Брајан Кренстон разговара со Worlds Best Rehab

Напишано од Хју Соамс

Изменето од Александар Бентли

разгледани од страна на Филипа Голд

Брајан Кренстон разговара со списанието Worlds Best Rehab Magazine

Бајран Кренстон се прослави играјќи го Волтер Вајт во хит телевизиската серија Breaking Bad. Како наставник по природни науки кој стана готвач и убиец на метана, Кренстон стана холивудска ѕвезда додека милиони ја гледаа секоја авантура на неговиот лик. Иако Breaking Bad беше најголемата улога на Кренстон, актерот направи ниша како популарна телевизиска претстава благодарение на неговиот дел од Малком во средината.

 

Додека Кренстон, кој сега има 64 години, уживаше во успешна кариера како актер, неговото воспитување беше обележано со хаос. Неговите родители биле алкохоличари и во еден момент ја напуштиле иднината Breaking Bad ѕвезда. Средното дете на три деца, Кренстон порасна гледајќи го неговиот татко, актер, како се бори да направи кариера на сребрениот екран, што резултираше со негово заминување од семејството.

 

Според Кренстон, неговиот татко, Џо, постојано не успевал и немал никаква деловна острина за да стане успешен. Алкохолизмот и неуспехот на Џо се комбинираа со испади кои го зафатија семејството. Неговиот гнев беше експлозивен и во повеќе од една прилика Џо избрка целосно непознати луѓе на улица. Како момче, Кренстон ги гледал своите родители како деструктивни и тоа му помогнало да го обликува неговиот возрасен живот.

Луси Џејн: Брајан, можеш ли да ни кажеш за твоите родители и улогата што алкохолот ја имал врз семејството?

 

Брајан Кренстон: Мајка ми беше твојата типична „жена од 1950-тите“. Таа беше за нејзиниот сопруг и неговите цели. Амбицијата на татко ми беше да стане филмска ѕвезда и мајка ми се обидуваше да му помогне да го оствари тој сон во текот на нивниот брак. За жал, секој обид на татко ми да успее во Холивуд не успеа. Со текот на времето, со секој последователен неуспех, тато станува помалку активен во семејството. Кога имав 11 години, татко ми замина засекогаш. Влијанието врз мајка ми беше огромно. Без татко ми наоколу, таа се сврте кон алкохолот за да се утеши. Наместо да ги утеши своите деца, таа почна да пие и подоцна ја изгуби нашата куќа. Она што ги отежнуваше работите е тоа што до 11-годишна возраст бевме како нормално семејство. Направивме сè заедно и потоа, одеднаш, сето тоа заврши.

 

ЛЈ: Каков ефект имал алкохолот врз мајка ти?

 

Брајан Кренстон: Тоа ја направи целосно отсутна. Секоја тага се удави во пијалок. Ја гледав мајка ми како од жива жена што дише и станува дух од себе. Таа никогаш не објасни зошто татко ми си замина и можеби не знаеше, што ја поттикна да пие.

 

ЛЈ: Вашите мемоари од 2016 година го прикажуваат обидот на мајка ти да го врати татко ти. Што се случи за тоа време?

 

П.н.е.: Мама ја зеде сестра ми Ејми и се пресели кај мајка ми на тато. Мојот брат Кајл и јас бевме испратени да живееме кај нашите баба и дедо по мајка. Тоа не беше големо искуство. Се преселивме на нивната фарма и моравме да работиме секој ден.

 

ЛЈ: Гледајќи ја мајка ти како пие алкохол за да ја замори болката што ја доживеа, дали тоа те исклучи од дрога и алкохол?

 

Брајан Кренстон: Никогаш не сум бил срамежлив за проблемите со алкохолот на мајка ми. Да бидам искрен, тоа создаде многу гнев кај мене и моите браќа и сестри. Работевме преку проблемите во терапијата за да се помириме со тоа. Како што напишав во мојата книга, никогаш не сум се дрогирала. Јас пијам алкохол во прилики. Не дозволувам да излезе од контрола бидејќи ги видов нејзините ефекти врз луѓето - особено оние што ги сакам.

 

ЛЈ: Колку години помина пред повторно да го видите татко ти?

 

П.н.е.: Па, чудно беше. Тој стануваше сè поотсутен и еден ден, пуф, го немаше засекогаш. Татко ми замина кога имав 11 години и не го видов 11 години. Не беше како тато да станал и си заминал еден ден... како да не се вратил од самопослуга. Тоа беше постепена работа, како животно да го одвикне нивната мајка.

 

ЛЈ: Мајка ти се бореше со алкохолизам кога татко ти си замина. Дали и тој страдал од алкохолизам?

 

П.н.е.: Можеби имал проблеми со злоупотреба на алкохол и дрога. Тој не беше дома и не бевме околу него, така што можам само да шпекулирам за неговите проблеми. Носеше товар со себе – товарот никогаш да не го направи тоа како актер. Јас користев дел од тоа кога го прикажував Волтер Вајт во Кршење лошо.

 

ЛЈ: Во вашата книга пишувавте за девојка по име Ава. Тоа беше многу интензивна врска и која заврши со нејзината смрт.

Брајан Кренстон: Да тоа е вистина. Кога бевме заедно, доживеав луди издигнувања од сексот и тоа што бевме заедно. Не знаев дека Ава беше прилично нестабилна и зависна од дрога. Кога се обидов да ги прекинам работите со неа, таа си го одзеде животот, предозирајќи се со дрога.

 

ЛЈ: И двајцата твои родители сега починаа. Каков беше вашиот однос со нив пред да умрат?

 

П.н.е.: Мама почина во 2004 година од Алцхајмерова болест, па за жал не можеше да ме види во мојата најуспешна телевизиска серија. Нашата врска се промени доцна во нејзиниот живот. Тепачката ја нема и јас ѝ замерував помалку од порано. Нема да лажам, иако и двајцата мои родители ги нема, сепак чувствувам голема болка кога се справувам со чувствата на напуштеност. Полошиот дел беше што тие беа физички наоколу, некаде, кога јас бев млад. Не беше како да се мртви. Значи, тоа е дел од проблемот на кој морав да работам.

 

ЛЈ: Имаше ли жалење од кој било родител?

 

Брајан Кренстон: Знам дека имаше жалење од тато. Тоа го искажа во интервјуа за медиумите. До крајот на животот знаел дека работите се измешани. На 22 години тргнав во потрага по него. Откако го најдов, имаше многу каење и простување на сите страни. Тато умре на 90-годишна возраст и непосредно пред да го стори тоа, напиша белешка во која вели дека неговиот најголем животен момент е кога јас и моите браќа и сестри му простивме. Тоа беше навистина моќно.

 

Во октомври 2016 година, автобиографијата на Кренстон, Животот во делови, беше објавен Орион. Книгата го документира детството на Кренстон и животот во шоубизнисот. Животот во делови беше критички добро примен затоа што го осветли животот на актерот без да удри удар.

 

Претходно: Елтон Џон зборува за закрепнување

Следно: Познати личности во закрепнување од зависност

Веб-страница | + објави

Александар Бентли е извршен директор на Worlds Best Rehab Magazine™, како и креатор и пионер зад Remedy Wellbeing Hotels & Retreats и Tripnotherapy™, прифаќајќи ги психоделичните био-фармацевтски препарати „NextGen“ за лекување на исцрпеност, зависност, депресија, анксиозност и психолошка нелагодност.

Под негово водство како извршен директор, Remedy Wellbeing Hotels™ го доби признанието за генерален победник: Меѓународен велнес хотел на годината за 2022 година од International Rehabs. Поради неговата неверојатна работа, поединечните луксузни хотелски одморалишта се првите ексклузивни велнес центри во светот од 1 милион долари кои обезбедуваат бегство за поединци и семејства кои бараат апсолутна дискреција, како што се познати личности, спортисти, извршни директори, членови на кралското семејство, претприемачи и оние кои се предмет на интензивна медиумска контрола. .

Ние се стремиме да обезбедиме најсовремени и точни информации на интернет за нашите читатели да можат да донесат информирани одлуки за нивната здравствена заштита. Нашиот експерти за предметни прашања специјализираат за третман на зависност и здравствена заштита во однесувањето. Ние следете строги упатства кога ги проверувате информациите и користете само веродостојни извори кога наведувате статистика и медицински информации. Побарајте ја значката Најдобра рехабилитација во светот на нашите статии за најсовремени и точни информации. на нашите статии за најсовремени и точни информации. Ако сметате дека некоја од нашите содржини е неточна или застарена, ве молиме известете ни преку нашите контакт страница

Одрекување: Ние користиме содржина заснована на факти и објавуваме материјали што се истражувани, цитирани, уредени и прегледани од професионалци. Информациите што ги објавуваме не се наменети да бидат замена за професионални медицински совети, дијагноза или третман. Не треба да се користи наместо совет од вашиот лекар или друг квалификуван давател на здравствена заштита. Во случај на итна медицинска помош, веднаш контактирајте со службите за итни случаи.

Worlds Best Rehab е независен ресурс од трета страна. Не поддржува ниту еден конкретен давател на третмани и не го гарантира квалитетот на услугите за третман на истакнатите даватели на услуги.