Замена на алкохол со шеќер во закрепнување

Напишано од Пин Нг

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Мајкл Пор

Замена на алкохол со шеќер во закрепнување

Многу луѓе ќе почувствуваат интензивна желба за шеќер откако ќе престанат да пијат. За некои, желбата е толку силна што ја чувствуваат како потреба што некогаш ја почувствувале за пијалок, оставајќи ги да пијат слатка храна на ист начин како што некогаш пиеле алкохол. Иако многумина се изненадени од овие желби, тоа е вообичаен и предвидлив несакан ефект од трезнувањето.

Зошто луѓето копнеат за шеќер кога се трезни?

Клучот за разбирање зошто трезнењето може да биде придружено со интензивна желба за шеќер е во разбирањето на механизмот на зависност. Претходната зависност од алкохол беше резултат на промените во наградните патишта на мозокот, кои ќе почнат да бараат алкохол за да предизвика создавање на хемикалии како допамин и серотонин. Кога некој ќе се отрезни, неговиот мозок престанува да ги произведува овие невротрансмитери, а мозокот, наместо тоа, го идентификува шеќерот како друг начин за стимулирање на нивното производство.

Шеќерот е поврзан со стимулирање на неколку хемикалии за добро чувство, тоа е една од причините што многу луѓе толку многу уживаат во чоколадото. Всушност, желбата за шеќер ја заменува желбата за алкохол. Сепак, ова не е единствено за оние кои се опоравуваат од зависност од алкохол, читањето на која било книга за исхрана ќе нагласи дека многу луѓе, дури и оние кои никогаш не пијат во животот, можат да имаат проблеми со желбата за шеќер.

Што не треба да прават луѓето за желбата за шеќер?

Едно нешто што не треба да го прави зависникот што се опоравува, е грижата за замена на алкохолот со шеќер во закрепнувањето. Одењето трезвено е и неверојатно тежок процес, има многу малку да се добие со додавање на грижа за желбата за шеќер. За повеќето луѓе едноставното прифаќање на тие желби и препуштање на нив ќе биде најдоброто нешто што можат да го направат и ќе им помогне да ја победат зависноста од алкохол преку стимулирање на производството на невротрансмитери.

За многумина, овие желби со текот на времето ќе се намалат и ќе исчезнат. Човечкото тело, како и секој жив организам, бара состојба позната како хомеостаза. Хомеостазата е кога телото е во својата оптимална состојба, а променливите како температурата на телото, нивото на минерали, енергијата се на вистинските нивоа; во суштина, тоа е рамнотежата што телото се обидува да ја најде.

Скоро сè што може да направи човек ќе предизвика промена додека неговото тело реагира и се прилагодува. Без разлика дали станува збор за јадење и пиење, вежбање или само движење помеѓу области со различни температури, телото несвесно ќе започне со процеси за прилагодување. Понекогаш, тие се манифестираат како желби.

Бидејќи откажувањето од алкохол е голема промена за телото, тоа ќе има значителни ефекти додека телото се прилагодува. Поранешниот зависник, слушајќи ги тие желби, може да му помогне на телото да ја врати својата природна рамнотежа. И да се трезнете е доволно тешко без да мора да се спротивставите на желбата за шеќер.

Дали има некакви ризици од замена на алкохол со шеќер при закрепнување

Алкохоличарот што се опоравува прво треба да се фокусира на нивното закрепнување. Се разбира, постојат одредени ризици со желбата за шеќер, но ризиците од релапс и зависност од алкохол се значително полоши.

Една од опасностите е од пренос на зависност. Бидејќи сите зависности работат на истите патишта за наградување во мозокот, зависниците можат да се опорават од една зависност само за да откријат дека ја заменуваат со друга. Ова е една од причините зошто центрите за рехабилитација обично не дозволуваат никаква супстанца или однесување поврзано со зависност, дури и ако тоа не е она што го лекуваат. Најочигледно е да се развие зависност од шеќер, но бидејќи тие патишта за наградување се одржуваат активни, ризикот од други зависности останува.

Исто така, постојат краткорочни и долгорочни ризици од лошата исхрана кога алкохолот се заменува со шеќер при закрепнување. Прекумерниот шеќер може да има речиси непосреден ефект врз квалитетот на животот, со брзање и несреќи кои влијаат на нивото на енергија и расположението, а преку тоа и на социјалните односи. Исхраната богата со шеќер ќе има и добро познати долгорочни здравствени ефекти, од расипување на забите до дебелина.

Сепак, и покрај овие ризици, важно е да се забележи дека ризиците од континуирана зависност од алкохол се многу поголеми. И, ако телото на крајот не престане да копнее за шеќер, тој сепак предизвикува многу помала штета и е многу полесно да се управува од континуираната или обновена зависност од алкохол.

Како да управувате со замена на алкохол со шеќер во закрепнувањето

Ако опоравениот зависник од алкохол чувствува дека треба да се справи со својата желба за шеќер, тогаш чекорите што треба да ги преземат се, во голема мера, исти како и секој што поминува низ истите проблеми.

Важен дел е разбирањето што се случува со телото кога го обработува шеќерот и како тоа влијае на желбата. Кога се консумираат, шеќерите во храната се претвораат во гликоза која се транспортира во крвта; ова се рефлектира во нивото на шеќер во крвта. Зголемувањето на шеќерот во крвта ќе го стимулира создавањето на допамин, хемикалија за добро чувство и инсулин, што ќе го намали нивото на шеќер во крвта за да го регулира. Ова е причината зошто луѓето имаат пад на шеќерот, нивното тело реагира на скок на гликозата во крвта со инсулин, оставајќи ги со низок шеќер во крвта, но и пад на допаминот.

Најдобар начин за управување со желбата е, според тоа, да му помогнете на телото да одржи стабилно ниво на гликоза во крвта. И најдобар начин да го направите тоа преку диета.

Еден од најважните пристапи е да се избегнуваат рафинирани јаглехидрати. Бидејќи тие се веќе рафинирани, телото може брзо да ги претвори во гликоза, предизвикувајќи несреќи и интензивирање на последователната желба за шеќер. Наместо тоа, стремете се кон диета која вклучува храна што е потешко да се вари, како што се влакна или целосна храна, која ќе понуди бавно и стабилно ослободување на шеќери.

Редовното јадење исто така ќе му помогне на телото. Избегнувањето на долги празнини помеѓу оброците ќе помогне да се одржи постојано ниво на шеќер во крвта, избегнувајќи да падне премногу пред следниот оброк. Идеално, нешто треба да се јаде приближно на секои четири часа.

Појадокот е важен оброк, особено затоа што доаѓа по подолг период без храна. Обидот да се фокусирате на протеините во овој оброк ќе ви помогне, создавајќи чувство на ситост, како и избегнување на непосреден шеќер. Исто така е корисно да се обезбеди дека следи целосен и добар ноќен сон.

Конечно, каков и да е ефектот на желбата за шеќер врз струкот, не е добро време за диета. Обезбедувањето дека диетата содржи доволно калории за тој ден, наместо дефицит на диета, ќе се осигура дека телото може да се прилагоди на трезвеноста и управувањето со желбите.

 

Претходно: Што всушност значи да се чувствувате дебело?

Следна: Силеџиство и нарушувања во исхраната

Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.