Повлекување на развод

Напишано од Janeејн Верверички

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Dr Рут Аренас Мата

[popup_anything id="15369"]

Што е повлекување за развод?

 

Разводот може да биде трауматично искуство за мажите и жените. Чувството на отфрлање, лутина и бес се вообичаени кај поединци кои се разведуваат. Честопати, една личност во врска поттикнува разделба со брачниот другар. Додека едната од двете поединци ја напушта врската чувствувајќи се добро, другата може да биде исполнета со неконтролирани емоции што го отежнуваат животот. Разводот, исто така, може да го отежне градењето нови односи со луѓето и речиси невозможно да му се верува на нов партнер.

 

Повлекувањето за развод им обезбедува на присутните алатки за да се справат со одвојувањето од нивните партнери. Од тоа како да се справите со емоциите на разделување до искуството на заедничко родителство со бившиот, повлекувањата за развод може да му дадат на клиентот потребната помош за да се движи напред, а не назад.

 

Зошто да присуствувате на одмор за развод?

 

Повлекувањето на разводот им дава на поединците од врската шанса да научат и да се справат сами. Процесот на развод е стресен особено ако се вклучени деца и/или имот. Повлекувањето за развод може да му даде на личноста релаксација што не ја почувствувала за време на разделбата.

 

Траумата создадена со развод може да го спречи лицето јасно да размислува за сегашноста или иднината. Емоциите можат да ги надвладеат при донесувањето непромислени одлуки. Со одвојување од ситуацијата и разговор со професионалци за бракот и менталното здравје, процесот на развод може да стане појасен.

 

Не само што едно лице може да добие јасност, туку може да стекне знаење за тоа како да ја одржи семејната структура на место. Иако клишето дека „децата се издржливи“ често се користи кога семејствата доживуваат развод, факт е дека децата се многу погодени кога нивните родители се разделуваат. Повлекувањата за развод може да му помогнат на родителот да разбере што чувствува нивното дете и да научи како да ја одржува познатата структура жива и здрава.

 

Придобивки од одмор за развод

 

Разводот може да се случи на различни начини, вклучувајќи неверство, водење напорен живот и разделување. Кога разводот ќе се додаде на равенката на зафатен начин на живот, тоа може да го направи животот уште побурлив. Поединците може да се чувствуваат како животот да е чин на балансирање што никогаш не завршува.

 

Бранчињата на прекината врска може да се почувствуваат во сите области од животот на една личност. Разводот може да влијае на работата, да создаде злоупотреба на супстанции и финансиски оптоварување. За да им помогнат на луѓето да се справат со овие проблеми беа создадени места за развод. Повлекувањето на разводот е безбедно засолниште за луѓето да научат и да стекнат алатки за тоа како да се справат со сите аспекти на одвојување од емоции до финансии.

 

За кого се повлекувањата за развод?

 

Повлекувањата за развод не се само за жени кои се чувствуваат презирано од нивните сопрузи. Идејата за повлекување на развод веднаш ги потсетува жените кои не можат да се справат со разделувањето со своите сопрузи. Вистината е дека и мажите присуствуваат на разводи.

 

Се тврди дека до 50% од браковите во САД завршуваат со развод. Со оглед на тоа што толку многу луѓе доживуваат разделување и негативните ефекти што се чувствуваат во текот на нивните животи и оние околу нив, повлекувањето на разводот може да направи чуда за да ја подобри иднината.

 

Разводот создава последици со кои е тешко да се справите. Разделбата може да одземе се преку ноќ и да ја промени иднината. Повлекувањето на развод може да поттикне заздравување и закрепнување од траумата од разделувањето11.С. Дреман, Справување со траумата од развод - Журнал за трауматски стрес, СпрингерЛинк.; Преземено на 25 септември 2022 година, од https://link.springer.com/article/10.1007/BF00976012.

 

Што прави повлекувањето за развод?

 

Разводот е поврзан со емоционална болка, но нуди единствена можност да се преиспитаат животните цели, да се размислува за поновата историја и да се преземе цврста посветеност за посветла и поисполнета иднина. Повлекувањето на разводот помага да се стават работите во перспектива, да се намалат тензиите и повторно да се фокусираме на иднината и на сопствените цели на овој свет.

 

Повлекувањето може да обезбеди краток престој или подолг одмор, дозволувајќи им на гостите да се релаксираат, вежбаат и да се едуцираат за тоа како да водат поздрав начин на живот без стрес. Придобивките од присуството на повлекување од стрес се:

 

 • Диета - Гостите можат да ги исчистат своите тела од храната што вообичаено ја јадат и да стекнат знаење за храната што треба да ја вечераат во иднина.
 • Фитнес - Ретриатите обезбедуваат приватни часови за обука и групни тренинзи за вежбање што им овозможуваат на гостите да ја добијат потребната физичка кондиција за подобрување на здравјето.
 • Јога - Јогата им овозможува на гостите да го исчистат својот ум и да го работат своето тело. Јогата движења и пози не само што градат мускули, туку може да го подобри варењето и протокот на крв за разлика од кревањето тегови.
 • Медитација - Внимателноста и медитацијата станаа популарни активности во последниве години за да им помогнат на луѓето да се справат со секојдневниот стрес.
 • Часови за готвење - Гостите учат како да создаваат оброци кои ја подобруваат и менталната и физичката благосостојба.
 • Масажа — Терапијата со масажа ги чисти мускулите од токсини, ги активира хормоните за борба против кортизолот и го активира протокот на крв.

 

Какви одговори ќе најдам на одмор за развод?

 

На крајот на бракот, поединците обично се оставаат да бараат одговори на прашања како што се:

 

 • Како да го преболам скршеното срце?
 • Што можам да направам за да се отпуштам?
 • Како да престанам да се чувствувам емоционално преоптоварен?
 • Како можам да го намалам конфликтот?
 • Дали ќе го преболам предавството?
 • Кој сум јас?

 

Претходно: Рехабилитација за еден клиент

Следно: Луксузна рехабилитација погодна за домашни миленици

 • 1
  1.С. Дреман, Справување со траумата од развод - Журнал за трауматски стрес, СпрингерЛинк.; Преземено на 25 септември 2022 година, од https://link.springer.com/article/10.1007/BF00976012
Веб-страница | + објави

Александар Стјуарт е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats. Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства на кои им е потребна апсолутна дискреција како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .