Како да престанете да руминирате

Напишано од Хелен Парсон

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Мајкл Пор

Како да престанете да руминирате

 

Современиот живот се движи со голема брзина, понекогаш фрлајќи ни толку многу задачи што може да биде тешко да се задржиме, особено затоа што технологијата значи дека секој има постојан пристап еден до друг 24 часа на ден. Постојаниот наплив на информации и задачи што постојано ни се фрлаат значи дека е премногу лесно да се направи грешка или погрешен чекор, додека постојаниот притисок да ги водиме нашите животи преку екран, наместо лично, може да нè направи осамени, исклучени и изгорени.

 

Често е многу полесно да се прават грешки, додека разделбата значи дека честопати можеме да ги превртуваме овие грешки одново и одново во нашите умови, а мислите можат дури и да навлезат во секојдневниот живот. Ова се нарекува премислување и често може да не доведе во надолна спирала на претерано размислување и депресија. Но, како да престанете да преживувате? Што да правиме кога не можеме да побегнеме од сопствените мисли?

Што е Руминација?

 

Прво, важно е да разбереме што е тоа умирање и како тоа влијае врз нас физички и психички пред да научиме како да го спречиме тоа да се случи. Разговаравме дека руминацијата е претерано размислување за грешки или негативни искуства, што може да предизвика и да биде симптом на депресија или анксиозност и може да го доживеат оние кои поминале низ траума.

 

Руминацијата најочигледно се претставува како мисли, но може да предизвика физички реакции во телото истовремено, што може да сугерира дека може да биде претерано, а со тоа и проблем. Физичките знаци на анксиозност, а со тоа и на руминација вклучуваат постојано чувство на замор и преоптоварување, болка во мускулите, мускулна напнатост, зголемен пулс, отежнато дишење, хипервентилација, дигестивни проблеми, треперење и потење.

 

Сите овие симптоми можат да имаат штета на нашите тела, особено во текот на долго време, а да не зборуваме за долготрајната количина на штета направена на нашето ментално заздравување и самоперцепција во процесот. Ако е доволно огромно и наметливо, умреењето може да го нападне и нашиот секојдневен живот, да ги прекинува задачите, да не спречи да правиме работи, па дури и ментално да не парализира да почнеме во најекстремните, бидејќи се плашиме дека нема смисла да се обидуваме да започнеме со тоа.

Практични начини да престанете да руминирате

 

Па, како да престанеме да паѓаме во овие опасни обрасци? Се препорачуваат неколку начини кои ќе ви помогнат да престанете кога ќе почувствувате дека почнувате да преживувате, и практично и ментално. Практичните решенија се можеби најлесни за дискусија, бидејќи тоа се оние кои бараат од вас да преземете некој вид физичка активност.

 

На пример, пишувањето дневник, физички запишување на мислите за кои постојано преживувате, ви овозможува да се одделите од нив и да ги видите пред вас физички запишани, што потоа ви овозможува да создадете дистанца од тие мисли и да ги пуштите. Слично на тоа, разговорот со пријател или близок ви овозможува да го споделите товарот на овие мисли и да се одделите од нив, ослободувајќи го вашиот мозок да се фокусира на други, подобри работи.

 

Разговорот со некого, исто така, ве враќа во контакт со светот надвор од вас и вашите мисли и може да ве потсети на проблемите што се случуваат со другите луѓе и поширокиот свет, што ќе ве извади од вашата глава. Вежбањето исто така може да биде корисен начин да излезете од вашата глава, особено ако изберете активност што ве тера да излезете надвор, да се поврзете или барем да го видите светот надвор од вашиот дом.11.LM Hilt и SD Pollak, Getting Out of Rumination: Споредба на три кратки интервенции во примерок од млади – PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3432145/.

 

Вежбањето е докажано засилување на расположението, а ослободените ендорфини во комбинација со фокусот што му е потребен на вашиот ум за да го натера вашето тело да ја врши активноста да ве оддалечи од мислите, а истовремено да ви овозможи да ги подобрите вашиот ум и тело.

 

Конечното практично решение за размислување е ако навистина не можете да избегате од вашите мисли, да си поставите тајмер, распределувајќи си „време за грижа“. Може да размислувате за мислите што ве мачат само додека работи тајмерот - штом ќе се исклучи, мора да размислите или да направите нешто неповрзано, одвлекувајќи го вашиот мозок наоѓајќи нешто на што уживате да се фокусирате.

Како да престанете да руминирате; Ментални решенија

 

Сите ментални решенија за умирање бараат внатрешна работа за да ви помогне да го промените вашиот начин на размислување и да ги скршите шемите на размислување што водат до умирање. За нив е потребно повеќе време и напор отколку практичните решенија, бидејќи вклучуваат кршење на навиките и реформирање на нови.

 

Првото нешто што треба да направите е да препознаете кога преживувате, ако е можно. Признајте ги вашите мисли ако можете и размислете за тоа што ве прават да чувствувате овие мисли, што може да ви помогне да излезете од циклусот на размислување. Потсетете се дека некои од работите за кои се грижите се надвор од ваша контрола и обидете се да ги оставите. Ова може да биде полесно да се каже отколку да се направи, но важно е барем да се запамети дека повеќето очекувања поставени од нас се нереални.

 

Техниките како што е медитацијата можат да бидат корисни ако ви е тешко нешто од ова саморефлексија и разделување на мислите. Погледнете дали има некои чекори што може да ги преземете за да решите некоја од вашите грижи и размислете кои би можеле да бидат вашите предизвикувачи за паѓање во циклус на размислување, како и навиките или однесувањата што укажуваат на особено лош период на грижа.

 

Конечно, друго ментално решение за размислување кое е корисно е практикување на прифаќање - кога ќе се појават грижи или ќе започнете да возите велосипед, прифатете дека некои од нив не можете да ги промените и дека е во ред, работите ќе се одвиваат како што треба. Сепак, на крајот на краиштата, сите овие ментални решенија и многу повеќе се уште покорисни кога можете да добиете насоки и терапија од обучен советник, кој исто така може да ви помогне со основната причина за вашите проблеми со руминација.

 

Скршете го моделот на преживување

 

Додека преживувањето на мисловните спирали, депресијата и анксиозноста понекогаш може да се чувствуваат огромно или безнадежно, важно е да се запамети дека постојат многу практични и ментални начини на кои можете да се ослободите од овие модели кои не бараат многу или енергија или пари. да направиш. Некои од овие техники може да ви помогнат да изградите подобри навики и шеми на размислување во иднина, а некои може да се максимизираат преку водство на терапевт. Преживувањето, иако консумира, не е незапирливо, а вие сте повеќе отколку што вашите мисли можат да ве натераат да верувате.

 

Претходно: Оставете ја потребата за одобрување

Следно: Звучни бањи

  • 1
    1.LM Hilt и SD Pollak, Getting Out of Rumination: Споредба на три кратки интервенции во примерок од млади – PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3432145/
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.