Како да оставите нарцис

Напишано од Janeејн Верверички

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Филипа Голд

7 чекори како да оставите нарцис

 

Да се ​​биде во партнерство со некој кој секогаш ве критикува, омаловажува и ве замавнува е исцрпувачки. Нарцисистите најчесто ги користат овие однесувања и тие му штетат на вашето ментално здравје. Ако се чувствувате како конечно да ви е доста и не можете повеќе да издржите, не сте сами.

 

Нарцисоидното растројство на личноста (НПД) ја отежнува поддршката за здрава врска, освен ако личноста не е свесна за своето однесување и не ги презела потребните чекори за да го промени. За жал, ова е ретко случај и иако можеби сте пробале сè што можевте за да го направите да функционира, тоа стана ментално и емоционално исцрпено.

 

Ако сте во врска со нарцис, веројатно сте ја издржале нивната нарцисоидна злоупотреба11.AB CEO Worlds Best Rehab Magazine, Нарцисоиден синдром на злоупотреба | Знаци за нарцисоидна злоупотреба, најдобра рехабилитација во светот; Преземено на 9 октомври 2022 година, од https://www.worldsbest.rehab/narcissistic-abuse-syndrome/ доволно долго. Ако ова звучи како вас, тогаш е време да започнете да го планирате вашиот излез од врската.

Разбирање на нарцисоидна злоупотреба

 

Како форма на психолошко злоставување, нарцисоидна злоупотреба ги вклучува следниве однесувања:

 

  • Вербална злоупотреба– вклучително обвинување, критика, срам, чести прекини, прозивања
  • Емоционална злоупотреба– постојани закани, задржување работи од вас како „казна“, предупредувања
  • Осветлување на гас– ве натера да не верувате во вашите перцепции за реалноста или дека не ја разбирате ситуацијата
  • Недостаток на граници-Ова може да биде физичко, емоционално, ментално

 

Ако некогаш сте се обиделе да одговорите на некое од овие однесувања со нив, знаете дека тие обично се воздржуваат од преземање каква било одговорност.

Планирајте да оставите нарцис

 

Тешко е да се напушти каква било врска и ако сте со некого долго време или имате деца заедно, одлуката да заминете има многу фактори. Дури и ако сте во врска со нарцис, веројатно сте споделиле убави моменти.

 

Сепак, можеби сте забележале дека лошите страни од престојот со нив ги надминуваат предностите на заминувањето. Наместо да дозволите да продолжи, можеби е во ваш најдобар интерес да ја прекинете врската еднаш засекогаш.

 

Од клучно значење е да се забележи дека оставањето нарцис не е исто како да оставите друга личност. Тие се одлични во сопнувањето на вината, извртувањето на зборовите и можат да бидат многу убедливи да ве убедат да останете22.AB Rose и TA Stern, нарцисоидни пациенти: Разбирање и управување со чувства и однесувања – PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 9 октомври 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4664566/. Ако на крајот чувствувате дека сите проблеми во вашата врска се навистина ваша вина, нека биде сигнал дека нивната тактика функционира. Овие чувства најверојатно се случуваат затоа што сте биле жртва на нарцисоидна злоупотреба.

 

7 совети како да оставите нарцис:

 

1. Не се обидувајте да разговарате за тоа

 

Кога ќе дојде време да заминете, може да биде корисно да го направите брзо како Дајте им до знаење дека заминувате и сите други детали што треба да ги споделите, но направете го тоа. Не сакате да влегувате во разговор за врската затоа што нарцисите имаат тенденција да бидат добри во привлекувањето на луѓето назад.

 

2. Најдете систем за поддршка

 

Ако сте загрижени дека ќе ви биде тешко да заминете брзо, имајте друго лице таму да ве поддржи во текот на процесот. Можеби е помала веројатноста дека вашиот поранешен ќе се обиде да манипулира со вас кога некој друг е наоколу за да го сведочи тоа. Исто така, ќе ви треба систем за поддршка за да го поминете ова. Размислете да се приклучите на група за поддршка ако сте биле изолирани од вашите пријатели и семејството од вашиот нарцисоиден поранешен. Колку и да се чувствувате изолирани во моментов, никогаш не сте сами.

 

3. Пазете се

 

Некој со нарцисоидна личност ќе го искористи секој трик во книгата за да избегне да ве изгуби - и ќе биде убедлив. Кога ќе се чувствувате подготвени, држете се до вашите граници и гледајте кон позитивна иднина.

 

4. Држете се до без-контакт

 

Откако ќе заминете, потрудете се да се воздржите од непотребни. Нека пријателот ве повика на одговорност. Можеби ќе ви биде корисно да го ограничите бројот на начини на кои тие можат да комуницираат со вас - е-пошта, телефонски повици, социјални медиуми итн. Ако треба да останете во контакт со нив од која било причина, обидете се да вклучите трета страна во разговорите .

 

5. Подгответе се психички

 

Како некој кој бил во врска со нарцис, веројатно веќе сте доживеале вербална злоупотреба и емотивна Од лутина и повредена, нарцисот не се справува лесно со оваа ситуација. Тие може да се одмаздат од гнев и да бидат повредени или да се обидат да продолжат понатаму побрзо од вас. Но, знаете како изгледаат нивните типични однесувања. Ако би било корисно, одвојте една секунда за да размислите што можете да очекувате и подгответе се по потреба.

 

6. Признајте дека на нарцисоидна личност може да и треба стручна помош

 

Иако ретко препознаваат дека тие се проблемот. Ова може да биде корисно да го имате на ум кога ќе одлучите да заминете бидејќи иако НПД е состојба на ментално здравје, тоа не оправдува заканување или навреда

 

7. Одете на терапија

 

Кога ќе заминете, може да биде корисно да разговарате со терапевт. Нарцисите имаат тенденција да ги натераат своите партнери да се чувствуваат несигурни во себе, и можеби ќе ви биде тешко да верувате или, пак, чувствувате милион различни емоции. Дури и ако ја правите вистинската работа за себе, никогаш не е лесно. Научете што можете од вашата врска и бидете љубезни кон себе во вашето лекување откако ќе оставите нарцис. Одвојте време што ви треба да се опоравите и да се изградите повторно. Можеби ќе најдете некои делови од вас кои се изгубиле на патот.

 

Претходно: Дали сте жртва на синдром на нарцисоидна злоупотреба

Следно: Пазете се од прикриениот нарцис

  • 1
    1.AB CEO Worlds Best Rehab Magazine, Нарцисоиден синдром на злоупотреба | Знаци за нарцисоидна злоупотреба, најдобра рехабилитација во светот; Преземено на 9 октомври 2022 година, од https://www.worldsbest.rehab/narcissistic-abuse-syndrome/
  • 2
    2.AB Rose и TA Stern, нарцисоидни пациенти: Разбирање и управување со чувства и однесувања – PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 9 октомври 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4664566/
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.