Зависност од кристален мет

Напишано од Хелен Парсон

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Мајкл Пор

Зависност и третман со кристален мет

 

Кристал мет е една од најзлоупотребуваните лекови во Соединетите Држави денес. Лесно е за производство, купување и употреба, што го прави лек по избор за луѓето низ целата земја. Популарноста на телевизиското шоу „Breaking Bad“ го нормализира производството и употребата на мет во многу земји. Постојат аргументи дека поради телевизиското шоу, употребата на мет се зголемила во САД Без разлика дали овој аргумент е вистинит, не постои тајна дека употребата на мет во САД е во пораст.

 

Заедно со тоа што е лек на избор за многу луѓе, метот предизвикува многу зависност. Лекот е стимуланс и ги прави корисниците побудни и побудни. Овие чувства на енергија привлекуваат многу корисници. Исто така, постои чувство за искуство на корисниците на интелигенција по конзумирање на дрогата.

 

Едно време, мет се користел во медицинските услови како лек за слабеење и стимуланс. Сепак, сега се користи како супстанција за рекреација за луѓе кои бараат евтини високи. Денес, мет е деструктивна дрога која предизвикува хаос на умот и телото на корисникот.

Зошто кристал мет е толку зависност?

 

Кристал мет е исклучително зависност. Всушност, тоа предизвикува многу поголема зависност од многу други дроги во светот. Користењето мет само неколку пати може брзо да создаде осакатувачка зависност во која корисниците се борат да функционираат. Експертите за метеж ја нарекоа зависноста од дрога „смртна казна“ бидејќи телото и умот се влошуваат кога се користи.

 

Мет е синтетички стимуланс кој го напаѓа централниот нервен систем на корисникот. Постои исклучително висок потенцијал за корисниците многу брзо да станат зависни од него. Корисниците се чувствуваат будни и полни со енергија по неговото користење. Поради чувството дека се полни со енергија, луѓето се закачуваат, што може да се случи по само една употреба.

 

Лекот бил многу користен за време на Втората светска војна од војниците. На многу мажи кои се бореле на сите страни им била дадена дрога без да знаат што е тоа. Тоа ги држеше будни со часови, овозможувајќи им на војниците да се борат. Подоцна мет се користел во апчиња за слабеење, а им бил даден на спортистите и студентите за да настапуваат на високи нивоа во 1960-тите и 1970-тите.

 

За жал, луѓето сфатија дека правењето мет е лесно и евтино. Тие потоа би можеле да го продадат лекот за уреден профит. Неговата зависничка природа ги врати корисниците да купат повеќе.

Како е зависноста од кристал мет?

 

Метаминот има краткорочни ефекти кои создаваат чувство на будност и будење. Долготрајната злоупотреба на лекот може да предизвика различни здравствени проблеми и да доведе до рана смрт. Мет им дава на корисниците чувство на благосостојба и задоволство кога лекот првпат се зема. Овие ефекти исчезнуваат со текот на времето. Несреќата обично се случува кога лекот поминува.

Краткорочните ефекти од употребата на мет вклучуваат:

 

 • Покачување на крвниот притисок
 • Зголемена телесна температура
 • Брзо чукање на срцето
 • Губење на апетит
 • Несоница
 • Паника
 • Халуцинации
 • Гадење
 • Непредвидливо однесување
 • Напади

 

Не е невообичаено за поединци кои редовно користат метал да изгубат значителни количини на тежина. Лекот го намалува гладот ​​на една личност. Способноста на лекот да направи корисникот да се чувствува буден создава проблеми со спиењето. Мет може да предизвика поединецот да остане буден со денови пред да се сруши. Едно лице може да спие цел ден или подолго.

 

Недостатокот од сон може да предизвика личноста да биде вознемирена, емоционална, лута или вознемирена. Некои поединци може да станат агресивни или насилни. По употребата на мет, вообичаено е корисниците да инјектираат или пушат хероин за да помогнат во падот, што пак може да доведе до зависност од хероин.

 

Неухранетоста е една од главните проблеми со кои лицето се соочува за време на долготрајна злоупотреба на мет, а срцето исто така може да доживее неповратно оштетување11.C. Хамел и Б. Хатон, Психосоцијални и фармаколошки интервенции за зависност од метамфетамин: протокол за преглед на обемот на литературата – Систематски прегледи, BioMed Central.; Преземено на 21 септември 2022 година, од https://systematicreviewsjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13643-020-01499-z.

 

Некои од долгорочните ефекти од употребата на мет вклучуваат:

 

 • Оштетени крвни садови во и околу мозокот
 • Зголемен ризик од мозочен удар
 • Кардиоваскуларни болести
 • Хепатална штета
 • Бубрежно оштетување
 • Долготраен мирис на мет
 • Белодробна болест
 • Проблеми со меморијата
 • Менување на расположението
 • Неухранетост
 • Психоза
 • Депресија
 • епилепсија
 • Расипување на забите

Рехабилитација за зависност од кристал мет

 

Зависноста од мет може да се прекине. Достапни се рехабилитации во домот и амбулантите со програми за ставање крај на зависноста од мет. Рехабилитантите не само што ја третираат зависноста, туку ги решаваат и основните проблеми што постојат. Постојат разлики помеѓу рехабилитација во станбена и амбулантска. Изборот на крајот се сведува на секој човек.

 

Рехабилитација во домот, често позната како стационарно лекување, обично е подобра во лекувањето на зависноста од мет. Стационарната болница за рехабилитација го отстранува корисникот од околината што ја поттикнува употребата на мет. Мет е толку зависна дрога што едно лице може да биде привлечено назад кон него откако ќе присуствува на амбулантска програма. Резиденцијалната нега ги спречува поединците да заминат и да се вратат на лекот.

 

Долгорочните корисници на мет ќе доживеат сериозно повлекување. Присуството на рехабилитација во домот им овозможува да добијат висококвалитетна нега. Персоналот ќе го надгледува процесот на детоксикација и може да им помогне на жителите преку него. Детоксикацијата и повлекувањето често доведуваат до брз релапс. Сепак, рехабилитација во домот помага да се елиминира релапсот. Рехабилитацијата во болница обично трае 30 дена. Клиентите на кои им е потребна дополнителна нега може да останат подолго. Исто така, постојат програми за последователна нега што рехабилитацијата може да ги организира за пациентите.

 

Лицето со послаба зависност од мет може да има пристап до амбулантска нега. Амбулантските програми не се со полно работно време и клиентот едноставно посетува сесии во текот на денот пред да се врати дома. Повеќето амбулантски програми траат од 10 до 12 часа неделно, додека рехабилитацијата обезбедува помош 24 часа на ден.

 

Помош за зависност од мет

 

Зависноста од мет може да биде екстремна и може да го одземе животот на една личност. Има помош на располагање на луѓето кои бараат третман, но првото нешто што едно лице мора да го направи е да признае дека има проблем. Квалитетниот третман му овозможува на поединецот еднаш засекогаш да ја прекине зависноста од мет.

 

Плановите за лекување обезбедуваат повеќе за клиентите отколку само тераписки сесии. Жителите се учат на различни вештини за справување и да додадат аспекти во нивниот живот за да го заменат лекот. Центрите за лекување базирани на докази и холистички ќе додадат практики како што се:

 

 • Јога, внимание и медитација
 • Уметничка терапија
 • Музичка терапија
 • Хипнотерапија
 • Терапија со масажа и акупунктура
 • Спорт, вежбање и исхрана

 

Холистичките терапии ја намалуваат количината на стрес што едно лице го доживува и чувствува. Овие терапии прават чуда за поединци кои се опоравуваат од зависност од мет. Без оглед на видот на рехабилитација што ќе го избере лицето, може да се најде помош. Поддршката за зависноста од мет е достапна за оние поединци кои бараат промена.

 

Претходно: Крек Зависност од кокаин

Следно: Разбирање на зависноста од секс

 • 1
  1.C. Хамел и Б. Хатон, Психосоцијални и фармаколошки интервенции за зависност од метамфетамин: протокол за преглед на обемот на литературата – Систематски прегледи, BioMed Central.; Преземено на 21 септември 2022 година, од https://systematicreviewsjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13643-020-01499-z
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.