Вознемиреност

Напишано од Пин Нг

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Dr Рут Аренас Мата

Разбирање на Hangxiety

 

Ноќта со обилно пиење носи некои непријатни чувства следниот ден. Може да се чувствувате ментално и физички исцрпени, а можеби и болни кога вашето тело почнува да се детоксицира. Може да почувствувате главоболки, гадење и малку збунетост наутро. Некои луѓе се дехидрирани кога ќе се разбудат, а други може да имаат дијареа. Заедно со овие чувства, може да се чувствувате и вознемирени.

 

Обилното консумирање алкохол различно влијае на секого. Сепак, се чини дека повеќето луѓе - ако не и сите - кои се будат со мамурлак имаат некаков вид на загриженост што се наметнува. Будењето со мамурлак може да ве остави со тркачки ум и да се грижите за она што се случи претходната ноќ. Можеби се прашувате дали сте се засрамиле или се случило нешто друго што не се сеќавате. Ова е познато како анксиозност од мамурлак, или мамурлак.

 

Што е тоа анксиозност од мамурлак?

 

Ајде да започнеме со расчистување на нешто. Hangxiety не е медицински термин и ако разговарате со професионалец за ментално здравје или лекар за тоа, тие првично може да ве погледнат со збунет израз11.Б. Марш, М. Карлајл, Е.Е. Картер, П. Хјуз, С. Мекгеј, В. Лоун, Т. Стивенс, А. МекАндру и Ц. Морган, [PDF] Срамежливост, нарушувања на употребата на алкохол и „немирна анксиозност“: натуралистичка студија за социјални алкохоличари | Семантички научник, [PDF] Срамежливост, нарушувања на употребата на алкохол и „немирна вознемиреност“: натуралистичка студија за социјални алкохоличари | Семантички научник.; Преземено на 29 септември 2022 година, од https://www.semanticscholar.org/paper/Shyness%2C-alcohol-use-disorders-and-%E2%80%98hangxiety%E2%80%99%3A-A-Marsh- Carlyle/2bb7fe6671a6504c1dee4b29647526179308c1ba. И покрај тоа што анксиозноста е немедицински термин, тој е многу реален, некои луѓе го нарекуваат „страв“.

 

Д-р Десрин Н. Дадли тврди дека анксиозноста е симптом на откажување од алкохол. Вознемиреноста од мамурлак е поблаг симптом на одвикнување од алкохол. Откажувањето од алкохол обично се јавува кај поединци кои силно консумираат алкохол, но чувството на вознемиреност по една ноќ на напорно пиење може да влијае на сите. Вознемиреноста постои поради влијанието на алкохолот врз мозокот.

 

Конзумирањето алкохол го менува нивото на хемикалии во мозокот. Серотонин, кој го регулира расположението и нивото на анксиозност на една личност, е една од хемикалиите на кои влијае употребата на алкохол. Алкохолот може да има смирувачки ефект врз луѓето благодарение на неговата способност да го потисне централниот нервен систем. Кога ќе исчезне дејството на алкохолот за добро чувство, нивото на вашата анксиозност може да се зголеми ненадејно и драматично.

 

Може да пиете неколку силни пијалоци навечер за да се опуштите. Сепак, следното утро стравот што сте се обиделе да го испиете се враќа поради испарувањето на ефектот на добро чувство и зголеменото ниво на анксиозност.

 

Hangxiety против ГАБА

 

Анксиозноста може да се припише и на влијанието на алкохолот врз невротрансмитерите познати како ГАБА и глутамат. Овие невротрансмитери имаат спротивставени инхибиторни и стимулирачки ефекти врз вашиот мозок. ГАБА ја намалува активноста на нервниот систем и произведува смирувачки ефект.

 

Глутаматот го активира нервниот систем и работи со мозочните функции како сознавањето, меморијата и учењето. Истражувањата покажаа дека алкохолот може да го имитира влијанието на ГАБА врз мозокот и во исто време, го инхибира глутаматот.

 

Причини за анксиозност

 

Ноќта на големо консумирање алкохол создава физиолошки промени во вашиот мозок. Кога пиете алкохол, има зголемување на ГАБА. Тоа предизвикува да се чувствувате смирено и опуштено. Откако ќе престанете да консумирате алкохол, ќе почувствувате симптоми на повлекување.

 

Вашето тело се навикнува да има алкохол во својот систем. Го користи алкохолот како патерица за да се чувствува смирено и опуштено. Откако ќе го отстраните алкохолот од телото, често следи анксиозноста и соодветно се зголемува.

 

Ноќното пиење може да предизвика прекин на распоредот за спиење. Покрај тоа, борбата против мамурлакот може да предизвика телесни нарушувања додека вашето тело се бори да се опорави или да продолжи без алкохол. Може да почувствувате анксиозност и депресија од комбинирањето на овие фактори.

 

Ако користите алкохол за да ја намалите анксиозноста, тоа може да биде голем проблем. Пиењето за да се намали анксиозноста е маѓепсан круг бидејќи колку повеќе пиете, толку повеќе станувате анксиозни. Ја зголемувате потрошувачката на алкохол за да ја намалите анксиозноста. Ова е еден начин на кој проблемите со алкохолот и анксиозноста започнуваат и продолжуваат со текот на времето.

 

Тогаш станувате зависни од пиење алкохол за да го поминете вашиот секојдневен живот. Кога алкохолот станува механизам за справување со анксиозноста, тој може да работи на краток рок. Сепак, употребата на алкохол за постојано намалување на анксиозноста може да има обратен ефект. Ова само ќе ја влоши вашата анксиозност.

 

Симптоми на анксиозност

 

Можеби ќе ви биде тешко да ги намалите симптомите на анксиозност. Дури и ако пиете мала количина алкохол, сепак може да доживеете вознемиреност од мамурлак.

 

Симптомите на анксиозност вклучуваат:

 

 • Нервоза
 • Жалење и/или страв за вистински или согледани дејства во текот на претходниот ден или ноќ кога пиеле
 • Летаргија, замор и замор
 • Тешкотии да се концентрираат или да ги завршат секојдневните задачи на работа или училиште
 • Брза срцева фрекфенција
 • Промена на расположението, фрустрација и/или лутина
 • Тага и депресија создадени од анксиозност
 • Губење на меморијата поврзано со алкохол што доведува до загрижувачки шеми на размислување за непознати дејства или однесувања

 

Чувството на вознемиреност и жалење често доведува до вознемирувачки мисли кои постојано се повторуваат во вашиот ум. Овие мисли се од претходната вечер и може да предизвикаат да се згрчете поради нив поради непријатните спомени. Ако сте доживеале затемнување поради пиење, вашата вознемиреност може да биде уште поголема.

 

Се верува дека поединците кои страдаат од социјална анксиозност или анксиозност предизвикана од стрес на дневна основа имаат поголема веројатност да доживеат висат над анксиозноста. Можеби ќе можете да се смирите и да се опуштите по неколку пијалоци за да ја намалите анксиозноста. Меѓутоа, штом анксиозноста ќе помине, симптомите се појавуваат.

 

Ослободете се од анксиозноста

 

Без оглед на вашата храна или вода што ја внесувате, сепак може да доживеете мамурлак и покрај тоа што пиете два или три алкохолни пијалоци. Ако се разбудите и почувствувате мамурлак со анксиозност како еден од симптомите, треба да започнете со третирање на мамурлакот како едно комплетно прашање.

 

Треба да пиете многу вода, да се одморите и да се обидете да се опуштите најдобро што можете. Многу луѓе пијат пијалоци спакувани со електролити како што е Gatorade. Сепак, овие пијалоци можеби нема да ја елиминираат вашата анксиозност поради шеќерите што ги содржат. Хидратацијата на вашето тело и правењето да се чувствува подобро може да ви овозможи да го смирите вашиот ум и да ја намалите анксиозноста од мамурлак.

 

Кога се третира анксиозноста, не постои третман кој одговара на една големина. Треба да најдете метод кој најдобро функционира за вас за лекување на анксиозност.

 

Популарни начини за лекување на анксиозност:

 

 • Медитација
 • Хипнозата
 • Дишењето
 • Создавајќи листа на работи што се чувствуваат добро, уживате да ги правите

 

Може да размислите да разговарате со давател на грижа за ментално здравје за да откриете третмани за анксиозност. Можеби ќе научите за третмани кои добро функционираат за вас.

 

Претходно: Повлекување на анксиозност

Следно: Прегорување на претприемач

 • 1
  1.Б. Марш, М. Карлајл, Е.Е. Картер, П. Хјуз, С. Мекгеј, В. Лоун, Т. Стивенс, А. МекАндру и Ц. Морган, [PDF] Срамежливост, нарушувања на употребата на алкохол и „немирна анксиозност“: натуралистичка студија за социјални алкохоличари | Семантички научник, [PDF] Срамежливост, нарушувања на употребата на алкохол и „немирна вознемиреност“: натуралистичка студија за социјални алкохоличари | Семантички научник.; Преземено на 29 септември 2022 година, од https://www.semanticscholar.org/paper/Shyness%2C-alcohol-use-disorders-and-%E2%80%98hangxiety%E2%80%99%3A-A-Marsh- Carlyle/2bb7fe6671a6504c1dee4b29647526179308c1ba
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.