Напишано од Пин Нг

Изменето од Мајкл Пор

разгледани од страна на Александар Бентли

[popup_anything id="15369"]

Рехабилитација во Калифорнија

 

Третманот со рехабилитација е важен чекор за секој кој се бори со зависност. Тоа може да им помогне да се опорават од штетата што зависноста им ја нанела на нивното ментално и физичко здравје. Постојат многу центри за рехабилитација во Калифорнија кои нудат широк спектар на услуги и удобности. Некои клиенти претпочитаат луксузни рехабилитации бидејќи сакаат удобно место за опоравување од зависноста. Центрите за рехабилитација во Калифорнија нудат различни програми како што се детоксикација, групна терапија и различни видови на вежбање кои им помагаат на луѓето да се опорават од злоупотреба на супстанции.

 

Најпопуларните рехабилитации во Калифорнија се наоѓаат во Лос Анџелес и Малибу, но има и многу популарни на југот. Овие центри за рехабилитација се разликуваат во однос на луксузот и цената. Сите тие имаат свои предности и недостатоци. Тие можат да се најдат низ целата држава, но тие имаат тенденција да бидат поблиску до големите градови како Лос Анџелес или Сан Диего. Концептот на рехабилитација во Лос Анџелес е релативно нов во споредба со другите држави во земјата. Сепак, стапката на зависност во Калифорнија е многу висока.

 

Државата има околу 38 милиони жители, а има над 700,000 луѓе зависни од супстанции (најчесто алкохол). Затоа, не е изненадување што округот Лос Анџелес има најмногу капацитети за рехабилитација по глава на жител. Само во оваа област има над 100 објекти за рехабилитација - од 39-те окрузи во Калифорнија. Има многу третмани за зависност достапни овде - вклучувајќи луксузни рехабилитации како Seasons Malibu и Oro House (кој неодамна беше рангиран како еден од најдобрите центри за третман на дрога во Америка).

 

Сојузната држава Калифорнија е позната по својот прогресивен пристап кон лекувањето на зависност кој оди подалеку од едноставно препишување лекови или обезбедување терапевтски услуги во клиника. Во последниве години, државата беше во првите редови на иновациите кога станува збор за методите за лекување на зависности кои се развиени како од истражување, така и од искуство со обиди и грешки со пациенти кои страдаат од различни зависности кои опфаќаат дрога, алкохол и никотин. .

 

Многу луѓе сакаат да знаат каде можат да одат на рехабилитација ако живеат во Калифорнија или се бореле со зависност во овој регион. Достапни се многу опции кои одговараат на сите буџети и преференции, без разлика дали ви треба нешто подостапно или нешто луксузно со чувство на спа, има многу избори за избор. Најдобрите рехабилитанти во Калифорнија се прикажани подолу.

 

Изберете центар од нашите Rehabs во Калифорнија

Рехабилитантите во Калифорнија се познати по своите луксузни програми за лекување. Акредитираните установи нудат третмани за различни видови зависност, вклучувајќи марихуана, алкохол, злоупотреба на опијати и многу повеќе. Може да биде тешко да се одлучи која програма за третман е најдобра за вас или за вашата сакана. Центрите за рехабилитација во Калифорнија може да бидат скапи, иако има многу државно финансирани и бесплатни центри за рехабилитација и во Калифорнија.

 

Не е лесно да се опоравиш од зависноста. Потребна е многу храброст и сила за да се соочите со реалноста, признајте дека зависноста го обзеде вашиот живот и единствениот излез е преку рехабилитација. Најдобрите рехабилитации во Калифорнија можат да ви ги обезбедат најдобрите услуги кои ќе ви помогнат да се ослободите од зависноста и да започнете да живеете здрав живот. Тие, исто така, ќе ви дадат можност да се опоравите од тоа без да морате да бидете подалеку од сè и од сите за кои се грижите.

 

Првиот чекор е да го направите вашето истражување за различните центри за рехабилитација во Калифорнија кои се специјализирани за типот на зависност што ве вознемирува вас или вашата сакана. Оттаму можете да ги контактирате за какви било прашања.

 

Подолу е избрана компилација од најдобрите рехабилитанти во Калифорнија. Како независен ресурс, со цврсти уредувачки политики, го наведуваме секој центар за рехабилитација што служи во Калифорнија и кој одговара на нашите високи стандарди на критериуми за третман, осигурувајќи дека оние кои бараат третман во Калифорнија имаат сеопфатна листа на најдобрите достапни опции.

 

Програма за рехабилитација во Калифорнија, или скратено рехабилитација, е надгледувана форма на третман што е дизајнирана да стави крај на зависноста од дрога и/или алкохол на една личност. Рехабилитантите во Калифорнија традиционално се фокусираат на помагање на поединецот да добие помош од дрога и алкохол; сепак, создадени се повеќе програми за да им се помогне на луѓето со различни проблеми како што се проблеми со менталното здравје, депресија, анксиозност, нарушувања во исхраната, коцкање и зависност од видео игри.

 

Висококвалитетната рехабилитација не ги третира само симптомите на една личност, туку може да ги реши основните проблеми што ги предизвикале на прво место. Програмите за третман на рехабилитација во Калифорнија им нудат на клиентите шанса да научат да живеат без супстанциите што ги врзуваат. Научените алатки им овозможуваат на клиентите да ја напуштат рехабилитацијата во Калифорнија и да се вратат на нивниот секојдневен живот способен да живеат поздраво, целосно прифаќајќи долгорочно закрепнување.

 

Прикажување на најдобрите рехабилитанти во Калифорнија достапни со осигурување или самостојно плаќање. Рачно избрани и проверени за стапката на успех, стилот на третман, терапевтската средина, капацитетите, трошоците и вредноста. Овие центри за третман обезбедуваат персонализирани искуства за закрепнување, со цел целосно закрепнување.

 

Совети за избор на еден од нашите рехабилитанти во Калифорнија

 

Знаењето дека ви треба помош за да се стави крај на злоупотребата на супстанции и добивањето на таа помош се две многу различни работи. Може да биде лесно да се идентификува дека ви треба помош за да се ослободите од злоупотреба на супстанции и/или проблеми со менталното здравје. Всушност, наоѓањето програма за закрепнување и одењето на рехабилитација во Калифорнија на крајот може да биде проблемот што ве спречува да пронајдете долгорочно закрепнување.

 

Никогаш немало повеќе опции во Калифорнија за злоупотреба на супстанции и третмани за ментално здравје отколку што има денес. Може да биде целосно огромно кога конечно ќе седнете и ќе побарате програма за закрепнување во Калифорнија или ќе погледнете во изборот на вистинската рехабилитација. Вие или вашите најблиски може да се запрашате како некогаш ќе го најдете вистинскиот давател на лекување во Калифорнија. Наоѓањето на вистинскиот провајдер не мора да биде тешко и следењето на неколку совети може да ви ја добие потребната помош.

 

1. Разберете дека е потребна помош

Од витално значење е да не чекате премногу долго за да ја добиете потребната помош или да му помогнете на некој близок.

 

2. Добијте евалуација од професионалец во Калифорнија

Може да добиете професионална евалуација од психијатар во Калифорнија или давател на ментално здравје пред да се посветите на програма за рехабилитација во Калифорнија. Состанокот со советник за поддршка на менталното здравје ви овозможува да поставувате прашања и да дознаете за потенцијалните опции за рехабилитација во Калифорнија.

 

3. Лоцирање на давател на рехабилитација во Калифорнија

 • Дали рехабилитацијата во Калифорнија изгледа безбедно, удобно и дали ги задоволува вашите потреби во однос на животната средина?
 • Какви терапии нудат?
 • Какви удобности имаат?
 • Колку жители имаат?

 

4. Посетете ги рехабилитациите во Калифорнија

Тоа не е секогаш можно, но ако можете да го посетите центарот за рехабилитација во Калифорнија, тоа може да ви помогне на крајот да одлучите каде да одите.

 

5. Започнете со рехабилитација во Калифорнија што побрзо

Откако ќе изберете рехабилитација во Калифорнија, треба да изберете датум за почеток. Рехабилитацијата не е одмор, па да започнете што е можно поскоро е идеалниот начин да добиете помош. Откако ќе го изберете датумот за почеток, комуницирајте со резиденцијалниот центар за рехабилитација во Калифорнија за да дознаете што треба да понесете со себе.

Фази на рехабилитација во Калифорнија

Кои се фазите на рехабилитација во Калифорнија?

Не е лесно да се донесе одлука за рехабилитација во Калифорнија. Потребна е многу сила за да се сфати дека е потребна помош за да се стави крај на циклусот на зависност. Патувањето низ калифорниската рехабилитација ве води во четири различни фази на закрепнување.

 

Четирите фази на рехабилитација во Калифорнија вклучуваат: почеток на третман, рана апстиненција, одржување на апстиненција и напредно закрепнување.

 

Прва фаза: Почеток на третман во Калифорнија

Првата фаза на закрепнување започнува кога ќе побарате помош од професионалци за дрога и алкохол. На почетокот, најверојатно ќе сакате да се откажете од закрепнувањето и да се вратите на дрога и/или алкохол. Може да верувате и дека вашите проблеми со дрогата и/или алкохолот се под контрола и не се штета за вас и за другите. Негирањето е вообичаено и тешко прашање за надминување во раните денови на закрепнувањето.

 

Втора фаза: Рана апстиненцијална рехабилитација во Калифорнија

Втората фаза на рехабилитација започнува откако ќе донесете свесна одлука да продолжите да закрепнувате од злоупотреба на супстанции. Раната апстиненција е тешка фаза бидејќи поминувате низ различни фази во рамките на сцената. Може да почувствувате симптоми на повлекување, ментална и физичка желба, предизвикувачи кои можат да ве наведат на релапс и психолошка зависност од дрога и алкохол. Обучен специјалист за зависности ќе ве научи да се справите со овие прашања. Ќе стекнете алатки за тоа како да живеете трезен начин на живот.

 

Трета фаза: Континуирана апстиненција на рехабилитации во Калифорнија

Раната фаза на апстиненција трае околу 90 дена. Откако ќе го завршите овој временски период на трезвеност, ќе влезете во фазата на континуирана апстиненција. Поединци на резиденцијален третман може да се преселат во амбулантски дел од програмата откако ќе влезат во фазата на континуирана апстиненција. Главниот фокус на државата е да се избегне повторување.

 

Обучен советник ќе ве научи како да спречите рецидив. Исто така, ќе научите начини како да ги користите алатките научени во претходните фази за да се справите со другите области од животот и да останете трезни. Ќе се научат нови вештини за справување што ќе ви овозможат да изградите чист начин на живот, здрави односи и да развиете други добри навики. Фазата на континуирана апстиненција на рехабилитација започнува околу три месеци од програмата за закрепнување. Потребни се околу пет години трезвеност пред да се премине во последната фаза.

 

Четврта фаза: Напредно закрепнување со Rehabs во Калифорнија

Закрепнувањето од зависноста од дрога и алкохол не се случува преку ноќ. Потребни се пет години апстиненција за поединецот да премине во напредната фаза на закрепнување. Сите алатки, знаења и вештини што ги научивте на рехабилитација во Калифорнија и советување сега може да се користат за да се создаде долготраен животен стил.

 

Ќе можете да останете трезни и да поседувате вештини за да бидете поздрава личност. Дополнително, алатките и знаењето стекнати од претходните фази на рехабилитација ќе ви помогнат да бидете подобар родител, личност и/или брачен другар. Закрепнувањето од зависноста од дрога и алкохол е повеќе од само да се остане трезен.

Центрите за одвикнување од алкохол во Калифорнија

Професионалниот третман може да ви помогне да се опоравите од болеста на алкохолизам во Калифорнија, но не сите центри за одвикнување од алкохол во Калифорнија го нудат истото искуство. Некои установи за одвикнување од алкохол нудат програма со една големина, додека други градат програма околу вас. Откако ќе го преземете главниот чекор за да се посветите на програмата за третман на алкохол во Калифорнија, можете да одлучите кој тип на рехабилитација во Калифорнија е најдобар за вашите потреби.

 

Една од главните работи обезбедени од многу центри за одвикнување од алкохол во Калифорнија е медицинската детоксикација. Медицинската детоксикација им помага на клиентите со симптоми на одвикнување од алкохол. Алкохолот може да создаде ментална и физичка зависност. Откажувањето без помош од професионалци може да го влоши повлекувањето, па дури и опасно по живот. Медицинската детоксикација во Калифорнија ви овозможува да се ослободите од алкохолот и да ги отстраните токсините од вашето тело.

 

Станбените објекти за рехабилитација во Калифорнија се популарни кај клиентите кои бараат лек од злоупотреба на алкохол. Стационарното лекување, исто така, ги учи клиентите на алатките потребни за да останат трезни долгорочно. Може да присуствувате на разни терапии, часови и други активности за време на престојот. Програмите за резиденцијална нега во Калифорнија траат минимум 28 дена и можат да продолжат повеќе од 90 дена.

 

Клиентите можат да искусат дневна програма за опоравување алкохол благодарение на делумната хоспитализација. Делумна болничка програма (PHP) во Калифорнија им нуди на клиентите околу четири до пет часа нега дневно. Клиентите можат да се вратат дома по завршувањето на третманот.

 

На клиентите им се достапни и интензивни амбулантски програми (ИОП) во Калифорнија. Овие програми се одлични за поединци на кои не им е потребна деноноќна грижа или надзор. Клиентите можат да продолжат да живеат и работат надвор од рехабилитација, додека посетуваат мал број тераписки сесии неделно.

 

Последната опција за одвикнување од алкохол во Калифорнија е амбулантска програма. Ова е типичен неделен или двонеделен состанок на кој клиентите можат да добијат помош за нивната зависност од алкохол.

Добрите и лошите страни на калифорниската рехабилитација

По години на злоупотреба на супстанции и искусување на циклусот на зависност, посетата на рехабилитација во Калифорнија или амбулантски центар е шанса да започнете одново. Да, одењето на рехабилитација во Калифорнија ја врти страницата кон ново поглавје од вашиот живот. Без оглед на тоа каде посетувате рехабилитација во Калифорнија или кој центар за рехабилитација ќе го изберете; тоа е шанса да се започне одново.

 

Промената е позитивна и рехабилитацијата во Калифорнија може да ве ослободи од старите навики. Сепак, не сите луѓе сакаат промени. Некои се противат на промените и не им помагаат. Искусувањето на нова средина за време на рехабилитација во Калифорнија може да го попречи процесот на закрепнување. Наместо да доживуваат промени околу себе, овие поединци претпочитаат промени одвнатре.

 

Ако сè уште не сте одлучиле дали да присуствувате на рехабилитација во Калифорнија или надвор од дома, може да разгледате некои од добрите и лошите страни на рехабилитацијата во Калифорнија подолу.

 

Добрите страни на рехабилитацијата во Калифорнија

 

Една од најпопуларните причини за избор на центар за рехабилитација во Калифорнија е цената. Престојот во рехабилитација во Калифорнија за резиденцијална или амбулантска нега може да биде многу поисплатлив од одењето на рехабилитација надвор од државата или во странство. Растојанието може да биде огромен фактор за помош на лицето. Нивната злоупотреба на супстанции може да биде толку лоша што напуштањето на областа Калифорнија е една од најзначајните причини зошто поединецот не добива помош.

 

Можеби ќе откриете дека трошоците за рехабилитација од дрога и алкохол во Калифорнија се исти како и на друго место. Сепак, ова не се единствените трошоци што ќе ги направите. Мора да ги земете предвид и трошоците за патување за да стигнете до последната дестинација за рехабилитација во Калифорнија. Трошоците за летање или возење до рехабилитација што не е Калифорнија може да го направат поскап посетата на објектот. Вашето медицинско осигурување може да ги покрие трошоците за престојот за рехабилитација во Калифорнија, но ретко се случува давателот на осигурување да ги покрие трошоците за патување и сместување доколку е потребно.

 

Друг фактор што треба да се земе предвид е дека одењето на рехабилитација надвор од областа на Калифорнија значи дека можеби немате пријатели или семејство на кои ќе се вратите. Во Калифорнија има многу рехабилитации кои нудат семејна терапија во денешно време. Овие рехабилитации се идеални ако планирате да останете блиску до дома. Тоа ви дава шанса повторно да се поврзете со пријателите и семејството со кои можеби сте изгубиле контакт. Патувањето во рехабилитација ги спречува пријателите и семејството да учествуваат во сесиите на семејна терапија. Поддршката е од витално значење за некој да постигне трезвеност.

 

Престојот во Калифорнија ви овозможува да пристапите до ресурсите што рехабилитацијата ги воспоставила на ниво на регионот на Калифорнија. Овие врски и ресурси што ги изградил рехабилитацијата може да се покажат како корисни за вас. Веројатно ќе има мрежа од советници, состаноци, групи за поддршка, работни програми и спонзори со кои ќе се поврзете откако ќе ја напуштите рехабилитацијата. Ова може да ви помогне да останете трезни благодарение на долготрајната нега што ќе ја добиете.

 

Ако треба да останете дома и да работите и не можете да посветите 24/7 на рехабилитација, програмите за амбулантски центри во Калифорнија се одлични опции. Тие лесно ви дозволуваат да примате витален третман за злоупотреба на супстанции додека го живеете вашиот речиси нормален живот.

 

Предности на рехабилитацијата во Калифорнија:

 

 • Рентабилно
 • Ресурси и алатки такт
 • Воспоставена мрежа за поддршка
 • Вклучување на семејството
 • Повеќе долгорочни програми и опции
 • Различни опции за амбулантско лекување во Калифорнија
 • Стратегии за справување

 

Лошите страни на рехабилитацијата во Калифорнија

 

Како и со сè, има и лошите страни на добрите, а рехабилитацијата во Калифорнија не се разликува. Центарот за рехабилитација во Калифорнија можеби нема да ви одговара од различни причини. Можеби најзначајното е тоа што може да обезбеди предизвикувачи за релапс. Калифорниската рехабилитација не ве извлекува целосно од околината што сте ја доживеале. Ова значи дека можете да ја напуштите рехабилитацијата откако ќе ја завршите програмата и веднаш да се вратите во круговите на пријатели и местата што првично довеле до употреба на дрога.

 

Можеби немате пријатели и семејство кои можат да ве поддржат по потреба. Почетниот процес на обновување може да биде премногу тежок без соодветна поддршка. Вашите пријатели и семејството може да имаат свои проблеми со злоупотреба на супстанции. Ако немаат желба да бидат чисти и трезни, тоа може да предизвика релапс.

 

Ако се обидувате да ја напуштите навредливата врска и да добиете третман во исто време, рехабилитацијата во Калифорнија можеби нема да ја обезбеди потребната дистанца за да се извлечете од партнерот кој навредува. Безбедноста е од витално значење за мажите и жените кои бараат оддалеченост од партнерот кој навредува. Посета на рехабилитација подалеку може да обезбеди безбедно растојание за поединецот. Исто така, може да им даде растојание и време да сфатат дека животот е подобар без партнерот кој го навредува во нивниот живот.

 

Рехабилитацијата во Калифорнија може да ви го одвлече вниманието за да ве спречат да се подобрите. Пријателите и семејството се поблиски, предизвикувачите може да бидат пообилни и може да биде лесно да се одлучи да се откаже од третманот и да се повтори. Престојот во рехабилитација во Калифорнија ви го олеснува заминувањето од лекувањето. Ќе треба да се справите со животните проблеми локално, што може да го спречи закрепнувањето. Постои дури и шанса да видите луѓе од вашето минато во калифорниската рехабилитација, што може да има негативно влијание врз вашето закрепнување.

 

Проблемите со рехабилитациите во Калифорнија

 

 • Бројни предизвикувачи на дрога
 • Ограничени опции за третман
 • Повеќе одвлекување на вниманието
 • Недостаток на анонимност
 • Недостаток на безбедност
 • Полесно да се откажете

 

Зошто повеќето луѓе избираат рехабилитација во Калифорнија?

 

Во целина, повеќето луѓе кои бараат третман избираат центар за рехабилитација за злоупотреба на супстанции во Калифорнија. Причината за изборот на опцијата за рехабилитација во Калифорнија се должи на практичноста и близината што ја нуди на работа и дома. Постојат многу други фактори кои можат да придонесат за одлуката да присуствувате Калифорниска рехабилитација покрај тоа што е близок со семејството и пријателите.

 

Без оглед на опцијата што ќе ја изберете, важно е да имате солидна мрежа за поддршка на пријатели со семејството. Ова не само што го прави процесот на лекување подобар и поисплатлив, туку значи дека најверојатно ќе останете трезни по завршувањето на рехабилитацијата. Исто така, од витално значење е да изберете рехабилитација со алатки, ресурси и мрежа на групи кои ќе работат со вас после третманот. Програма за последователна нега, како што е ИОП, е важна за да се одржи закрепнувањето.

Третман за зависност од алкохол во Калифорнија

Третманот за зависност од алкохол во Калифорнија обично е потребен кога поединецот има формирано зависна врска со алкохолот. Сега почесто препознаена како болест, зависноста всушност се формира со промени во нервните патишта на мозокот. Кај зависникот мозокот се навикнува на постојано присуство на алкохол, што значи дека повлекувањето може да предизвика значителни и непријатни симптоми. Додека повеќето зависници во Калифорнија се жртва на нивната зависност, што ги тера да ја бараат супстанцијата која предизвикува зависност, потенцијалната сериозност на повлекувањето значи дека некои зависници активно ќе избираат зависност.

 

И покрај тоа што е добро документирана болест, зависноста од алкохол во Калифорнија сè уште не е целосно разбрана. Причините зошто, и покрај подготвената достапност на алкохол на повеќето места, само некои луѓе стануваат зависни, додека други можат да одржат здрава врска остануваат нејасни. Сепак, постојат сè повеќе докази дека може да постои физиолошка врска која е поврзана со мозокот и дека обрасците, како што е зголемениот ризик каде што има семејна историја на зависност или алергија на аклохол, може да биде резултат на наследна наместо , или како и фактори на животната средина.

 

Што е нарушување на употребата на алкохол во Калифорнија?

 

Иако алкохолизмот во Калифорнија е најчесто користен термин, дури и меѓу медицинската заедница, тој всушност не е клинички термин. Делумно ова е затоа што општото разбирање на терминот е зависност. Наместо тоа, клиничкиот термин е нарушување на употребата на алкохол.

 

Нарушувањето на употребата на алкохол опфаќа низа проблеми со употребата на алкохол, не само зависност и некој со нарушување на употребата на алкохол може да ја покаже состојбата на различни начини. Ова може да вклучува зависност, но исто така вклучува и каква било злоупотреба на алкохол што не мора да биде константна, на пример, некој со нарушување на употребата на алкохол во Калифорнија може да има подолги периоди на апстиненција, но има желба во тој период и, кога ќе се напие, ќе открие дека не можат да ја контролираат нивната потрошувачка.

 

Дијагнозата на нарушување на употребата на алкохол може да се постави само од квалификуван медицински професионалец или во еден од многуте центри за третман на зависност од алкохол во Калифорнија. Со цел да се постави дијагноза, тие ќе ја разгледаат историската и моменталната врска на пациентот со алкохолот и ќе направат проценки според збир на дијагностички критериуми. Овие критериуми ќе вклучуваат фактори кои го земаат предвид односот на пациентот кон алкохолот, ефектите од пиењето врз него и влијанието што го има врз нивниот поширок живот. Критериумите се оценуваат врз основа на претходните дванаесет месеци, така што нарушувањето на употребата на алкохол може да се дијагностицира дури и ако пациентот бил трезен значителен период.

 

Сепак, зависноста од алкохол и нарушување на употребата на алкохол може да се манифестираат на многу начини. Важно е, доколку постои некаква загриженост, да се разговара за нив со медицински професионалец или центар за третман на зависност од алкохол во Калифорнија кој може да понуди соодветна проценка и дијагноза. Ова исто така може да вклучи физички преглед и тестови на крвта бидејќи зависноста од алкохол може да има физички ефекти кои може да се забележат.

 

Што е третман за зависност од алкохол во Калифорнија?

 

Закрепнувањето од зависност од алкохол е доживотен процес, без разлика дали пациентот посетува третман за зависност од алкохол во Калифорнија или на друго место. Целта на третманот не е само да се детоксицира пациентот, туку да се подготви да живее во свет каде што употребата на алкохол е вообичаена, а често и составен дел од културата. Раните делови од третманот за зависност од алкохол во Калифорнија се исто така тешки, и важно е тоа да се прави со медицински надзор.

 

Третманот за зависност од алкохол во Калифорнија има три широки фази, иако тие се преклопуваат: детоксикација, рехабилитација и закрепнување. Како изгледаат тие енормно ќе се разликуваат, во зависност од факторите како сериозноста и должината на зависноста и физичките фактори како големината и полот. Сепак, дури и кога лекар или професионалец за зависности во Калифорнија ги има сите информации, невозможно е на индивидуално ниво да се гарантира како ќе оди третманот, а поради тешките несакани ефекти од откажувањето, важно е да се избере типот на третман со алкохол и третман. објект во Калифорнија, внимателно.

 

По детоксикацијата, зависникот ќе започне со рехабилитација од зависност од алкохол во Калифорнија. Оваа фаза можеби најдобро се гледа како транзиција кон закрепнување. Може да започне во калифорниски центар за рехабилитација од зависност од алкохол и постепено да види како пациентот се враќа во секојдневниот живот, но веројатно ќе започне и форми на третман што ќе ги продолжи долго по завршувањето на рехабилитацијата, потенцијално до крајот на нивниот живот кога тие се враќаат дома по лекувањето, без разлика дали тоа е Калифорнија или подалеку.

 

Терапијата најверојатно ќе биде клучен дел од рехабилитацијата, иако има некои лекови кои исто така може да се користат за да се ублажат желбите, како што е акампросат или да дејствуваат како пречка за консумирање алкохол, како дисулфирам.

 

Програмите со дванаесет чекори, како анонимните алкохоличари, се исто така вообичаени методи за лекување на зависност од алкохол во Калифорнија. Овие се групи за поддршка од врсници, па затоа не се предводени од медицински професионалци, туку им помагаат на зависниците да ја контролираат својата зависност додека обезбедуваат група за поддршка.

 

Конечно, може да се користи и семејна терапија. Ова може да биде корисно во заздравувањето на оштетените односи и градењето на поддршката што ќе му треба на зависникот. Сепак, помага да се спречат какво било поттикнувачко однесување што членовите на семејството можеби го покажале, ненамерно или не.

 

Последната фаза на лекување на зависност од алкохол во Калифорнија е закрепнувањето. По една година трезен, промената на релапсот е само 50%, а тоа паѓа на 15% откако ќе останете трезни пет години.

 

Третманот за зависност од алкохол во Калифорнија не е лесен и може да биде неверојатно предизвикувачки. Процесот на детоксикација, особено, може да биде физички и ментално напорен и вознемирувачки. Сепак, со вистинската поддршка од професионалците за зависност од Калифорнија, како и од оние блиски до зависникот, шансите за успешно лекување на зависноста од алкохол во Калифорнија се значително зголемени.

Калифорнија алкохол детоксикација

Детоксикација од алкохол во Калифорнија

 

Детоксикацијата од алкохол во Калифорнија е кратенка за детоксикација и е процес на отстранување на токсините од телото од својот систем. Додека сосема природен процес - човечкото тело постојано се детоксицира - кога токсинот е лек кој предизвикува зависност или метаболизиран нуспроизвод на лекот, процесот може да има значителни несакани ефекти1https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4085800/.

 

Процесот на калифорниска детоксикација од алкохол може да биде тежок. Иако сите се различни, и затоа нивните искуства за детоксикација се различни, за некои луѓе симптомите на одвикнување од алкохол може да бидат сериозни. И во неколку случаи детоксикацијата од алкохол, кога медицинскиот тим од Калифорнија не го управува правилно, може да биде фатален.

 

За време на калифорниската детоксикација од алкохол, телото прво ќе се ослободи од алкохолот. Меѓутоа, како што црниот дроб го метаболизира алкохолот може да создаде повеќе токсини. Поради оваа причина, најлошите ефекти од одвикнувањето од алкохол може да се појават кога повеќе нема да остане алкохол во системот, но преостанатите токсини ќе продолжат да имаат ефект додека телото се справува со нив. Детоксикацијата во Калифорнија е отежната поради симптомите на повлекување што многумина ќе ги искусат. Бидејќи мозокот се навикнал на присуството на алкохол, тој ќе реагира кога алкохолот ќе се повлече, менувајќи го неговото производство на органски хемикалии кои можат да имаат физички и ментални ефекти.

 

И покрај тоа што е предизвикувачки и напорен процес, детоксикацијата од алкохол во Калифорнија не е лек за нарушување на употребата на алкохол. Наместо тоа, тоа е неопходен прв чекор за започнување живот без зависност.

 

Што се случува за време на детоксикација од алкохол во Калифорнија?

 

Бидејќи е многу физички и ментално напорен, а не без ризик, детоксикацијата од алкохол во Калифорнија секогаш треба да се спроведува со медицински надзор. Ова ќе овозможи интервенција, доколку е потребно, со администрација на лекови за справување со симптомите или доколку пациентот е во каква било опасност од процесот на повлекување.

 

Додека ладната мисирка е вообичаена перцепција за детоксикација и често се користи, во некои случаи намалувањето може да биде соодветно за да се олесни управувањето со транзицијата. Веројатно ќе се препорача ако пациентот претходно се обидел да се изврши детоксикација или во Калифорнија или на друго место и претрпел тешки симптоми на повлекување.

 

Ладна мисирка детоксикација во Калифорнија обично трае меѓу седум и десет дена. Иако повеќето луѓе нема да ги искусат најтешките симптоми, сериозноста на искусените симптоми има тенденција да се зголемува како што продолжува процесот на повлекување. Ова може да ја направи детоксикацијата од алкохол во Калифорнија вознемирено искуство и за зависникот и за најблиските. За некои луѓе процесот на повлекување и детоксикација е толку трауматичен што ќе претпочитаат континуирана зависност.

 

Акутното повлекување, првата недела, ќе започне веднаш откако зависникот ќе престане да пие. Ова обично ќе биде во рок од неколку часа, иако тоа може да варира врз основа на физиолошките фактори и нивната консумација на алкохол непосредно пред прекинот. Опсегот на симптоми може да вклучува анксиозност и депресија, тремор, гадење, повраќање, потење, проблеми со спиењето и, во екстремни случаи, срцева слабост.

 

Први се појавуваат малите симптоми. Типично мали, овие симптоми ќе се сметаат за лесно податливи од повеќето луѓе и вклучуваат работи како главоболки и благ тремор. Ова ќе биде проследено со умерени симптоми. Обично почнувајќи помеѓу 12-24 часа по последниот пијалок, овие симптоми може да бидат потешки. Телото ќе се обиде да ги исфрли токсините колку и да може. Оние кои доживуваат посериозни симптоми може да имаат и треска и конфузија во оваа фаза. Ова е исто така точка каде што пациентот најверојатно ќе ги почувствува психолошките ефекти од повлекувањето. Сега алкохолот е отстранет.

 

Тешките симптоми ќе започнат помеѓу два и четири дена по последниот пијалок. Најтешки симптоми се делириум тременс, попознат како ДТ. Ова значи дека суштинската детоксикација од алкохол во Калифорнија е медицински надгледувана.

 

Центри за детоксикација од алкохол во Калифорнија

 

Детоксикација од алкохол во Калифорнија никогаш не треба да се прави без медицински надзор. Идеално, детоксикацијата треба да се случи во еден од најквалитетните центри за детоксикација од алкохол во Калифорнија. Иако амбулантската детоксикација во Калифорнија е можна, на пример, ако зависноста не била тешка и зависникот има силен систем за поддршка дома, непредвидливата природа на детоксикацијата значи дека се претпочита стационарното лекување, а во најмала рака треба да има некој начин да има при рака медицинска помош. Соло детоксин Калифорнија никогаш не треба да се разгледува или да се обидува под никакви околности.

 

Медицинската детоксикација на алкохол во Калифорнија ќе вклучува внесување или прием. Без оглед на тоа кој центар за детоксикација од алкохол во Калифорнија ќе се одржи детоксикацијата, ова ќе вклучува проценка на проблемот. Ова ќе ги земе предвид работите како должината и тежината на зависноста, претходните обиди за повлекување, семејната историја, структурата на поддршката и физичкото и менталното здравје. Оваа фаза ќе разгледа како може да напредува процесот на детоксикација, имајќи го предвид заостреното повлекување ако се чини дека постои висок ризик од ладна мисирка.

 

Медицинската поддршка за детоксикација во самата Калифорнија, сепак, во голема мера реагира. Тоа е таму за да се осигура дека ризиците или опасностите се идентификуваат и управуваат навремено и соодветно. За жал, има мала медицинска интервенција за да се помогне во процесот на физичка детоксикација. Сепак, некои лекови може да се користат за да се справат со симптомите.

 

Најчестите понудени лекови се бензодиазепините. Тие работат на централниот нервен систем и можат да помогнат во управувањето со треморите и спазмите. Тие, исто така, имаат ефект против анксиозност, така што можат да помогнат во управувањето со некои од психолошките симптоми. Ако пациентот има двојна дијагноза, може да му се дадат и лекови за справување со другата состојба. Историски гледано, постоеше неподготвеност да се администрираат лекови за време на детоксикација и повлекување, но во поново време гледиштето се промени, признавајќи дека лекувањето на двете состојби истовремено има тенденција да биде поуспешно.

 

Последниот дел од процесот на медицинска детоксикација од алкохол е стабилизација. Стабилизацијата, како и детоксикацијата, не е лек, туку создавање на стабилна почетна точка за започнување на процесот на рехабилитација и закрепнување во Калифорнија. Ова може да вклучи употреба на лекови како налтрексон, кој помага да се намали желбата или акампросат, кој може да му помогне на мозокот повторно да формира патишта.

 

Преселба на рехабилитација и закрепнување во Калифорнија

Присуството во еден од центрите за детоксикација од алкохол во Калифорнија е првиот чекор и, за многу луѓе, тоа ќе биде најпредизвикувачкиот чекор од нивното патување до трезен живот. Добивањето вистинска поддршка за детоксикација е важно, не само поради опасностите и ризиците што ги вклучува, туку затоа што добро менаџираната детоксикација може да помогне да се воспостави успешен период на една од рехабилитациите во Калифорнија. Ова е особено важно со двојна дијагноза, бидејќи лекувањето и на зависноста и на состојбата заедно гарантира дека ќе се земат предвид ефектите од секоја и дека промените во успехот се многу поголеми.

Детоксикација од дрога Калифорнија

Министерството за здравство и човечки услуги на Соединетите Американски Држави признава три чекори во процесот на детоксикација од дрога:

 

Фази на детоксикација од дрога Калифорнија

 1. Евалуација: По започнувањето на детоксикацијата од дрога во Калифорнија, пациентот прво се тестира за да се види кои специфични супстанции моментално циркулираат во неговиот крвоток и количеството. Лекарите, исто така, го оценуваат пациентот за потенцијални нарушувања кои се појавуваат, двојна дијагноза и ментални/бихејвиорални проблеми.
 2. стабилизација: Во оваа фаза на детоксикација во Калифорнија, пациентот се води низ процесот на детоксикација.
 3. Водење на пациентот во третман: Последниот чекор од процесот на детоксикација со лекови во Калифорнија е да се подготви пациентот за вистинскиот процес на закрепнување. Бидејќи детоксикацијата од дрога се занимава само со физичката зависност и зависноста од дрога, таа не се однесува на психолошките аспекти на зависноста од дрога. Оваа фаза подразбира добивање договор од пациентот да го заврши процесот со запишување во програма за рехабилитација од дрога во Калифорнија.

 

Детоксикација од дрога во Калифорнија

Детоксикацијата од дрога во Калифорнија е првиот дел од сеопфатната програма низ која поединецот поминува за рехабилитација од злоупотреба на супстанции. Програма за рехабилитација од дрога и алкохол во Калифорнија ќе ви понуди комплетен сет на алатки потребни за обнова и закрепнување. Детоксикацијата од дрога во Калифорнија може да спречи непријатни чувства или фатални околности ненадејно да се појават кога ќе престанете да користите дрога и алкохол.

 

Крајната цел на програмата за детоксикација од дрога во Калифорнија е да обезбеди физиолошко заздравување по долготрајна зависност од дрога и/или алкохол. Ова се прави прво со стабилизација проследена со период на детоксикација. Откако ќе се заврши стабилизацијата, фокусот на калифорниската програма за детоксикација од дрога се менува на следење и поддршка на различните процеси во телото. Телото мора да ги исфрли лековите внатре во него. Програма за детоксикација од дрога во Калифорнија ќе помогне во управувањето со овој типично непријатен процес познат како повлекување.

 

Програмите за детоксикација од дрога во Калифорнија се распоредени за да му помогнат на телото да заздрави по зависност од дрога и/или алкохол. Откако ќе го направите ова, можете да преминете во следната фаза. Без детоксикација, нема преминување на другите аспекти на рехабилитација во Калифорнија.

 

Процесот на повлекување може да потрае неколку дена или месеци за да се заврши. Ефектот на лекот врз вас и должината на употреба ќе го диктираат времето што ви треба за детоксикација. Постојат некои други фактори кои ќе ја одредат вашата должина на одвикнување од дрога и/или алкохол во Калифорнија. Тие вклучуваат:

 

 • Супстанција од која сте зависни
 • Колку трае зависноста
 • Длабочината на зависноста
 • Вашиот метод на злоупотреба на дрога, како што се шмркање, пушење, инјектирање или голтање
 • Количината на супстанцијата што ја земате во исто време
 • Семејна историја на злоупотреба на дрога и/или алкохол

 

Дали е безбедно да се дрогира детоксикација дома во Калифорнија?

Можеби ќе го направите чекорот за детоксикација дома во Калифорнија. Многу луѓе се обидуваат да се детоксираат од приватноста на сопствената резиденција во Калифорнија. Сепак, домашната детоксикација не е секогаш најдобриот избор. Всушност, постојат неколку причини зошто воопшто може да биде погрешен избор кога станува збор за детоксикација од дрога во Калифорнија.

 

Како прво, детоксикацијата дома во Калифорнија можеби не е безбедно. Во центар за рехабилитација од дрога во Калифорнија, имате професионалци кои го надгледуваат вашиот престој и детоксикација. Ако одлучите да останете дома за да се детоксицирате, веројатно нема некој да ги надгледува вашите симптоми на повлекување - особено не обучен медицински професионалец.

 

Друга причина зошто детоксикацијата дома можеби не е идеална е тоа што не секогаш делува. Болката и непријатноста низ кои поминува лицето за време на детоксикацијата може да видат како брзо го завршуваат процесот и земаат дрога. Детоксикацијата може да биде тешка поради симптомите на повлекување на кои се соочувате. Затоа, можеби немате волја сами да продолжите.

 

Конечно, детоксикацијата на професионално водена рехабилитација од дрога во Калифорнија е далеку побезбедна бидејќи медицинските професионалци и обучени лица се при рака. Тие можат да го направат процесот многу поудобен отколку што можете да бидете дома. Дополнително, процесот на рехабилитација е поефикасен со обучен поединец кој го надгледува.

 

Што се случува за време на детоксикација од дрога во Калифорнија?

Треба да разберете дека почетната фаза на детоксикација од дрога е прилично интензивна. Во установата за рехабилитација, медицинскиот и психијатрискиот персонал ќе бидат достапни за постојано да даваат поддршка. Некои од најчестите симптоми на повлекување за време на детоксикацијата вклучуваат:

 • Потење, понекогаш обилно
 • Прекумерно прозевање
 • Анксиозност
 • Вознемиреност и фрустрација
 • Мускулни болки и болки
 • Наводнување на очите
 • течење на носот
 • Несоница
 • Менување на расположението
 • Желби за дрога

 

Овие симптоми може да бидат многу непријатни, иако обично не се опасни по живот. Поволно е да се има психијатриска и медицинска нега за време на детоксикација од дрога. Различни проблеми може да се појават кај пациентите во првите неколку часа од детоксикацијата. Персоналот за рехабилитација ќе одговори на вашите најитни потреби додека не се стабилизирате.

 

Прашањата што може да се појават вклучуваат:

 • Насилство
 • Психоза
 • повреда
 • Медицинска болест
 • Закана за самоповредување

 

За време на медицински потпомогната детоксикација, ќе ви бидат дадени контролирани лекови кои ќе помогнат во процесот на детоксикација. За жал, не е создаден лек за спречување на симптомите на повлекување. Сепак, постојат лекови кои можат да го намалат влијанието на симптомите. Лековите се администрираат за да се олесни депресијата и анксиозноста, да ви помогнат да спиете и да ги компензирате другите вообичаени проблеми.

 

Присуство на детоксикација од дрога

Не треба да избирате програма за детоксикација од дрога врз основа на нејзината локација блиску до вас. Всушност, локацијата никогаш не треба да се земе предвид. За некои луѓе, одење на рехабилитација што е далеку и ги оддалечува од локалните предизвикувачи. За другите поединци, тоа што е блиско со семејството помага. На крајот, вашата одлука да присуствувате на специфична рехабилитација треба да се заснова на способноста на програмата да ви помогне. Ова ги вклучува сите пореметувања кои се појавуваат истовремено.

 

Ризиците од брза детоксикација

Некои рехабилитации рекламираат брза и ултра брза детоксикација. Овие процеси и програми имаат многу ризици за кои треба да бидете свесни. Брзата детоксикација побрзо ги отстранува лековите од системот на една личност отколку обичната детоксикација со лекови. Застапниците на брзата детоксикација тврдат дека процесот е побрз начин за отстранување на лековите од телото. Покрај тоа, тоа ви овозможува да избегнете болни симптоми на повлекување.

 

Програмите за рехабилитација кои нудат брза детоксикација не се евтини. Покрај тоа, процесот може да биде физички и психички штетен. За време на програмата за детоксикација со помош на брза детоксикација, добивате седативи со анестезија и администрирање лекови за замена на лековите во вашето тело. Методот првично беше создаден за пациенти зависни од опијатни дроги како хероин и лекови против болки. Иако брзата детоксикација звучи одлично, нејзините ризици обично ги надминуваат придобивките. Ризиците од брза детоксикација може да предизвикаат:

 • Срцев удар
 • Параноја
 • Висока телесна температура
 • Инфекција
 • Гадење
 • Повраќање
 • Аспирација
 • Задушување
 • Смрт

 

Детоксикацијата е првиот чекор кон лекувањето на зависноста од дрога. Само детоксикацијата сама по себе честопати е недоволна за успешно закрепнување. Целосен план за третман обезбеден од реномирана установа за рехабилитација ќе ви овозможи целосно да се опоравите по детоксикацијата.

Центри за брза детоксикација во Калифорнија

Што е брза детоксикација во Калифорнија?

Брзата детоксикација во Калифорнија е контроверзна тема. Пациент кој е подложен на програма за брз третман за детоксикација во Калифорнија е ставен под анестезија до шест часа. За тоа време, опиоидниот антагонист лек како што е налтрексон се користи за отстранување на опиоидните лекови од телото на пациентот. Брзата детоксикација во Калифорнија се користи за да се спречи пациентот да ги почувствува катастрофалните ефекти од повлекувањето. Смирувањето на пациентот и ставањето под анестезија му овозможува да „спие“ низ процесот на повлекување и детоксикација.

 

Дали брзата детоксикација во Калифорнија е безбедна?

Експертите тврдат дека брзата детоксикација во Калифорнија е безбеден начин за чистење на телото. Исто така е попријатно бидејќи поединците кои поминуваат низ одвикнување од опиоид може да доживеат тресење, потење, гадење и други проблеми долги периоди.

 

Повлекувањето на опиоидите може да потрае неколку недели за целосно да се заврши. Сепак, центрите за брза детоксикација во Калифорнија можат да им овозможат на пациентите да го завршат целосниот процес на детоксикација за само три дена. Додека процесот на анестезија трае само неколку часа, пациентите може да се задржат во медицинска клиника за следење потоа.

 

Дали брзата детоксикација во Калифорнија функционира?

Брзата детоксикација не може да се користи како замена за зависност. Тоа е процес кој помага и му овозможува на лицето да помине низ закрепнување. Сепак, брзата детоксикација не е процес само за закрепнување. Тоа е само начин за чистење на телото, па пациентите можат да се префрлат на рехабилитација.

 

Медицинската област е растргната околу тоа дали брзата детоксикација функционира. За повеќето зависници од опиоиди, најголемата бариера за посета на рехабилитација и закрепнување од зависност е повлекувањето. Болката и вознемиреноста што може да ги има повлекувањето од ладна мисирка може да ги врати на употреба на опиоиди. Затоа, треба да се пофали ограничувањето или запирање на физичките симптоми на една личност што ќе им овозможи да се фокусираат на целосно закрепнување преку рехабилитација.

 

Што се случува по брзата детоксикација во Калифорнија

Многу критичари на центрите за брза детоксикација во Калифорнија тврдат дека брзата детоксикација се случува премногу брзо или дека не обезбедува одржливо закрепнување. Она што овие критичари не успеваат да го разберат е дека брзата детоксикација е само првиот чекор во процесот на рехабилитација во Калифорнија. Едно лице мора да го следи нивниот брз третман за детоксикација со присуство на една од многуте рехабилитации во Калифорнија за да ги реши нивните ментални, бихејвиорални и емоционални проблеми.

 

Со завршување на резиденцијална програма за рехабилитација во Калифорнија по брза детоксикација, поединците можат целосно да се опорават од зависноста од опиоиди. Повлекувањето не е пријатно искуство и да им се понуди на пациентите можност да ги намалат нивните вознемирувачки физички и ментални чувства може да ги подобри нечии шанси за закрепнување.

Луксузни рехабилитации во Калифорнија

Кога многу луѓе размислуваат за центри за рехабилитација во Калифорнија, тие замислуваат мрачни објекти со малку удобности, слично како болница. Сепак, постојат различни типови на центри за рехабилитација во Калифорнија кои ги задоволуваат потребите на нивните пациенти. Еден од растечките типови на центри се луксузните објекти за рехабилитација во Калифорнија кои нудат луксузен амбиент за оние кои треба да се справат со нивната зависност.

 

Луксузните рехабилитации во Калифорнија се зголемуваат во популарност бидејќи нудат повеќе од едноставна, мрачна околина. Овој тип на центар не е за секого, но нуди избор за оние кои бараат третман во текот на следниот месец до три месеци, што е просечен престој.

 

Што се луксузни рехабилитации во Калифорнија?

Имајте на ум дека терминот „луксуз“ не е регулиран што значи дека секој центар за рехабилитација во Калифорнија може да се означи како таков. Самиот термин обично се однесува на луксузен центар за третман кој нуди удобно опкружување слично како луксузен хотел. За објектите за рехабилитација кои се квалификуваат како луксузни центри во Калифорнија, тие обично го имаат следново заедничко.

 • Пожелни удобности
 • Одлична локација
 • Услуги за детоксикација на лице место
 • Специјализирани терапии

 

Можеби најзабележливата карактеристика меѓу луксузните рехабилитации во Калифорнија е спектакуларната локација на која се сместени. Всушност, вашата прва средба со рекламирањето на таквите центри често ќе ја прикажува нивната локација веднаш на самиот почеток. Пожелните погодности често вклучуваат топли кади, области за вежбање, базени и она што може да го најдете во луксузен хотел.

 

Детоксикацијата често се изведува во болница во Калифорнија или одделна установа од самиот центар за рехабилитација. Сепак, луксузните центри за рехабилитација во Калифорнија често ќе имаат домашна детоксикација која се изведува откако ќе се пријавите. Конечно, многу луксузни центри ќе имаат специфични или специјализирани терапии кои исто така ги издвојуваат од другите објекти. Таквите терапии може да вклучуваат акупунктура, масажа, спа третмани и многу повеќе. Можете исто така да очекувате да најдете високо квалификуван персонал, комплетна клиничка програма покрај специјализираните терапии и акцент на доверливоста.

 

Зошто луѓето избираат луксузни рехабилитации во Калифорнија?

Како што може да се сомневате, има дополнителни трошоци за присуство на луксузна рехабилитација во Калифорнија, за разлика од традиционалните објекти поврзани со рехабилитација од зависност. Плус, можеби е потешко да се има осигурување кое покрива такви луксузни објекти, иако тоа сè уште е можно со оглед на видот на осигурување што го поседувате.

 

Дали луксузната рехабилитација во Калифорнија е соодветна за вас?

Тоа во голем дел ќе зависи од типот на третман што ви треба. Вистина е дека многу буџетски опции во Калифорнија обезбедуваат исклучителна грижа. Луксузниот центар за рехабилитација во Калифорнија може да биде непотребен трошок за споредба. Сепак, постојат предности што ги нудат многу луксузни објекти за рехабилитација во Калифорнија што не можат да се совпаднат со нивните буџетски колеги.

Рехабилитација во Аламеда, Калифорнија

Рехабилитации во Алхамбра, Калифорнија

Рехабилитации во Анахајм, Калифорнија

Рехабилитации во Антиохија, Калифорнија

Рехабилитација во долината на Apple, Калифорнија

Рехабилитации во Арден Аркад, Калифорнија

Рехабилитација во Арланза, Калифорнија

Рехабилитација во Бејкерсфилд, Калифорнија

Рехабилитација во паркот Болдвин, Калифорнија

Рехабилитација во Белфлауер, Калифорнија

Рехабилитација во Беркли, Калифорнија

Рехабилитација во Бојл Хајтс, Калифорнија

Рехабилитации во Брандеис, Калифорнија

Рехабилитација во Буена Парк, Калифорнија

Рехабилитација во Бурбенк, Калифорнија

Рехабилитации во Карлсбад, Калифорнија

Рехабилитација во Карсон, Калифорнија

Рехабилитација во округот Центарвил, Калифорнија

Рехабилитација во Чико, Калифорнија

Рехабилитација во Чајнтаун, Калифорнија

Рехабилитација во Чино, Калифорнија

Рехабилитација во Чино Хилс, Калифорнија

Рехабилитација во Чула Виста, Калифорнија

Рехабилитација во Citrus Heights, Калифорнија

Рехабилитација во Кловис, Калифорнија

Рехабилитација во Комптон, Калифорнија

Рехабилитација во Конкорд, Калифорнија

Рехабилитации во Корделија, Калифорнија

Рехабилитација во Корона, Калифорнија

Рехабилитации во Коста Меса, Калифорнија

Рехабилитација во Дејли Сити, Калифорнија

Рехабилитација во Дауни, Калифорнија

Рехабилитација во Источен Ирвин, Калифорнија

Рехабилитации во Источен Лос Анџелес, Калифорнија

Рехабилитација во Еберли, Калифорнија

Рехабилитација во Еден, Калифорнија

Рехабилитација во Ел Кахон, Калифорнија

Рехабилитација во Ел Монте, Калифорнија

Рехабилитации во Елк Гроув, Калифорнија

Рехабилитација во Ескондидо, Калифорнија

Рехабилитација во Ферфилд, Калифорнија

Рехабилитација во Фолсом, Калифорнија

Рехабилитација во Фонтана, Калифорнија

Рехабилитација во Фримонт, Калифорнија

Рехабилитација во Фресно, Калифорнија

Рехабилитација во Фулертон, Калифорнија

Рехабилитации во Гарден Гроув, Калифорнија

Рехабилитација во Глендејл, Калифорнија

Рехабилитации во Грејпленд, Калифорнија

Рехабилитации во Хоторн, Калифорнија

Рехабилитации во Хејворд, Калифорнија

Рехабилитација во Хемет, Калифорнија

Рехабилитација во Хеспериа, Калифорнија

Рехабилитација во Холивуд, Калифорнија

Рехабилитација во Хантингтон Бич, Калифорнија

Рехабилитација во Индио, Калифорнија

Рехабилитација во Инглвуд, Калифорнија

Рехабилитација во Ирвин, Калифорнија

Рехабилитации во округот Ирвингтон, Калифорнија

Рехабилитации во долината Јурупа, Калифорнија

Рехабилитација во Корејатаун, Калифорнија

Рехабилитации во Ла Коста, Калифорнија

Рехабилитации во Ла Квинта, Калифорнија

Рехабилитации во Ла Сиера, Калифорнија

Рехабилитација во Лејк Форест, Калифорнија

Рехабилитации во Лејквуд, Калифорнија

Рехабилитација во Ланкастер, Калифорнија

Рехабилитации во Либерти, Калифорнија

Рехабилитација во Ливермор, Калифорнија

Рехабилитација во Лонг Бич, Калифорнија

Рехабилитација во Линвуд, Калифорнија

Рехабилитации во Мантека, Калифорнија

Рехабилитација во Менифе, Калифорнија

Рехабилитација во Мерсед, Калифорнија

Рехабилитација во Милпитас, Калифорнија

Рехабилитации во Мира Меса, Калифорнија

Рехабилитација во Мисијата Виехо, Калифорнија

Рехабилитација во Модесто, Калифорнија

Рехабилитација во Монталво, Калифорнија

Рехабилитации во долината Морено, Калифорнија

Рехабилитации во Маунтин Вју, Калифорнија

Рехабилитации во Муриета, Калифорнија

Рехабилитации во Напа, Калифорнија

Рехабилитација во Њупорт Бич, Калифорнија

Рехабилитација во округот Нилс, Калифорнија

Рехабилитации во раскрсницата Нилс, Калифорнија

Рехабилитација во Северен Глендејл, Калифорнија

Рехабилитации во Северен Холивуд, Калифорнија

Рехабилитација во Норт Лонг Бич, Калифорнија

Рехабилитација во Северен Онтарио, Калифорнија

Рехабилитација во Норвалк, Калифорнија

Рехабилитација во Оукленд, Калифорнија

Рехабилитација во Оушансајд, Калифорнија

Рехабилитација во Онтарио, Калифорнија

Рехабилитација во Оринџ, Калифорнија

Рехабилитација во Окснард, Калифорнија

Рехабилитација во Палмдејл, Калифорнија

Рехабилитации во Пасадена, Калифорнија

Рехабилитации во Перис, Калифорнија

Рехабилитација во Питсбург, Калифорнија

Рехабилитација во Плесантон, Калифорнија

Рехабилитации во Помона, Калифорнија

Рехабилитација во Ранчо Кордова, Калифорнија

Рехабилитација во Ранчо Кукамонга, Калифорнија

Рехабилитација во Рединг, Калифорнија

Рехабилитации во Редландс, Калифорнија

Рехабилитации во Редвуд Сити, Калифорнија

Рехабилитација во Риалто, Калифорнија

Рехабилитација во Ричмонд, Калифорнија

Рехабилитација во Риверсајд, Калифорнија

Рехабилитација во Роузвил, Калифорнија

Рехабилитација во Сакраменто, Калифорнија

Рехабилитации во Салинас, Калифорнија

Рехабилитација во Сан Бернардино, Калифорнија

Рехабилитации во Сан Франциско, Калифорнија

Рехабилитации во Сан Хозе, Калифорнија

Рехабилитации во Сан Леандро, Калифорнија

Рехабилитации во Сан Маркос, Калифорнија

Рехабилитација во Сан Матео, Калифорнија

Рехабилитација во Сан Педро, Калифорнија

Рехабилитација во Сан Рамон, Калифорнија

Рехабилитација во Санта Ана, Калифорнија

Рехабилитации во Санта Барбара, Калифорнија

Рехабилитации во Санта Клара, Калифорнија

Рехабилитација во Санта Кларита, Калифорнија

Рехабилитации во Санта Марија, Калифорнија

Рехабилитации во Санта Моника, Калифорнија

Рехабилитација во Санта Роса, Калифорнија

Рехабилитација во долината Сими, Калифорнија

Рехабилитации во Саут Гејт, Калифорнија

Рехабилитација во Саутгејт, Калифорнија

Рехабилитација во Спадра, Калифорнија

Рехабилитации во Стоктон, Калифорнија

Рехабилитација во Санивејл, Калифорнија

Рехабилитација во Темекула, Калифорнија

Рехабилитации во Thousand Oaks, Калифорнија

Рехабилитација во Торенс, Калифорнија

Рехабилитација во Трејси, Калифорнија

Рехабилитации во Турлок, Калифорнија

Рехабилитација во Тастин, Калифорнија

Рехабилитација во Унион Сити, Калифорнија

Рехабилитација во Универзал Сити, Калифорнија

Рехабилитации во Апланд, Калифорнија

Рехабилитација во Вакавил, Калифорнија

Рехабилитација во Валехо, Калифорнија

Рехабилитација во Ван Најс, Калифорнија

Рехабилитација во Вентура, Калифорнија

Рехабилитации во Вердуго Сити, Калифорнија

Рехабилитација во Викторвил, Калифорнија

Рехабилитација во Висалија, Калифорнија

Рехабилитации во Виста, Калифорнија

Рехабилитација во округот Варм Спрингс, Калифорнија

Рехабилитации во Западна Ковина, Калифорнија

Рехабилитација во Вестминстер, Калифорнија

Рехабилитации во Витиер, Калифорнија

Рехабилитации во Вудленд Хилс, Калифорнија

Рехабилитации во Малибу Калифорнија

Рехабилитации во Заливот, Калифорнија

Рехабилитации во Силиконската долина, Калифорнија

Рехабилитации во NoCal, Калифорнија

Рехабилитации во SoCal, Калифорнија

Рехабилитација во Беверли Хилс, Калифорнија

Рехабилитации во Сан Фран, Калифорнија