитации кои обезбедуваат чувство на хотел со пет ѕвезди што им даваат на поединците стручна помош и за сесии еден-на-еден и за групни сесии.

 

Рехабилитацијата во Мериленд не е секогаш традиционалните програми од 12 чекори, многу поединци очекуваат да биде. Програмите за лекување се разновидни и нудат низа нарачани планови изградени за да ја елиминираат зависноста и нарушувањата на менталното здравје за добро.

 

Зошто избравте рехабилитација во Мериленд?

Рехабилитантите во Мериленд пречекуваат луѓе од целиот свет и од различно потекло. Поради бројот на поединци кои бараат да се отрезнат и да ги елиминираат нивните основни состојби, воспоставени се значителен број рехабилитации во Мериленд. Многу експерти за зависности и ментално здравје се преселиле во Мериленд за да работат во центри за лекување. Имањето експерти во областа за надгледување на третманот го прави Мериленд жешка постела за ослободување од зависност.

 

Различни рехабилитации во центарот за третман во Мериленд

Мериленд има различни центри за третман на рехабилитација, сите на едно место. Државата е една од ретките што нуди клиники за кетамин. А Клиниката за кетамин е специјализирана за IV кетаминска инфузиона терапија за третман на депресија, самоубиство, анксиозност, OCD, ПТСН, комплексен регионален синдром на болка (CRPS/RSD) и друга хронична болка. Рехабилитацијата во Мериленд не е само за возрасни. Тинејџерите можат да ја најдат потребната помош во многу луксузни центри за рехабилитација во Мериленд. Од нарушувања на менталното здравје како АДХД до видео игри од зависност, рехабилитација на тинејџери центрите им нудат на родителите помош кога нивните деца тргнале по деструктивен пат.

 

Луксузните рехабилитации во Мериленд овозможуваат престој сличен на одморалиште со пет ѕвезди. Жителите ќе најдат бујни терени, прекрасни базени и фитнес сали кои го зголемуваат искуството за рехабилитација. Рехабилитацијата во Мериленд има стручни програми кои го третираат целиот пациент, а не само зависноста за кратко време. Холистичките третмани и базирани на докази им даваат на пациентите шанса да ги излечат основните проблеми што ја предизвикале нивната зависност.

 

Центрите за рехабилитација со седиште во Мериленд нудат врвни терапии. Поединците можат да ја добијат најдобрата можна терапија и да го завршат својот циклус на зависност во Мериленд.

Фази на рехабилитација во Мериленд

Кои се фазите на рехабилитација во Мериленд?

Не е лесно да се донесе одлука за рехабилитација во Мериленд. Потребна е многу сила за да се сфати дека е потребна помош за да се стави крај на циклусот на зависност. Патувањето низ рехабилитација во Мериленд ве носи во четири различни фази на закрепнување.

 

Четирите фази на рехабилитација во Мериленд вклучуваат: почеток на третман, рана апстиненција, одржување на апстиненција и напредно закрепнување.

 

Прва фаза: Почеток на третман во Мериленд

Првата фаза на закрепнување започнува кога ќе побарате помош од професионалци за дрога и алкохол. На почетокот, најверојатно ќе сакате да се откажете од закрепнувањето и да се вратите на дрога и/или алкохол. Може да верувате и дека вашите проблеми со дрогата и/или алкохолот се под контрола и не се штета за вас и за другите. Негирањето е вообичаено и тешко прашање за надминување во раните денови на закрепнувањето.

 

Втора фаза: Рана апстиненцијална рехабилитација во Мериленд

Втората фаза на рехабилитација започнува откако ќе донесете свесна одлука да продолжите да закрепнувате од злоупотреба на супстанции. Раната апстиненција е тешка фаза бидејќи поминувате низ различни фази во рамките на сцената. Може да почувствувате симптоми на повлекување, ментална и физичка желба, предизвикувачи кои можат да ве наведат на релапс и психолошка зависност од дрога и алкохол. Обучен специјалист за зависности ќе ве научи да се справите со овие прашања. Ќе стекнете алатки за тоа како да живеете трезен начин на живот.

 

Трета фаза: Континуирана апстиненција на рехабилитации во Мериленд

Раната фаза на апстиненција трае околу 90 дена. Откако ќе го завршите овој временски период на трезвеност, ќе влезете во фазата на континуирана апстиненција. Поединци на резиденцијален третман може да се преселат во амбулантски дел од програмата откако ќе влезат во фазата на континуирана апстиненција. Главниот фокус на државата е да се избегне повторување.

 

Обучен советник ќе ве научи како да спречите рецидив. Исто така, ќе научите начини како да ги користите алатките научени во претходните фази за да се справите со другите области од животот и да останете трезни. Ќе се научат нови вештини за справување што ќе ви овозможат да изградите чист начин на живот, здрави односи и да развиете други добри навики. Фазата на континуирана апстиненција на рехабилитација започнува околу три месеци од програмата за закрепнување. Потребни се околу пет години трезвеност пред да се премине во последната фаза.

 

Четврта фаза: Напредно закрепнување со Rehabs во Мериленд

Закрепнувањето од зависноста од дрога и алкохол не се случува преку ноќ. Потребни се пет години апстиненција за поединецот да премине во напредната фаза на закрепнување. Сите алатки, знаења и вештини што ги научивте на рехабилитација во Мериленд и советување сега може да се користат за да се создаде долготраен животен стил.

 

Ќе можете да останете трезни и да поседувате вештини за да бидете поздрава личност. Дополнително, алатките и знаењето стекнати од претходните фази на рехабилитација ќе ви помогнат да бидете подобар родител, личност и/или брачен другар. Закрепнувањето од зависноста од дрога и алкохол е повеќе од само да се остане трезен.

Центрите за одвикнување од алкохол во Мериленд

Конечно одлучивте дека ви треба помош со вашата зависност од алкохол. Можеби веќе живеете во Мериленд или размислувате за еден од многуте оценети центри за одвикнување од алкохол во Мериленд за себе или за некој близок. Без оглед на тоа во која категорија спаѓате, сакате да присуствувате на центар за одвикнување од алкохол кој најдобро одговара за вашите потреби, без разлика дали тоа е во Мериленд или во друга област.

Професионалниот третман може да ви помогне да се опоравите од болеста на алкохолизам во Мериленд, но не сите центри за одвикнување од алкохол во Мериленд го нудат истото искуство. Некои установи за одвикнување од алкохол нудат програма со една големина, додека други градат програма околу вас. Откако ќе го преземете главниот чекор за да се посветите на програмата за третман на алкохол во Мериленд, можете да одлучите кој тип на рехабилитација во Мериленд е најдобар за вашите потреби.

 

Една од главните работи обезбедени од многу центри за одвикнување од алкохол во Мериленд е медицинската детоксикација. Медицинската детоксикација им помага на клиентите со симптоми на одвикнување од алкохол. Алкохолот може да создаде ментална и физичка зависност. Откажувањето без помош од професионалци може да го влоши повлекувањето, па дури и опасно по живот. Медицинската детоксикација во Мериленд ви овозможува да се ослободите од алкохолот и да ги отстраните токсините од вашето тело.

 

Станбените објекти за рехабилитација во Мериленд се популарни кај клиентите кои бараат лек од злоупотреба на алкохол. Стационарното лекување, исто така, ги учи клиентите на алатките потребни за да останат трезни долгорочно. Може да присуствувате на различни терапии, часови и други активности за време на престојот. Програмите за резиденцијална нега во Мериленд траат минимум 28 дена и можат да продолжат повеќе од 90 дена.

 

Клиентите можат да искусат дневна програма за опоравување алкохол благодарение на делумната хоспитализација. Делумна болничка програма (PHP) во Мериленд им нуди на клиентите околу четири до пет часа нега дневно. Клиентите можат да се вратат дома по завршувањето на третманот.

 

На клиентите им се достапни и интензивни амбулантски програми (ИОП) во Мериленд. Овие програми се одлични за поединци на кои не им е потребна деноноќна грижа или надзор. Клиентите можат да продолжат да живеат и работат надвор од рехабилитација, додека посетуваат мал број тераписки сесии неделно.

 

Последната опција за рехабилитација од алкохол во Мериленд е амбулантска програма. Ова е типичен неделен или двонеделен состанок на кој клиентите можат да добијат помош за нивната зависност од алкохол.

Името Рејтинг категории Телефонски број Адреса
Терапија на сензацииТерапија на сензации
осврти 2
Рефлексологија, Реики, Масажа терапија + 14439486570 1601 Свети Павле, Балтимор, MD 21202
FX физикална терапија - Центарот на градотFX физикална терапија - во центарот на градот
осврти 4
Физикална терапија, спортска медицина + 14102028581 10 Light St, Балтимор, MD 21202
Физикална терапија АТИФизикална терапија АТИ
осврти 2
Физикална терапија, спортска медицина, работна терапија + 14106333670 6500 E Eern Ave, Ste E, Stes E & F, Балтимор, MD 21224
Пристаниште физикална терапијаПристаниште физикална терапија
осврти 7
Физикална терапија + 14435240442 575 S Charles St, Ste 201, Балтимор, MD 21201
FX физикална терапијаFX физикална терапија
осврти 2
Физикална терапија, спортска медицина + 14107520301 1020 Hull Street Under Armour Performance Ctr, Балтимор, MD 21230
Пивот физикална терапијаПивот физикална терапија
осврти 4
Физикална терапија, спортска медицина + 14102435399 711 W 40th St, Ste 352, Baltimore, MD 21211
Иновативна физикална терапијаИновативна физикална терапија
1 преглед
Физикална терапија + 14435128337 312 Мартин Лутер Кинг Џуниор бул, Ste 102, Балтимор, MD 21201
Животна фитнес физикална терапијаЖивотна фитнес физикална терапија
осврти 2
Физикална терапија, спортска медицина + 14103681026 3350 Wilkens Ave, Ste 303, Baltimore, MD 21229
Пивот физикална терапијаПивот физикална терапија
1 преглед
Физикална терапија, спортска медицина, работна терапија + 14434387214 3700 Fleet St, Ste. 109, Балтимор, MD 21224
Вистинска спортска физикална терапијаВистинска спортска физикална терапија
осврти 11
Физикална терапија + 14109893833 710 S Ann St, Fl 2, Балтимор, MD 21224
Центар за терапија со слика на телото за јадењеЦентар за терапија со слика на телото за јадење
осврти 2
Советување и ментално здравје + 12407221014 1734 Мериленд Ave, Ste 200, Балтимор, MD 21201
Прво физикална терапијаPhysical Therapy First
1 преглед
Физикална терапија + 14106627977 811 N Charles St, Балтимор, MD 21201
Физикална терапија АТИATI Physical Therapy
1 преглед
Физикална терапија, спортска медицина, работна терапија + 16676004560 711 W 40th St, Ste 170, Baltimore, MD 21211
Физикална терапија ФениксФизикална терапија Феникс
1 преглед
Физикална терапија, работна терапија, терапија со масажа + 14438531713 516 E Belvedere Ave, Балтимор, MD 21212
Медстар здравствена физикална терапија - БалтиморMedstar Health Physical Therapy - Baltimore
1 преглед
Физикална терапија, спортска медицина, центар за рехабилитација + 16678885278 900 E 33rd St, Балтимор, MD 21218
Хамилтон физикална терапијаХамилтон физикална терапија
осврти 2
Физикална терапија, Масажа терапија, Ортотика + 14104442770 5535 Harford Rd, Балтимор, MD 21214
Поправете ја акупунктуратаПоправете ја акупунктурата
осврти 14
Акупунктура, терапија со масажа, традиционална кинеска медицина + 14102351776 2700 Remington Ave, Ste 400, Baltimore, MD 21211
Health Quest Хиропрактика и физикална терапијаHealth Quest Хиропрактика и физикална терапија
осврти 13
Хиропрактичари, физикална терапија + 14103569939 7920 Mcdonogh Rd, Ste 101, Owings Mills, MD 21117
Мета Интегративен велнес центарМета Интегративен велнес центар
осврти 31
Масажа, акупунктура, советување и ментално здравје + 14102071297 720 W 36th St, Балтимор, MD 21211
Физичка терапија со ФилиФизичка терапија со Фили
осврти 3
Физикална терапија + 14108829999 8813 Waltham Woods Rd, Ste 103, Parkville, MD 21234
Живеј добро Биди доброЖивеј добро Биди добро
осврти 9
Масажа терапија + 14435318743 911 W 36th St, Yoga Tree, Балтимор, MD 21211
Физикална терапија со златен медалФизикална терапија со златен медал
осврти 5
Физикална терапија + 14104698990 8640 Ridgely's Choice Dr, Ste L-1, Perry Hall, MD 21236
Естерсон физикална терапијаEsterson Physical Therapy
осврти 3
Физикална терапија + 14107471600 2 W Rolling Crossroads, Ste 102, Catonsville, MD 21228
Индиго ФизиотерапијаИндиго Физиотерапија
осврти 5
Физикална терапија, терапија со масажа, алтернативна медицина + 14106013991 600 Wyndhurst Ave, Ste 102, Балтимор, MD 21210
Физикална терапија и здравје на умот на телотоФизикална терапија и здравје на умот на телото
осврти 4
Физикална терапија, пилатес, терапија со масажа + 14432791777 1400 Coppermine Ter, Балтимор, MD 21209
Физикална терапија со оптимални перформансиФизикална терапија со оптимални перформанси
осврти 3
Физикална терапија + 14108286778 8600 Lasalle Rd, Fl 2, Ste 322, Towson, MD 21286
Woodberry WellnessWoodberry Wellness
осврти 9
Акупунктура, терапија со масажа, физикална терапија + 14108780857 2000 Жирар Аве, Балтимор, MD 21211
CHIROWORx 'рбет и рехабилитацијаCHIROWORx 'рбет и рехабилитација
осврти 9
Хиропрактичари, физикална терапија + 14107522330 1425 Light St, Балтимор, MD 21230
Health Quest Хиропрактика и физикална терапијаHealth Quest Хиропрактика и физикална терапија
осврти 3
Физикална терапија, Хиропрактичари, Ортотика + 14108238888 1300 York Rd, Ste B149, Lutherville, MD 21093
Физикална терапија со напредна негаФизикална терапија со напредна нега
осврти 2
Физикална терапија, терапија со масажа + 14106633133 8005 Harford Rd, Ste 102, Parkville, MD 21234

Добрите и лошите страни на Мериленд Рехаб

По години на злоупотреба на супстанции и искусување на циклусот на зависност, посетата на станбена рехабилитација во Мериленд или амбулантски центар е шанса да започнете одново. Да, одењето на рехабилитација во Мериленд ја врти страницата кон ново поглавје од вашиот живот. Без оглед на тоа каде посетувате рехабилитација во Мериленд или кој центар за рехабилитација ќе го изберете; тоа е шанса да се започне одново.

 

Промената е позитивна и рехабилитацијата во Мериленд може да ве ослободи од старите навики. Сепак, не сите луѓе сакаат промени. Некои се противат на промените и не им помагаат. Искусувањето на нова средина за време на рехабилитација во Мериленд може да го попречи процесот на закрепнување. Наместо да доживуваат промени околу себе, овие поединци претпочитаат промени одвнатре.

 

Ако сè уште не сте одлучиле дали да присуствувате на рехабилитација во Мериленд или далеку од дома, може да разгледате некои од добрите и лошите страни на рехабилитацијата во Мериленд подолу.

 

Добрите на Rehabs во Мериленд

Една од најпопуларните причини за избор на центар за рехабилитација во Мериленд е цената. Престојот во рехабилитација во Мериленд за резиденцијална или амбулантска нега може да биде многу поисплатлив од одењето на рехабилитација надвор од државата или во странство. Растојанието може да биде огромен фактор за помош на лицето. Нивната злоупотреба на супстанции може да биде толку лоша што напуштањето на областа Мериленд е една од најзначајните причини зошто поединецот не добива помош.

 

Можеби ќе откриете дека трошоците за рехабилитација од дрога и алкохол во Мериленд се исти како и на друго место. Сепак, ова не се единствените трошоци што ќе ги направите. Мора да ги земете предвид и трошоците за патување за да стигнете до последната дестинација за рехабилитација во Мериленд. Трошоците за летање или возење до рехабилитација што не е во Мериленд може да го направат поскап одењето во објектот. Вашето медицинско осигурување може да ги покрие трошоците за престојот за рехабилитација во Мериленд, но ретко се случува давателот на осигурување да ги покрие трошоците за патување и сместување доколку е потребно.

 

Друг фактор што треба да се земе предвид е дека одењето на рехабилитација надвор од областа Мериленд значи дека можеби немате пријатели или семејство на кои ќе се вратите. Има многу рехабилитации во Мериленд кои нудат семејна терапија во денешно време. Овие рехабилитации се идеални ако планирате да останете блиску до дома. Тоа ви дава шанса повторно да се поврзете со пријателите и семејството со кои можеби сте изгубиле контакт. Патувањето во рехабилитација ги спречува пријателите и семејството да учествуваат во сесиите на семејна терапија. Поддршката е од витално значење за некој да постигне трезвеност.

 

Престојот во Мериленд ви овозможува да пристапите до ресурсите што рехабилитацијата ги воспостави на ниво на регионот Мериленд. Овие врски и ресурси што ги изградил рехабилитацијата може да се покажат како корисни за вас. Веројатно ќе има мрежа од советници, состаноци, групи за поддршка, работни програми и спонзори со кои ќе се поврзете откако ќе ја напуштите рехабилитацијата. Ова може да ви помогне да останете трезни, благодарам на долготрајната нега што ќе ја добиете.

 

Ако треба да останете дома и да работите и не можете да посветите 24/7 на рехабилитација, амбулантските програми на центрите во Мериленд се одлични опции. Тие лесно ви дозволуваат да добивате витален третман за злоупотреба на супстанции додека го живеете вашиот речиси нормален живот.

 

Предности на рехабилитацијата во Мериленд:

 • Рентабилно
 • Ресурси и алатки такт
 • Воспоставена мрежа за поддршка
 • Вклучување на семејството
 • Повеќе долгорочни програми и опции
 • Различни амбулантски опции во Мериленд
 • Стратегии за справување

 

Лошите страни на рехабилитацијата во Мериленд

Како и со сè, има и лошите страни на добрите, а рехабилитацијата во Мериленд не се разликува. Центарот за рехабилитација во Мериленд можеби нема да ви одговара од различни причини. Можеби најзначајното е тоа што може да обезбеди предизвикувачи за релапс. Рехабилитацијата во Мериленд не ве извлекува целосно од околината што сте ја доживеале. Ова значи дека можете да ја напуштите рехабилитацијата откако ќе ја завршите програмата и веднаш да се вратите во круговите на пријатели и местата што првично довеле до употреба на дрога.

 

Можеби немате пријатели и семејство кои можат да ве поддржат по потреба. Почетниот процес на обновување може да биде премногу тежок без соодветна поддршка. Вашите пријатели и семејството може да имаат свои проблеми со злоупотреба на супстанции. Ако имаат нема желба да бидете чисти и трезни, ова може да предизвика релапс.

 

Ако се обидувате да заминете навредлива врска и да добијат третман во исто време, рехабилитација во Мериленд може да не го обезбеди растојанието потребно за да се извлече од партнерот кој навредува. Безбедноста е од витално значење за мажите и жените кои бараат оддалеченост од партнерот кој навредува. Посета на рехабилитација подалеку може да обезбеди безбедно растојание за поединецот. Исто така, може да им даде растојание и време да сфатат дека животот е подобар без партнерот кој го навредува во нивниот живот.

 

Рехабилитацијата во Мериленд може да ви го одвлече вниманието за да ве спречат да се подобрите. Пријателите и семејството се поблиски, предизвикувачите може да бидат пообилни и може да биде лесно да се одлучи да се откаже од третманот и да се повтори. Престојот во рехабилитација во Мериленд ви го олеснува отстапувањето од лекувањето. Ќе треба да се справите со животните проблеми локално, што може да го спречи закрепнувањето. Постои дури и шанса да видите луѓе од вашето минато во рехабилитација во Мериленд, што може да има негативно влијание врз вашето закрепнување.

 

Проблемите со рехабилитантите во Мериленд

 • Бројни предизвикувачи на дрога
 • Ограничени опции за третман
 • Повеќе одвлекување на вниманието
 • Недостаток на анонимност
 • Недостаток на безбедност
 • Полесно да се откажете

 

Зошто повеќето луѓе избираат рехабилитација во Мериленд?

Во целина, повеќето луѓе кои бараат третман избираат центар за рехабилитација за злоупотреба на супстанции во Мериленд. Причината за избор на опција за рехабилитација во Мериленд се должи на практичноста и близината што ја нуди на работа и дома. Постојат многу други фактори кои можат да придонесат за одлуката да присуствувате на рехабилитација во Мериленд, покрај тоа што сте блиски со семејството и пријателите.

 

Без оглед на опцијата што ќе ја изберете, важно е да имате солидна мрежа за поддршка на пријатели со семејството. Ова не само што го прави процесот на лекување подобар и поисплатлив, туку значи дека најверојатно ќе останете трезни по завршувањето на рехабилитацијата. Исто така, од витално значење е да изберете рехабилитација со алатки, ресурси и мрежа на групи кои ќе работат со вас после третманот. Програма за последователна нега, како што е ИОП, е важна за да се одржи закрепнувањето.

Третман за зависност од алкохол во Мериленд

Третманот за зависност од алкохол во Мериленд обично е потребен кога поединецот има формирано зависна врска со алкохол. Сега почесто препознаена како болест, зависноста всушност се формира со промени во нервните патишта на мозокот. Кај зависникот, мозокот се навикнува на постојано присуство на алкохол, што значи дека повлекувањето може да предизвика значителни и непријатни симптоми. Додека повеќето зависници во Мериленд се жртва на нивната зависност, што ги тера да ја бараат супстанцијата која предизвикува зависност, потенцијалната сериозност на откажувањето значи дека некои зависници активно ќе избираат зависност.

 

И покрај тоа што е добро документирана болест, зависноста од алкохол во Мериленд сè уште не е целосно разбрана. Причините зошто, и покрај подготвената достапност на алкохол на повеќето места, само некои луѓе стануваат зависни, додека други можат да одржат здрава врска остануваат нејасни. Сепак, има се повеќе докази дека може да постои физиолошка врска која е поврзана со мозокот и дека моделите, како што е зголемениот ризик каде што има семејна историја на зависност или алергија на аклохол, може да биде резултат на наследни отколку, или како и на фактори на животната средина.

 

Што е нарушување на употребата на алкохол во Мериленд?

Иако алкохолизмот во Мериленд е најчесто користен термин, дури и меѓу медицинската заедница, тој всушност не е клинички термин. Делумно ова е затоа што општото разбирање на терминот е зависност. Наместо тоа, клиничкиот термин е нарушување на употребата на алкохол.

 

Нарушувањето на употребата на алкохол опфаќа низа проблеми со употребата на алкохол, не само зависност и некој со нарушување на употребата на алкохол може да ја покаже состојбата на различни начини. Ова може да вклучува зависност, но исто така вклучува и каква било злоупотреба на алкохол што не мора да биде константна, на пример, некој со нарушување на употребата на алкохол во Мериленд може да има подолги периоди на апстиненција, но има желба во тој период и, кога ќе се напие, ќе открие дека не можат да ја контролираат нивната потрошувачка.

 

Дијагнозата на нарушување на употребата на алкохол може да се постави само од квалификуван медицински професионалец или во еден од многуте центри за третман на зависност од алкохол во Мериленд. Со цел да се постави дијагноза, тие ќе ја разгледаат историската и моменталната врска на пациентот со алкохолот и ќе направат проценки според збир на дијагностички критериуми. Овие критериуми ќе вклучуваат фактори кои го земаат предвид односот на пациентот кон алкохолот, ефектите од пиењето врз него и влијанието што го има врз нивниот поширок живот. Критериумите се оценуваат врз основа на претходните дванаесет месеци, така што нарушувањето на употребата на алкохол може да се дијагностицира дури и ако пациентот бил трезен значителен период.

 

Сепак, зависноста од алкохол и нарушување на употребата на алкохол може да се манифестираат на многу начини. Важно е, доколку постои некаква загриженост, да се разговара за нив со медицински професионалец или центар за третман на зависност од алкохол во Мериленд кој може да понуди соодветна проценка и дијагноза. Ова може да вклучи и физички преглед и крвни тестови од зависност од алкохол може да има забележливи физички ефекти.

 

Што е третман за зависност од алкохол во Мериленд?

Закрепнувањето од зависност од алкохол е доживотен процес, без разлика дали пациентот посетува третман за зависност од алкохол во Мериленд или на друго место. Целта на третманот не е само да се детоксицира пациентот, туку да се подготви да живее во свет каде што употребата на алкохол е вообичаена, а често и составен дел од културата. Раните делови од третманот за зависност од алкохол во Мериленд се исто така тешки, и важно е тоа да се прави со медицински надзор.

 

Третманот за зависност од алкохол во Мериленд има три широки фази, иако тие се преклопуваат: детоксикација, рехабилитација и закрепнување. Како тие изгледаат ќе се разликува енормно, во зависност од фактори како сериозноста и должината на зависноста и физичките фактори како големината и полот. Сепак, дури и кога лекар или професионалец за зависности во Мериленд ги има сите информации, невозможно е на индивидуално ниво да се гарантира како ќе оди третманот, а поради тешките несакани ефекти од откажувањето, важно е да се избере типот на третман со алкохол и третман. објект во Мериленд, внимателно.

 

По детоксикацијата, зависникот ќе започне со рехабилитација од зависност од алкохол во Мериленд. Оваа фаза можеби најдобро се гледа како транзиција кон закрепнување. Може да започне во центарот за рехабилитација од зависност од алкохол во Мериленд и постепено да го види пациентот како се враќа во секојдневниот живот, но веројатно ќе започне и форми на третман што ќе ги продолжи долго по завршувањето на рехабилитацијата, потенцијално до крајот на нивниот живот кога тие се враќаат дома по лекувањето, без разлика дали тоа е Мериленд или подалеку.

 

Терапијата најверојатно ќе биде клучен дел од рехабилитацијата, иако има некои лекови кои исто така може да се користат за да се ублажат желбите, како што е акампросат или да дејствуваат како пречка за консумирање алкохол, како дисулфирам.

 

Програми со дванаесет чекори, како анонимни алкохоличари, се исто така вообичаени методи за лекување на зависност од алкохол во Мериленд. Овие се групи за поддршка од врсници, па затоа не се предводени од медицински професионалци, туку им помагаат на зависниците да ја контролираат својата зависност додека обезбедуваат група за поддршка.

 

Конечно, може да се користи и семејна терапија. Ова може да биде корисно во заздравувањето на оштетените односи и градењето на поддршката што ќе му треба на зависникот. Сепак, помага да се спречат какво било поттикнувачко однесување што членовите на семејството можеби го покажале, ненамерно или не.

 

Последната фаза на лекување на зависност од алкохол во Мериленд е закрепнувањето. По една година трезен, промената на релапсот е само 50%, а тоа паѓа на 15% откако ќе останете трезни пет години.

 

Третманот за зависност од алкохол во Мериленд не е лесен и може да биде неверојатно предизвикувачки. Процесот на детоксикација, особено, може да биде физички и ментално напорен и вознемирувачки. Сепак, со вистинската поддршка од професионалците за зависност од Мериленд, како и од оние блиски до зависникот, шансите за успешно лекување на зависноста од алкохол во Мериленд се значително зголемени.

Детоксикација од алкохол во Мериленд

Детоксикација од алкохол во Мериленд

Детоксикацијата од алкохол во Мериленд е кратенка за детоксикација и е процес на отстранување на токсините од телото од својот систем. Додека сосема природен процес - човечкото тело постојано се детоксицира - кога токсинот е лек кој предизвикува зависност или метаболизиран нуспроизвод на лекот, процесот може да има значителни несакани ефекти1https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4085800/.

 

Процесот на детоксикација од алкохол во Мериленд може да биде тежок. Иако сите се различни, и затоа нивните искуства за детоксикација се различни, за некои луѓе симптомите на одвикнување од алкохол може да бидат сериозни. И во неколку случаи детоксикацијата од алкохол, кога медицинскиот тим од Мериленд не управува правилно, може да биде фатален.

 

За време на детоксикацијата од алкохол во Мериленд, телото прво ќе се ослободи од алкохолот. Меѓутоа, како што црниот дроб го метаболизира алкохолот може да создаде повеќе токсини. Поради оваа причина, најлошите ефекти од одвикнувањето од алкохол може да се појават кога повеќе нема да остане алкохол во системот, но преостанатите токсини ќе продолжат да имаат ефект додека телото се справува со нив. Детоксикацијата во Мериленд е отежната поради симптомите на повлекување што многумина ќе ги искусат. Бидејќи мозокот се навикнал на присуството на алкохол, тој ќе реагира кога алкохолот ќе се повлече, менувајќи го неговото производство на органски хемикалии кои можат да имаат физички и ментални ефекти.

 

И покрај тоа што е предизвикувачки и напорен процес, детоксикацијата од алкохол во Мериленд не е лек за нарушување на употребата на алкохол. Наместо тоа, тоа е неопходен прв чекор за започнување живот без зависност.

 

Што се случува за време на детоксикација од алкохол во Мериленд?

Бидејќи е многу физички и ментално напорен, а не без ризик, детоксикацијата од алкохол во Мериленд секогаш треба да се спроведува со медицински надзор. Ова ќе овозможи интервенција, доколку е потребно, со администрација на лекови за справување со симптомите или доколку пациентот е во каква било опасност од процесот на повлекување.

 

Додека ладната мисирка е вообичаена перцепција за детоксикација и често се користи, во некои случаи намалувањето може да биде соодветно за да се олесни управувањето со транзицијата. Веројатно ќе се препорача ако пациентот претходно се обидел да се изврши детоксикација или во Мериленд или на друго место и претрпел тешки симптоми на повлекување.

 

Ладна мисирка детоксикација во Мериленд обично трае помеѓу седум и десет дена. Иако повеќето луѓе нема да ги искусат најтешките симптоми, сериозноста на искусените симптоми има тенденција да се зголемува како што продолжува процесот на повлекување. Ова може да ја направи детоксикацијата од алкохол во Мериленд вознемирено искуство и за зависникот и за најблиските. За некои луѓе процесот на повлекување и детоксикација е толку трауматичен што претпочитаат континуирана зависност.

 

Акутното повлекување, првата недела, ќе започне веднаш откако зависникот ќе престане да пие. Ова обично ќе биде во рок од неколку часа, иако тоа може да варира врз основа на физиолошките фактори и нивната консумација на алкохол непосредно пред прекинот. Опсегот на симптоми може вклучуваат анксиозност и депресија, тремор, гадење, повраќање, потење, проблеми со спиењето и, во екстремни случаи, срцева слабост.

 

Првите се појавуваат мали симптоми. Типично мали, овие симптоми ќе се сметаат за лесно податливи од повеќето луѓе и вклучуваат работи како главоболки и благ тремор. Ова ќе биде проследено со умерени симптоми. Обично почнувајќи помеѓу 12-24 часа по последниот пијалок, овие симптоми може да бидат потешки. Телото ќе се обиде да ги исфрли токсините колку и да може. Оние кои имаат посериозни симптоми може да имаат и треска и конфузија во оваа фаза. Ова е исто така точка каде што пациентот најверојатно ќе ги почувствува психолошките ефекти од повлекувањето. Сега алкохолот е отстранет, производството на допамин често е сериозно ограничено или дури и запрено, што резултира со патентно чувство на депресија или анксиозност.

 

Тешките симптоми ќе започнат помеѓу два и четири дена по последниот пијалок. Најтешки симптоми се делириум тременс, попознат како ДТ. Ова значи дека суштинската детоксикација од алкохол во Мериленд е медицински надгледувана.

 

Центри за детоксикација од алкохол во Мериленд

Алкохолната детоксикација во Мериленд никогаш не треба да се обидува без медицински надзор. Идеално, детоксикацијата треба да се случи во еден од највисоко оценетите центри за детоксикација од алкохол во Мериленд. Иако амбулантската детоксикација во Мериленд е можна, на пример, ако зависноста не била тешка и зависникот има силен систем за поддршка дома, непредвидливата природа на детоксикацијата значи дека се претпочита стационарното лекување, а во најмала рака треба да има некој начин да има при рака медицинска помош. Соло детоксин Мериленд никогаш не треба да се размислува или да се обиде под никакви околности.

 

Медицинската детоксикација на алкохол во Мериленд ќе вклучува внесување или прием. Без оглед на тоа кој центар за детоксикација од алкохол во Мериленд ќе се одржи детоксикацијата, ова ќе вклучува проценка на проблемот. Ова ќе ги земе предвид работите како должината и сериозноста на зависноста, претходните обиди за повлекување, семејната историја, структурата на поддршката и физичкото и менталното здравје. Оваа фаза ќе разгледа како може да напредува процесот на детоксикација, имајќи го предвид заостреното повлекување ако се чини дека постои висок ризик од ладна мисирка.

 

Медицинската поддршка за детоксикација во самиот Мериленд, сепак, во голема мера реагира. Тоа е таму за да се осигура дека ризиците или опасностите се идентификуваат и управуваат навремено и соодветно. За жал, има мала медицинска интервенција за да се помогне во процесот на физичка детоксикација. Сепак, некои лекови може да се користат за да се справат со симптомите.

 

Најчестите понудени лекови се бензодиазепините. Тие работат на централниот нервен систем и можат да помогнат во управувањето со треморите и спазмите. Тие, исто така, имаат ефект против анксиозност, така што можат да помогнат во управувањето со некои од психолошките симптоми. Доколку пациент има двојна дијагноза, може да им се дадат и лекови за справување со другата состојба. Историски гледано, постоеше неподготвеност да се администрираат лекови за време на детоксикација и повлекување, но во поново време гледиштето се промени, признавајќи дека лекувањето на двете состојби истовремено има тенденција да биде поуспешно.

 

Последниот дел од процесот на медицинска детоксикација од алкохол е стабилизација. Стабилизацијата, како и детоксикацијата, не е лек, туку создавање на стабилна почетна точка за започнување на процесот на рехабилитација и закрепнување во Мериленд. Ова може да вклучи употреба на лекови како налтрексон, кој помага да се намали желбата или акампросат, кој може да му помогне на мозокот повторно да формира патишта.

 

Преселба на рехабилитација и закрепнување во Мериленд

Присуството во еден од центрите за детоксикација од алкохол во Мериленд е првиот чекор и, за многу луѓе, тоа ќе биде најпредизвикувачкиот чекор од нивното патување до трезен живот. Добивањето вистинска поддршка за детоксикација е важно, не само поради опасностите и ризиците што ги вклучува, туку затоа што добро менаџираната детоксикација може да помогне да се воспостави успешен период на една од рехабилитациите во Мериленд. Ова е особено важно со двојна дијагноза, бидејќи лекувањето и на зависноста и на состојбата заедно гарантира дека ќе се земат предвид ефектите од секоја и дека промените во успехот се многу поголеми.

Детоксикација од дрога Мериленд

на Соединетите Американски Држави Министерството за здравство и човечки услуги признава три чекори во процесот на детоксикација од дрога:

 

Фази на детоксикација од дрога Мериленд

 1. Евалуација: По започнувањето на детоксикација од дрога во Мериленд, пациентот прво се тестира за да се види кои специфични супстанции моментално циркулираат во неговиот крвоток и количината. Лекарите, исто така, го оценуваат пациентот за потенцијални нарушувања кои се појавуваат, двојна дијагноза и ментални/бихејорални проблеми.
 2. стабилизација: Во оваа фаза на детоксикација од Мериленд, пациентот се води низ процесот на детоксикација.
 3. Водење на пациентот во третман: Последниот чекор од процесот на детоксикација на лекови во Мериленд е да се подготви пациентот за вистинскиот процес на закрепнување. Бидејќи детоксикацијата од дрога се занимава само со физичката зависност и зависноста од дрога, таа не се однесува на психолошките аспекти на зависноста од дрога. Оваа фаза подразбира добивање договор од пациентот да го заврши процесот со запишување во програма за рехабилитација од дрога во Мериленд.

 

Детоксикација од дрога во Мериленд

Детоксикацијата од дрога во Мериленд е првиот дел од сеопфатната програма низ која поединецот поминува за рехабилитација од злоупотреба на супстанции. Програма за рехабилитација од дрога и алкохол во Мериленд ќе ви понуди комплетен сет на алатки потребни за обнова и закрепнување. Детоксикацијата од дрога во Мериленд може да спречи непријатни чувства или фатални околности ненадејно да се појават кога ќе престанете да користите дрога и алкохол.

 

Крајната цел на програмата за детоксикација од дрога во Мериленд е да обезбеди физиолошко заздравување по долготрајна зависност од дрога и/или алкохол. Ова се прави прво со стабилизација проследена со период на детоксикација. Откако ќе се заврши стабилизацијата, фокусот на програмата за детоксикација од дрога во Мериленд се менува на следење и поддршка на различните процеси во телото. Телото мора да ги исфрли лековите внатре во него. Програма за детоксикација од дрога во Мериленд ќе помогне во управувањето со овој типично непријатен процес познат како повлекување.

 

Програмите за детоксикација од дрога во Мериленд се распоредени за да му помогнат на телото да заздрави по зависност од дрога и/или алкохол. Откако ќе го направите ова, можете да преминете во следната фаза. Без детоксикација, нема преминување на другите аспекти на рехабилитација во Мериленд.

 

Процесот на повлекување може да потрае неколку дена или месеци за да се заврши. Ефектот на лекот врз вас и должината на употреба ќе го диктираат времето што ви треба за детоксикација. Постојат некои други фактори кои ќе ја одредат вашата должина на одвикнување од дрога и/или алкохол во Мериленд. Тие вклучуваат:

 • Супстанција од која сте зависни
 • Колку трае зависноста
 • Длабочината на зависноста
 • Вашиот метод на злоупотреба на дрога, како што се шмркање, пушење, инјектирање или голтање
 • Количината на супстанцијата што ја земате во исто време
 • Семејна историја на злоупотреба на дрога и/или алкохол

 

Дали е безбедно да се дрогира детоксикација дома во Мериленд?

Можеби ќе го направите чекорот за детоксикација дома во Мериленд. Многу луѓе се обидуваат да се детоксираат од приватноста на сопствената резиденција во Мериленд. Сепак, домашната детоксикација не е секогаш најдобриот избор. Всушност, постојат неколку причини зошто воопшто може да биде погрешен избор кога станува збор за детоксикација од дрога во Мериленд.

 

Како прво, детоксикацијата дома во Мериленд можеби не е безбедно. Во центар за рехабилитација од дрога во Мериленд, имате професионалци кои го надгледуваат вашиот престој и детоксикација. Ако одлучите да останете дома за да се детоксицирате, веројатно нема некој да ги надгледува вашите симптоми на повлекување - особено не обучен медицински професионалец.

 

Друга причина зошто детоксикацијата дома можеби не е идеална е тоа што не секогаш делува. Болката и непријатноста низ кои поминува лицето за време на детоксикацијата може да видат како брзо го завршуваат процесот и земаат дрога. Детоксикацијата може да биде тешка поради симптомите на повлекување на кои се соочувате. Затоа, можеби немате волја сами да продолжите.

 

Конечно, детоксикацијата на професионално водена рехабилитација од дрога во Мериленд е далеку побезбедна бидејќи медицинските професионалци и обучени лица се при рака. Тие можат да го направат процесот многу поудобен отколку што можете да бидете дома. Покрај тоа, процесот на рехабилитација е поефективен со обучен поединец кој го надгледува.

 

Што се случува за време на детоксикација од дрога во Мериленд?

Треба да разберете дека почетната фаза на детоксикација од дрога е прилично интензивна. Во установата за рехабилитација, медицинскиот и психијатрискиот персонал ќе бидат достапни за постојано да даваат поддршка. Некои од најчестите симптоми на повлекување за време на детоксикацијата вклучуваат:

 • Потење, понекогаш обилно
 • Прекумерно прозевање
 • Анксиозност
 • Вознемиреност и фрустрација
 • Мускулни болки и болки
 • Наводнување на очите
 • течење на носот
 • Несоница
 • Менување на расположението
 • Желби за дрога

 

Овие симптоми може да бидат многу непријатни, иако обично не се опасни по живот. Поволно е да се има психијатриска и медицинска нега за време на детоксикација од дрога. Различни проблеми може да се појават кај пациентите во првите неколку часа од детоксикацијата. Персоналот за рехабилитација ќе одговори на вашите најитни потреби додека не се стабилизирате.

 

Прашањата што може да се појават вклучуваат:

 • Насилство
 • Психоза
 • повреда
 • Медицинска болест
 • Закана за самоповредување

 

За време на медицински потпомогната детоксикација, ќе ви бидат дадени контролирани лекови кои ќе помогнат во процесот на детоксикација. За жал, не е создаден лек за спречување на симптомите на повлекување. Сепак, постојат лекови кои можат да го намалат влијанието на симптомите. Лековите се администрираат за да се олесни депресијата и анксиозноста, да ви помогнат да спиете и да ги компензирате другите вообичаени проблеми.

 

Присуство на детоксикација од дрога

Не треба да избирате програма за детоксикација од дрога врз основа на нејзината локација блиску до вас. Всушност, локацијата никогаш не треба да се земе предвид. За некои луѓе, одење на рехабилитација што е далеку и ги оддалечува од локалните предизвикувачи. За другите поединци, тоа што е блиско со семејството помага. На крајот, вашата одлука да присуствувате на специфична рехабилитација треба да се заснова на способноста на програмата да ви помогне. Ова ги вклучува сите пореметувања кои се појавуваат истовремено.

 

Ризиците од брза детоксикација

Некои рехабилитации рекламираат брза и ултра брза детоксикација. Овие процеси и програми имаат многу ризици за кои треба да бидете свесни. Брзата детоксикација побрзо ги отстранува лековите од системот на една личност отколку обичната детоксикација со лекови. Застапниците на брзата детоксикација тврдат дека процесот е побрз начин за отстранување на лековите од телото. Покрај тоа, тоа ви овозможува да избегнете болни симптоми на повлекување.

 

Програмите за рехабилитација кои нудат брза детоксикација не се евтини. Покрај тоа, процесот може да биде физички и психички штетен. За време на програмата за детоксикација со помош на брза детоксикација, добивате седативи со анестезија и администрирање лекови за замена на лековите во вашето тело. Методот првично беше создаден за пациенти зависни од опијатни дроги како хероин и лекови против болки. Иако брзата детоксикација звучи одлично, нејзините ризици обично ги надминуваат придобивките. Ризиците од брза детоксикација може да предизвикаат:

 • Срцев удар
 • Параноја
 • Висока телесна температура
 • Инфекција
 • Гадење
 • Повраќање
 • Аспирација
 • Задушување
 • Смрт

 

Детоксикацијата е првиот чекор кон лекувањето на зависноста од дрога. Само детоксикацијата сама по себе честопати е недоволна за успешно закрепнување. Целосен план за третман обезбеден од реномирана установа за рехабилитација ќе ви овозможи целосно да се опоравите по детоксикацијата.

Центри за брза детоксикација во Мериленд

Што е брза детоксикација во Мериленд?

Брзата детоксикација во Мериленд е контроверзна тема. Пациент кој е подложен на програма за брз третман за детоксикација во Мериленд е ставен под анестезија до шест часа. За тоа време, опиоидниот антагонист лек како што е налтрексон се користи за отстранување на опиоидните лекови од телото на пациентот. Брзата детоксикација во Мериленд се користи за да се спречи пациентот да ги почувствува катастрофалните ефекти од повлекувањето. Смирувањето на пациентот и ставањето под анестезија му овозможува да „спие“ низ процесот на повлекување и детоксикација.

 

Дали брзата детоксикација во Мериленд е безбедна?

Експертите тврдат дека брзата детоксикација во Мериленд е безбеден начин за чистење на телото. Исто така е попријатно бидејќи поединците кои поминуваат низ одвикнување од опиоид може да доживеат тресење, потење, гадење и други проблеми долги периоди.

 

Повлекувањето на опиоидите може да потрае неколку недели за целосно да се заврши. Сепак, центрите за брза детоксикација во Мериленд можат да им овозможат на пациентите да го завршат целосниот процес на детоксикација за само три дена. Додека процесот на анестезија трае само неколку часа, пациентите може да се задржат во медицинска клиника за следење потоа.

 

Дали брзата детоксикација во Мериленд функционира?

Брзата детоксикација не може да се користи како замена за зависност. Тоа е процес кој помага и му овозможува на лицето да помине низ закрепнување. Сепак, брзата детоксикација не е процес само за закрепнување. Тоа е само начин за чистење на телото, па пациентите можат да се префрлат на рехабилитација.

 

Медицинската област е растргната околу тоа дали брзата детоксикација функционира. За повеќето зависници од опиоиди, најголемата бариера за посета на рехабилитација и закрепнување од зависност е повлекувањето. Болката и вознемиреноста што може да ги има повлекувањето од ладна мисирка може да ги врати на употреба на опиоиди. Затоа, треба да се пофали ограничувањето или запирање на физичките симптоми на една личност што ќе им овозможи да се фокусираат на целосно закрепнување преку рехабилитација.

 

Што се случува по брзата детоксикација во Мериленд

Многу критичари на центрите за брза детоксикација во Мериленд тврдат дека брзата детоксикација се случува премногу брзо или дека не обезбедува одржливо закрепнување. Она што овие критичари не успеваат да го разберат е дека брзата детоксикација е само првиот чекор во процесот на рехабилитација во Мериленд. Едно лице мора да го следи нивниот брз третман за детоксикација со присуство на една од многуте рехабилитации во Мериленд за да ги реши нивните ментални, бихејвиорални и емоционални проблеми.

 

Со завршување на програма за рехабилитација во Мериленд по брза детоксикација, поединците можат целосно да се опорават од зависноста од опиоиди. Повлекувањето не е пријатно искуство и да им се понуди на пациентите можност да ги намалат нивните вознемирувачки физички и ментални чувства може да ги подобри нечии шанси за закрепнување.

Мериленд ( МЕРР-ə-lənd) е држава во средно-атлантскиот регион на Соединетите држави, граничи со Вирџинија, Западна Вирџинија и округот Колумбија на југ и запад; Пенсилванија на нејзиниот север; и Делавер и Атлантскиот Океан на неговиот исток. Балтимор е најголемиот град во државата, а главен град е Анаполис. Меѓу неговите повремени прекари се Стара линија држава, Слободна држава, И Државата на заливот Чесапик. Името го добила по англиската кралица Хенриета Марија, позната во Англија како кралица Марија, која била сопруга на кралот Чарлс I.

Пред неговото крајбрежје да биде истражено од Европејците во 16 век, Мериленд бил населен со неколку групи домородни Американци - главно Алгонкини, а во помал степен ирокези и Сиукс. Како една од оригиналните тринаесет колонии на Англија, Мериленд е основана од Џорџ Калверт, првиот барон Балтимор, католик кој се обратил. кој се обиде да обезбеди религиозно засолниште за католиците прогонети во Англија. Во 1632 година, Чарлс I од Англија му дал на Лорд Балтимор колонијална повелба, именувајќи ја колонијата по неговата сопруга, кралицата Марија (Француска Хенриета Марија). За разлика од аџиите и пуританците, кои го отфрлија католицизмот во нивните населби, Лорд Балтимор замислил колонија каде што луѓето од различни религиозни секти ќе коегзистираат според принципот на толеранција. Според тоа, во 1649 година, Генералното собрание на Мериленд усвои Закон за религијата, кој го зацврсти овој принцип со казнување на секој што „укори“ сонародник Мериленд врз основа на религиозна припадност. Сепак, верските судири беа вообичаени во раните години, а католиците останаа малцинство, иако во поголем број отколку во која било друга англиска колонија.

Раните населби и центрите за население во Мериленд се собраа околу реките и другите водни патишта што се влеваат во заливот Чесапик. Нејзината економија беше во голема мера базирана на плантажи и главно се фокусираше на одгледување тутун. Потребата на Британија за евтина работна сила доведе до брзо ширење на слугите, казнената работна сила и африканските робови. Во 1760 година, сегашните граници на Мериленд се формираа по решавањето на долготрајниот граничен спор со Пенсилванија. Мериленд беше активен учесник во настаните што доведоа до Американската револуција, а до 1776 година, нејзините делегати ја потпишаа Декларацијата за независност. Многу од нејзините граѓани последователно одиграа клучни политички и воени улоги во војната. Во 1790 година, државата отстапила земја за основање на главниот град на САД Вашингтон, ДЦ

Иако тогаш беше ропска држава, Мериленд остана во Унијата за време на американската граѓанска војна, нејзината стратешка локација и даваше значајна улога во конфликтот. По Граѓанската војна, Мериленд учествуваше во Индустриската револуција, поттикната од нејзините поморски пристаништа, железничките мрежи и масовната имиграција од Европа. Од 1940-тите, населението на државата рапидно порасна, на приближно шест милиони жители, и таа е меѓу најгусто населените американски држави. Почнувајќи од 2015 година, Мериленд имаше највисок просечен приход на домаќинствата од која било држава, што се должи во голема мера на близината до Вашингтон и високо разновидна економија која опфаќа производство, услуги, високо образование, здравствена заштита и биотехнологија. Централната улога на државата во историјата на САД се рефлектира со нејзиното домаќинство на некои од најголемите бројки на историски знаменитости по глава на жител.

Шеснаесет од дваесет и трите окрузи во Мериленд, како и градот Балтимор, се граничат со плимните води на вливот на заливот Чесапик и неговите многубројни притоки, кои комбинираа вкупно повеќе од 4,000 милји крајбрежје. Иако е една од најмалите држави во САД, таа се одликува со разновидна клима и топографски карактеристики што ѝ го донеле името на Америка во минијатура. На сличен начин, географијата, културата и историјата на Мериленд комбинираат елементи од средно-атлантските, североисточните и јужните региони на земјата.

Луксузни рехабилитации во Мериленд

Кога многу луѓе мислат на центри за рехабилитација во Мериленд, тие замислуваат мрачни објекти со малку удобности, слично како болница. Сепак, постојат различни типови на центри за рехабилитација во Мериленд кои се грижат за потребите на нивните пациенти. Еден од растечките типови на центри се луксузните објекти за рехабилитација во Мериленд кои нудат луксузен амбиент за оние кои треба да се справат со нивната зависност.

 

Луксузните рехабилитации во Мериленд стануваат се попопуларни бидејќи понудата е повеќе од едноставна, мрачна околина. Овој тип на центар не е за секого, но нуди избор за оние кои бараат третман во текот на следниот месец до три месеци, што е просечен престој.

 

Што се луксузни рехабилитации во Мериленд?

Имајте на ум дека терминот „луксуз“ не е регулиран што значи дека секој центар за рехабилитација во Мериленд може да се означи како таков. Самиот термин обично се однесува на луксузен центар за третман кој нуди удобно опкружување слично како луксузен хотел. За објектите за рехабилитација кои се квалификуваат како луксузни центри во Мериленд, тие обично го имаат следново заедничко.

 • Пожелни удобности
 • Одлична локација
 • Услуги за детоксикација на лице место
 • Специјализирани терапии

 

Можеби најзабележливата карактеристика меѓу луксузните рехабилитации во Мериленд е спектакуларната локација на која се сместени. Всушност, вашата прва средба со рекламирањето на таквите центри често ќе ја прикажува нивната локација веднаш на самиот почеток. Пожелните погодности често вклучуваат топли кади, области за вежбање, базени и она што може да го најдете во луксузен хотел.

 

Детоксикацијата често се изведува во болница во Мериленд или во посебна установа од самиот центар за рехабилитација. Сепак, луксузните центри за рехабилитација во Мериленд често ќе имаат домашна детоксикација која се изведува откако ќе се пријавите. Конечно, многу луксузни центри ќе имаат специфични или специјализирани терапии кои исто така ги издвојуваат од другите објекти. Таквите терапии може да вклучуваат акупунктура, масажа, спа третмани и многу повеќе. Можете исто така да очекувате да најдете високо квалификуван персонал, комплетна клиничка програма покрај специјализираните терапии и акцент на доверливоста.

 

Зошто луѓето избираат луксузни рехабилитации во Мериленд?

Како што може да се сомневате, има дополнителни трошоци за присуство на луксузна рехабилитација во Мериленд, наспроти традиционалните објекти поврзани со рехабилитација од зависност. Плус, можеби е потешко да се има осигурување кое покрива такви луксузни објекти, иако тоа сè уште е можно со оглед на видот на осигурување што го поседувате.

 

Дали луксузната рехабилитација во Мериленд е соодветна за вас?

Тоа во голем дел ќе зависи од типот на третман што ви треба. Вистина е дека многу буџетски опции во Мериленд обезбедуваат исклучителна грижа. Луксузниот центар за рехабилитација во Мериленд може да биде непотребен трошок за споредба. Сепак, постојат предности што ги нудат многу луксузни објекти за рехабилитација во Мериленд што не можат да се совпаднат со нивните буџетски колеги.

Рехабилитација за третман на зависност во Мериленд

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.