Дали сум алергичен на алкохол?

Напишано од Хју Соамс

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Мајкл Пор

Како да препознаете дали сте алергични на алкохол

 

Нема сомнение дека алкохолот има ефект врз умот и телото. Сепак, одредени луѓе може да бидат алергични на алкохол и да имаат реакции кои во ретки случаи може да имаат потреба од хоспитализација. Признавањето дека сте алергични на алкохол не е толку едноставно бидејќи има други фактори кои се вклучени.

 

Несаканата реакција обично е знак дека сте алергични на одредена супстанција. Сепак, има луѓе кои имаат нетолеранција или зависност од алкохол што не се смета за алергично. Тоа е затоа што им недостасува еден од потребните ензими, како што е алдехид дехидрогеназа или алкохол дехидрогеназа што го обработува алкохолот во телото.11.Б. Wüthrich, Алергиски и нетолерантни реакции на вино – PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 19 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6883207/.

 

Симптоми на алергија на алкохол

 

 • Дијареа
 • Тешкотии при дишење
 • Брзо чукање на срцето
 • Се чувствувате жешко, како да имате треска
 • Исцрвенето лице, кое често е црвено
 • Главоболки
 • Металоиди
 • Коприва
 • Низок крвен притисок
 • Исип
 • Болки во стомакот
 • Затнат нос

 

Иако некои од симптомите на алергија на алкохол може да звучат сериозно, тие обично се благи по природа. Ако почувствувате дека се појавуваат, тогаш треба веднаш да престанете да пиете алкохол. Ова ќе овозможи супстанцијата да ослабне и на крајот да исчезне од вашиот систем.

 

Да се ​​биде алергичен на алкохол генерално не бара хоспитализација или третман, освен ако не консумирате премногу. Алергиската реакција, иако е ретка, е генерално посериозна и во некои случаи може да бара итен третман.

 

Симптоми на алергиска реакција на алкохол

 

Имајте на ум дека поголема е веројатноста да имате алергиска реакција ако страдате од астма, поленска треска, алергии на храна, Хочкинов лимфом или сте од азиско потекло22.Т. Skaaby, Здружение на консумација на алкохол со алергиска болест и астма: мултицентрична Менделова рандомизација анализа – PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 19 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7613132/. Земањето одредени лекови, исто така, може да ве направи поранливи на алергиска реакција која ќе има еден или повеќе од следните симптоми.

 

Како се чувствува алергиската реакција на алкохол?

 

 • Грчеви во стомакот
 • колапс
 • Rashes

 

Анафилаксата е најтешка од алергиските реакции бидејќи може да предизвика гадење, повраќање и слаб, но забрзан пулс. Сепак, најсериозниот дел од овој тип на реакција е отежнато дишење и оток околу устата и грлото. Ако тоа се случи, ќе треба да се јавите на 911 и веднаш да добиете итна помош.

Поврзани алергиски реакции

 

Имајте на ум дека можеби не реагирате на алкохолот, туку на некоја од другите супстанции кои се наоѓаат во алкохолните пијалоци. Може да имате алергиска реакција на следново:

 

 • Јачмен
 • Јајца
 • Глутен
 • Грозје
 • Хистамини
 • Хмел
 • 'Рж
 • Морски производи
 • Натриум метабисулфит и сулфити
 • Пченица или квасец

 

Од многуте алкохолни пијалоци кои содржат алергени, црвеното вино е најверојатно од сите да предизвика реакција. Пивото и вискито исто така содржат алергени како јачмен, хмељ, пченица и квасец. Доколку имате реакција на некоја од овие супстанции, тогаш треба да избегнувате алкохолни пијалоци кои ги содржат.

 

Ако треба да претрпите реакција и не сте сигурни за причината и мислите дека може да биде затоа што сте алергични на алкохол, јавете се кај вашиот лекар. Објаснете ги симптомите што сте ги доживеале и проверете се за физички преглед. Вашиот лекар можеби ќе може да направи тест на кожата што ќе утврди дали страдате од алергиска реакција.

 

Претходно: Живеење со алкохоличар

Следно: АА против НА

 • 1
  1.Б. Wüthrich, Алергиски и нетолерантни реакции на вино – PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 19 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6883207/
 • 2
  2.Т. Skaaby, Здружение на консумација на алкохол со алергиска болест и астма: мултицентрична Менделова рандомизација анализа – PMC, PubMed Central (PMC).; Преземено на 19 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7613132/
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.