Повлекување од стрес

Напишано од Хелен Парсон

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Dr Рут Аренас Мата

Дали повлекувањето од стрес е вистинско за вас?

 

Луѓето се справуваат со стресот на различни начини, но не сите методи за ослободување од стрес се здрави. За некои луѓе, тие бараат ослободување од стресот со трчање, масажа или пиење алкохолен пијалок за да ја испушти пареата. Во однос на трчање и масажа, ова се краткорочни третмани кои не го учат човекот како долгорочно да се справи со својот стрес.11.Н. Schneiderman, G. Ironson и SD Siegel, СТРЕС И ЗДРАВЈЕ: психолошки, бихејвиорални и биолошки детерминанти – PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 29 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2568977/. Алкохолот и дрогата не се позитивни начини за справување со стресот и тие можат да доведат до проблеми со зависност што може да резултираат со долгорочни здравствени проблеми.

 

Поединци кои сакаат да се извлечат од стресот и да добијат сериозно време сами да се опорават, сега посетуваат стресни одмори за да ја добијат потребната помош. Повлекувањето на стресот му дава на лицето можност да се ослободи од стресот и да се опорави од исцрпеност. Повлекувањата се оптимален начин за повторно балансирање на емоционалното, менталното и физичкото здравје.

 

Како стресот влијае на вашиот живот?

 

Стресот предизвикува различни здравствени проблеми и влијанието врз нечиј живот може да биде екстремно и ментално, физички и емоционално.

 

Стресот е одговорен за:

 

 • Зголемување на телесната тежина
 • Анксиозност
 • Главоболки
 • Хипертензија
 • Лоша кожа и акни за возрасни
 • Рана смрт од срцеви заболувања

 

Стресните повлекувања се отворија низ целиот свет обезбедувајќи различни опции за велнес. Барателите на третман можат да најдат одмори специјализирани за западни терапии кои помагаат за закрепнување и релаксација. Исто така, постојат стресни повлекувања кои обезбедуваат источни холистички третмани кои се фокусираат на духот како пат кон ментално и физичко закрепнување.

 

Придобивки од повлекување од стрес

 

Една од главните продажни точки на повлекување од стрес е образованието кое лицето го стекнува за тоа како да се справи со стресот во иднина. Да се ​​​​биде подобро подготвен да се справи со стресот и анксиозноста му помага на поединецот долгорочно и спречува сериозни епизоди да се појават во иднина.

Повлекувањето може да обезбеди краток престој или подолг одмор, дозволувајќи им на гостите да се релаксираат, вежбаат и да се едуцираат за тоа како да водат поздрав начин на живот без стрес. Програмите и стресните повлекувања се разликуваат по програма, но сите имаат за цел да им ги дадат истите придобивки на гостите.

 

Придобивките од присуството на повлекување од стрес:

 

 • Диета - Гостите можат да ги исчистат своите тела од храната што вообичаено ја јадат и да стекнат знаење за храната што треба да ја вечераат во иднина.
 • Фитнес - Ретриатите обезбедуваат приватни часови за обука и групни тренинзи за вежбање што им овозможуваат на гостите да ја добијат физичката кондиција потребна за подобрување на здравјето.
 • Јога - Јогата им овозможува на гостите да го исчистат својот ум и да го работат своето тело. Јогата со движења и пози не само што ги гради мускулите, туку може да го подобри варењето и протокот на крв за разлика од кревањето тегови.
 • Медитација - Внимателноста и медитацијата станаа популарни активности во последниве години за да им помогнат на луѓето да се справат со секојдневниот стрес.
 • Часови за готвење - гостите учат како да создаваат оброци кои ја подобруваат и менталната и физичката благосостојба.
 • Масажа – Терапијата со масажа ги чисти мускулите од токсини, ги активира хормоните за борба против кортизолот и го активира протокот на крв.

 

Повлекувањето за ослободување од стрес можеби звучи како одмор, но тоа е многу повеќе од типичниот спа викенд. Ретриатите ги едуцираат, третираат и им овозможуваат на гостите да го подобрат и изградат долготрајното ментално здравје.

 

Што да очекувате при луксузно стресно повлекување

 

Според Remedy Wellbeing, „Повлекувањето од стрес е различно од традиционалната рехабилитација по тоа што веројатно нема да бара каква било форма на детоксикација, освен ако клиентот се самолекува со лекови на рецепт, рекреативни лекови или поголеми количини алкохол.

 

Престојот во Remedy Stress Retreat е најлуксузната клиника за стрес и анксиозност на планетата. искуство во светот. Remedy Experience™ ќе го обнови вашето тело, ќе го заживее вашиот ум и ќе ви ја врати виталноста, оставајќи ве енергија и спремни да работите подобро од кога било досега.

 

Покрај интензивната терапија со некои од најдобрите клинички психотерапевти во светот, луксузното одморалиште за ментално здравје може да вклучува биохемиска реставрација, озонска терапија, висока доза IV NAD, поправка на теломери, неинвазивно подмладување, хибербарична терапија со кислород, поправка на ДНК и РНК, клиничка Хипнотерапија, Флотациона терапија и духовна врска.

 

Околу 90% од хормонот за „добро чувство“ на телото, серотонин се наоѓа во цревната обвивка, а луксузните третмани за повлекување од стрес го детоксифицираат целото тело што може да го намали или често го елиминира стресот.22.М. Camilleri, серотонин во гастроинтестиналниот тракт - PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 29 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2694720/. Со прилагодување на напредни и персонализирани програми за исхрана, физичка активност и релаксација, биохемиските клетки се помалку под стрес, поконцентрирани и попродуктивни.

 

Како функционира повлекувањето од стрес?

 

Водечките светски клиники за повлекување на стресот хармонично ги спојуваат холистичките методи и методите насочени кон личноста. Тие вклучуваат комбинација од терапии за зборување, комплементарни третмани и медицински процеси за да се релаксираат и заздрават и телото и умот од ефектите на стресот и исцрпеноста.

 

Третманите за повлекување од стрес обично се приспособени конкретно за да помогнат да се идентификуваат не само хроничната манифестација на стресот, туку и предизвикувачите на стрес и анксиозност.

 

Претходно: Дали исцрпеноста е ментална болест?

Следно: Повлекување на ПТСН

 • 1
  1.Н. Schneiderman, G. Ironson и SD Siegel, СТРЕС И ЗДРАВЈЕ: психолошки, бихејвиорални и биолошки детерминанти – PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 29 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2568977/
 • 2
  2.М. Camilleri, серотонин во гастроинтестиналниот тракт - PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 29 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2694720/
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.