Прегорување на претприемач

Напишано од Пин Нг

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Филипа Голд

Разбирање на прегорувањето на претприемачите

 

Прегорувањето на претприемачите е олицетворение на акутен и навидум нерешлив стрес поврзан со работата. Според Harvard Business Review, околу 50% од луѓето страдаат од изгорување. Синдромот на прегорување на претприемачите е реален и во тешки случаи може да биде опасен по живот.

 

Всушност, Светската здравствена организација (СЗО) го препознава исцрпеноста како официјална медицинска дијагноза во својата Меѓународна класификација на болести (МКБ).

 

Карактеристики на прегорувањето на претприемачите

 

Според Филипа Голд, главен клинички директор на Remedy Wellbeing, постојат три вообичаени карактеристики на исцрпеноста поврзана со работата:

 

 • Чувство на ниска енергија и исцрпеност
 • Зголемено ментално растојание од работата; или чувство на негативност
 • Намален професионален капацитет

 

Луѓето кои се изложени на ризик да страдаат од исцрпеност имаат тенденција да се изолираат во ултра висока неизвесност, со ограничени безбедносни мрежи или соодветни мрежи за поддршка.

 

Манифестациите на согорувањето на претприемачите влијаат на менталната и физичката благосостојба на една личност, од мали болести и блага депресија до ментални нарушувања, срцеви заболувања, а понекогаш и смрт. Тоа е состојба што треба да се сфати сериозно бидејќи може да има катастрофално влијание врз животот на една личност.

 

Ризик од исцрпеност за претприемачите

 

Претприемачите се изложени на поголем ризик од исцрпеност од речиси секоја друга група, а полошата вест е дека го немаат луксузот да направат „пауза од согорување“. Прекинувачот е секогаш вклучен, стапалото е секогаш на педалата… и како што вашиот бизнис расте, влоговите и стресот стануваат се поголеми

 

Добрата вест е дека постојат чекори што можете да ги преземете за да го ублажите или елиминирате прегорувањето на претприемачите.

Симптоми на прегорување на претприемачите

 

 • дали сте исцрпени цело време?
 • дали се чувствувате повеќе загрижени за вашиот бизнис отколку порано?
 • дали се чувствувате преморени и неодлучни?
 • се бориш да се фокусираш?
 • дали јадете лошо и вежбате малку или воопшто не вежбате?
 • дали страдате од немирен сон или несоница?
 • дали брзо се лутиш и се нафрлаш на луѓето?

 

Ако одговоривте ДА на повеќето од тие прашања, има добри шанси да искусите типични симптоми на физичко исцрпување.

 

Помалку очигледни симптоми вклучуваат:

 

 • дали вашата страст за вашиот бизнис е опсесивна и погрешно насочена?
 • Дали вашите очекувања за успех се нереални и недостижни?
 • дали сте решени да „преминете“ затоа што не сакате да пропаднете
 • дали ви е здодевно и не инспирирано со вашиот бизнис?
 • дали имате проблем да делегирате или да побарате помош?
 • дали сте преплашени од неуспех
 • дали се чувствувате фрустрирано, заглавено или неинспирирано додека сте на работа?
 • дали го изгубивте интересот за вашиот бизнис… дали страста исчезна?
 • дали се чувствувате фрустрирано и заглавено со бизнисот што сте го создале
 • дали жалите што го започнавте вашиот претприемачки потфат?

 

Ако одговоривте ДА на повеќето од тие прашања, има добри шанси да искусите типични симптоми на емоционално исцрпување.

Како да се преживее прегорувањето на претприемачите

 

Најважно е да препознаете дека страдате од исцрпеност на претприемачот и да признаете дека ви треба помош и поддршка за да се справите со тоа11.Стр. Куцимани, А. Монтгомери и К. Џорганта, Врската помеѓу исцрпеноста, депресијата и анксиозноста: систематски преглед и мета-анализа - PMC, PubMed Central (PMC); Преземено на 29 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6424886/. Треба да се посветите на промена и потоа всушност да ги направите потребните промени за да се вратите на подобро физичко и емоционално место.

 

Фокусирајте се на она што можете да го контролирате и повикајте помош и поддршка за работи кои се надвор од ваша контрола. Ова е местото каде што вмрежувањето е толку важно; поврзете се со други претприемачи или стари работни пријатели кои можат да ви дадат добар совет и насока, а можеби дури и некоја практична помош.

 

И на крај, повторно разгорете ја вашата страст за вашиот бизнис. Запомнете зошто започнавте сопствен бизнис и повторно посетете ги целите што сами си ги поставивте. Можеби ќе треба да ги приспособите или дури и да ги отфрлите ако сфатите неколку години подолу дека се нереални.

 

Совети на Ричард Бренсон за справување со исцрпеноста

 

Дури и големите Сер Ричард Бренсон признава дека страда од синдром на исцрпеност. Можеби сега лета високо, но очигледно мораше да се напојува низ многу темни и застрашувачки денови за да стигне таму.

 

1. Отфрлете ја вината

 

Ако беше толку лесно да се биде претприемач, секој ќе беше таков. Тешко е и стресот е немилосрден, затоа направете си услуга и одвојте време за да се опуштите и да здивнете.

 

Бренсон вели: „Отфрлете ја вината што можеби ја чувствувате поради тоа што сте отсутни од работа или недостапни“. Лично, сметам дека не е добра идеја да се нурне директно на работа кога ќе се разбудите, па затоа ги посветувам моите утра на вежбање и семејно време. Тоа ми помага да го расчистам умот и ми дава енергија за денот што претстои.

 

2. Забавувајте се

 

Зошто на прво место започнавте сопствен бизнис? За да не бидете врзани за вашето биро и 24/7 од газдата! Па зошто тогаш сте премногу зафатени за да се одморите и да се забавувате?

 

Бренсон вели: „Забавувањето често е потценето, но многу е поголема веројатноста да успеете ако уживате. Ако некоја можност не ме возбудува и не е нешто преку кое можам да направам разлика во светот додека имам многу креативна забава со неа; тогаш повеќе би сакал да го префрлам и да се префрлам на нешто друго што ме интересира“.

 

Претходно: Вознемиреност

Следно: Зошто се случува исцрпеност

 • 1
  1.Стр. Куцимани, А. Монтгомери и К. Џорганта, Врската помеѓу исцрпеноста, депресијата и анксиозноста: систематски преглед и мета-анализа - PMC, PubMed Central (PMC); Преземено на 29 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6424886/
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.