Звучни бањи

Напишано од Метју Ајдл

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Филипа Голд

Што е звучна терапија и звучна бања

 

Звучните бањи, или звучната терапија, се древна традиција на природно лекување со помош на вибрации и јачина на специфични звуци и начините на кои тие зрачат низ воздухот и се поврзуваат со телото и нашите внатрешни бранови должини. Иако ова може да звучи многу „нова ера“ и духовно без никаква основа, најновиот во долгата низа велнес трендови, звучните бањи се сè друго освен.

 

Тие користат звуци, музика и инструменти за да создадат терапевтски тонски и ритмички звуци за да овозможат длабока саморефлексија и внатрешна јасност. Со оглед на тоа што традицијата датира илјадници години наназад, има одредена корист од неа за многу генерации, а повторното оживување на нејзината популарност и зголемената популарност во западниот свет само ги нагласија корисните ефекти врз нашите тела што може да ги има оваа практика.1https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871151/.

 

Се смета дека ефектите од звучната терапија и чашите за пеење се слични на ефектите од медитацијата, помагајќи ви да се чувствувате помирни, поопуштени и полесни, и физички и ментално, барем неколку дена по сесијата. Луѓето кои биле подложени на звучна терапија исто така пријавиле подобар фокус и меморија, подлабок сон, па дури и подобрен имунолошки систем.

Како функционираат звучните бањи?

 

Звуците кои се генерираат или свират за време на терапијата обично го релаксираат телото, но може да се подложите и на сесии кои исто така можат да го енергизираат телото. Фреквенциите и вибрациите на генерираните звуци се поврзуваат со вашите мозочни бранови, дозволувајќи им на вашите мозочни бранови да ги пресликуваат звучните бранови, и затоа можат да ја донесат посакуваната ментална и физичка состојба.

 

Кога е насочена кон релаксирање на мозокот, звучната терапија може да се користи за да се поврзе со вашата потсвест, и ако можете да се опуштите подлабоко во целосно медитативна состојба, умот ќе може да се лекува на тоа потсвесно ниво. Ова можеби звучи нереално, но физиката и на звучните бранови и на мозочните бранови влегуваат во игра за време на процесот на „лекување“ на звучната терапија.

 

Научно е докажано дека звукот влијае на тоа како е организиран мозокот, бидејќи целото тело е составено од вибрации на многу различни фреквенции и со многу различни големини и брзини, и затоа телото е составено од звук, без разлика дали можеме да го слушнеме. или не.

 

Модерниот живот, со своите екрани, технологии и треперење на светлата при многу различни вибрации ги нарушува внатрешните вибрации на телото, и така со користење на техники како што се звучни бањи, можеме повторно да ги прилагодиме нашите тела со нивните природни вибрации и повторно да ги синхронизираме нашите сензорни неврони, како и нашата просторна врска со надворешните звуци.

 

Како да се подготвите за звучна бања или звучна терапија

 

Ако размислувате да преземете некоја звучна терапија, може да откриете дека ќе ви биде побарано да носите широка облека, да пиете многу вода претходно, па дури и да ги извадите чорапите и чевлите пред да започнете со сесијата. Практичар ќе ве води индивидуално или како дел од група низ вежбањето, свирејќи или ве натера да учествувате во свирење на различни звуци или инструменти.

 

Звуците на различни тонови и тонови се поврзуваат со различни фреквенции во телото, и кога постојано се репродуцира единечен звук на едно тон, вашето тело може вибрациски да се поврзе со таа нота и можете да ја користите како точка за заземјување за да помогнете. фокусирајте се и расчистете го умот. Додека ја поминувате терапијата, може да се чувствувате опуштено или нелагодно, или може да се префрлате напред-назад помеѓу двете емоции додека трае сесијата.

Како ќе се чувствувам после здраво капење

 

Со секаква среќа, каква било непријатност или самосвест што може да ги почувствувате на почетокот на сесијата ќе исчезнат до крајот, оставајќи само релаксација. Откако ќе заврши сесијата, постепено ќе можете повторно да се поврзете со надворешниот свет околу вас пред да продолжите со денот, и обично ќе ве потсетуваат да пиете многу повеќе вода - водата може да помогне да се надополнат хранливите материи изгубени во концентрацијата и поттикнување на циркулацијата на енергиите и вибрациите низ телото.

 

Некои луѓе се чувствуваат како да се во состојба на сон неколку дена по нивното звучно искуство за капење, а некои имаат живописни соништа во текот на следните неколку ноќи. Ова се нормални искуства по звучната терапија и не се ништо за грижа. Многу од понудените сесии за звучна терапија, исто така, доаѓаат со техники на рефлексија и дишење, честопати поврзани со медитација, свесност или јога, кои се особено корисни за користење како алатки ако сте на првата сесија за звучна терапија или ако чувствувате каква било непријатност за време на вежбањето.

 

Охрабрени сте да се потпрете на алатките и звуците околу вас за поддршка кога е потребно, да дозволите какви било чувства или емоции да доаѓаат и да си одат без отпор, и да не дозволите негативните чувства што може да се појават да ве одвлечат од вашиот фокус или искуство. Како и со медитацијата, негативните чувства што доаѓаат се добар знак, бидејќи му овозможува на вашето тело да ги почувствува, да ги обработи и потоа да ги пушти.

 

Придобивките од звучните бањи

 

Генерално, звучната терапија има многу придобивки и за вашиот ум и за тело, дозволувајќи му на вашиот мозок повторно да ги калибрира вибрациите во вашето тело со природниот свет и природните, аналогни вибрации на светот што овозможува смиреност и ментална вибрациона хармонија.

 

Како резултат на тоа, звучните бањи можат да создадат слични ефекти на медитацијата со зголемување на јасност, фокус, внатрешна смиреност, подобрена меморија, подлабок сон и посилен имунолошки систем. Иако идејата може да звучи неверојатна, постојат научни истражувања и дискусии за да се поддржат овие ефекти врз телото и придобивките што произлегуваат од тоа, како што се илјадниците години историја каде звучното капење или слични практики засновани на звук, редовно се користат како дел од исцелување и религиозна медитација.

 

Повторниот раст на популарноста на звучната терапија само дополнително ја истакнува нашата потреба за внатрешна поврзаност и смиреност во нашиот високо технолошки, вибрационо нарушувачки свет. Може да биде многу корисна практика за оние кои се подготвени да се обидат да направат врска со звуците, вибрациите и нивната внатрешна ментална слика за себе и за светот околу нив, да ја користат звучната бања како начин да започнат физички и ментално исцелување.

 

 

Претходно: Како да престанете да руминирате

Следно: Природни алтернативи на опиоидите

  • 1
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871151/
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.