Како мириса Крек?

Напишано од Метју Ајдл

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Dr Рут Аренас Мата

Како мириса пукнатината

Ако неодамна сте се посомневале дека некој што го сакате и за кој се грижите почнал да користи или злоупотребува дрога - знајте дека не сте сами. Многу луѓе кои дознаваат ваков вид на информации на почетокот се чувствуваат преоптоварени и сами. Не сакате да ги оттурнувате вашите сакани, но исто така сте свесни дека можеби ќе им треба помош.

Значи, каде да започнете ако сте забележале промена во однесувањето и навиките на вашата сакана? Па, знаејќи со која специфична дрога прво се занимавате може да биде корисно да се прецизира каква помош му е потребна на вашата сакана.

Значи, како мириса на пукнатината? Како изгледа?

 

Крек често се гледа како лек за забава или нешто што се прави на ноќно излегување, клуб или рејв. Бидејќи цената на кокаинот обично е повисока од крек кокаинот, крекот е она што почесто се открива кај новите корисници. Ако не сте запознаени со тоа како изгледа каков било вид на дрога, може да биде збунувачки да одредите што користи вашата сакана.

За почеток, крек кокаинот обично мириса како мешавина помеѓу нешто метално и слатко. Некои велат дека мириса на мешавина помеѓу хемикалии и цвеќиња. За оние кои не се запознаени со лекот, тој има тенденција да мириса повеќе на хемиската страна. Ова не е изненадување со оглед на бројот на хемикалии што се користат за производство на супстанцијата. Кога се пуши, мирисот на пукнатина се менува повеќе како изгорена гума или пластика.

Крек верзијата на кокаин доаѓа во различни големини на карпи. Редовниот кокаин доаѓа во форма на прав. Пукнатината има тенденција да биде беж, розова или целосно бела. Бојата зависи од производителот и од тоа како таа серија е конкретно направена.

Како го користите Crack? На кои работи треба да внимавате?

 

Причината поради која крекот има тенденција да се продава поевтино од кокаинот е тоа што крекот треба да се пуши1Cregler, LL „Несакани здравствени последици од злоупотреба на кокаин. – PMC.” PubMed Central (PMC), www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2625905. Пристапено на 11 октомври 2022 година.. Прашкаста форма на кокаин овозможува да се консумира на неколку различни начини. Вкусот за време на пушењето обично се опишува како горчлив и колку е погорчлив, толку е посилен лекот.

Ако се прашувате дали некој што го познавате користи крек и како точно да одредите каква помош и е потребна на вашата сакана, еве некои работи на кои треба да внимавате, како и долгиот мирис на крек:

 • Мали, пластични кеси. Овие кеси се мали и супстанцијата обично се продава и складира. Понекогаш, пукнатината се чува и во мали кафени стаклени тегли.
 • Крек мора да се пуши, затоа барајте реквизити за пушење. Ова може да биде метален цилиндар со метална волна внатре, алуминиумска фолија и запалки. Изгорените парчиња фолија може да бидат знак за пушење.
 • Има и физички и промени во однесувањето кај вашата сакана што може да означат употреба на супстанцијата:
 • Разведени ученици
 • Мирис на пукнатина
 • Агресивно однесување
 • Немир
 • Брза стапка на дишење
 • Изгорени прсти
 • Испукани/испукани усни

 

Ако сте откриле какви било физички реквизити наоколу или сте забележале промени во однесувањето на некој близок, има достапна помош за нив. Крек има исклучително висок потенцијал за зависност и колку побрзо побарате помош за вашата сакана, толку подобро. Долгорочните ефекти се често трајни и неповратни. Патот нема да биде лесен, но вреди да се трудите.

 

Претходно: P2P Meth: Новата мет епидемија

Следна: Оксикодон и Оксиконтин

 • 1
  Cregler, LL „Несакани здравствени последици од злоупотреба на кокаин. – PMC.” PubMed Central (PMC), www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2625905. Пристапено на 11 октомври 2022 година.
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.