Подкаст за навреда - зошто треба да слушате

Напишано од Хју Соамс

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Филипа Голд

Нарушен подкаст - Причини за слушање

Подкастот Dopey е совршен спој на информации, знаење и совети за слушателите за дрога и зависност. Шоуто, исто така, содржи здрава доза од она што го нарекува „глупаво с*т“ за слушателите да уживаат. Подкастот Dopey ги пречека гостите, вклучувајќи ги Џејми Ли Кертис, Арти Ланг, Марк Марон и Маргарет Чо. Секој гостин зборуваше за зависноста и како таа ги допре нивните животи.

Подкастот Dopey беше креиран од Дејв и Крис. Двајцата ко-водители на шоуто ги задржаа своите имиња анонимни, како членови на програми за обновување во 12 чекори. Шоуто започна во 2016 година и се уште трае денес со повеќе од 320 епизоди од подкастот.

Поткастот првично беше замислен како ток-шоу за смешната страна на зависноста. Двајцата ја создадоа идејата за шоуто во Центарот за третман на планината за време на престојот во 2011 година. На Дејв и Крис им требаа четири години за да станат постабилни и трезвени за да го започнат. Штом го направија тоа, Дејв и Крис почнаа да снимаат приказни за нивните искуства со дрогите и нивните „наркотици“ навики. Поткастот брзо доби мал, посветен следбеник. Гостите им се придружија на ко-домаќините и почнаа да ги раскажуваат и своите приказни.

Меѓутоа, во 2018 година, ко-водителот Крис имаше релапс на дрога, се предозира и умре, оставајќи го Дејв на војник без него. Објавата за смртта на Крис беше отрезнувачка бидејќи Дејв ја даде тажната вест преку подкастот. Крис бил повреден за време на одмор и лекарите му препишале лекови против болки. Тоа доведе до релапс на хероин што на крајот го уби ко-домаќинот на подкастот.

Смртта на Крис, исто така, доведе до промена на темата и мотивацијата на подкастот Dopey. Веќе не гледа на смешната страна на зависноста. Наместо тоа, повеќе се фокусира на тоа да ги натера слушателите да ги победат своите демони. Подкастот сега се фокусира на ранливите моменти и проблеми што ги доживуваат луѓето кога користат дрога.

Dopey стана огромен хит подкаст благодарение на изложеноста од различни медиумски извори. Преземањата сега се преку покривот и водителот Дејв не пропуштил ниту една недела да објави нова епизода од прераната смрт на Крис. Тоа е форма на терапија за Дејв исто како што подкастот стана форма на закрепнување за слушателите ширум светот. Dopey се слуша низ целиот свет на шест од седумте континенти.

Како што профилот на шоуто растеше со текот на годините, Допеј пречека многу познати познати личности. Џејми Ли Кертис се појави во епизодата 174 на Dopey и стана првиот гостин што плачеше на подкастот. Тоа е момент кој долго живеел во историјата на серијата, особено кога Допеј објавил преку 320 епизоди. Д-р Дру Пински е редовен гостин на подкастот Dopey. Познатиот доктор на славни личности сподели богато знаење и искуства со Дејв уште од првото појавување.

Dopey повеќе не е само подкаст, тоа е заедница во која слушателите добиваат совети и помош додека слушаат приказни за други луѓе кои доживеале слични проблеми. Имаше конгрес во живо, облека и многу повеќе. Dopey обезбеди платформа за Дејв да им помогне на другите, а слушателите најдоа заедница за да им помогнат преку зависност и закрепнување.

 

Претходно: Семејна терапија со системи

Следна: Среден живот криза

Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.