Нарушувања во исхраната и совршен изглед

Напишано од Пин Нг

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Мајкл Пор

Нарушувања во исхраната и совршен изглед

 

Нарушувањата во исхраната се во пораст кај поединци од сите возрасти и се создаде феномен сличен на култот околу сликата на телото и потрагата по совршенство, без оглед на совршенството што се смета дека е. Популарноста на апликациите за социјални медиуми, како што е Instagram, има многу врска со поединци, особено млади возрасни кои развиваат нарушувања во исхраната.

 

Моќта на влијателите1Морис, Ен М. и Дебра К. Кацман. „Влијанието на медиумите врз нарушувањата во исхраната кај децата и адолесцентите - PMC“. PubMed Central (PMC), www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2792687. Пристапено на 12 октомври 2022 година. кои се платени да продаваат производи и да изгледаат на одреден начин, предизвика една генерација луѓе да се стремат кон „совршен изглед“ што реално може да се постигне само со прочистување, булимија, анорексија, орторексија и ненадејна диета. Тешко е да се разбере кога се гледаат овие медиумски слики дека сликите се изменети за да им дадат специфичен изглед на гледачите.

 

Кои се проблемите што ги претставуваат социјалните мрежи?

 

Пред широката достапност на Интернет и апликациите за социјалните медиуми, облиците на телото на жените се менуваа со текот на времето благодарение на печатените медиуми и телевизијата. Помеѓу 1950-тите и 1990-тите, студиите открија дека женските познати личности, манекенки и натпреварувачките на Мис Америка сите станувале послаби со текот на времето. Интересно е што слабиот изглед на жените во медиумите се совпадна со зголемувањето на тежината на жените надвор од него.

 

Скролувајте низ Инстаграм во секој даден ден и лесно е да најдете инфлуенсери кои ги покажуваат своите тренинзи, тела, диети и додатоци. За жал, повеќето луѓе кои ги гледаат овие слики не сфаќаат дека влијателите на социјалните мрежи се платени за да рекламираат производи.

 

Истражувањето на Националното здружение за нарушувања во исхраната покажа дека постои врска помеѓу жените 18 и 25 години кои покажуваат високи нивоа на самообјектификација и грижи за сликата на телото и Instagram. Жените корисници на Инстаграм кои редовно гледаа слики и сметки „fitspiration“ беа подложни на проблеми со сликата на телото, нарушувања во исхраната и совршен изглед.

 

Инфлуенсерите поседуваат огромна моќ

 

Американците кои поминуваат околу два часа на социјалните мрежи дневно се изложени на ризик од изложување на неразумни стандарди за губење на тежината, засрамување на телото, убавина, фитнес и вежбање и диета.2Пул, Ребека М. и Челзи А. Хојер. „Стигма за дебелина: Важни размислувања за јавното здравје - PMC“. PubMed Central (PMC), 25 јуни 2009 година, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2866597.

 

Грижите за изгледот на телото и обидот да се постигне совршено тело честопати започнуваат од рана возраст и продолжуваат во текот на животот на една личност. Истражувањата открија дека девојчињата на возраст од шест години почнуваат да покажуваат загриженост за сликата на телото и до 12-годишна возраст, младите девојки се загрижени за нивната тежина.3„Стигмата на дебелината: Последиците од наивните претпоставки во врска со причините за физичкото отстапување - PubMed“. Биомеди, 1 март 1980 година, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7365232. Дополнително на загриженоста за имиџот на телото, повеќе од 50% од тинејџерките и скоро 33% од момчињата тинејџери редовно прескокнуваат оброци, повраќаат после јадење, користат лаксативи или постат за да ја контролираат својата тежина.

 

Социјалните медиуми - особено Instagram - го глорифицираат објавувањето слики што ги воодушевуваат корисниците. Со објавување слики на интернет, поединците создаваат недостижен стандард што секој сака да го реплицира. Работите ги влошуваат компаниите како што се убавината, козметиката, исхраната и модата кои инвестираат пари во поединци преку Интернет за да ги продаваат нивните производи. Жените се охрабруваат да ги купат овие предмети како подобрувачи на убавината и телото и да постигнат совршен изглед.

 

Како социјалните медиуми влијаат на другите?

 

Социјалните медиуми влијаат на поединците на неколку начини.

 

Објектификација на телото

 

Повеќето корисници на социјалните мрежи бараат и добиваат валидација преку бројот на „лајкови“ и коментари што ги добиваат по објавувањето на сликите. Моќта на „лајкови“ и коментари може да го смени начинот на кој некој држи диета, вежба или се претставува.

 

споредба

 

За жал, повеќето корисници на социјалните мрежи веднаш се споредуваат со другите кои објавуваат слики. Поединец кој веќе е во канџите на нарушување во исхраната може да излезе од контрола кога се споредува себеси со другите на социјалните мрежи. Треба да се запомни дека поединците објавуваат слики кои често се нереални и не објавуваат вистинска претстава за себе.

 

Предизвикува

 

Социјалните медиуми предизвикуваат пореметување во исхраната. Еден од главните предизвикувачи на социјалните мрежи се сликите пред и по губење на тежината. Овие слики можат да влијаат на едно лице да изгуби тежина користејќи различни ризични начини.

 

Кој е изложен на голем ризик од нарушување во исхраната?

 

Споредбата на социјалните мрежи е најголема кај младите жени кои веќе покажуваат преокупација со постигнување на совршено тело. Треба да се запомни дека многу од сликите што се објавуваат на апликациите за социјални медиуми, како што е Instagram, се значително изменети пред објавувањето.

 

Жените, особено, се изложени на ризик од анорексија и булимија поради постигнување совршена слика за телото. Диетата и опсесивно вежбање во теретана не се единствените проблеми што може да ги доживеете. Идејата на медиумите за имиџот на жената станува сè понереална, од сите страни на спектарот, од тенок до дебел.

Влијанието на социјалните медиуми може да доведе до лице да прави различни нездрави однесувања, вклучувајќи:

 

 • Страв од иднината, игнорирање на возраста и стареење
 • Континуирано стремење кон одлична физичка кондиција што води кон нереални стандарди на исхрана и вежбање
 • Негирање на постоењето на природни телесни процеси
 • Одржување високи стандарди за изгледот на телото што не може да се постигне
 • Расте зависност од нега и козметички третмани
 • Подложени на пластична операција за да се запре стареењето

 

Во последниве години, се фокусираше на жените да се изразат на поприродни начини на социјалните мрежи. Сепак, сликите што се претставени во медиумите и на социјалните мрежи можат да бидат токсични. Професионалците за нарушувања во исхраната се залагаат за позитивни, реални слики на жени кои се користат и во медиумите и во социјалните медиуми.

 

Претходно: Знаци за нарушување во исхраната кај тинејџерите

Следна: Забележете ги знаците на компулсивно вежбање

 • 1
  Морис, Ен М. и Дебра К. Кацман. „Влијанието на медиумите врз нарушувањата во исхраната кај децата и адолесцентите - PMC“. PubMed Central (PMC), www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2792687. Пристапено на 12 октомври 2022 година.
 • 2
  Пул, Ребека М. и Челзи А. Хојер. „Стигма за дебелина: Важни размислувања за јавното здравје - PMC“. PubMed Central (PMC), 25 јуни 2009 година, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2866597.
 • 3
  „Стигмата на дебелината: Последиците од наивните претпоставки во врска со причините за физичкото отстапување - PubMed“. Биомеди, 1 март 1980 година, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7365232.
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.