Зависност од аниме

Напишано од Пин Нг

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Филипа Голд

Зависноста од аниме многу поединци ја третираат со смеа и превртување на очите. Како може некој сериозно да биде зависен од аниме? Истото еднаш беше кажано за видео игрите. Вистината е дека зависноста од аниме е многу реална и може да биде опасна (како зависноста од видеоигри) за оние кои страдаат од неа.

Во Јапонија, зависноста од аниме го доби името Отаку и зборот се користи за да се опише секој што страда од неволја. Земјата на изгрејсонцето беше родно место на аниме и многу млади поединци, па дури и возрасните се најдоа зависни од гледање аниме телевизиски серии, филмови или читање аниме графички романи.

Кога е измислено аниме?

Аниме е само скратена форма на зборот „анимација“. Иако аниме започна во Јапонија, се пресели од исток кон запад и сега, аниме се прави низ целиот свет. Сепак, терминот „аниме“ е резервиран за цртани филмови, филмови и графички романи специјално направени во или под влијание на јапонската анимација. Честопати, зборот „манга“ се користи на местото на аниме, но двете се заменливи.

Уметноста на анимето може да се проследи наназад до нејзиното потекло во 1917 година. Дури во 1960-тите, анимето како што е познато денес се појавило благодарение на делото произведено од Осаму Тезука. Аниме е дефинирано со неговата употреба на светли бои, енергични ликови и честопати приказни со други световни аспекти.

Во 1990-тите, анимето почна да мигрира надвор од Јапонија и во последните три децении стана популарно низ целиот свет. Иако анимето беше произведено и издадено во Соединетите Држави пред 1990-тите, тие почнаа да се развиваат во деценијата откако се поврзаа со младите луѓе. Иако може да изгледа дека анимето е создадено за деца, како стриповите, има аниме и за возрасни. Некои аниме имаат вкрстена привлечност и за децата и за возрасните. Покемон е пример за аниме што им се допаѓа и на децата и на возрасните.

Ефекти од зависност од аниме

Отаку различно влијае на секој поединец. Слично е на видео игрите бидејќи има некои луѓе кои можат да играат игра и да не се чувствуваат принудени постојано да ја играат на едно седење. Сепак, има и други кои не можат да се повлечат од него.

Општо земено, зависноста од аниме страдаат од тинејџери на возраст од 13 до 18 години. Се верува дека зависноста од аниме влијае на овој опсег на возраст поради тоа што тинејџерите сега имаат повеќе слободи. Многумина го откриваат светот, се подготвуваат за универзитет, се справуваат со стресот од средното училиште и можеби работат после училиште.

Овој период го означува крајот на детството и почетокот на зрелоста и може да биде неверојатно стресен. Затоа, анимето, особено анимето сместено на утописки локации во кои има среќни завршетоци кои не го отсликуваат реалниот свет, е бегство за тинејџерите.

Реалноста може да биде тешко за тинејџерите да се справат со тоа што ги натера да побегнат во ликовите, поставките и заплетот на анимето. Потребата да се справи со реалноста на животот го прави анимето зависно и опасно.

Како анимето влијае на животот на една личност?

Според Фунаси Рида, главен терапевт во Вила Парадизо Тунис и познат експерт за теми, како видеоигри, анимето им нуди на гледачите или читателите она што не го добиваат на друго место. Ниту видео игрите ниту анимето не се нелегални, така што постои идеја дека се безбедни за поединци да ги консумираат со малку внимание. Сепак, истражувањата покажаа дека и зависноста од видеоигри и аниме имаат негативно влијание врз животот на една личност.

Зависноста од аниме предизвикува поединците да се дистанцираат од семејството и пријателите. Можеби единствената причина зошто зависниците не би биле изолирани од семејството и пријателите е ако и блиските луѓе страдаат од зависност од аниме. Поединците можат да станат лесно раздразливи, да страдаат од анксиозност или депресија и да престанат да уживаат во активностите што претходно ги правеле. Честопати, анксиозноста и депресијата се смируваат со гледање аниме за бегство. Родителите, исто така, може да забележат пад на училишните перформанси.

Поединци кои покажуваат отакуизам формираат деструктивна зависност од аниме. Тие почнуваат да копнеат за тоа, трошат прекумерни суми пари на тоа и може да ги уништат односите. Во Cosplay може да се видат и други знаци на зависност од аниме. Cosplay е создаден во Јапонија и е облекување како омилен лик од аниме, книги, филмови и/или телевизиски емисии. Луѓето кои бегаат од реалноста со тоа што се облекуваат како нивните омилени ликови може да страдаат од зависност од аниме.

Еден Отаку одлучува да живее во фикција над социјалната реалност. Тие можат да разликуваат реалност и фантазија, но претпочитаат фикција поради леснотијата што ја овозможува во животот. Аниме нуди можност да се опуштите и да се депресирате, додека комуникацијата со другите е тешка. Во некои случаи, Отаку игнорира сè освен аниме бидејќи поединецот создал нови стандарди и вредности врз основа на анимето што го гледа. Светот надвор се смета за нефункционален, но анимето не е.

Колку е познато за зависноста од аниме?

Слободно може да се каже дека е познато само малку за зависноста од аниме и потребни се повеќе истражувања за тоа. Како што беше претходно наведено, многу луѓе се смеат кога се споменува зависност од аниме. Како може човек да биде зависен од цртана серија? Тоа е исто како да сте зависни од Интернет, видеоигри или Snap Chat. Сепак, додека не се направат повеќе истражувања, може да биде тешко да се дијагностицира некој со зависност од аниме.

Она што е познато е дека Отакусим нуди алтернативен пат кон мејнстрим културата. Има конвенции, забави и заедници со други кои гледаат и уживаат во аниме. Тоа е заедница за луѓе кои веќе не се чувствуваат дел од нешто.

Бидејќи им овозможува на поединците кои се чувствуваат исклучени да се поврзат со другите во заедницата, тоа ја одразува културата на дрога. Сепак, дрогата не е она што го „променува“ умот на Отаку, тоа е анимето што го прави тоа.

Аниме е многу повеќе од само гледање телевизиски серии и филмови или читање графички романи. Постојат Cosplay конвенции, заедници и повеќе дизајнирани за луѓе кои уживаат во аниме, и тие создаваат уште поопасна ситуација за оние кои се зависни од него.

 

Претходно: Како да се справите со зависноста од видео игри

Следна: Игра Трансфер феномени

Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.