Топ локации

Локации за рехабилитација во САД

Кога донесувате одлука за тоа кој центар за рехабилитација од зависност да присуствувате, проверете дали истражувате неколку објекти и разговарате со советник за прием пред да изберете каде сакате да одите за закрепнување од зависност. Националната асоцијација на советници за алкохолизам и злоупотреба на дроги (NAADAC) го нуди овој совет: „Не плашете се да поставувате прашања. Следното е листа на најдобрите центри за лекување во Америка со цени, прегледи, достапност, детали за резервации и повеќе. Како независен ресурс, обезбедуваме сеопфатни информации за сите опции, така што оние кои бараат рехабилитација можат да донесат информирани одлуки кога ќе дојде време да ја најдат својата совршена установа.

Калифорнија

Калифорнија

Флорида

Флорида

Њујорк

Њујорк

Тексас

Тексас

Колорадо

Колорадо

Аризона

Аризона

Мејн

Мејн

Арканзас

Арканзас

Пенсилванија

Пенсилванија

Визи за долг престој

Визи за долг престој

Грузија

Грузија

Визи за долг престој за лекување

Визи за долг престој за лекување

Јута

Јута

Вајоминг

Вајоминг

Места за рехабилитација во Европа

Вие ги заслужувате најдобрите достапни опции за третман, поради што ја подготвивме оваа листа на исклучителни центри за рехабилитација низ Европа. Нашата цел беше да ви олесниме со собирање на сите релевантни информации на едно место за вашето пребарување да биде потемелно и поинформативно.

Шпанија

Шпанија

Обединето Кралство

Обединето Кралство

Швајцарија

Швајцарија

Германија

Германија

Франција

Франција

Шведска

Шведска

Холандија

Холандија

Португалија

Португалија

Италија

Италија

Полска

Полска

Финска

Финска

Исланд

Исланд

Белгија

Белгија

Монако

Монако

Австрија

Австрија

Места за рехабилитација во Азија

Станува сè повообичаено луѓето да патуваат во Азија за да добијат третман за рехабилитација. Ова главно се должи на две причини: азиските клиники за рехабилитација наплаќаат помалку од рехабилитациите на запад, и многу е полесно да се најдат сигурни информации за клиниките за рехабилитација во Азија отколку за рехабилитациите во западните земји. Поради тоа, многу луѓе одлучуваат дека кога им е потребен третман за рехабилитација, нивната најдобра опција може да биде еден од центрите за рехабилитација во Азија. Сепак, ова покренува некои прашања. На пример, која клиника за рехабилитација треба да ја изберат? Дали постојат меѓународни мрежи за рехабилитација? Кои земји се најбезбедни кога станува збор за избор на клиника за рехабилитација?

 

Следните делови ќе ви помогнат да донесете информирана одлука за тоа рехабилитации во Азија. Ќе дознаете кои клиники за рехабилитација се достапни, колку чинат, како да го изберете вистинскиот центар за рехабилитација за вас и кога станува збор за избор на клиника за рехабилитација, можеби ќе научите и една или две работи што не сте ги знаеле претходно.

Тајланд

Тајланд

Индонезија

Индонезија

Сингапур

Сингапур

Виетнам

Виетнам

Јапонија

Јапонија

Хонг Конг

Хонг Конг

Тајван

Тајван

Малезија

Малезија

Камбоџа

Камбоџа

Локации за рехабилитација на GCC

На Блискиот Исток капацитетите за рехабилитација се многу нова работа, што главно се должи на фактот што навистина не се зборуваше за рехабилитација или дури и работи поврзани со рехабилитација. Тоа беше повеќе само објаснето и не се размислуваше воопшто до неодамна. Тоа се промени со отворањето на центри за рехабилитација во повеќето поголеми градови во GCC (Заливски совет за соработка).

 

Луксузните велнес хотели на Блискиот Исток GCC обично се плаќаат сами и се движат од 50 до 100,000 американски долари месечно за престој. Постојат различни видови на Луксузни хотели за благосостојба во Дубаи, Абу Даби и други места. Третманот може да биде многу скап во зависност од центарот за рехабилитација што ќе го изберете, па затоа е препорачливо да ги споредите цените пред да изберете давател на услуги за рехабилитација.

Саудиска Арабија

Саудиска Арабија

Оман

Оман

Локации за рехабилитација во Австралија

Австралија е една од географски најизолираните земји во светот, но сепак има многу опции за рехабилитација ширум Австралија. Австралија е дом на голем број клиники за рехабилитација од дрога. Географската изолација на Австралија понекогаш може да работи во нејзина корист кога станува збор за обезбедување приватност и безбедност за пациентите кои претпочитаат анонимност за време на третманот. Австралија има неколку висококвалитетни рехабилитација од зависност програми, вклучително и луксузни рехабилитации.

Здравствена виза за QLD

Здравствена виза за QLD

Здравствена виза за долг престој Австралија

Здравствена виза за долг престој Австралија

Патувајте во Австралија за лекување

Патувајте во Австралија за лекување

Локации на ЛАТАМ за рехабилитација

Ако вие или некој што го сакате се борите со зависност од дрога или алкохол, не се откажувајте од надежта. Постојат достапни опции за третман кои се покажаа успешни за илјадници луѓе исто како вас. Додека центрите за третман во Соединетите Држави можеби се вашата прва опција, има многу убедливи причини зошто поединците треба да ги разгледаат опциите за рехабилитација во Латинска Америка. Латинска Америка одамна е позната како дестинација за оние кои бараат алтернативни третмани надвор од традиционалните западни пристапи. Многу искусни професионалци за рехабилитација од дрога ќе ви кажат дека не е најважно каде одите на рехабилитација - туку она што го правите додека сте таму. Ако ова е вистина, тогаш зависниците кои бараат квалитетни услуги за лекување на зависности на врвни локации во Латинска Америка имаат добри шанси да постигнат трајна трезвеност за време на нивниот престој и долго откако ќе се вратат дома.

Бразил

Бразил

Мексико

Мексико

Аргентина

Аргентина

Перу

Перу

Колумбија

Колумбија

Чиле

Чиле

Локации за рехабилитација на Карибите

Рехабилитацијата на Карибите може да биде многу работи. Тоа може да значи одење во центар на остров каде што има многу одвлекувања и многу активности. Или тоа може да биде одење во центар за рехабилитација кој има повеќе клинички пристап со помалку работа, освен да се опорави. Главната придобивка е што извесно време бегате од вашиот нормален живот на една од најдобрите локации и се фокусирате на вашето закрепнување, што за многумина ги тера да се фокусираат подобро и да работат понапорно на тоа бидејќи не се бомбардирани со сите надворешни работи. од пријателите и членовите на семејството. Во зависност од тоа каде одите, може да има достапни активности кои ќе ви помогнат да не размислувате за работите. Некои луѓе одат во установи кои се повеќе клинички и не многу социјални затоа што сакаат најголема приватност и доверливост за сè.

Панама

Панама

Коста Рика

Коста Рика

На Бахамите

На Бахамите

Места за рехабилитација во Африка

Повеќе луѓе денес од кога било досега бараат рехабилитација во Африка за нивните зависности, што го прави наоѓањето на соодветен центар за рехабилитација една од најважните одлуки што може да ги донесе поединецот. Знаеме дека ова е тежок и често тежок процес. Затоа, подолу направивме листа на најдобри рехабилитатори во Африка; да ви помогне брзо и лесно да пребарувате низ сите опции достапни во вашата земја и да ја изберете програмата за лекување што најдобро ги задоволува вашите потреби. Со толку многу различни програми достапни, не е секогаш лесно да се најде она што го барате, па се надеваме дека нашиот дел Топ локации на Rehabs Africa ќе ви помогне да се движите низ овие избори со поголема леснотија.

Мароко

Мароко

Тунис

Тунис

Египет

Египет

Јужна Африка

Јужна Африка

Нигерија

Нигерија

Кенија

Кенија

Гана

Гана

Танзанија

Танзанија

Маурициус

Маурициус

Светски локации за рехабилитација

Русија

Русија

Кина

Кина

Кувајт

Кувајт

Канада

Канада

Индија

Индија

Пакистан

Пакистан

Топ дестинации за рехабилитација

Малибу, Калифорнија

Малибу, Калифорнија

Лос Анџелес, Калифорнија

Лос Анџелес, Калифорнија

Miami, FL

Miami, FL

Chicago, IL

Chicago, IL

Феникс, АЗ

Феникс, АЗ

Тусон, Аризона, AZ

Тусон, Аризона, AZ

Скотсдејл, Азербејџан

Скотсдејл, Азербејџан

Хјустон, Азербејџан

Хјустон, Азербејџан

Темпе, Аризона

Темпе, Аризона

Сан Диего, Калифорнија

Сан Диего, Калифорнија

Областа на заливот, Калифорнија

Областа на заливот, Калифорнија

Хемптонс, Њујорк

Хемптонс, Њујорк

Марбела

Марбела

Цирих

Цирих

Ибица

Ибица

Куала Лумпур

Куала Лумпур

Пукет

Пукет

Chiang Mai

Chiang Mai

Бали

Бали

Миконос

Миконос

Мајорка

Мајорка