Повлекување на анксиозност

Напишано од Метју Ајдл

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Мајкл Пор

Повлекување на анксиозност

 

Анксиозноста е едно од најчестите нарушувања на менталното здравје и влијае на голем број од населението на различни начини. Истражувањата открија дека анксиозните нарушувања се појавуваат кај голем дел од поединци во Соединетите држави на возраст над 18 години и влијае на 18.1% од популацијата11.Б. Bandelow, S. Michaelis и D. Wedekind, Третман на анксиозни нарушувања – PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 29 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5573566/. Тоа е околу 40 милиони Американци секоја година кои се погодени од анксиозни нарушувања.

 

Добрата вест за поединците и нивните семејства е дека анксиозните растројства многу се лекуваат. Сепак, проблемот со лекувањето на анксиозните нарушувања е што само 36.9% од луѓето во САД кои страдаат од проблем со менталното здравје добиваат третман.

 

Повеќето луѓе не успеваат да добијат помош затоа што не сфаќаат дека нешто не е во ред. Други не успеваат да добијат третман поради стигмата што ја поседуваат повеќето центри за стационарно лекување. Репутацијата на центарот за стационарно лекување може да го смени начинот на кој поединецот бара помош и да го спречи на крајот да закрепне.

 

Одговорот за добивање третман од прва класа во безбедно опкружување е присуството на луксузно одморалиште за анксиозност што го става клиентот во првите редови на својата работа 24 часа на ден. Повлекувањето на анксиозноста има способност да вдоми, лекува и обезбеди долгорочно заздравување кое го учи клиентот како да управува со своето анксиозно растројство во иднина.

 

Многу е вообичаено лице кое страда од анксиозно растројство да има и депресија или обратно. Двете нарушувања на менталното здравје можат да дојдат рака под рака. Педесет проценти од сите луѓе на кои им е дијагностицирано анксиозно растројство имаат и депресија. Повлекувањето на анксиозноста може да ги третира и двете нарушувања и да го стави клиентот на патот кон целосно закрепнување.

Најдоброто анксиозно повлекување во светот

 

Според Светски најдобар магазин за рехабилитација, врвната луксузна клиника за повлекување на анксиозноста во светот е Remedy Wellbeing и со цена од над 304,000 долари неделно, на клиентите им се гарантира најдобрата програма за интервенции за управување со анксиозност некогаш развиена. Клиниката не се фокусира само на стресот, туку целото ментално здравје, физичко подмладување, анти-стареење и духовна благосостојба.

 

Знаци на анксиозност и депресија

 

Знаците може да варираат и да станат уште посилни или поизразени со текот на времето. Знаците вклучуваат:

 

 • Избегнување на пријателите и семејството
 • Веќе не учествувате или уживате во хоби
 • Повеќе не се грижи за изгледот
 • Чувствувајте се незаинтересирани за животот
 • Промена на расположението, чувство на безвредност, срам или одвратност кон себе
 • Чувствувајте се параноично
 • тешкотии при спиење
 • Необјаснета болка
 • Дигестивни проблеми
 • Занемарете ги обврските

 

Зошто да посетите одмор за анксиозност?

 

Луксузното одморалиште за анксиозност ги има сите потребни алатки на лице место за да му помогне на клиентот да го надмине нарушувањето. Повлекувањата нудат различни велнес програми за подобрување на умот, емоциите и телото за подобро да се справат со напорите на животот.

 

За разлика од основниот центар за опоравување на стационарните, анксиозното повлекување разви програми засновани на докази со многу од источните и западните пристапи.

 

Повлекувањето на анксиозноста може да дојде до суштината на работите бидејќи програмите за закрепнување се приспособени на клиентот. Програмите вклучуваат групни и еден-на-еден тераписки сесии што им овозможуваат на клиентите да се осврнат на подлабоките прашања што создаваат анксиозност. Повлекувањата, исто така, им даваат на клиентите можност да се осврнат на други области како што се физичката кондиција и менталното здравје преку јога, сесии за вежбање во теретана, медитација и внимателност и екскурзии на отворено.

 

Овие дополнителни активности, обично поставени во прекрасни региони во светот, им овозможуваат на клиентите да избегаат од секојдневните предизвикувачи и средини кои предизвикуваат анксиозност, депресија и други проблеми.

 

Повлекувањето на анксиозноста е начин да се врати контролата врз животот без нарушувања на менталното здравје што го надминуваат. Луксузното повлекување на анксиозноста е инвестиција во иднината.

 

Што да очекувате при анксиозно повлекување

 

Повлекувањето на анксиозноста е различно од традиционалната рехабилитација по тоа што е малку веројатно да бара каква било форма на детоксикација, освен ако клиентот не се самолекувал со алкохол, лекови на рецепт или рекреативни лекови (или каква било комбинација). Покрај интензивната терапија со некои од најдобрите клинички психотерапевти во светот, луксузното одморалиште за ментално здравје може да вклучува биохемиска реставрација, озонска терапија, висока доза IV NAD, неинвазивно подмладување, терапија со кислород, поправка на ДНК и РНК, медицински хормонски третман, козметика Хирургија и духовна врска.

 

Околу 90% од хормонот за „добро чувство“ на телото, серотонин, се наоѓа во цревната обвивка и луксузните клиники за повлекување на анксиозноста го детоксифицираат целото тело што може да ја намали или често ја елиминира анксиозноста.22.М. Camilleri, серотонин во гастроинтестиналниот тракт - PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 29 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2694720/. Со прилагодување на напредни и персонализирани програми за исхрана, физичка активност и релаксација, биохемиските клетки се помалку под стрес, поконцентрирани и попродуктивни.

 

Следно: Вознемиреност

 • 1
  1.Б. Bandelow, S. Michaelis и D. Wedekind, Третман на анксиозни нарушувања – PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 29 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5573566/
 • 2
  2.М. Camilleri, серотонин во гастроинтестиналниот тракт - PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 29 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2694720/
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.