Алкохолен нос или ринофима

Напишано од Пин Нг

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Dr Рут Аренас

Алкохолна носна ринофима

 

Долг временски период се сметаше дека одредена состојба на кожата наречена Rhinophyma е предизвикана од прекумерно консумирање или злоупотреба на алкохол. Тој е наречен „Алкохолен нос“ или „Нос на пиечот“ поради поврзаноста на алкохолот со состојбата. Алкохолниот нос често се карактеризира со црвена, нерамна текстура на носот. Повремено се јавува и на и во близина на образите и често се чини дека е екстремно отечен12.Р. Chauhan и SN Loewenstein, Rhinophyma: Преваленца, сериозност, влијание и управување - PMC, PubMed Central (PMC); Преземено на 18 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7429105/.

 

Розацеа алкохолен нос

 

Алкохолниот нос е специфичен тип на друга, поголема кожна состојба. Оваа состојба е розацеа и се карактеризира со долготрајно, постојано воспаление и отекување на кожата. Овој оток и воспаление се предизвикани од кршење на крвните садови и пустули кои се формираат околу и на носот.

 

Како изгледа алкохолниот нос?

 

Па, како изгледа Алкохолниот нос? Носот на некој со Rhinophyma често ќе ја изгуби својата природна форма и ќе отече за да изгледа поголем од нормалното. Носот ќе изгледа трнлив во текстура и розова до црвена боја. Тие скршени крвни садови и отечени пустули се она што му дава отечен, црвен и трнлив изглед на Алкохолниот нос или Ринофима.

 

Симптоми на алкохолен нос

 

 • црвенило
 • Испакнатини
 • Чувствителна кожа
 • Испирање на лицето
 • Зголемени пори
 • Задебелена кожа на областа
 • Лузни

 

Претходно, оваа појава на носот и формата на розацеа се сметаше дека се предизвикани од прекумерно консумирање алкохол. Оваа мисла создаде стигма околу изгледот и се сметаше дека оние кои ја развиле оваа состојба се алкохоличари или тешки алкохоличари.

Алкохолот ја влошува ринофимата

 

Студиите неодамна докажаа дека тоа не е така. Ринофимата или носот на Дринкер не е предизвикан од алкохол или обилно пиење. На оние кои учествувале во студиите им била дијагностицирана Rhinophyma, но не биле редовни или обилни алкохоличари.

 

Мислата дека алкохолот предизвикува алкохолен нос да се држи долги години, бидејќи злоупотребата на алкохол може да даде изглед на воспалена кожа или црвенило на лицето и вратот. Таа мисла е докажано дека е неточна. Сепак, алкохолот може да ги влоши симптомите на розацеа и ринофима.

Што предизвикува алкохолен нос?

 

Оние кои имаат историја на розацеа, за почеток. Ако веќе ја имате состојбата, обилно пиење алкохол може да ја влоши состојбата и да ја влоши отколку што е обично. Надвор од тоа, научниците претпоставуваат дека генетиката има многу врска со тоа кој ја развива Rhinophyma.

 

Студиите сугерираат дека оние кои потекнуваат од одредени западни, северни или источноевропски земји може да имаат поголема веројатност да развијат состојба на кожата. Повеќе мажи отколку жени развиваат розацеа и ринофима, а оние со екстремно светла кожа имаат поголема веројатност да ја развијат и состојбата на кожата.

 

Ако веќе имате историја на розацеа или ринофима, најдобро е да избегнувате одредени алкохоли и големи количини на алкохол поголемиот дел од времето.

 

Ослободете се од алкохолниот нос

 

 • Престанете да пиете алкохол (Ова може да биде потребно само ако имате екстремна верзија на состојбата на кожата)
 • Внимавајте што пиете и колку (Се вели дека избегнувањето на црвено вино помага и следењето на количината што ја пиете ќе помогне да се избегнат изгореници на вашата Rhinophyma или Rosacea.
 • Пијте многу вода помеѓу вашите алкохолни пијалоци.
 • Избегнувајте зачинета храна
 • Намалете го кофеинот
 • Избегнувајте екстремни температури
 • Стоп за прекумерна изложеност на сончева светлина
 • Престани да пушиш

 

Третмани за алкохолен нос

 

Овие методи можат да помогнат да се ублажат сите изгореници на алкохолен нос, но нема да ја излечат или третираат состојбата на вашата кожа. Ако имате розацеа и повремено развивате Rhinophyma кога редовно пиете, постојат опции за лекување на состојбата.

 

 • Лекарите често препишуваат ретиноиди или антибиотици за општи типови на розацеа. Ова може или не може да работи за вашиот Rhinophyma.
 • Ако вашиот Rhinophyma не е тежок, оралниот изотретиноин обично е она што прво ќе ви го препишат и предложат лекарите.
 • Лекарите може да препишат антибиотик за да се намали црвенилото или воспалението.
 • За тешка и конзистентна Rhinophyma, операцијата е често најдобрата опција. Ткивата и крвните садови пораснаа од нивниот вообичаен модел и ќе треба операција за да се продолжи со редовниот раст. Операцијата е најдобро да се изврши што е можно порано за да се избегне трајно оштетување и обезличување на носот.

 

Резиме на Rhinophyma

 

Алкохолниот нос не е првата телесна состојба што треба да се редефинира и нема да биде ниту последна. Долго време, оваа состојба на кожата засрамуваше многу луѓе поради нејзината репутација. Тоа веќе не мора да биде така. Иако оваа состојба може да се влоши од алкохолот, тоа не е предизвикано од него. Тоа е генетско заболување на кожата, исто како розацеа, кое се развива со или без присуство на алкохол или тешка употреба на алкохол.

 

Претходно: Злоупотреба на ETOH

Следно: Болка во градите поврзана со алкохол

 • 1
  2.Р. Chauhan и SN Loewenstein, Rhinophyma: Преваленца, сериозност, влијание и управување - PMC, PubMed Central (PMC); Преземено на 18 септември 2022 година, од https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7429105/
Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.