Зависност од храна

Зависност од храна

автор: Пин Нг  Уредник: Александар Бентли  Прегледано: Мајкл Пор
Рекламирање: Ако купите нешто преку нашите реклами или надворешни врски, може да заработиме провизија.

Зависност од храна

 

Ако имате желба за слатка, солена или храна богата со масти, или се обидувате да јадете умерено, но едноставно не можете, или ако чувствувате вина после јадење, веројатно сте зависни од храна и ги доживувате истите симптоми на повлекување како личноста. справување со злоупотреба на супстанции и зависност.

 

Структурирани сме да уживаме во храната, нашиот мозок еволуирал на таков начин што чувствуваме задоволство од јадење храна која е добра за нас, шеќерот и овошјето создаваат вредна енергија, солта обезбедува хемиска рамнотежа во нашето тело, а здравите масти складираат енергија.

 

Допаминот е одговорен за нашата потреба за шеќер и масти. Иако храната е калорична, тоа беше предност во нашето минато, а не ризик по здравјето. Следствено, нашиот мозок еволуираше систем за наградување за да им служи на активности клучни за постоењето на нашиот вид, како што се репродукцијата и однесувањето на хранење кои го активираат тој систем се поврзани со чувството на добро.

 

Истражувањата покажуваат дека мозокот почнува да реагира на шеќер и масти, дури и пред тие да влезат во нашата уста. Самото гледање на храната ја поттикнува активноста на системот за наградување. Присуството на храна ги поттикнува ослободување на допамин, што доведува до чувство на задоволство.

 

По консумирањето на слатка и мрсна храна нашиот мозок се заситува со допамин и се случува десензибилизација. Бројот на рецептори кои реагираат на тој стимул се намалува, па затоа се потребни се повеќе стимулации за да се почувствува примарното задоволство.

 

Денес, спротивно на нашето историско јас, имаме голема разновидност на храна која ни е лесно достапна, а меѓу нив и големи количини на слатка храна. Ако се земе предвид дека е можно да се добие енергија од многу различни намирници, шеќерот не треба да ни биде приоритет, како што беше во нашето еволутивно минато.

 

Производителите на храна создаваат пакувана храна која намерно ги активира нашите природни центри за задоволство со концентрирани количини шеќер, сол и масти. Размислете за буквално секој вид нездрава храна таму, сите тие спаѓаат во тие три категории, слатки, солени и масни, понекогаш во различни комбинации од трите.

 

Проблемот е кога јадете јаболко. Полн е со тони хранливи материи и влакна кои всушност прават да се чувствувате задоволни, преработената храна е лишена од сите хранливи материи, така што нема да го добиете задоволството11.EL Gordon, AH Ariel-Donges, V. Bauman и LJ Merlo, Кои се доказите за „Зависноста од храна? Систематски преглед – PMC, PubMed Central (PMC); Преземено на 23 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5946262/.

 

Сепак, центрите за задоволство во вашиот мозок светат од солта, мастите и шеќерот, но вие не се чувствувате толку задоволни или заситени. Така да продолжите да јадете. Сега, бидејќи преработената храна е веднаш пријатна, некои од нас го злоупотребуваат фактот дека кога сме под стрес, можеме да ги јадеме тие работи и веднаш да се чувствуваме подобро.

 

Работи на ист начин како алкохолот може да направи некои луѓе да се чувствуваат подобро, речиси веднаш. Додека се борите против стресот и негативните чувства, може да ја изгубите контролата над консумирањето алкохол. И вие би можеле да го сторите истото со храната.

 

Претходно: коцкање цигара

Следно: Зависност од социјалните мрежи

  • 1
    1.EL Gordon, AH Ariel-Donges, V. Bauman и LJ Merlo, Кои се доказите за „Зависноста од храна? Систематски преглед – PMC, PubMed Central (PMC); Преземено на 23 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5946262/
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.