Знаци на депресија кај жените

Кои се знаците на депресија кај жените

автор: Пин Нг Уредник: Александар Бентли Прегледано: Метју Ајдл
Рекламирање: Ако купите нешто преку нашите реклами или надворешни врски, може да заработиме провизија.

Знаци на депресија кај жените

 

Многу луѓе мислат дека депресијата кај жените е период на тага што завршува и му дозволува на поединецот да продолжи со својот живот. Тоа е далеку од точно. Депресијата е сериозно пореметување кое влијае на расположението на една личност. Тоа може да го промени секојдневниот живот на една личност на екстремни начини.

 

Жените ја доживуваат депресијата поинаку од мажите и е почеста кај жените отколку кај мажите. Причината што жените почесто се погодени од депресија е типично поради тоа што тие бараат помош од професионалци за ментално здравје.

 

Депресијата не е лесно да се препознае или лекува. Страдачите можеби дури и не сфаќаат дека доживуваат депресија. Депресијата може да се случи кај жените и мажите. Сепак, жените доживуваат депресија со речиси двојно поголема стапка од мажите. И жените страдаат од различни симптоми на депресија отколку мажите, што го прави многу опасна ментална болест.

 

Најчестите знаци на депресија кај жените се:

 

 • не уживаат во хоби или интереси што претходно ги правеле
 • не добивајќи исто задоволство од хоби и активности
 • не може да се фокусира многу долги периоди
 • губење на апетитот на редовна основа
 • губење на абнормална количина на тежина за краток период
 • чувство на слабост или исцрпеност без јасна причина
 • чувство на преголема вина
 • чувство на недостоен или несоодветен
 • чувство на вознемиреност или раздразливост
 • нема чувство на надеж за иднината
 • плаче без одредена причина
 • не може да спие добро
 • имајќи непредвидливи промени во расположението
 • имајќи размислувања за смртта

 

Машка наспроти женска депресија

 

Женките и мажјаците обично доживуваат различни симптоми кога се справуваат со депресија. Разликите често се резултат на хормонални разлики.

 

Жените може да доживеат големи хормонални промени и депресија за време на:

 

 • менструација
 • бременоста
 • породувањето
 • менопаузата

 

Разликите се предизвикани и од општествените норми. Во многу култури, од мажјаците се очекува да бидат тешки, физички и да не ги покажуваат своите чувства. Спротивно на тоа, од жените се очекува да бидат многу поемотивни11.NIMH » Депресија кај жените: 5 работи што треба да ги знаете, Национален институт за ментално здравје (NIMH); Преземено на 18 септември 2022 година, од https://www.nimh.nih.gov/health/publications/depression-in-women.

 

Разликите меѓу женките и мажјаците можат да предизвикаат луѓето да ги покажуваат своите емоции на различни начини.

 

Жените може да ја покажат својата депресија со:

 

 • да се биде тажен
 • обвинувајќи се себеси за проблемите
 • свртете се кон нездрави навики или емоционално јадење

 

Спротивно на тоа, мажите може да ја покажат својата депресија со:

 

 • брзо да се налути
 • се лути често и долго
 • ги обвинуваат луѓето околу нив за нивните проблеми
 • изберете тепачки со другите
 • свртете се кон пиење, дрога или дејствувајте неправилно

 

Како да се справите со женската депресија?

 

Најдобар начин за лекување на депресијата е да посетите професионалец за ментално здравје. А советник или терапевт може да помогне едно лице наоѓа излез за своите чувства што може да се доживее на безбеден начин. Кога едно лице може да ги опише и зборува за своите симптоми и чувства, тие ќе можат да одговорат на нив на попозитивен начин.

 

Други начини за подобрување на менталното здравје и стекнување јасност вклучуваат:

 

 • поминуваат најмалку 30 минути на сончева светлина секој ден
 • редовно вежбајте
 • јадете здрава и хранлива исхрана
 • правете смирувачки активности на дневна основа како што е медитација
 • бидете опкружени со позитивни луѓе

 

Позитивната мрежа на поединци може драстично да го подобри расположението на една личност. Жените кои страдаат од симптоми на депресија треба да побараат помош од нивниот лекар.

 

Претходно: Депресија наспроти анксиозност

Следна: Знаци на депресија кај мажите

 • 1
  1.NIMH » Депресија кај жените: 5 работи што треба да ги знаете, Национален институт за ментално здравје (NIMH); Преземено на 18 септември 2022 година, од https://www.nimh.nih.gov/health/publications/depression-in-women
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.