Betterhelp онлајн советување и терапија

 • Плус и минус од советувањето Betterhelp: На световите Најдобра рехабилитација, се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашите рецензенти се специјализирани за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние ги следиме строгите упатства кога ги проверуваме информациите и користиме само веродостојни извори кога наведуваме статистика и медицински информации. Побарајте ја прегледаната значка Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете нè преку нашите контакт страница
 • Заработки: Ако купите нешто преку нашите реклами или надворешни врски, може да заработиме провизија.
 • Општи услови: Најдобриот блог за рехабилитација во светот има за цел да го подобри квалитетот на животот на луѓето кои се борат со зависности и проблеми со менталното здравје. Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службата за итни случаи.
 • Добијте помош сега: Направете го квизот и добијте попуст од 20% првиот месец

Добијте помош за советување со ниски трошоци веднаш - притиснете овде

BetterHelp е еден од најпознатите даватели на онлајн терапија денес во светот. Можеби сте слушнале за рекламата на Better Help на подкасти, радио или сте прочитале за неа на интернет. Според најновите статистички податоци обезбедени од Better Help, давателот на онлајн терапија има речиси 2 милиони клиенти ширум светот. Неговата база на клиенти го прави Better Help најголемиот светски давател на онлајн терапија.

 

BetterHelp означува многу полиња за поединци кои бараат помош од квалификувани советници. Платформата им овозможува на корисниците да се поврзат со терапевти кои можат да помогнат со различни прашања како што се анксиозност, депресија и многу повеќе. Покрај тоа, BetterHelp обезбедува часови и семинари заедно со редовни тераписки сесии еден-на-еден. Овие сесии имаат за цел да им помогнат на клиентите со проблеми и да истражуваат уште подлабоко во благосостојбата на менталното здравје. Има многу придобивки од користењето на Better Help, а најзначајна е цената. Сепак, BetterHelp Therapy има и други предности кои привлекуваат нови клиенти и ги задржуваат старите.

 

Кој е BetterHelp?

 

Better Help е создаден во 2013 година и за само кратко време стана најголемата светска платформа за терапија базирана на Интернет. Програмата обезбедува виртуелна терапија на клиенти од акредитирани и лиценцирани советници и терапевти. Платформата работи на месечна претплата. Клиентите плаќаат рамна такса на BetterHelp за да добиваат сесии. Можете да платите за сет на сесии или да плаќате додека одите.

 

Онлајн советувањето со Betterhelp чини помеѓу 60 и 90 американски долари неделно, што претставува заштеда во споредба со многу терапевти лице в лице. Дополнително, читателите на Worlds Best Rehab Magazine може да побараат попуст од 20% на нивниот прв месец со користење на оваа врска: 20% попуст за првиот месец

Добијте помош за советување со ниски трошоци веднаш - притиснете овде

Што им нуди Betterhelp на клиентите?

 

Терапија за подобра помош Сесиите се одржуваат онлајн со помош на видео повици. Ова ви дава шанса да бидете каде било во светот и да можете да разговарате со вашиот советник. Можеби сте лоцирани во Европа, но можете да разговарате со лиценциран советник во Соединетите Држави, давајќи ви можност да примате терапија по пониска цена отколку ако присуствувавте на сесии лично.

 

Ако не сакате да користите видео разговор, тогаш можете едноставно да разговарате со советник преку телефон. Исто така, имате можност да му испратите порака на вашиот советник преку текстуална порака низ платформата за разговор во живо на Better Help.

 

Заедно со претходно споменатите групни сесии кои истражуваат различни теми секоја недела, BetterHelp обезбедува дневник, дозволувајќи им на клиентите да пишуваат за нивните емоции, чувства и желби. Списанијата се прегледуваат од советникот на секој клиент со повратни информации дадени за повеќето записи.

 

Better Help продолжува да ги проширува своите услуги. Работи со универзитетите и бизнисите за да понуди тераписки сесии за намалени цени или во некои случаи, доколку групата плаќа за тоа, бесплатно на поединци.

 

Исто така, постојат и други веб-локации што ги извршува Betterhelp кои обезбедуваат терапија за како што се:

 

Тинејџери

ЛГБТИК +

Двојките

Терапија базирана на христијанска вера

Добрите и лошите страни на советувањето Betterhelp
Што нуди подобра помош

Како подобра помош нуди терапија и советување?

 

Сите тераписки сесии се спроведуваат преку видео повик, онлајн разговор или телефонски повик. Делот за онлајн разговор се спроведува преку платформата. Клиентите мора да се пријават на нивната сметка за да се спроведе сесијата. Сесиите не се спроведуваат преку други платформи, спречувајќи ги клиентите и терапевтите да се поврзат надвор од Betterhelp, што е за безбедноста и безбедноста на сите страни.

 

За функцијата за разговор во живо, ќе треба да закажете сесија за разговор во живо. Клиентите можат да разговараат со терапевтите преку телефонски повик. Ова исто така се прави преку платформата на веб-страницата бидејќи сè се спроведува преку апликацијата Betterhelp.

 

За кого е BetterHelp?

 

Better Help е за секој кој страда од проблеми со менталното здравје. Без разлика дали страдате од анксиозност, депресија, нарушувања во исхраната или едноставно ви треба некој со кого да разговарате, Betterhelp може да ве спои со квалификуван терапевт. Во пресрет на пандемијата СОВИД-19, сè повеќе луѓе бараа услуги за помош при проблеми со менталното здравје. Betterhelp забележа огромен пораст на луѓе кои бараат помош за ментално здравје во последните две до три години.

 

Дали Betterhelp е добар за помош при зависноста?

 

Според Филипа Голд, од Worlds Best Rehab Magazine, „многу од терапевтите на Betterhelp се национално сертифицирани терапевти за зависност кои се специјализирани за нарушувања на употребата на супстанции. Ова значи дека тие можат да обезбедат квалитетна онлајн терапевтска грижа за клиентите“.

 

Подобра помош добрите и лошите страни

 

Според Trustpilot, Better Help доби 84% „Одлични“ критики од 4,662 рецензенти заклучно со август 2022 година. Прегледите за Betterhelp беа главно позитивни од клиенти и поранешни корисници на платформата. Многу од негативните критики поврзани со Better Help on Trustpilot се во врска со цената на платформата што е чудно со оглед на тоа што цената на Betterhelp е 60-90 долари неделно, што во споредба со традиционалната терапија лице в лице е всушност многу разумно.

 

За многу луѓе, цената на терапијата лично е всушност преголема. Личните сесии можат брзо да излезат од контрола. Иако Better Help не е евтин и достапен за секого, сепак е далеку поевтин од сесиите во лице со терапевт.

 

Друга предност е посветеноста на терапијата. Не мора долгорочно да се придружувате на веб-локацијата за да добиете помош. Ако сакате, можете да платите за поединечни сесии.

 

Сепак, запомнете дека Betterhelp не е покриен со осигурување и дека советниците и терапевтите на Betterhelp не можат да препишуваат лекови или да дијагностицираат проблем со менталното здравје.

 

BetterHelp е најголемата светска платформа за онлајн терапија. Има речиси 2 милиони клиенти ширум светот и може да им помогне на поединците да се справат со различни проблеми со менталното здравје преку Интернет, заштедувајќи ви многу пари.

 

Подобра помош Предности

 

 • Многу начини за пристап до грижа за ментално здравје преку пораки, разговор, телефон и видео
 • 24/7 пристап до услугата
 • Супер лесно се менуваат терапевти
 • Без обврска и можете да откажете во секое време
 • Пристап до добро квалификувани и искусни терапевти
 • Достапен

 

Подобро помогне Недостатоци

 

 • Не е покриено со осигурување
 • Терапевтите на BetterHelp не можат да дијагностицираат состојба на ментално здравје или да препишат лекови

 

Која е цената на BetterHelp?

 

Цените се движат од 60 до 90 долари неделно

 

Заклучок за советување Betterhelp

 

Во текот на изминатите пет години Betterhelp драматично ги прошири своите услуги и додека другите услуги за онлајн терапија едноставно се фокусираат на тоа да бидат најдобри во обезбедувањето на еден вид терапија, Betterhelp има многу широка база на терапевти и советници ширум светот. И ако не се согласувате добро со еден професионалец за ментално здравје, едноставно е да се префрлите на друг.

Betterhelp специјализации за онлајн терапија

 • стресот
 • анксиозност
 • односи
 • родителството
 • депресија
 • зависност
 • јадење
 • за спиење
 • траума
 • гнев
 • семејни конфликти
 • ЛГБТКИА +
 • тага
 • Религија
 • самодоверба

Добијте помош за советување со ниски трошоци веднаш - притиснете овде