Природни алтернативи на опиоидите

Напишано од Пин Нг

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Мајкл Пор

Природни алтернативи на опиоидите

 

Со оглед на тоа што опиоидната епидемија сè уште беснее низ целата земја и доби уште поголема трага во последните месеци, стана поочигледно од кога било дека е потребен алтернативен лек против болки. Бидејќи купувањето лекари и употребата на лекови против болки продолжуваат да се зголемуваат, важно е да се разгледаат алтернативните опции што ги имаме за ублажување на болката и природните алтернативи на опиоидите.

 

Опиоиди против природни алтернативи

 

Најпопуларниот тип на опиоиди кои се користат како ослободувачи на болка вклучуваат кодеин, фентанил, морфин, трамадол, OxyContin и хероин; а може да се пропише легално или да се добие незаконски. Законитоста на добивање опиоид не го прави помалку зависник, туку само полесно да се добие.

 

Сепак, постои надеж, бидејќи се достапни алтернативни начини за ублажување на болката. Леснотијата, заедничкото и релативно брзото дејство на опиоидите значат дека во моментот често не размислуваме за алтернативи, особено кога сме во традиционална медицинска средина, како што е болницата.

 

Постојат две категории на не-опиоидни олеснувања за болка - практични и медицински олеснувачи. Практичното ублажување на болката се однесува на движењето на телото како средство за борба против болката, додека медицинското олеснување вклучува и други видови на лекови кои може да се користат, вклучително и други видови традиционални лекови, како и хербални, холистички лекови.

 

Вообичаени типови на практични лекови за болка вклучуваат физикална терапија, вежбање, хиропрактичка терапија и акупунктура; иако вреди да се напомене дека практичното олеснување на болката не е секогаш можно долгорочно за некои луѓе, во зависност од нивното ниво на болка11.LS Penney, C. Ritenbaugh, LL DeBar, C. Elder и RA Deyo, перспективи на давателот и пациентите за опиоидите и алтернативните третмани за управување со хронична болка: квалитативна студија – PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5390355/.

Кои се природните алтернативи на опиоидите?

 

Наведовме што се овие алтернативни лекови против болки, но за да разбереме зошто се ефективни, мора да ги разгледаме секој поединечно.

 

Физикалната терапија како природна алтернатива на опиоидите

 

Физичката терапија е особено препорачлива за каква било болка или повреди кои ги опфаќаат колковите, долниот дел на грбот, колената или оние кои имаат состојби како што е фибромијалгија. Целата физикална терапија треба да се преземе со обучен физиотерапевт кој може да ви помогне постепено да ја вратите или зголемите подвижноста, без да вршите прекумерен притисок на оштетените мускули.

 

Вежбањето отсекогаш било пофалено како природен засилувач на расположението благодарение на ендорфините кои се произведуваат, но вежбањето е и природен лек за болка. Ендорфините ослободени за време на вежбањето испраќаат излив на допамин во мозокот, кој се врзува за опиоидните рецептори на мозокот на ист начин како што тоа го прават и опиоидните лекови, што значи дека помагаат во ублажување на болката на ист начин.22.AL Nicol, RW Hurley и HT Benzon, Алтернативи на опиоидите во фармаколошкиот менаџмент на синдроми на хронична болка: Наративен преглед на рандомизирани, контролирани и слепи клинички испитувања – PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5785237/.

 

Јога

 

Некои видови вежбање, како што е јогата, кои се фокусираат на длабоко дишење и звучна терапија како дел од рутината, исто така значат дека можете да го користите здивот за да помогнете во мерењето и поднесувањето на секоја болка и да го фокусирате вашето внимание и енергија на нешто друго освен на тоа како болката предизвикува да се чувствувате. Сепак, вежбањето треба да биде нежно кога имате болка и не треба да се пренапорувате, бидејќи ако не внимавате, може да предизвикате поголема болка наместо да ја намалите.

 

Хиропрактична терапија

 

Хиропрактичната терапија е слична на двете горенаведени, бидејќи ги користи природните способности на телото за да помогне во заздравувањето - хиропрактичарите ги користат рацете за масажа на 'рбетот на пациентот и околното мускулно ткиво. Дозволувањето на сите пршлени да се усогласат и мускулниот притисок да се подигне на овој начин помага да се олеснат проблемите со мускулите, 'рбетот, ткивото и зглобовите предизвикани од лошо држење на телото, падови или оптоварување со вежбање.

 

Акупунктурата како природна алтернатива на опиоидите

 

Акупунктурата е древна источна и јужна азиска практика каде што долгите, тенки игли се вметнуваат во кожата преку точките на притисок на телото, што ослободува ендорфин, а со тоа и допамин, намалувајќи ја болката.

Неопиоидни лекови против болки

 

Не-опиоидните лекови против болки, алтернативно, доаѓаат во поразновидни форми од практичните ублажувачи, од кои сите се потпираат на пренасочување на хемикалиите во телото преку некој вид на движење. Некои лекови за ублажување на болката можат да бидат токму тоа - користење таблети за да се ослободите од болката што не содржи опиоиди како состојки, како што се ибупрофен, ацетаминофен или серотонин.

 

Се вели дека некои стандардни орални лекови стануваат поефикасни ако се земаат со кофеин, бидејќи кофеинот ги стимулира лековите против болки кои влегуваат во крвотокот и предизвикува вашето расположение да се зголеми, па затоа ја ублажува болката побрзо од лековите против болки кои се земаат без кофеин.

 

Алтернативно, локални лекови како гелови, фластери или креми се ефикасни начини за земање лекови против болки бидејќи ги десензибилизираат нервните рецептори во кожата за краток период. Локално олеснување на болката најдобро се користи за напрегање на зглобовите или мускулите или артритис, но може да помогне во ублажување на секоја болка што доаѓа од некаде блиску под површината на кожата. Исто така, важно е да се запамети дека многу природни лекови против болки се користат со векови - често билки, корени или минерали, од кои многу се варат во чај за да се администрираат, да се јадат или да се применуваат локално.

 

Вообичаени хербални лекови против болки вклучуваат капсаицин, куркума, ѓумбир, МСМ и магнезиум. Многу од нив, како што се куркумата и ѓумбирот, се природни антиинфламаторни средства и така помагаат во зајакнувањето на имунолошката одбрана на телото.

 

На крајот, важно е кога зборуваме за не-опиоидно олеснување на болката, да разговараме и за когнитивната бихејвиорална терапија или КБТ. Иако не можат директно да влијаат на самата болка, техниките научени преку КБТ можат да им помогнат на оние кои страдаат со долготрајна болка да ја контролираат својата болка и нивниот пристап кон болката подобро на секојдневна основа. КБТ е корисна, иако треба да се забележи дека менталната терапија не може да ја отстрани физичката болка и дека третманите како што е КБТ не треба да се користат како средство за негирање на силата на вистинската физичка болка во која некој се наоѓа, без разлика дали сте вие ​​или некој друг.

 

Значи, иако употребата на опиоидни лекови против болки, и легално и незаконски, е во пораст, за оние кои бараат начин да се борат против епидемијата или кои биле одбиени од употреба на опиоиди со начинот на кој тие биле прикажани во текот на епидемијата во печатот – како супстанци кои создаваат чисто зависност – и кои не сакаат да ризикуваат, постојат многу природни алтернативи за опиоидите.

 

Постојат достапни и практични и медицински алтернативи кои можат да помогнат во ублажување на болката без закана од потенцијална зависност, од вежбање и физички или хиропрактични терапии до не-опиоидни лекови, природни лекови или локални креми. Опциите се таму и може да се добијат толку лесни како што многумина веруваат дека се рецептите за опиоиди, само треба да побарате нешто друго освен стандардното.

 

 

Претходно: Звучни бањи

Следно: Што е трезен придружник

  • 1
    1.LS Penney, C. Ritenbaugh, LL DeBar, C. Elder и RA Deyo, перспективи на давателот и пациентите за опиоидите и алтернативните третмани за управување со хронична болка: квалитативна студија – PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5390355/
  • 2
    2.AL Nicol, RW Hurley и HT Benzon, Алтернативи на опиоидите во фармаколошкиот менаџмент на синдроми на хронична болка: Наративен преглед на рандомизирани, контролирани и слепи клинички испитувања – PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5785237/
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.