Познати личности во закрепнување

Напишано од Janeејн Верверички

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Мајкл Пор

Познати личности во закрепнување

Познатите личности кои присуствуваат на премиери на филмови, специјални настани или забави постојано се изложени на тешки дроги и алкохол. Многу познати личности почнаа да пијат и да се забавуваат за да се вклопат, додека други се свртуваат кон дрогата и алкохолот за да го избегнат постојаниот притисок секогаш да бидат во центарот на вниманието или да им помогнат да се справат со проблематичните односи дома.

 

10 познати личности во закрепнување

 

  1. Елтон Џон

Легендарниот пејач и пијанист Елтон Џон е можеби најпознатиот од нашите познати личности во закрепнување. Елтон Џон остана трезен повеќе од три децении. Првпат почнал да користи кокаин во 1970-тите за да се чувствува помалку срамежлив додека настапувал. Неговата зависност почнала да расте кога повеќе не му била потребна само за да се олабави. По повеќе од 15 години користење на комбинација на дрога и алкохол, Џон го запознал Рајан Вајт, детенцето за СИДА-та, кој го охрабрил да започне со закрепнување. По смртта на Рајан, Џон стана трезен и оттогаш спонзорираше други познати личности кои се борат со зависноста како раперот Еминем.

 

  1. Деми Ловато

Деми Ловато, американска актерка и пејачка, пораснала со татко чија зависност од алкохол го уништила нејзиното семејство. Ловато ја започна својата кариера на рана возраст, глумејќи во неколку серии кои ја започнаа нејзината кариера. За време на средношколските години, таа развила нарушување во исхраната како резултат на малтретирање. Таа, исто така, беше запознаена со алкохолот кога имаше само 17 години. Таа се бореше со нарушувањето во исхраната и злоупотребата на алкохол до 2018 година, кога беше хоспитализирана по предозирање со хероин и фентанил. Таа сега се смета за „калифорнија трезна“, што значи дека пие умерено и користи марихуана.

 

  1. Расел Бренд

Расел Бренд е познат автор, комичар и актер. Поради неговата лична борба со зависноста, тој е и гласен активист за проблеми со менталното здравје и рехабилитација од дрога. Во пробивното интервју со Опра Винфри, Бренд објасни како неговите борби со зависноста од алкохол се резултат на чувството на тага, осаменост и несреќно во текот на неговото детство. Бренд се бореше со булимија, зависност од порно и тешки дроги како трева, амфетамини, ЛСД и екстази. Конечно ја достигна најниската точка откако употреби хероин. Тој е чист од 2002 година.

 

  1. Бен Афлек

Оскаровецот, актерот, писателот и режисер Бен Афлек пораснал во семејство кое се бореше со зависност од алкохол и самоубиство. Тој првпат побарал помош за неговата зависност во 2001 година, но набрзо повторно почнал да пие за да помогне да се справи со чувствата на депресија и анксиозност кои го мачат уште од неговите 20-ти. Откако се разведе од Џенифер Гарднер во 2015 година, Афлек продолжи да пие на снимање, велејќи дека многу актери се појавуваат пијани на работа. Еден ден, Афлек решил да се отрезни за своите деца. Тој беше успешно трезен повеќе од две години, и покрај некои пропусти на патот.

 

  1. Ентони Хопкинс

Друга од нашите добро познати личности во закрепнување е Сер Ентони Хопкинс, најпознат по неговата улога во Тишината на јагнињата, трезен е повеќе од 45 години. Хопкинс ја започна својата актерска кариера во театар каде што првпат почна да злоупотребува алкохол. Растејќи осамен и изолиран, тој се бореше со малтретирање од други деца и исто така не беше многу добар во училиште. Тој се приклучи на театарот несреќно затоа што немаше ништо подобро да прави во тоа време. Во далечната 1975 година, една жена од АА му рекла да има доверба во Бог и речиси веднаш му исчезнала желбата за пиење.

 

  1. Роберт Дауни Џуниор

Роберт Дауни Џуниор почнал да глуми во филмови на 5-годишна возраст. Следната година, неговиот татко Роберт Дауни Постариот го запознал својот син со пушење марихуана. Кога Дауни наполнил 8 години, тој веќе бил зависен од трева, алкохол и други дроги. Тој го допре дното во 80-тите откако играше улога како наркоман во филмот Помалку од нула. До 90-тите тој користеше хероин и гледаше како неговиот живот полека се расплетува бидејќи повеќе пати беше апсен за ДУИ, поседување дрога и неполн пиштол. По одлежувањето на две затворски казни, Мел Гибсон и неговата сегашна сопруга го поддржаа преку програма од 12 чекори. Денес тој е најпознат по неговата улога во Iron Man и како една од најпознатите познати личности во закрепнување.

 

  1. Дру Баримор

Таткото на актерката Дру Баримор бил насилен алкохоличар, а нејзината мајка е родена во раселени унгарски бегалци од Втората светска војна во германски камп. Баримор првпат влезе на рехабилитација на 13-годишна возраст. Таа ја започна својата актерска кариера како дете во филмот ЕТ и играше главни улоги во долга листа на романтични комедии, заработувајќи се себеси Златен глобус, награда од Здружението на актерите на екранот и номинација за БАФТА . Баримор првпат почнала да пие кога имала 9 години, а набрзо пушела и пиела кока-кола. Таа беше во можност да ги надмине своите зависности како тинејџерка за да стане талентирана ѕвезда и продуцент што е денес.

 

  1. Кит Урбан

Следниот на листата на познати личности во закрепнување, кантри-музичката ѕвезда Кит Урбан прв се сврте кон дрогата и алкохолот откако неговата музичка кариера не успеа да заживее во Нешвил во 90-тите. Неговиот цимер му понудил кокаин и тој го зел. Тој со години се бореше со маѓепсаниот круг на закрепнување и зависност, но и припишува заслуга на неговата сопруга, Никол Кидман, што му помогнала на патот кон закрепнување откако се венчале во 2006 година, а таа му направила интервенција. Урбан уживаше да биде судија на Американскиот идол и е една од најжешките кантри ѕвезди на денешницата.

 

  1. Ерик Клептон

Легендарниот блуз гитарист и пејач Ерик Клептон првпат стана зависен од користење хероин во 70-тите додека се обидуваше да се вклопи во рок културата. Додека успешно се опоравувал од хероин, продолжил да злоупотребува кокаин и алкохол долги години. Во доцните 80-ти отиде на рехабилитација и подоцна го изгради Центар за крстопат за лекување од дрога и алкохол во Антигва. Клептон е исто така познат по тоа што ги продавал на аукција своите скапи гитари за да помогне во финансирањето на лекувањето на другите кои се борат со зависноста од дрога и алкохол.

 

  1. Метју Пери

Можеби најпознат по улогата на Чендлер Бинг во ситкомот Пријатели, Метју Пери е десеттото место на листата на познати личности кои се опоравуваат, кои се бореле со офсет зависноста од алкохол. Пери, исто така, стана зависник од лекови против болки на рецепт, откако му беше препишан Викодин по несреќата со џет ски во 1997 година. Тој дури и удрил со своето Порше во куќа истиот ден кога бил пуштен од болница. Пери на крајот можеше да се отрезни по два месеци или рехабилитација.

 

 

Претходно: Брајан Кранстон зборува за зависноста

Следно: Филмови за зависноста

Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.