Ослободете се од работа за рехабилитација

Напишано од Пин Нг

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Мајкл Пор

Како да побарате отсуство од работа за рехабилитација

Сфаќањето дека ви треба третман може да биде многу полесно за многу луѓе отколку да им кажувате на другите за вашата состојба. Ова особено важи за работодавците од кои мора да побарате слободно време од работа за да присуствувате на рехабилитација. Подигнувањето на темата сам со вашиот шеф може да ве исполни со трепет. Не е изненадувачки што толку многу луѓе одложуваат да им кажат на своите работодавци поради страв дека ќе бидат отпуштени или дисквалификувани од работата на која служат.

 

Сепак, повеќето работодавци ќе ја разберат вашата ситуација и ќе помогнат во организирањето на времето потребно за да се подобрите. Добриот вработен е вредна стока, која вреди да се жртвува за да се задржи и да се помогне да се подобрат. Наместо да ги надминете најлошите сценарија, далеку е подобро да се фокусирате на позитивното. Ако сè уште се борите со одлуката да му кажете на вашиот работодавец, имајте го на ум следново.

 

Закрепнувањето е во корист на вашето место на работа

 

Можеби на почетокот изгледа контраинтуитивно, но благосостојбата на вработените е главна грижа за работодавците. Тие разбираат дека вашето здравје и благосостојба се од витално значење за нивното работно место, дури и ако треба да одвоите време за да се опоравите од зависноста. Ќе откриете дека многу работодавци доброволно ќе помогнат да се осигурате дека ќе закрепнете и ќе станете подобри бидејќи тоа не само што ви помага, туку тие ќе добијат ценет, здрав вработен по вашето враќање. Имајќи го ова на ум, повеќето угледни работодавци го олеснуваат ослободувањето од работа за рехабилитација.

 

Правилата и регулативите на работодавачот Ви дозволуваат да се ослободите од работа за рехабилитација

 

Во изминатите неколку децении беа донесени низа закони кои собраа нови права за вработените. Ова значи дека вашата работа може да биде заштитена со закон ако треба да присуствувате на рехабилитација за да се опоравите од зависност. Ова ги вклучува и федералните и државните закони кои опфаќаат што можат и што не можат да прават работодавците. Едноставно кажано, вие сте во силна позиција ако треба да земете одмор од вашата работа за да присуствувате на рехабилитација.

 

Избледување на стигмата

 

Не беше одамна кога зависноста со себе носеше јавна стигма толку силна што многу луѓе молчеа и дозволија нивната зависност да се влоши. Денес, стигмата е сè уште присутна, но не ни приближно толку лоша како некогаш. Она што другите го мислат има помало значење во споредба со вашето здравје и благосостојба11.Ј.-М. Фигуередо, C. García-Ael, A. Gragnano и G. Topa, Благосостојба на работа по враќањето на работа (RTW): систематски преглед – PMC, PubMed Central (PMC); Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7602369/. Дури и најдобрите луѓе се лизгаат, што значи дека не треба да дозволите да ве спречи да добиете помош порано отколку подоцна.

 

Закон за семејно медицинско отсуство (FMLA)

 

Ова е федерален закон кој обезбедува заштита од отпуштање ако треба да присуствувате на рехабилитација. Ако сте работеле за иста компанија 12 месеци, бизнисот има повеќе од 50 вработени или работите за владина или непрофитна агенција, тогаш најверојатно сте покриени со FMLA. Прво треба да проверите кај адвокат кој е специјализиран за такви закони за да се осигурате дека сте заштитени.

 

Ќе треба да ги следите сите правила и прописи според законот, што често го спроведува одделот за човечки ресурси на компанијата каде што работите. Ако сте отпуштени, тогаш можете да го тужите работодавачот според FMLA.

 

Претходно: Добрите и лошите страни на локалната рехабилитација

Следно: Објаснето е рехабилитација за зависност од секс

  • 1
    1.Ј.-М. Фигуередо, C. García-Ael, A. Gragnano и G. Topa, Благосостојба на работа по враќањето на работа (RTW): систематски преглед – PMC, PubMed Central (PMC); Преземено на 8 октомври 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7602369/
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.