Дали луксузната рехабилитација е губење пари?

автор: Пин Нг Уредник: Александар Бентли Прегледано: Мајкл Пор

[popup_anything id="15369"]

Дали луксузната рехабилитација е губење пари?

 

Зависноста влијае на луѓето на различни начини. Поради различните степени и разликите во зависноста, постојат различни видови на рехабилитација. Не се сите рехабилитации исти и има многу за секој центар за рехабилитација.

 

Програма за третман на рехабилитација ќе ви понуди можност да се подложите на детоксикација. Сепак, во програмата за третман на рехабилитација има повеќе од само детоксикација. При изборот на рехабилитација, треба да ја земете предвид програмата за лекување и сите нејзини понуди.

 

Луксузната рехабилитација е највисок квалитет на достапен третман. Луксузната рехабилитација не само што нуди третман од светска класа од професионалци посветени на помагање на клиентите, туку и поставувањето на секој центар е идеално за жителите кои бараат целосна релаксација.

 

Цената за присуство на луксузна рехабилитација е повисока отколку во стандардна установа за рехабилитација. Покрај тоа, луксузните рехабилитации можеби не се наоѓаат во близина, што значи дека треба да патувате големи растојанија за да присуствувате на програмата.

 

Кога размислувате дали да присуствувате на луксузна рехабилитација, мора да одлучите дали инвестицијата во вашата иднина навистина вреди. Многу од луѓето кои посетуваат луксузни рехабилитации сметаат дека инвестицијата во нивната иднина целосно вреди. На крајот, повторно добивате контрола врз вашиот живот и ги учите алатките што треба да ги користите за да останете трезни.

 

Значи, кои се придобивките од посетата на програма за третман на луксузна рехабилитација?

 

Прилагоден план за третман

 

Можеби најголемата придобивка од престојот во луксузна рехабилитација е приспособениот план за нега што го нуди установата. Стандардната рехабилитација често обезбедува програма за третман што одговара на сите за своите клиенти. Додека клиентите можат да добијат помош, програма со една големина не одговара на сите потреби на жителите.

 

Прилагодена програма одговара на потребите на клиентите. Индивидуализираниот план е насочен кон менталните и физичките проблеми што ги доживуваат жителите. Програмата е усогласена со вашите специфични потреби, што ја прави поголема веројатноста дека ќе стекнете трезвеност.

 

Еден од клучните делови на третманот во луксузната рехабилитација е двојната дијагноза. Третманот со двојна дијагноза може да ги реши проблемите со менталното здравје кои коегзистираат со зависноста. Прашања како што се депресија, ПТСН, анксиозност и други проблеми со менталното здравје може да се третираат заедно со злоупотреба на супстанции.

 

Специјализирано внимание

 

Луксузната рехабилитација има низок сооднос од клиент до персонал. Ова ви овозможува да го добиете вниманието што ви треба за да го подобрите закрепнувањето. На стандардна рехабилитација, може да ви биде доделено одредено време со советниците и тоа време ретко се зголемува. Ќе можете да го добиете потребното време со членовите на персоналот за да научите нови вештини и алатки за да се справите со зависноста.

 

Ќе најдете поголем степен на слобода на луксузна рехабилитација. Иако има структура на дневниот распоред, постои флексибилност во луксузната рехабилитација.

 

Вниманието и грижата се на високо ниво на луксузната рехабилитација. Овие две области се важни во закрепнувањето на поединецот кој страда од зависност. Ќе добиете најголема грижа додека престој во луксузен центар за третмани. Секоја личност е единствена и грижата што ја добивате ќе биде специјализирана за да ги задоволи тие потреби.

 

Дискретно и приватно

 

Многу луѓе кои бараат помош од рехабилитација сакаат да го задржат својот престој приватен. Луксузните рехабилитации имаат способност да ги држат работите тивки, дискретни и приватни, држејќи ги љубопитните погледи подалеку од нивниот престој.

 

Луксузните рехабилитации се идеални за познати личности, богати поединци и познати личности. Престојот во луксузна рехабилитација им гарантира на овие лица да го задржат својот престој дискретен. Оддалечените локации и високите безбедносни мерки ви овозможуваат да го задржите вашиот престој во рехабилитација приватен.

 

Често ќе најдете приватни соби во луксузната рехабилитација. Ова ви дава можност да се опоравите без други да влезат во вашиот простор. Ќе имате анонимност и ќе можете да комуницирате со другите кога ќе ви се допадне. Просторот внатре и надвор од луксузната рехабилитација ви дава многу шанси да избегате доколку е потребно.

Третманот е холистички

 

Луксузната рехабилитација е насочена кон целиот ум и тело. Додека стандардната рехабилитација обезбедува детоксикација и терапија на клиентите, таа не ја таргетира целата личност како луксузната рехабилитација.

 

Холистичкиот третман е насочен кон менталните, духовните, емоционалните и физичките потреби на жителите. Се користат различни третмани како EMDR, музика, коњи, авантуристичка терапија и многу повеќе.

 

Покрај холистичките третмани, луксузните рехабилитации обезбедуваат и сесии за медитација и јога. Можете исто така да примате спа третмани, сесии за масажа и многу повеќе. Овие погодности не се достапни во стандардна рехабилитација.

 

Луксузната рехабилитација може да ви помогне да живеете здрав начин на живот после дрога и/или алкохол. Ако можете да создадете здрав начин на живот, тогаш имате посилни шанси да останете трезни.

 

Прекрасни локации

 

Луксузните рехабилитации се наоѓаат на некои прекрасни локации. Честопати, луксузната рехабилитација се смета за одморалиште. Па, тоа не е премногу далеку од вистината. Тоа е одморалиште за поединци да станат подобри, чисти и трезни. Локациите ви даваат шанса да излезете од областите што помогнаа да се создаде злоупотреба на алкохол и дрога.

 

Мирниот амбиент ќе ви даде совршена позадина за опоравување од зависноста. Нема да имате амбиент како болница на луксузна рехабилитација. Се чувствува повеќе како одморалиште. Ќе имате шанса да се опуштите кога не сте на терапија11.AB Laudet, R. Savage и D. Mahmood, Pathways to Long-Term Recovery: A preliminary Investigation – PMC, PubMed Central (PMC); Преземено на 23 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1852519/.

 

Постојат различни локации за луксузни рехабилитација. Може да најдете рехабилитации покрај плажа, центри покрај езеро или пустински локации кои ве оддалечуваат од средини што ја поттикнуваат зависноста. Заедно со бегството од локациите што помогнаа со зависноста, луксузната рехабилитација ви дава можност да избегате од истите луѓе со кои претходно сте поминале време.

 

Има многу придобивки од присуството на луксузна рехабилитација. Ќе имате холистички програми за третман во луксузни услови. Целосната програма за третман ќе ви даде шанса да водите живот без супстанции и да ја контролирате вашата иднина.

Добивање помош од луксузна рехабилитација

 

Ако сте подготвени да го направите првиот чекор за да добиете помош, тогаш луксузната рехабилитација би можела да биде идеална дестинација за вас. Персонализирана терапија, единствени програми за третман и фантастични удобности може да ви помогнат да го завршите циклусот на злоупотреба на алкохол и дрога.

 

Стандардна рехабилитација сè уште може да ви ја обезбеди потребната помош, но имањето програма што е прилагодена на вас може да биде од корист. Престојот во луксузна рехабилитација може да ви помогне уште еднаш да се вклучите во животот. Можеби ќе можете да останете поврзани со надворешниот свет и да продолжите со вашата работа.

 

Луксузната рехабилитација редовно работи со директори, познати личности и други луѓе од висок профил. Ова овозможува да се добие потребната приватност. Луксузната рехабилитација е идеална опција за секој што бара помош и може да биде совршен начин да се стави крај на зависноста.

 

Која е најскапата луксузна рехабилитација?

 

Remedy Wellbeing е моментално најскапата луксузна рехабилитација во светот и прва установа за лекување од 1 милион долари. Со постојани шпекулации за гости и алумни кои гласат како списокот на гости во Давос, многумина прашуваат дали Луксузната рехабилитација е губење пари, но само неколку можат да си дозволат да дознаат.

 

Следно: Луксузна рехабилитација против стандардна рехабилитација

  • 1
    1.AB Laudet, R. Savage и D. Mahmood, Pathways to Long-Term Recovery: A preliminary Investigation – PMC, PubMed Central (PMC); Преземено на 23 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1852519/
Веб-страница | + објави

Александар Стјуарт е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats. Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства на кои им е потребна апсолутна дискреција како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .