Престанете да испарувате без повлекување

Напишано од Пин Нг

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Филипа Голд

Како да се откажете од испарувањето без повлекување

Кога излегоа електронските цигари, многу луѓе претпоставуваа дека тие се побезбедна алтернатива на редовната форма на пушење цигари. Експертите не се навистина сигурни од каде потекнува оваа идеја. Можеби тоа беше затоа што електронската цигара беше „технологија“ и луѓето претпоставуваа дека е создадена за да ги подобри опасностите од пушењето цигари. Можеби токму забавните вкусови и возбудата го создадоа популарното недоразбирање1Јанковски, Матеуш и др. „Обиди за престанок со пушење и прекин на испарувањето меѓу пушачите и корисниците на е-цигари во Централна и Источна Европа – PMC“. PubMed Central (PMC), 18 декември 2019 година, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6981418.. Која и да е причината, таа отсекогаш била невистинита. Ефектите на електронските цигари, жулењето и испарувањето на белите дробови и телото не се ништо подобри од ефектите што обичните цигари ги имаат врз телото.

Vaping се зголеми на популарност помеѓу 2017-2018 година и во тоа време сè уште беше вообичаено се разбира или се смета дека е побезбедна практика. Кога експертите слушнаа дека ова е вообичаена мисла на јавноста, се појавија кампањи против испарувањето за да им дадат на потрошувачите вистинската идеја - дека испарувањето има негативно влијание врз вашето тело. Сето ова не треба да го спомнуваме фактот дека кога луѓето испаруваат, често тоа го прават повеќе од оние кои пушат цигари. Жулирањето и испарувањето обезбедуваат удобност и леснотија што не ја нудат обичните цигари. Ова ги прави повеќе склони кон повторна употреба во текот на денот. Испарувањето станува навика која тешко се прекинува дури и надвор од зависните ефекти на никотинот.

Кога стана општо познато дека испарувањето му штети на телата исто како и обичното пушење, многу луѓе решија да престанат. Многу родители ги замолија своите тинејџери да престанат да испаруваат бидејќи тоа беше исклучително популарно меѓу постарите тинејџери и младите луѓе. Негативните ефекти што може да ги има испарувањето врз вашето тело се слични на оние на цигарите, а исто така се и тешкотиите што се јавуваат при обидот да се откажете.

Престанете да испарувате ладна мисирка или одвикнување?

Ако сте некој или познавате некој што развил навика за испарување тешко да се откаже, постојат ефективни начини да престанете. Патот не е секогаш лесен и ќе бара труд, но вие можете да го направите тоа.

Постојат неколку општи методи или правци по кои можете да одите кога ќе одлучите да се откажете. Можете или да се откажете од ладна мисирка или да се одвикнете. Едното не е нужно подобро или полесно од другото, но и двете ќе бидат тешки и ќе бараат многу напор од вас или од личноста која се обидува да се откаже од испарувањето.

Престанете да испарувате ладна мисирка

Ако одлучите дека сакате да се откажете од испарувањето одеднаш, можете да го направите тоа. Но, треба да бидете цврсти и или да изберете да го правите тој ден или да одредите постојан датум кој ќе биде денот кога ќе почнете да престанете да испарувате и да не гледате назад. Ако ова е вашата рута, не можете да барате изговори и да го одложите датумот или времето за откажување. Треба да го направите тогаш. Бидете намерни.

Со овој метод, секој ден одземате нешто што ви помогнало да се справите или нешто во што уживавте во текот на денот. Ќе се чувствувате како нешто да ви недостасува. Постојат зависни, физички несакани ефекти на никотинот, но испарувањето беше и самата навика.

Можете да ја замените таа орална фиксација по испарувањето со неколку работи:

 • бонбони
 • гума за џвакање
 • чепкалки за заби

Навистина сè што е безбедно за џвакање или цицање на долг временски период. Оваа замена може да ви помогне да се ослободите од пропуштањето на навиката и конечно да се откажете од испарувањето.

Ако одлучите да се откажете од испарувањето на ладна мисирка и се чувствувате како да ви треба помош, постојат програми за рехабилитација кои можат да ви помогнат. И болнички или амбулантски. Што и да чувствувате дека ќе ви треба, разговарајте со професионалец и одлучете која опција е најдобра за вас ако не сакате сами да одите по патеката.

Престанете да испарувате со одвикнување

Ако одлучите да се откажете од вашите е-цигари, процесот не е нужно полесен, само можеби малку податлив.

Со овој процес, нема да се откажете од испарувањето одеднаш. Полека и постепено ќе ја намалувате количината на никотин што ја консумирате во исто време и во еден ден. Мешунките и сокот доаѓаат во различни нивоа на никотин, така што на секои неколку недели можете да купите мешунка или сок со пониско ниво. И потоа намалете ја фреквенцијата дека имате на располагање Juul или Vape. Полека намалувајте со текот на времето, така што на крајот ќе стигнете до точка каде што воопшто не мора да го вадите вапот.

Симптоми на повлекување од откажување од испарување

Откажувањето со испарување не е толку тешко како другите лекови, но сепак не е лесно да се надмине.

Типични симптоми на повлекување од испарувањето вклучуваат:

 • промени во спиењето
 • тремор/анксиозност/депресија
 • раздразливост
 • главоболки
 • зголемување на апетитот

Ако сте во установа за рехабилитација, постојат професионалци кои се таму за да ви помогнат да ги надминете симптомите.

Ако одите по патот надвор од професионална помош, можеби ќе ви требаат неколку совети за да се откажете од испарувањето:

Направете цврст план. Ако сакате да се откажете од испарувањето на ладна мисирка, испланирајте што ќе правите. Ако сакате да се одвикнете, запишете го вашиот план и дози на начин на кој сакате да ги намалите со текот на времето.

Првите неколку дена по последната употреба се најгрубите. Ќе бидат тешки, но имајте на ум дека тие негативни чувства на крајот ќе исчезнат засекогаш. Фокусирајте се на светлината на крајот од тунелот. На крајот ќе го достигнете.

Не прекршете го ветувањето за себе. Ако одлучивте да се откажете од испарувањето на ладна мисирка, не дозволувајте да се убедувате себеси дека е во ред да имате „само една“. Ако одлучивте да се одвикнете, не дозволувајте да се убедувате дека е во ред да се држите со поголема доза на никотин подолго отколку што сте планирале. Каков и да бил вашиот план на почетокот, држете се до него.

Ослободете се од се. Не чувајте ништо за спомени. Фрлете го секој дел од опремата за вареа што ја имате.

Побарајте помош. Ако сте се обиделе, но сами сте биле неуспешни, нема срам да побарате помош. Луѓето тренираат специјално за оваа работа. Тие се таму за да ви помогнат. Кажете му на вашето семејство и пријатели што правите. На овој начин, никогаш нема никакво искушение околу пријателите кои сè уште пушат, а вашето семејство може да ве охрабри и да ве повика на одговорност на вашето патување.

 

Претходно: Nicotine Buzz Никотинска главоболка

Следна: Скромитирање

 • 1
  Јанковски, Матеуш и др. „Обиди за престанок со пушење и прекин на испарувањето меѓу пушачите и корисниците на е-цигари во Централна и Источна Европа – PMC“. PubMed Central (PMC), 18 декември 2019 година, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6981418.
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.