Менталното здравје во музичката индустрија

Напишано од Пин Нг

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Dr Рут Аренас

 

 

 

Музиката е добра за менталното здравје на поединецот. Сепак, терапевтското ослободување што слушателите го добиваат од слушање музика не го чувствуваат на ист начин музичарите. Менталното здравје стана жешка тема во последните неколку години, бидејќи голем број индустрии, од спорт до финансии, гледаат како да се подобри менталното здравје на другите. Меѓутоа, музичката индустрија не е еден од секторите што се фокусираше многу на менталното здравје.

 

На измачениот музичар често се гледа како на уметник способен да прави одлични песни, но многу од овие лица се соочуваат со проблеми со менталното здравје создадени од различни фактори. Во интервјуто со поп-ѕвездата Лејди Гага во 2017 година, таа изрази дека тоа што го направила преку машината за мелење месо што е музичката индустрија ја „трауматизирало“.

 

Музиката е арена која им овозможува на оние кои ќе станат многу успешни да се изгорат. Притисокот да се изведува редовно во живо и да се снимаат хит песни за секој албум му отежнува на музичарот да не изгори и да се замори. Многу пејачи и текстописци се свртуваат кон дрогата за да го ублажат притисокот што го чувствуваат.

 

Во јули 2011 година, светот на музиката се сврте кога Ејми Вајнхаус почина од труење со алкохол. Познатата пејачка во суштина се испила до смрт. Откако претходно се обиде да се самоубие, смртта на Вајнхаус ги внесе проблемите со менталното здравје со кои се соочуваат музичарите во мејнстримот. Сепак, речиси една деценија по нејзината смрт, се чини дека малку е направено за да им се помогне на оние во индустријата кои се борат со менталното здравје.

 

Додека музичарите на високо ниво може да се борат со своето ментално здравје на голема сцена, индивидуите кои се надеваат да го прекинат големото време во индустријата имаат исто толку веројатно (можеби и повеќе) да страдаат од проблеми со менталното здравје. Бендовите, пејачите и текстописците кои се борат да го направат тоа професионално и финансиски може да се чувствуваат празно. Безвредното чувство создадено од недостаток на успех може да доведе до тоа лице да изврши самоповредување.

 

Креативните поединци со поголема веројатност да страдаат од проблеми со менталното здравје

 

Често се верува дека поединците кои се креативни имаат поголема веројатност да страдаат од проблеми со менталното здравје. Новите студии откриваат дека проблемите со менталното здравје може да постојат кај музичарите повеќе отколку кај општата популација. Менталните болести би можеле да бидат богати во музичката индустрија меѓу поединци. Анксиозноста е една ментална болест која е распространета во музичката индустрија и многу музичари користат дрога и алкохол за да се борат со своите проблеми.

 

Физичките здравствени проблеми можат да бидат предизвикани од прекумерна злоупотреба на супстанции. Годините на злоупотреба на дрога и алкохол може да резултираат со рана смрт, како што е случајот со Вајнхаус и Елвис Присли. Според податоците собрани во Соединетите Држави, околу половина од сите луѓе кои доживуваат ментална болест исто така доживуваат злоупотреба на супстанции во текот на нивниот живот. Во 2018 година, студијата спроведена од Здружението за истражување на музичката индустрија покажа дека 50% од музичарите се борат со симптомите поврзани со депресија1https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/03057356221096506.

 

Спротивно на тоа, помалку од 25% од возрасната популација пријавува дека чувствува симптоми на депресија. Застрашувачки, речиси 12% од музичарите тврделе дека имаат самоубиствени мисли. Бројката е околу четири пати поголема од онаа на општата возрасна популација.

 

Независниот музички сектор е област во која може да има уште повеќе ментални болести бидејќи поединците се обидуваат да се пробијат во мејнстримот или едноставно да заработат доволно пари за да живеат. Record Union, шведска дигитална музичка платформа, спроведе студија која покажа дека речиси 75% од инди музичарите се справувале со депресија, анксиозност и стрес во нивните кариери.
Музичарите се преоптоварени

 

Можеби мислите дека е лесно да се биде музичар. Се појавуваат поединци, играат свирки, си ги собираат парите и одат на забави. Вистината не може да биде поразлична од стереотипот. Мал процент од сите професионални музичари во светот уживаат во огромна удобност поради богатството што го создале.

 

Според интервјуто на Билборд со основачот на Warped Tour, Кевин Лајман, дигиталната музика и стриминг принудиле многу музичари да излегуваат и да турнеат повеќе отколку порано. Потребата да се заработи за живот направи турнеите и играњето во живо да го покажат единствениот начин за заработка. За да се борат со тоа што непрестајно се на пат, многу музичари се свртуваат кон дрогата и алкохолот. Да се ​​биде на пат ги прави дрогата и алкохолот единствен придружник на музичарот во осамениот свет. Злоупотребата на супстанции, исто така, може да резултира од расипување на односите што се случуваат поради тоа што поединецот е долго отсутен од дома.

 

Преоптоварувањето е вистински проблем за музичарите и од тоа може да произлезе злоупотреба на супстанции. Присли славно зеде горен дел за да му помогне да помине низ различни фази на исцрпеност во текот на неговата кариера. Употребата на горните делови води до маѓепсан круг во кој поединците можеби ќе треба да земат спуштање за да се релаксираат или да спијат.

 

Злоупотреба на супстанции само еден придонесувач за ментална болест

 

Злоупотребата на супстанции може да биде главен придонесувач за ментална болест кај музичаритеXNUMX. Тоа не е единствениот фактор што може да доведе до слабо ментално здравје на една личност. Современата музичка индустрија е понестабилна од кога и да е, бидејќи дигиталните стримови се тежок начин за заработка на музичарите. Платформите за дигитален стриминг како Spotify, YouTube и Apple Music им овозможуваат на највисоките музичари да заработат пари. Сепак, има мала финансиска награда за инди или помали музичари и групи. Барем нема доволно финансиска награда за удобно живеење.

 

Поради нестабилноста некои музичари се соочуваат финансиски, стресот и анксиозноста може да се зголемат. Поединците може да чувствуваат осаменост, оптоварување на нивните односи, да искусат лоши навики за спиење и исхрана и немаат пристап до здравствено осигурување и нега. Сите овие прашања може да се комбинираат за да влијаат на менталното здравје на музичарот. Животниот стил ги става музичарите на судир со проблеми кои често се сметаат за идеални за музичарите да создадат одлична музика.

 

Да се ​​биде професионален музичар може да награди поединец со огромна слава и богатство. Сепак, достигнувањето до нивото да се биде високо успешен професионален музичар може да биде ментално исцрпувачки. Задржувањето на таа позиција може да биде исто толку тешко. Проблемите со менталното здравје изобилуваат во музичката индустрија и не е ни чудо што голем процент од пејачите и текстописците доживеале депресија, анксиозност и други нарушувања.

 

Претходно: Што е трезен придружник

Следно: Елтон Џон зборува за закрепнување

  • 1
    https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/03057356221096506
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.