Елтон Џон зборува за закрепнување

Напишано од Метју Ајдл

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Мајкл Пор

Елтон Џон зборува за закрепнување со Worlds Best Rehab

Елтон Џон е еден од најголемите музички писатели, композитори, пејачи и изведувачи. Едноставно сето тоа го направи во музиката. Неговите 25 платинести и 35 златни плочи се доказ за успехот постигнат во текот на кариерата долга повеќе од половина век.

 

Додека музиката на Џон постојано се менуваше и се прилагодуваше на времето, имаше една константа во животот на славниот музичар повеќе од 20 години: дрогата и алкохолот. Во 1970-тите, Џон беше почитуван рок бог на сцената. Сепак, без тоа, тој беше срамежлив и воздржан. Тоа го наведе Џон на кокаин во обид да се направи повозбудлив. Најуспешните години на Џон во 1970-тите и 1980-тите беа поттикнати од дрога и алкохол. Кокаин за да го поттикне, марихуана за да го урне, и шишиња бурбон во текот на денот за да врти.

 

После неколку години убивање со супстанции, Џон конечно реши да се отрезни во 1990 година. Сега, тој слави повеќе од 30 години трезвеност, благодарение на тоа што направи животен избор кој не само што ја одржа музиката, туку и го одржуваше Rocketman жив.

Сер Елтон Џон зборува за закрепнување со најдоброто списание за рехабилитација во светот

Луси Џејн: Сер Елтон, можете ли да ни кажете за 1970-тите и 1980-тите кога го доживувавте секој ден низ магла со дрога и алкохол?

 

Елтон Џон: Па, во најмала рака беше мрачно. Би останал буден цела ноќ, пушел џоинт и пиел шише Џони Вокер. Би останал буден два или три дена пред да спијам ден и половина. Кога ќе се разбудев, бев толку гладен, бидејќи не јадев со денови. Значи, би јадел се што имам дома или би можел да излезам на пат. Би изел три сендвичи со сланина и када сладолед, а потоа би го фрлил сето тоа. Не само што бев зависник од дрога и алкохол, туку бев и булимичен. Најтажното е што би отишол и би го направил сето тоа повторно. Тоа беше ужасен циклус.

 

ЛЈ: Влеговте на рехабилитација во 1990 година. Што ве натера да ја донесете таа храбра одлука?

 

EJ: Во тоа време, не размислував за музика толку многу како порано. Повеќе размислував за дрогата, за алкохолот. Би го допрел апсолутното дно. Тоа е она што тие велат дека мора да се случи пред да добиете помош, нели? Се мразев себеси и бев обземен од срам. По години на злоупотреба на супстанции, сакав да оздравам и да ја вложам мојата енергија кон закрепнување. Никогаш порано не сум слушал други за дрога и алкохол. Но, одеднаш ме интересираше, сакав да научам.

 

ЛЈ: Каков беше животот по третманот?

 

EJ: Беше како да се преродив откако ќе излезев од центарот за рехабилитација. Бев соголена и целосно ранлива. Како да го започнав животот од почеток без дрога и алкохол и имаше нов правилник по кој требаше да живеам. Ме учеа во анонимни алкохоличари/анонимни наркотици да живеам во моментот, еден ден во моментот и еден момент во моментот за да извлечам максимум од се и да останам трезен.

 

ЛЈ: Дали некогаш сте биле загрижени дека по рехабилитацијата ќе престанете да настапувате или да пишувате музика?

 

EJ: Знаев дека ако универзумот сака да продолжам со мојата кариера, тогаш тоа ќе се случи. Ако тоа беше замислено, мојата желба да пишувам и да настапувам ќе продолжи. Прифатив дека повеќе не сум на чело и се е до повисока сила.

 

ЛЈ: Имаше ли нешто што направивте по рехабилитација за да го направите третманот поуспешен потоа?

 

EJ: Апсолутно. Најдобрата одлука што ја донесов беше да земам цела година одмор од работа. Имав способност да го направам тоа. Се разбира, не секој го прави тоа, но во мојот случај, во индустрија која е полна со дрога и алкохол, тоа навистина помогна. Бев целосно фокусиран на моето опоравување и го расчистив мојот календар за годината.

 

ЛЈ: Имаше ли време кога беше тестирана вашата трезвеност?

 

EJ: Се разбира, не можете да работите во музика без да видите употреба на алкохол или дрога. Но, првиот вистински тест што го имав како трезен беше во октомври 1991 година. Бев на концертот на Џорџ Мајкл во Чикаго во Розмонт Хоризонт. Дојдов на сцената да ја отпеам „Не дозволувај сонцето да заоѓа врз мене“ со Џорџ. Ја изненадивме публиката со мојот изглед и местото полуде кога ме најавија. Бев толку нервозен и работите ги влошуваше тоа што не седев на пијано. Тоа беше важен момент во мојата кариера. Подоцна ја објавивме песната како сингл и таа се најде на бр. 2 на Billboard Hot 100.

 

ЛЈ: Дали го променивте распоредот на турнеите врз основа на тоа дека сте чисти и трезни?

 

EJ: Да, чувствував дека морам, да останам трезен. Откако пеев со Џорџ во Чикаго, сакав да излезам и да настапам уште еднаш. Го составив распоредот на турнеја со состаноци АА/НА вградени во него. Ова ми овозможи да бидам во тек со состаноците и да ја имам потребната поддршка додека работам со целосен распоред. Без разлика каде одев на турнеја, најдов состанок и присуствував. Неверојатно, тоа не е толку тешко како што звучи. Понекогаш, дури и не го зборував истиот јазик како сите други на состаноците на АА/НА. Но, сепак отидов, бидејќи кога заминав, се чувствував силно. Бев повеќе овластен отколку само еден час претходно кога пристигнав. Состаноците ме држеа на земја и ми обезбедија структура на мојот живот.

 

ЛЈ: Елтон, не само што стана чист и трезен, туку така остана повеќе од 30 години. Покрај тоа, продолживте да настапувате на највисоко можно ниво. Кој е вашиот совет до другите луѓе кои се борат со зависност од дрога и алкохол и кои сакаат да добијат помош, но се плашат да го направат тоа?

 

EJ: Мојот совет до секој што се соочува со зависност од дрога и алкохол е да биде понизен. Има помош таму и можете да ја победите зависноста еден ден во исто време. Закрепнувањето треба да ви биде приоритет и најважно. Откако ќе завршите со рехабилитација, останете скромни, не се враќајте на работа премногу брзо. Одвојте време за учење и заздравување.

 

Во јули 2022 година, Сер Елтон Џон ќе прослави 32 година од трезвеноста. The Rocketman официјално продаде над 300 милиони албуми и останува еден од најголемите музичари во последните 50 и повеќе години.

 

Претходно: Менталното здравје во музичката индустрија

Следно: Брајан Кренстон разговара со Worlds Best Rehab

Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.